Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία "παράνομης" εργασίας


Mirlogria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Θέλω να καταγγείλω 40χρονο συνταξιούχο ο οποίος εργάζεται σε Super Market (ανήκει στη γυναίκα του)...

 

Που μπορώ να απευθυνθώ;Είναι ονομαστική η καταγγελία;

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

σου πούλησε λυγμένες κονσέρβες και θέλεις να τον εκδικηθείς;

γιατί δεν πιστεύω ότι είσαι τόσο ηθικός και δεν μπορείς να βλέπεις αδικίες -παρανομίες τέτοιου είδους.

 

λογικά ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα μια χαρά είναι...απλά αν ο κύριος θέλει να δουλέψει να την ξεχάσει τη σύνταξη,40 χρόνων είναι άλλωστε,νεαρούδι!

 

Αυτά μας έφαγαν παίδες,να τα περιμένουμε όλα από τους άλλους...είτε "κλέβεις" 2.000 σύνταξη το μήνα είτε είσαι ο Βοσκόπουλος το ίδιο είναι,απλά αλλά τα νούμερα που μπορεί να αρπάξει ο ένας κι αλλά ο άλλος...

 

Αλλά θα μου πεις,κόρακας κοράκου μάτι βγάζει; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οικογενειακη επιχειρηση δεν απαγορευεται τιποτα...

στη γυναικα του ανηκει.

 

δηλαδη αν εγω δουλευω σε μια εταιρια και παω το απογευμα στο μαγαζι της γυναικας μου να το σφουγγαρισω, ειμαι παρανομος?

 

αφηστε τα αυτα, κοιταξτε τι γινεται γυρω σας, παιδια να δουλευουν 12 ωρα με ουτε το βασικο μισθο, ουτε ικα

και τους αφηνουν απληρωτους! ΑΥΤΟΥΣ να καταγγειλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με την καταγγελία μια χαρά συμφωνώ, το θέμα είναι γιατί σε αυτόν συγκεκριμένα που στη τελική μπορείς να πεις ότι βοηθάει τη γυναίκα του. Αν θες περιπτώσεις για καταγγελία βρίσκεις όσες θες...

 

Η γυναίκα του επίσης του δίνει μισθό κανονικά με το μήνα; B)

 

Όσο για το οτι είναι 40 ετών μόνο και παίρνει και σύνταξη δεν νομίζω να φταίει αυτός. Μάλλον πιο πολύ τα ελληνικά κριτήρα συνταξιοδότησης φταίνε... Και δηλαδή 40 ετών νέος άνθρωπος κάτι δεν πρέπει να κάνει; Επειδή του δώσαν σύνταξη πρέπει να τη βγάζει στο καφενείο με τους παππούδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οικογενειακη επιχειρηση δεν απαγορευεται τιποτα...

στη γυναικα του ανηκει.

 

δηλαδη αν εγω δουλευω σε μια εταιρια και παω το απογευμα στο μαγαζι της γυναικας μου να το σφουγγαρισω, ειμαι παρανομος?

 

αφηστε τα αυτα, κοιταξτε τι γινεται γυρω σας, παιδια να δουλευουν 12 ωρα με ουτε το βασικο μισθο, ουτε ικα

και τους αφηνουν απληρωτους! ΑΥΤΟΥΣ να καταγγειλεις

 

Ναι, είναι παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Εγω λεω να την κανεις επωνυμη την καταγγελια ετσι για να ξερει ποιος εισαι για να εχεις και εσυ μετα τις επιπτωσεις απο την πραξη σου αυτη. Ετσι για να σε βαλει στο στοχο. Οριστε μας, φτασαμε σε σημειο να κατακρινουμε και να ψαχνουμε τροπους να γ@μησουμε τον αλλο που βοηθαει στο μαγαζι της ΓΥΝΑΙΚΑΣ του. Αν ειναι ετσι να κανουμε καταγγελια και σε αυτους που τα παιδια τους βοηθανε στο μαγαζι των γονιων κτλ. Ελεος δηλαδη.

 

Πραγματικα εχεις ΤΟΣΟ πολυ χρονο στα χερια σου? Σου εχει κανει κανενα κακο ο τυπος? Σου αρεσει απλα να γ@μας κοσμο γιατι ετσι σου τη βαρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Εγω λεω να την κανεις επωνυμη την καταγγελια ετσι για να ξερει ποιος εισαι για να εχεις και εσυ μετα τις επιπτωσεις απο την πραξη σου αυτη. Ετσι για να σε βαλει στο στοχο. Οριστε μας, φτασαμε σε σημειο να κατακρινουμε και να ψαχνουμε τροπους να γ@μησουμε τον αλλο που βοηθαει στο μαγαζι της ΓΥΝΑΙΚΑΣ του. Αν ειναι ετσι να κανουμε καταγγελια και σε αυτους που τα παιδια τους βοηθανε στο μαγαζι των γονιων κτλ. Ελεος δηλαδη.

 

Πραγματικα εχεις ΤΟΣΟ πολυ χρονο στα χερια σου? Σου εχει κανει κανενα κακο ο τυπος? Σου αρεσει απλα να γ@μας κοσμο γιατι ετσι σου τη βαρεσε?

 

Να παρει βοηθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Σόρρυ, αλλά το να "βοηθάς στο μαγαζί των γονιών σου" είναι αδήλωτη εργασία. Όπως και να βοηθάς στο μαγαζί της γυναίκας σου. Είναι μία θέση εργασίας που δεν αποδίδει φόρους, ικα κλπ στο κράτος και αυτό την κάνει παράνομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα αναρωτιομαστε γιατι ειμαστε μπ***ελο σαν χωρα. Παει καποιος να καταγγειλει κατι που δεν του αρεσει επειδη ΕΙΝΑΙ παρανομο και γινεται δακτυλοδεικτουμενος, ενω αποκτα και διαφορους επιθετικους χαρακτηρισμους που κινουνται αναμεσα στο "ρουφιανε" και στο "δηθεν ψευτοηθικε".

 

@ikaruga24: Παρανομη δεν ειναι η εργασια στο μαγαζι της γυναικας του. Η συνταξη που παιρνει ομως, ναι ΕΙΝΑΙ παρανομη σε συναρτηση με την εργασια.

 

Συμπερασματικα. Αν δε ψαχναμε καθε φορα ενα πολυ σοβαρο λογο για να καταγειλουμε μια παρανομια, και απλως την καταγγελαμε χωρις πολλα πολλα, τοτε η χωρα θα ειχε κανει ενα μικρο βημα μπροστα, σαν αλλες ευνομουμενες χωρες. Απλα η καταγγελια εχει ταυτιστει με τη ρουφιανια. Με τετοια νοοτροπια δεν πατε πουθενα εκει στην Ελλαδα.

 

Η αρχη για μια ευνομουμενη πολιτεια ειναι να εχει νομιμους πολιτες και πολιτες που βοηθανε στην τηρηση της νομιμοτητας. Η αρχη για μια πολιτεια μπουρδ*** ειναι η ασυδοσια και η παρανομια και παραλληλα η καλυψη (αδιαφορια/οκνηρια/ωχαδελφισμος) απο τους συμπολιτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη ρουφιανιά πολλοί αγάπησαν, το ρουφιάνο όμως ουδείς...

 

Η αλήθεια είναι πως με κάμποσους τέτοιους "καλοθελητές" οικονομικά τουλάχιστον σαν χωρά θα είμασταν καλύτερα. Στη συγκεριμένη περίπτωση όμως ακόμα και αν έχεις προηγούμενα με τον συγκεκριμένο άνθρωπο παραείναι πουστ&κο να του κάνεις κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...