Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία "παράνομης" εργασίας


Mirlogria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ον) 40 χρονών και σε σύνταξη; Τι δουλειά έκανε;

2ον) Δεν είναι παράνομο να δουλεύει κάποιος συνταξιούχος, αυτό που γίνεται είναι να του μειώνεται η σύνταξη επειδή παράλληλα δουλεύει.

Δεν πιστεύω να είσαι κανένα τρολ έ; :P

 

1)Νομίζω το ανέφερα πιο πριν,συγνώμη αν παρέλειψα...πιλότος στην Πολεμική Αεροπορία...

2)Όποιος δουλεύει οπουδήποτε ΝΟΜΙΜΑ,ΔΕΝ δικαιούται σύνταξη!Απλά τα πράγματα...

Αυτό το "τρολ" δεν ξέρω τι είναι,αλλά μάλλον μου τι λες μ'αυτό! :-D Γιατί,τι

σου έκανα;

 

1)Εισαι ρουφιανος.

2)Τι συνταξη παιρνει ξερεις?Μπορει να εχει και το δικαιωμα να δουλεψει..

3)Ειναι μαγαζι της γυναικας του αρα μπορει απλα να την ''βοηθαει'' που δεν ειναι παρανομο.

4)Ελπιζω καποια μερα να σου κανουν κατι αναλογο.

 

1)Ευχαριστώ πολύ!

2)Πάνω από 2000-2500€...του φτάνουν για ταμεία των 700€ τι λες;

3)Δεν την βοηθάει,όλη μέρα είναι εκεί μόνος του!Εξυπνάκια...

4)Και πάλι σ'ευχαριστώ...όταν θα κλαις που δεν θα βρίσκεις δουλειά ούτε σε περίπτερο θα με θυμηθείς πιτσιρίκο...

 

P.S. Εχω φαει ταλαιπωρια απο τετοια φαση (εννοειται πως την κερδισα) και ξερω πως ειναι. Ας κατσει λοιπον ο ρουφ στη θεση του γιατι το τελευταιο πραγμα που θελει ειναι να τον βαλει στο ματι αυτος τον οποιο εριξε καταγγελεια στα καλα καθουμενα και χωρις λογο.

 

Ας με βάλει και στο...φρύδι,αν έχει να μου προσάψει τίποτα εδώ είμαστε...

 

Όταν λες "ταλαιπωρία από τέτοια φάση" τι εννοείς;Κι εσύ συνταξιούχος είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το ξαναλέω για να το ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ...μιλάμε για ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ περίπτωση,ούτε για σφουγγάρισμα,ούτε για επίσκεψη ούτε για φασίνα!Ένας συνταξιούχος (40 ετών με 2.000+ σύνταξη,όχι κάνα γεροντάκι που δε του φτάνουν να ζήσει) λειτουγεί ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ το κατάστημα!

 

Το ιδιο καραμπινατη περιπτωση μπορω να δω κι εγω, στη συνταξιουχα μανα σου που κραταει ολη μερα τα παιδια σου, και στερει απο μια μπειμπι σιτερ τη δουλεια της (και απο το κρατος τα χρηματα της ασφαλισης της κλπ). Το βλεπεις λογικο;

Ευτυχως η δυστυχως οι μονες μικροεπιχειρησεις που επιβιωνουν και ισως να συνεχισουν να επιβιωνουν και στο μελλον, ειναι αυτες στις οποιες η οικογενεια βαζει προσωπικη εργασια. Αν αυτο λειψει ξεχαστε τα μικρομαγαζα. Τωρα το αν ειναι παιδι, μπαμπας συνταξιουχος ή γιαγια που πλεκει παραλληλα, λιγο σημασια εχει. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι μια μικρη επιχειρηση που απασχολει πχ τα δυο παιδια εκτος του πατερα, αν στη θεση των παιδιων εμπαιναν 2 υπαλληλοι θα χρειαζοταν 25 χιλιαρικα το χρονο εξτρα απο το κερδος του μαγαζιου, πραγμα που δεν το βλεπω πολυ φυσιολογικο.

 

 

2)Όποιος δουλεύει οπουδήποτε ΝΟΜΙΜΑ,ΔΕΝ δικαιούται σύνταξη!Απλά τα πράγματα...

 

 

 

Απο το http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=5515385

Εργασία συνταξιούχου και ένσημα

 

Η Κ.Μ. ρωτά :

 

για τον συνταξιούχο που δουλεύει είναι υποχρεωτικό να του κολλάς ένσημα?

