Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με compile σε Visual Studio 2010


sotosko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

χρησιμοποιώ το Visual Studio 2010 για να γράφω και να κάνω compile προγράμματα σε C, C++. Ενώ όμως δούλευε κανονικά, ξαφνικά σήμερα αρνείται να κάνει compile οποιουδήποτε κώδικα και επιστρέφει το εξής σφάλμα " LINK : fatal error LNK1104 cannot open file 'C:\users\Σωτήρης' ".

 

Δοκίμασα να επανεγκαταστήσω το VS αλλά το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα,

χρησιμοποιώ το Visual Studio 2010 για να γράφω και να κάνω compile προγράμματα σε C, C++. Ενώ όμως δούλευε κανονικά, ξαφνικά σήμερα αρνείται να κάνει compile οποιουδήποτε κώδικα και επιστρέφει το εξής σφάλμα " LINK : fatal error LNK1104 cannot open file 'C:\users\Σωτήρης' ".

 

Δοκίμασα να επανεγκαταστήσω το VS αλλά το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ

 

 

Δεν έχω VS10... δουλεύω στο προηγούμενο και στο VS05... αλλά μήπως είναι το "Σωτήρης" ;

 

Επίσης.. δες και αυτό:

 

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ts7eyw4s(v=VS.100).aspx

 

(Εκεί που λέει για permissions... δοκίμασε να τρέξεις το VS ως admin)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω VS10... δουλεύω στο προηγούμενο και στο VS05... αλλά μήπως είναι το "Σωτήρης" ;

 

Δεν νομίζω να το πειράζει αυτό, δεδομένου ότι πιο πριν για αρκετό καιρό (περίπου 3 μήνες) δούλευε κανονικά.

 

Υ.Γ. Ακόμα και αν το τρέξω ως διαχειριστής εμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα...

Υ.Γ.2 Το compile στο VS 2010 δεν γίνεται μέσα από το πρόγραμμα αλλά από το Command Prompt του VS 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να το πειράζει αυτό, δεδομένου ότι πιο πριν για αρκετό καιρό (περίπου 3 μήνες) δούλευε κανονικά.

 

Υ.Γ. Ακόμα και αν το τρέξω ως διαχειριστής εμφανίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα...

Υ.Γ.2 Το compile στο VS 2010 δεν γίνεται μέσα από το πρόγραμμα αλλά από το Command Prompt του VS 2010

 

Καλησπέρα σου, μπορεί το πρόβλημά σου να συνεχίζει να ειναι όπως τα λέει και ο φίλτατος, Τimonkaipumpa ... Το οτι το τρέχεις από το Prompt δεν σημαίνει οτι τα δικαιώματα δεν συνεχίζουν να κάνουν apply. Υπαρχει και το ενδεχόμενο να χρειάζεται να τρέξεις το command prompt ως administrator από το Run As... για να κάνεις compilation. Επειδή διάφορα πράγματα γίνονται κατά την διάρκεια του compilation στο Visual Studio και ιδιαίτερα στις τελευταίες του εκδόσεις, συνδυάζονται διάφορα "κοινά" πράγματα για να καταλήξουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα..

 

Δοκίμασε και αυτό και βλέπουμε μετά αν υπάρχει αλλού πρόβλημα ...

 

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και το ενδεχόμενο να χρειάζεται να τρέξεις το command prompt ως administrator από το Run As... για να κάνεις compilation

Δοκίμασε και αυτό και βλέπουμε μετά αν υπάρχει αλλού πρόβλημα ...

 

Το δοκίμασα και αυτό αλλά εξακολουθεί να έχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα λάθους είναι ακριβώς αυτό που έγραψες ή έχει και υπόλοιπο η διαδρομή "C:\Users\Σωτήρης...." ;

 

Είναι αυτό ακριβώς που έγραψα. Αυτό βέβαια είναι ύποπτο αν λάβω υπόψιν μου ότι το όνομα χρήστη μου στα Windows είναι "Σωτήρης Κ".

Το θέμα είναι όμως πώς έτσι ξαφνικά αποφάσισε να έχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό ακριβώς που έγραψα. Αυτό βέβαια είναι ύποπτο αν λάβω υπόψιν μου ότι το όνομα χρήστη μου στα Windows είναι "Σωτήρης Κ".

