Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ και ΑΤΕΙ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Copy - paste εργασία μία χαρά προλαβαίνεις να κάνεις , ξέρω τόσους που καθαρίσανε έτσι. Για να μην αρχίσω να λέω για αυτούς που πληρώσανε να τους κάνουν άλλοι την πτυχιακή , ξέρεις ότι αυτά τα πράγματα δε συμβαίνουν... :mrgreen:

 

Στο τμημα μου το θεωρω αδυνατο, μαλιστα δεν εχω δει κανενα φιλο μου να τελειώνει πριν τους 10 μηνες αν καταφέρει να την κανει τελικα.. Επίσης υπήρχε και μια τεραστια αναμονη περιπου 1 χρονου γιατι οι διαθεσιμες πτυχιακες ηταν λιγότερες από οτυς φοιτητες που επρεπε να παρουν. Για αλλα τμηματα δεν εχω γνωμη αλλα πιστευα οτι ειναι καθολικο το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καμία φορά ξεχνιόμουν και όταν με ρωτούσανε με τι ασχολούμαι έλεγα φοιτήτρια και με διορθώνανε με το ανάλογο τουπέ .

 

Οι ΑΕΙτζήδες; Πάντως "σπουδάζω" λένε όλοι, το φοιτώ αν το πείς ακούγεται κάπως. Απο την άλλη, κανείς δεν λέει "είμαι σπουδαστής".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τμημα μου το θεωρω αδυνατο, μαλιστα δεν εχω δει κανενα φιλο μου να τελειώνει πριν τους 10 μηνες αν καταφέρει να την κανει τελικα.. Επίσης υπήρχε και μια τεραστια αναμονη περιπου 1 χρονου γιατι οι διαθεσιμες πτυχιακες ηταν λιγότερες από οτυς φοιτητες που επρεπε να παρουν. Για αλλα τμηματα δεν εχω γνωμη αλλα πιστευα οτι ειναι καθολικο το φαινόμενο.

 

Καλά σε σχολές π.χ. της ΣΤΕΦ είμαι σίγουρη ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά ΣΔΟ γίνεται της κακομοίρας.

 

Οι ΑΕΙτζήδες; Πάντως σπουδάζω λένε όλοι, το φοιτώ είναι "κάπως". Απο την άλλη, κανείς δεν λέει "είμαι σπουδαστής".

 

Μπα απόφοιτοι λυκείου τα λέγανε αυτά . Η διόρθωση πάντα συνοδευόταν με τα αντίστοιχα καρφιά ότι τα ΤΕΙ είναι σαν τα ΙΕΚ κ.λ.π. Χαζομάρες , οι τίτλοι μας μαράνανε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούν μερικοί στα ΑΕΙ (όχι τα 5ετίας) τι ισχύ έχουν τα πτυχία τους έξω κ μετά τα λέμε. Κατά τα άλλα φαγωθείτε έχει πλάκα.Παίρνετε 50-80 ευρώ παραπάνω. ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΟΥ ΓΙΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ανέφερα σχετικά με το διαχωρισμό φοιτητής/σπουδαστής βρίσκεται (τουλάχιστον βρισκόταν πριν την αναθεώρηση του 2001) σε νόμο.

 

 

μπας και γλιτώσω το χαρακτηρισμό ως κομπλεξικός...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ανέφερα σχετικά με το διαχωρισμό φοιτητής/σπουδαστής βρίσκεται (τουλάχιστον βρισκόταν πριν την αναθεώρηση του 2001) σε νόμο.

 

 

μπας και γλιτώσω το χαρακτηρισμό ως κομπλεξικός...

 

 

Λες και κάτι τρέχει αν αποκαλείσαι φοιτητής ή σπουδαστής ( εδώ ο κόσμος καίγεται και η ανεργία αυξάνεται ) . Για τα κομπλεξικά άτομα που λέω δε μένανε σε αυτήν την παρατήρηση αλλά κάνανε ολόκληρη ανάλυση για το ότι οι ΤΕΙτζήδες κάνουμε δουλειές της λάντζας , για την ανωτερότητα των ΑΕΙ κ.λ.π. Ελπίζω να έγινε σαφές ότι δεν αναφερόμουν σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε όμως ότι ο διαχωρισμός Α.Ε.Ι - Α.Τ.Ε.Ι υπάρχει και είναι πολύ αισθητός.

 

Επειδή τα ΑΤΕΙ δεν είναι ουσιαστικά αναγνωρισμένα ως ίδιου επιπέδου με τα ΑΕΙ, δημιουργούνται διάφορα προβλήματα.

 

Στην Κύπρο όπου εργάζομαι, τα ΑΤΕΙ θεωρούνται ίδιου επιπέδου με τα ιδιωτικά κολλέγια ( σαν τα ΙΕΚ), με αποτέλεσμα να μήν πληρείς τα προσόντα για δουλειές στο δημόσιο, όπου στο 99.9% των περιπτώσεων με προκυρήξεις θέσεων στο δημόσιο όπου ζητείται πανεπιστημιακός τίτλος, οι αντίστοιχες σχολές των ΑΤΕΙ αποκλείονται.