 

Απάντηση :

 

O συνταξιούχος μπορεί να εργασθεί ως μισθωτός, πλην όμως θα ασφαλισθεί όπως προβλέπουν οι οικείες διατάξεις για τους λοιπούς ασφαλισμένους, με εξαίρεση τον Κλάδο ασθένειας και επικουρικής ασφάλισης. Πρέπει να ενημερώσετε το ασφαλιστικό σας ταμείο, καθώς ενδέχεται να επηρεαστεί το ποσό της σύνταξής σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως η δυστυχως οι μονες μικροεπιχειρησεις που επιβιωνουν και ισως να συνεχισουν να επιβιωνουν και στο μελλον, ειναι αυτες στις οποιες η οικογενεια βαζει προσωπικη εργασια. Αν αυτο λειψει ξεχαστε τα μικρομαγαζα.

Έτσι είναι. Δεν έχουν τη δυνατότητα πια οι μικρές επιχειρήσεις να συντηρούν πολλούς ή καθόλου υπαλλήλους. Εδώ βλέπεις κοτζάμ μεγαθήρια και κάνουν απολύσεις, τί να λέμε τώρα. Δε νομίζω κάποιος που έχει μια μικρή επιχείρηση να μη θέλει να προσλάβει υπάλληλο και να κάτσει σπίτι του να παίρνει τα έσοδα, θα τον χάλαγε; Μπορεί όμως, όταν τα έσοδα είναι πενιχρά; Αν το κάνει πάει για φούντο. Είναι η εποχή δύκολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο καραμπινατη περιπτωση μπορω να δω κι εγω, στη συνταξιουχα μανα σου που κραταει ολη μερα τα παιδια σου, και στερει απο μια μπειμπι σιτερ τη δουλεια της (και απο το κρατος τα χρηματα της ασφαλισης της κλπ). Το βλεπεις λογικο;

 

Στη μια περίπτωση μιλάμε για ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ,στην άλλη για ΣΠΙΤΙ!

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μια περίπτωση μιλάμε για ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ,στην άλλη για ΣΠΙΤΙ!

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; :confused:

 

Και στις δυο περιπτωσεις στερεις απο καποιον αλλον την εργασια του. Δε βλεπω το νοημα να διαχωριζουμε επιλεκτικα και οπου μας συμφερει, το χωρο. Και στο σπιτι σου, σε μια νταντα, θα επρεπε να δωσεις μισθο και ικα και πενθημερο και ολα τα μπιχλιμπιδια που θα επρεπε να δωσεις και στο σουπερ μαρκετ. Αρα σε τι διαφερει ο υπαλληλος του σουπερ μαρκετ απο μια νταντα, και τον υπαλληλο του σουπερ μαρκετ τον βαζεις σε καλυτερη μοιρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Επομένως εγώ που δεν έχω παιδιά,πρέπει να προσλάβω μια να νταντεύει...τα ντουβάρια;Τι λες;

Σ'το ξαναλέω,μια ερώτηση μπήκα να κάνω και μου την πέσατε χωρίς να σας προκαλέσω...να'στε καλά...

 

μικρη ρουφιανια, μεγαλη ρουφιανια δεν παυει να ειναι ρουφιανια.ας πει ΕΝΑΣ οτι αν επαιρνε συνταξη στα 40 θα την αρνουταν

 

Εφόσον μου τη δίνει το ίδιο το Κράτος,φυσικά και θα την πάρω...

 

Αντί όμως να τρέχω ΠΑΡΑΝΟΜΑ (ως συνταξιούχος) μόνος μου την επιχείρηση γιατί τσιγκουνεύομαι να δώσω 500€ σε μια νεαρή κοπέλα ή παλικάρι,θα προσλάβω υπάλληλο και θα πηγαίνω να παίζω τένις,να κάνω ιππασία στον όμιλο ή να καλλιεργώ ντοματούλες στο μπαξέ μου!

 

Αλλά ο Ελληναράς τι σκέφτεται;"Θα παίρνω τη συνταξάρα μου,αλλά για να μη τη χάσω θα γράψω το μαγαζί στο όνομα της γυναίκας μου και θα το δουλεύω εγώ μια που δεν έχω τι να κάνω,να γλιτώσω και τα 700€+Ι.Κ.Α. του υπαλλήλου!

 

Υ.Γ. Δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα,ούτε σ'εσένα ούτε σε κανέναν εδώ μέσα,να με κρίνετε και να με χαρακτηρίζετε έτσι!Να χαίρεστε το επίπεδό σας...