Το θέμα είναι όμως πώς έτσι ξαφνικά αποφάσισε να έχει πρόβλημα;

 

Έτσι οπως τα λες μοιάζει σαν να μην καταλαβαίνει path με spaces.

 

Μετέφερε τα sources σε κάποιον κατάλογο χωρίς "κενά" και ξαναδοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι οπως τα λες μοιάζει σαν να μην καταλαβαίνει path με spaces.

 

Μετέφερε τα sources σε κάποιον κατάλογο χωρίς "κενά" και ξαναδοκίμασε.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο με τον κώδικα βρίσκεται χύμα στον C:\ αλλά το fatal error εξακολουθεί να εμφανίζεται.

Βγάζει δηλαδή σφάλμα ανεξάρτητα από το που βρίσκεται το αρχείο με τον κώδικα. Άρα κάτι άλλο το ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να φτιάξεις καινούργιο project και βάλε τα υπάρχοντα αρχεία στο project (πάνω στο Project->Add->ExistingItem). Αν σου βγάζει πάλι το ίδιο λάθος βρές όλο το error για να δεις σίγουρα πιο αρχείο έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να φτιάξεις καινούργιο project και βάλε τα υπάρχοντα αρχεία στο project (πάνω στο Project->Add->ExistingItem). Αν σου βγάζει πάλι το ίδιο λάθος βρές όλο το error για να δεις σίγουρα πιο αρχείο έχει πρόβλημα.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο κώδικας που θέλω να κάνω compile βρίσκεται σε ένα αρχείο με κατάληξη .cpp χωρίς να έχω δημιουργήσει project. Με αυτό τον τρόπο μπορούσα και έκανα compile παλαιότερα.

Πες ότι βάζω τον κώδικά μου σε ένα νέο project, δεν νομίζω να κάνει διαφορά καθώς για να κάνω compile το πρόγραμμα δίνω την εξής εντολή στο command prompt του VS: "cl name.cpp"

 

Φαντάζομαι clean έκανες... σωστά;

 

Τι εννοείς με το clean; Προφανώς δεν έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός Project δεν ξέρω πώς γίνεται compile, ποτέ δεν με άφηνε από το menu να κάνω compile οποιοδήποτε αρχείο εκτός project. Αλήθεια, γιατί δεν το βάζεις σε project;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός Project δεν ξέρω πώς γίνεται compile, ποτέ δεν με άφηνε από το menu να κάνω compile οποιοδήποτε αρχείο εκτός project. Αλήθεια, γιατί δεν το βάζεις σε project;

 

Όλα είναι θέμα συνήθειας... Παλιά δούλευα με το DevC++ στο οποίο δεν ήταν απαραίτητο να φτιάχνεις projects, οπότε μου έμεινε από εκεί...

Λοιπόν, αν το βάλω σε project κάνει κανονικά compile (μέσα από το VS). Αλήθεια που αποθηκεύει το εκτελέσιμο;

 

Αλλά θα τσαντιστώ αν δεν το καταφέρω να κάνει και compile από το command prompt με την εντολή cl χωρίς να είναι ο κώδικας σε project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα συνήθειας... Παλιά δούλευα με το DevC++ στο οποίο δεν ήταν απαραίτητο να φτιάχνεις projects, οπότε μου έμεινε από εκεί...

Λοιπόν, αν το βάλω σε project κάνει κανονικά compile. Αλήθεια που αποθηκεύει το εκτελέσιμο;

 

Αλλά θα τσαντιστώ αν δεν το καταφέρω να κάνει και compile από το command prompt με την εντολή cl χωρίς να είναι ο κώδικας σε project.

 

Όταν κάνεις build στο project έχεις την δυνατότητα να το κάνεις Debug ή Release Build (Build->Configuration Manager). Τα εκτελέσιμα αποθηκεύονται στον φάκελο του project (default Documents\Visual Studio 2010\Projects\). Μέσα στον φάκελο του project θα βρείς φάκελο Debug ή Release (ανάλογα τον τύπο του Build). Εκεί μέσα είναι τα εκτελέσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...