Προς το περιεχόμενο

ποιο πτυχίο αγγλικών να διαλέξω..?


koufalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να με βοηθησετε σε 2-3 πραγματακια..!!

ειμαι 25 χρονων εχω δωσει μια φορα για lower και εχω κοπει πριν απο 4-5 χρονια..!!!

εχω φτασει σε σημειο να σκεφτομαι οτι ο καθε "πικραμενος" εχει lower και εγω δεν εχω..!!εχω νευριασει με τον εαυτο μου ειλικρινα..!!και μου δοθηκε μια ευκαιρια για δουλεια στο εξωτερικο και θελω οχι απλα να παρω lower αλλα να μαθω να μιλαω αγγλικα...!!

Αλλοι μου λεει για Cambridge αλλοι για Michigan δεν ξερω τι να κανω μπορει να μου δώσετε τα φωτα σας..?ευχαριστω.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μάθεις να μιλάς αγγλικά δεν απαιτεί πάντα την ίδια διαδικασία με το να πάρεις πτυχίο. Εγώ όταν είχα πάρει Proficiency, 2 κουβέντες με το ζόρι έλεγα σε καθημερινή κουβέντα. Για να λυθεί η γλώσσα:

1. Διάβαζε αγγλικά (ειδήσεις, βιβλία, εφημερίδες, ό,τι βρίσκεις) και κοίταζε μερικά πράγματα στο λεξικό.

2. Βλέπε σειρές ή ταινίες με αγγλικούς υποτίτλους (εύκολο στο ίντερνετ). Έτσι ακούς τι λένε και το διαβάζεις ταυτόχρονα. Σε βοηθάει πολύ πιστεύω.

3. Φρόντισε να βρεθείς σε μέρη που ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσεις αγγλικά. Π.χ. ταξίδι στην Αγγλία. Μπορεί να ζοριστείς, αλλά αν βρεθείς στην ανάγκη, σιγά σιγά, έστω και με λάθη, θα αρχίσεις να μιλάς και να βελτιώνεσαι.

 

Τώρα για πτυχίο, έχει πολλά χρόνια που είχα δώσει, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που τα FPS έγιναν μόδα και χάθηκαν τα adventures που να εξασκήσεις αγγλικά ?

 

Ακούς ξένη μουσική και βλέπεις ταινίες και σειρές χωρίς υπότιτλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπησα το Proficiency του Cambridge με Α σε ηλικια 15,5 ετων ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ κ δεν ειχε ΚΑΘΟΛΟΥ να κανει με το διαβασμα,αλλα με την καθημερινη μου εξοικιωση με την γλωσσα (ημουν σε Αμερικανικο σχολειο).Σαφως κ θα διαλεξεις Cambridge.Eκτος του οτι τα αποτελεσμα του ειναι valid for life μαθαινεις τα σωστα,αρχηγοπουλιστικα Βρετανικα Αγγλικα και διεθνως συντριβει ολα τα πτυχια γλωσσομαθειας για non native speakers.Επισης δεν χρειαζεται ΠΟΤΕ στην ζωη σου να ξανα ασχοληθεις με το επιπεδο των Αγγλικων σου μιας κ δεν υπαρχει Aγγλοφωνο Πανεπιστημιο παγκοσμιως να μην σε παρει ακομα κ για διδακτορικο εαν εχεις ελαχιστο βαθμο Β στο prof.Εδω το απλο Pass του Prof ειναι απο 8.5 ως 9.0 στα ΙELTS (το Β και Α δεν διαβαθμιζονται,απλα η κλιμακα του ΙELTS δεν μπορει να τα πιασει) που ειναι η τοπ βαθμολογια του IELTS συμφωνα με τις Ευρωπαικες αντιστοιχιες που εχουν υιοθετησει πλεον κ σχεδον ολα τα Αμερικανικα,Αυστραλεζικα,Καναδεζικα unies.Η πιο σοφη επιλογη ειναι να αρχισεις με Cambridge.

cpet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν χρειαζεται ΠΟΤΕ στην ζωη σου να ξανα ασχοληθεις με το επιπεδο των Αγγλικων σου μιας κ δεν υπαρχει Aγγλοφωνο Πανεπιστημιο παγκοσμιως να μην σε παρει ακομα κ για διδακτορικο εαν εχεις ελαχιστο βαθμο Β στο prof.

 

Αυτό δεν ισχύει. Εγώ που ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στην Αμερική αναγκάστηκα να δώσω TOEFL, παρά το γεγονός ότι έχω Proficiency Cambridge με Β. Και με Α να το είχα, δεν θα έκανε διαφορά. Το πανεπιστήμιο ζητάει TOEFL και δεν το συζητάει.

 

Επίσης, στον πίνακα που λες, γράφει για TOEFL >120. Μα το άριστα είναι το 120! Πώς θα πάρεις πάνω από το άριστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει. Εγώ που ψάχνομαι για μεταπτυχιακό στην Αμερική αναγκάστηκα να δώσω TOEFL, παρά το γεγονός ότι έχω Proficiency Cambridge με Β. Και με Α να το είχα, δεν θα έκανε διαφορά. Το πανεπιστήμιο ζητάει TOEFL και δεν το συζητάει.