 

Δεν εισαι? Οταν μιλας για να παρει βοηθο μια μικρη επιχειρηση τι σε κανει? Εχεις δικη σου επιχειρηση και την πετας ετσι απλα αυτην τη εξυπναδα?

 

Σορρυ για το υφος μου αλλα τετοιες φρασεις που διαβαζω πραγματικα θελω να βγαλω τα ματια μου με μολυβι.

 

Σε πληροφορώ ότι η δική του επιχείρηση,μια χαρά τα πάει...και με τέτοια σύνταξη,νομίζω μπορεί να προσλάβει ένα χαμηλόμισθο υπάλληλο;Εσύ τι λες,θα του φτάσουν του φτωχούλη;

 

Όσο για το αν "μπορεί" μια μέση μικροεπιχείρηση να κάνει πρόσληψη,ΟΧΙ δεν μπορεί και συμφωνώ...αυτό όμως δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να παρανομεί με τον οποιονδήποτε τρόπο!Να βγουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν άμα δε τα βγάζουν πέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Τα παιδιά τους να βοηθάνε,ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ...συνταξιοδότηση ξέρεις τι θα πει παλικάρι μου;Θα πει είμαι ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ επαγγελματικά,δεν έχω ούτε θέση εργασίας,ούτε επιχείρηση,ούτε μετοχές κ.λπ.!

 

Διάβασε τι έγραψα,αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το μαύρο απ'το άσπρο μη προκαλείς τον συνομιλητή σου,έτσι επειδή σου τη βάρεσε (όπως λες)...

 

Εγω μια χαρα διαβασα. Μπορει να μην παιρνω συνταξη αλλα ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ κανονικα καπου αλλου. Καμια σχεση με το καταστημα της αδερφης μου το οποιο καταστημα και το κραταω οποτε εχω ρεπο και το υποστηριζω οπως μπορω. Εσενα τι σε κοφτει? Επισης με προλαβε ο pournaras για τα υπολοιπα που ηθελα να σου γραψω.

 

Και ο πατερας μου συνταξιουχος μαστορας ειναι. Αυτο σημαινει οτι εγω θα προσλαβω καποιον αλλο να μου κανει τις δικες μου δουλειες στο σπιτι και στο μαγαζι (καγκελα, ηλεκρικα και αλλα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Άκου περιστατικό που μου περιέγραψε η μάνα μου...πήγε λαϊκή και σε έναν πάγκο πουλούσαν μαρούλια δύο παιδιά στην ηλικία μου (21-22) και δίπλα τους στεκόταν όρθια η μάνα τους (άνω των 60)...εκείνη τη στιγμή πέρασε ένα "όργανο" και ρώτησε "τι δουλειά έχει η κυρία εδώ";Τα παιδιά είπαν "τίποτα,απλώς επιβλέπει μην κάνουμε κανένα λάθος"...τότε γυρνάει το μπατσόνι και τους λέει "την επόμενη φορά να είστε οι δυο σας μόνοι"!

Το ξέρω ακούγεται λίγο "κάπως" αλλά έτσι είναι ρε φίλε...στην ουσία στερείς μεροκάματο από κάποιο νέο άνθρωπο που το έχει ανάγκη,για λόγους προσωπικού συμφέροντος (στην προκειμένη,να μην πληρώνει υπάλληλο το Super Market)!

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Επομένως εγώ που δεν έχω παιδιά,πρέπει να προσλάβω μια να νταντεύει...τα ντουβάρια;Τι λες;

Σ'το ξαναλέω,μια ερώτηση μπήκα να κάνω και μου την πέσατε χωρίς να σας προκαλέσω...να'στε καλά...

 

 

 

Εφόσον μου τη δίνει το ίδιο το Κράτος,φυσικά και θα την πάρω...

 

Αντί όμως να τρέχω ΠΑΡΑΝΟΜΑ (ως συνταξιούχος) μόνος μου την επιχείρηση γιατί τσιγκουνεύομαι να δώσω 500€ σε μια νεαρή κοπέλα ή παλικάρι,θα προσλάβω υπάλληλο και θα πηγαίνω να παίζω τένις,να κάνω ιππασία στον όμιλο ή να καλλιεργώ ντοματούλες στο μπαξέ μου!

 

Αλλά ο Ελληναράς τι σκέφτεται;"Θα παίρνω τη συνταξάρα μου,αλλά για να μη τη χάσω θα γράψω το μαγαζί στο όνομα της γυναίκας μου και θα το δουλεύω εγώ μια που δεν έχω τι να κάνω,να γλιτώσω και τα 700€+Ι.Κ.Α. του υπαλλήλου!

 

Υ.Γ. Δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα,ούτε σ'εσένα ούτε σε κανέναν εδώ μέσα,να με κρίνετε και να με χαρακτηρίζετε έτσι!Να χαίρεστε το επίπεδό σας...

 

 

 

Σε πληροφορώ ότι η δική του επιχείρηση,μια χαρά τα πάει...και με τέτοια σύνταξη,νομίζω μπορεί να προσλάβει ένα χαμηλόμισθο υπάλληλο;Εσύ τι λες,θα του φτάσουν του φτωχούλη;

 

Όσο για το αν "μπορεί" μια μέση μικροεπιχείρηση να κάνει πρόσληψη,ΟΧΙ δεν μπορεί και συμφωνώ...αυτό όμως δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να παρανομεί με τον οποιονδήποτε τρόπο!Να βγουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν άμα δε τα βγάζουν πέρα!

 

Και μετα λες οτι προσπαθουμε να σου την πουμε. Συγκεντρωσου λιγο.

Πως ακριβως θα πληρωσεις μια κοπελα με 500 ευρω; Ικα δε θα βαλεις; δωρα δε θα δωσεις; Ελαχιστο μισθο (που δεν ειναι 500 ευρω), δε θα δωσεις; Εκει λοιπον δε θα εισαι παρανομος;

Και μη μου πεις οτι ηταν σχημα λογου, γιατι ενα σχημα λογου που εχει 600 ευρω διαφορα το μηνα ειναι πολυ μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια χαρα διαβασα. Μπορει να μην παιρνω συνταξη αλλα ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ κανονικα καπου αλλου. Καμια σχεση με το καταστημα της αδερφης μου το οποιο καταστημα και το κραταω οποτε εχω ρεπο και το υποστηριζω οπως μπορω. Εσενα τι σε κοφτει? Επισης με προλαβε ο pournaras για τα υπολοιπα που ηθελα να σου γραψω.

 

Και ο πατερας μου συνταξιουχος μαστορας ειναι. Αυτο σημαινει οτι εγω θα προσλαβω καποιον αλλο να μου κανει τις δικες μου δουλειες στο σπιτι και στο μαγαζι (καγκελα, ηλεκρικα και αλλα)?

 

Τίποτα δε με κόφτει...καλά κάνεις και βοηθάς!ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ όμως!Είσαι σε θέση να καταλάβεις ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η Δ-Ι-Α-Φ-Ο-Ρ-Α;;;!!!

 

Στο δικό σου σπίτι ό,τι θέλεις να κάνεις...η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ όμως έχει σχέση με όλους εμάς τους πολίτες αυτού του ταλαίπωρου Κράτους,καθ'ότι επιφέρει έσοδα στο Κράτος μέσω της φορολόγησής της και των ασφαλιστικών εισφορών που καταβάλει (δηλαδή σε όλους εμάς)...

 

Κι επειδή είσαι κι εξυπνάκιας θα σε ρωτήσω στο δικό σου ύφος,ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ και με λες ρουφιάνο,από τη στιγμή που θέλω να καταγγείλω κάτι ΠΑΡΑΝΟΜΟ;

 

Και μετα λες οτι προσπαθουμε να σου την πουμε. Συγκεντρωσου λιγο.

Πως ακριβως θα πληρωσεις μια κοπελα με 500 ευρω; Ικα δε θα βαλεις; δωρα δε θα δωσεις; Ελαχιστο μισθο (που δεν ειναι 500 ευρω), δε θα δωσεις; Εκει λοιπον δε θα εισαι παρανομος;

Και μη μου πεις οτι ηταν σχημα λογου, γιατι ενα σχημα λογου που εχει 600 ευρω διαφορα το μηνα ειναι πολυ μεγαλο.

 

Ρε pournaras να σε ρωτήσω,έχω κι εγώ κάτι δυσκολίες τώρα τελευταία...

Να απολύσω την κοπέλα που έχω στο τηλέφωνο και να βάλω τον πατέρα μου,να γλυτώσω κάνα Ι.Κ.Α.;Πως σου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Επομένως εγώ που δεν έχω παιδιά,πρέπει να προσλάβω μια να νταντεύει...τα ντουβάρια;Τι λες;

Σ'το ξαναλέω,μια ερώτηση μπήκα να κάνω και μου την πέσατε χωρίς να σας προκαλέσω...να'στε καλά...