 

Επίσης, στον πίνακα που λες, γράφει για TOEFL >120. Μα το άριστα είναι το 120! Πώς θα πάρεις πάνω από το άριστα;

 

 

Προφανως η σε μπαζα επεσες η δεν ξερουν τι σημαινουν equivalances.Φανταζομαι μερικα Αμερικανικα φυσικα κ θα ειναι biased προς TOEFL.Αν κ τα περισσοτερα δεχονται χαλαρα το προφισιενσι.Επι της ουσιας ομως εννοειται οτι παγκοσμιως δεν υφισταται καλυτερο πτυχιο απο το Βρετανικο προφισιενσι και αυτο εξαλλου ηθελα να τονισω με το ποστ μου.

 

Εννοειται οτι εαν ημουν στην θεση σου δεν επαιζε μια στο δις να το αφηνα ετσι.Μεχρι και τον αναλογο φορεα/φορεις τους θα εμπλεκα προκειμενου να φανει το equivalance.Σιγα μην ξαναδινα εξετασεις γλωσσας για τα Αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για ένα από τα ΤΟΡ-5 πανεπιστήμια στις ΗΠΑ. Δεν ξέρω τι ισχύει σε άλλα αμερικανικά. Εντάξει, κι εγώ Cambridge θα πρότεινα, απλώς το σημείωσα για να μην έχει κάποιος την εντύπωση ότι δεν θα ξαναχρειαστεί να δώσει για πτυχίο. Μπορεί και να χρειαστεί. Αν και, εφόσον έχεις Proficiency, το TOEFL είναι της πλάκας. 2-3 τεστ κάνεις για να εξοικειωθείς και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, στον πίνακα που λες, γράφει για TOEFL >120. Μα το άριστα είναι το 120! Πώς θα πάρεις πάνω από το άριστα;

 

 

Παρακατω φαινεται πως το αριστο του TOEFL φτανει μεχρι C1 επιπεδο γλωσσομαθειας.Αρα το C2 που δινει το CPE που ειναι και το ανωτατο δυνατο επιπεδο γλωσσομαθειας ουτε καν μπορει να το αγγιξει το ΤΟEFL....

 

 

http://www.ets.org/Media/Research/pdf/CEF_Mapping_Study_Interim_Report.pdf

 

Μιλάω για ένα από τα ΤΟΡ-5 πανεπιστήμια στις ΗΠΑ. Δεν ξέρω τι ισχύει σε άλλα αμερικανικά.

 

 

Ακριβως επειδη οπως λες προκειτε για top tier δεν θα επρεπε να το αφησεις ετσι.2-3 επιμονα email να εστελνες,ολο κ καποιο μπαζο θα ξεστραβωνοταν να το κοιταξει το θεμα equivalance.Παντως ΓΕΝΙΚΑ τα περισσοτερα Αμερικανικα εχω την εντυπωση δεν εχουν το παραμικρο θεμα με το προφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koufalia εφοσον εισαι σε επιπεδο lower πηγαινε δωσε για το ESB,λογικα το επιπεδο lower θα το παρεις ευκολα,με λιγο διαβασμα παιρνεις και το επιπεδο proficiency και υστερα αν πας εξωτερικο θα τα βελτιωσεις μεσω της καθημερινοτητας σου.

 

Ρωτα και σε κανενα φροντιστηριο να παρεις μια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας..!!

σηλαδη ολοι λετε για το cambridge αλλα απο οτι ξερω ειναι οτι πιο δυσκολο υπαρχει..!! :(

ducatirulez για το ΕSB δεν ξερω κατι ειναι αναγνωρισμενο παγκοσμιος?ειναι ευκολο?? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω ειναι παγκοσμιος αναγνωρισμενο αλλα για να σιγουρευτεις.

http://www.esbuk.org/content/Home.aspx

http://www.europalso.gr/index.html

 

Ναι ειναι σχετικα ευκολο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία φίλη μου που δεν μπορούσε να πάρει το Lower έδωσε και πήρε αυτό : TOEIC. Eίναι multiple - choice χωρίς έκθεση και προφορικά . Είχε πάρει κάτι βιβλία με τεστάκια και έκανε . Σκέφτομαι να το δώσω για να πάρω το επίπεδο Advanced.

 

Κάποιοι που αναφέρεστε σε Proficiency δεν είδατε ότι δεν έχει το Lower ; Πάντως όταν είχα δώσει για Lower είχα δώσει και για Cambridge και για Michigan . H προετοιμασία που είχα κάνει ήταν ουσιαστικά μόνο για το Cambridge και τελικά μου φάνηκε πιο εύκολο από το Michigan ( μαζοχισμός ; :shock: ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν είχα δώσει για Lower είχα δώσει και για Cambridge και για Michigan . H προετοιμασία που είχα κάνει ήταν ουσιαστικά μόνο για το Cambridge και τελικά μου φάνηκε πιο εύκολο από το Michigan ( μαζοχισμός ; :shock: ).

 

όχι, διαφορετικός τύπος μαθητή (learner). Συμβαίνει συχνότερα απόότι νομίζουμε, για αυτό διαφωνώ κάθετα με την κλισέ φήμη ότι "το Michigan είναι πιό εύκολο". Πάντως συμφωνώ με το thread. το Cambridge διδάσκει τη γλώσσα όπως κανένα άλλο, γιατί μόνο αυτό σε υπιοχρεώνει να σκέφτεσαι στα Αγγλικά πριν απαντήσεις.

Σε όλα τα άλλα "εύκολα", απλά η "ευκολία" είναι θέμα τύχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...