 

 

 

Εφόσον μου τη δίνει το ίδιο το Κράτος,φυσικά και θα την πάρω...

 

Αντί όμως να τρέχω ΠΑΡΑΝΟΜΑ (ως συνταξιούχος) μόνος μου την επιχείρηση γιατί τσιγκουνεύομαι να δώσω 500€ σε μια νεαρή κοπέλα ή παλικάρι,θα προσλάβω υπάλληλο και θα πηγαίνω να παίζω τένις,να κάνω ιππασία στον όμιλο ή να καλλιεργώ ντοματούλες στο μπαξέ μου!

 

Αλλά ο Ελληναράς τι σκέφτεται;"Θα παίρνω τη συνταξάρα μου,αλλά για να μη τη χάσω θα γράψω το μαγαζί στο όνομα της γυναίκας μου και θα το δουλεύω εγώ μια που δεν έχω τι να κάνω,να γλιτώσω και τα 700€+Ι.Κ.Α. του υπαλλήλου!

 

Υ.Γ. Δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα,ούτε σ'εσένα ούτε σε κανέναν εδώ μέσα,να με κρίνετε και να με χαρακτηρίζετε έτσι!Να χαίρεστε το επίπεδό σας...

 

 

 

Σε πληροφορώ ότι η δική του επιχείρηση,μια χαρά τα πάει...και με τέτοια σύνταξη,νομίζω μπορεί να προσλάβει ένα χαμηλόμισθο υπάλληλο;Εσύ τι λες,θα του φτάσουν του φτωχούλη;

 

Όσο για το αν "μπορεί" μια μέση μικροεπιχείρηση να κάνει πρόσληψη,ΟΧΙ δεν μπορεί και συμφωνώ...αυτό όμως δεν δίνει σε κανέναν το δικαίωμα να παρανομεί με τον οποιονδήποτε τρόπο!Να βγουν στους δρόμους να διαμαρτυρηθούν άμα δε τα βγάζουν πέρα!

Επομένως εγώ που δεν έχω παιδιά,πρέπει να προσλάβω μια να νταντεύει...τα ντουβάρια;Τι λες;

Σ'το ξαναλέω,μια ερώτηση μπήκα να κάνω και μου την πέσατε χωρίς να σας προκαλέσω...να'στε καλά...

 

 

 

Εφόσον μου τη δίνει το ίδιο το Κράτος,φυσικά και θα την πάρω...

 

Αντί όμως να τρέχω ΠΑΡΑΝΟΜΑ (ως συνταξιούχος) μόνος μου την επιχείρηση γιατί τσιγκουνεύομαι να δώσω 500€ σε μια νεαρή κοπέλα ή παλικάρι,θα προσλάβω υπάλληλο και θα πηγαίνω να παίζω τένις,να κάνω ιππασία στον όμιλο ή να καλλιεργώ ντοματούλες στο μπαξέ μου!

 

Αλλά ο Ελληναράς τι σκέφτεται;"Θα παίρνω τη συνταξάρα μου,αλλά για να μη τη χάσω θα γράψω το μαγαζί στο όνομα της γυναίκας μου και θα το δουλεύω εγώ μια που δεν έχω τι να κάνω,να γλιτώσω και τα 700€+Ι.Κ.Α. του υπαλλήλου!

 

Υ.Γ. Δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα,ούτε σ'εσένα ούτε σε κανέναν εδώ μέσα,να με κρίνετε και να με χαρακτηρίζετε έτσι!Να χαίρεστε το επίπεδό σας...

 

1ον:με ειδες να σε χαρακτηριζω πουθενα;το εγραψα σε σχεση με το μικροεπειχηρηση μεγαλοεπιχειρηση που ειπωθηκε πιο πανω.διαβαζε αλλη φορα.

2ον:να πας να κανεις καταγγελια στον παγκαλο και τον καθε παγκαλο που "τα φαγαμε μαζι τους" και ερχομαι μαζι σου και σε κερναω και καφε.

3ον:εχω δικαιωμα ΑΝ θελω να χαρακτηρισω, εσενα ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να χαρακτηρισεις αλλο μελος ως "πιτσιρικο" ;

Δεν εχεις παρανομησει ποτε στη ζωη σου;

 

 

μολις αποκαλεσες το οργανο της ταξης μπατσονι σε προηγουμενο post

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε

1ον:με ειδες να σε χαρακτηριζω πουθενα;το εγραψα σε σχεση με το μικροεπειχηρηση μεγαλοεπιχειρηση που ειπωθηκε πιο πανω.διαβαζε αλλη φορα.

2ον:να πας να κανεις καταγγελια στον παγκαλο και τον καθε παγκαλο που "τα φαγαμε μαζι τους" και ερχομαι μαζι σου και σε κερναω και καφε.

3ον:εχω δικαιωμα ΑΝ θελω να χαρακτηρισω, εσενα ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να χαρακτηρισεις αλλο μελος ως "πιτσιρικο" ;

Δεν εχεις παρανομησει ποτε στη ζωη σου;

 

Το αν έχω παρανομήσει ή όχι ΔΕΝ είσαι σε θέση να το ξέρεις κι ούτε είμαι και υποχρεωμένος να σου απαντήσω...αυτό που θα σου πω είναι ότι δεν θεωρώ την ΟΠΟΙΑ παρανομία ως κάτι "αυτονόητο",όπως ΙΣΩΣ τη θεωρείς εσύ...

Το "πιτσιρίκος" δεν είναι κάτι ούτε υποτιμητικό ούτε κακό,μακάρι να ήμουν 15-16 να ζω στην κοσμάρα μου!Είναι όμως μια καλή απάντηση στο "ρουφιάνος"...

 

Ο Πάγκαλος έννοια σου και αν αποκαλυφθεί τίποτα είναι πρώτος στη λίστα...όχι όμως για την ατάκα που υπονοείς...

 

Edit: Χαχαχα ωραίο το spoiler!Εσύ πως θα το αποκαλέσεις που έδιωξε την καημένη τη γιαγιάκα; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δε με κόφτει...καλά κάνεις και βοηθάς!ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ όμως!Είσαι σε θέση να καταλάβεις ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η Δ-Ι-Α-Φ-Ο-Ρ-Α;;;!!!

 

Στο δικό σου σπίτι ό,τι θέλεις να κάνεις...η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ όμως έχει σχέση με όλους εμάς τους πολίτες αυτού του ταλαίπωρου Κράτους,καθ'ότι επιφέρει έσοδα στο Κράτος μέσω της φορολόγησής της και των ασφαλιστικών εισφορών που καταβάλει (δηλαδή σε όλους εμάς)...

 

Κι επειδή είσαι κι εξυπνάκιας θα σε ρωτήσω στο δικό σου ύφος,ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ και με λες ρουφιάνο,από τη στιγμή που θέλω να καταγγείλω κάτι ΠΑΡΑΝΟΜΟ;

 

Να στο εξηγησω τοτε. Εχω την εντυπωση οτι το μαγαζι αυτο ΔΕΝ ειναι του ανθρωπου που θες να καταγγειλεις. Ωραια μεχρι εδω? Μετα λες οτι ο ιδιοκτητης του καταστηματος ειναι η γυναικα του. Αυτοματα λοιπον απο τη στιγμη που μιλαμε για συγγενεια πρωτου βαθμου και δεν εχει τιποτε στο ονομα του ο αλλος μπορει να κανει οτι γουσταρει. Ακριβως οπως και εγω μπορω ταυτοχρονα να εργαζομαι καπου και να κανω οτι γουσταρω με ενα μαγαζι που δεν ειναι στο ονομα μου αλλα σε συγγενικο μου προσωπο πρωτου βαθμου.

 

Και ΟΧΙ δεν ειναι παρανομη η περιπτωση που αναφερεις.

 

Ρε pournaras να σε ρωτήσω,έχω κι εγώ κάτι δυσκολίες τώρα τελευταία...

Να απολύσω την κοπέλα που έχω στο τηλέφωνο και να βάλω τον πατέρα μου,να γλυτώσω κάνα Ι.Κ.Α.;Πως σου φαίνεται;

 

Αν πιστευεις οτι ο πατερας σου θα κανει καλυτερη δουλεια και ειναι και κατι που θελει και ο ιδιος ΝΑΙ γιατι οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σου ειπα να ληστεψεις κανεναν, το να αποκαλεσεις τον αστυνομο ομως μπατσο δεν νομιζω να ειναι ιδιαιτερα νομιμο.απλο παραδειγμα, μπορει να τον αποκαλω και γω με χειροτερα λογια!

δε με νοιαζει αν παρανομεις η οχι.ουτε θα σου πω αν ειναι σωστο-ηθικο να κανεις καταγγελια στον τυπο με το μινιμαρκετ.

τη γνωμη μου λεω οπως ολοι εδω μεσα.

btw το nick σου τα σπαει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...