 

Επίσης καμία σχολή ΑΤΕΙ δεν γίνεται δεκτή από το Ε.Τ.Ε.Κ ( Επιστημονικό Τεχνικό Επιμελητήριο Κύπρου), αν πρώτα δεν δώσεις εξετάσεις και περάσεις συγκεκριμένα μαθήματα της αντίστοιχης πανεπιστημιακής σχολής, ώστε να κάνεις "αναβάθμιση" το χαρτί σου.

 

Και για να ξέρετε, στη Κύπρο θέση στο δημόσιο με Πανεπιστημιακό τίτλο ξεκινάει με πρώτο μισθό κλίμακα Α8 που είναι καπου στα 2000 ευρώ το μήνα, με συγκεκριμένες αυξήσεις κάθε χρόνο και επιδόματα.

 

Αν είσαι σε ΑΤΕΙ, πληρείς τα προσόντα μόνο για θέσεις κλίμακας Α4 - Α5 που είναι περίπου 1300 ευρώ το μήνα.

 

Στον ιδιωτικό τομέα, με πτυχίο ΤΕΙ, μήν περιμένεις να περάσεις τα 1100-1200 ευρώ βαριά βαριά.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα εσύ μιλάς να έχεις δουλειά και να σε νοιάζει ο μισθός.

Πάντως ένας λογιστής (απόφοιτος ΑΤΕΙ) θα έβρισκε μια δουλειά έστω και με 1200 ευρώ στην Κύπρο.Ο ΣΕΜΦιτης θα ήταν απλά άνεργος...να τα χέσω τα χαρτιά σας ρε αν είναι να μην βρίσκεις δουλειά και κυρίως να μην κάνεις αυτό που γουστάρεις και απλά πήγες σε μια σχολή επειδη ''είναι ΕΜΠ ρε''...πφφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ.Ε.Ι: Τελικα Ειμαστε Ισοι

 

Α.Ε.Ι: Αρ@@@ια Ειμαστε Ισοι

 

:P :P :P :P

 

σορρυ για το οφτοπικ

 

Κλαίω! :-D

 

Πέρα απ´την πλάκα,νομίζω ότι το καλύτερο που έχουν να κάνουν όσοι φοιτητές Τ.Ε.Ι. πραγματικά ενδιαφέρονται για την επιστήμη και το μέλλον τους είναι να τα βροντίξουν και είτε να συνεχίσουν τις σπουδές τους έξω είτε απλά με την αποφοίτησή τους να εργαστούν εκεί!

Όσο συνεχίζετε εδώ,θα έχετε μια ζωή επαγγελματικά δικαιώματα επιπέδου Ι.Ε.Κ. κι ένα μάτσο ανασφαλείς που επειδή τελείωσαν ο,τιδήποτε άλλο πλην Τ.Ε.Ι. θα σας παριστάνουν τους ξύπνιους,από πίκα και κόμπλεξ!

 

Εγώ 3 χρόνια είμαι Σέρρες και σκέφτομαι σοβαρά να μεταφέρω τα περασμένα μαθήματα σε κάποιο προπτυχιακό Fachhochschule της Γερμανίας...ο μόνος λόγος που δεν το έκανα εξαρχής είναι ότι δεν ήξερα Γερμανικά! :rolleyes:

Ειδικά όσοι σπουδάζετε σε Σ.Τ.ΕΦ. σκεφτείτε το σοβαρά...να δείτε πως κάνει την πάπια το Τ.Ε.Ε. στους Γερμανούς Τ.Ε.Ι.τζήδες και πως τους γράφει με 4 έτη σπουδών! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κόμπλεξ πάντως στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχει μόνο.ΑΕΙ να ναι κι ότι να ναι.

 

Σημασία έχει η επαγγελματική αποκατάσταση και όχι τα κωλόχαρτα που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά χρόνια μετά, χρησιμοποιείτε ακόμα λάθος όρους. Σύμφωνα λοιπόν με τη νομολογία (3549/2007):

 

"1. α) Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.), κατά την έννοια του άρθρου 16 παράγραφος 5 του Συντάγματος, είναι τα ιδρύματα της ανώτατης εκπαίδευσης, η οποία αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς:

αα) τον πανεπιστημιακό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανωτάτη Σχολή

Καλών Τεχνών και

ββ) τον τεχνολογικό τομέα, ο οποίος περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης."

 

Άρα έχουμε την ανώτατη εκπαίδευση που αποτελείται από Πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι. Το να ονομάζουμε τα Τ.Ε.Ι. -> Α.Τ.Ε.Ι. μόνο κομπλεξισμό βγάζει. Με την ίδια λογική θα πρέπει το Πανεπιστήμιο να το λέμε Α.Πανεπιστήμιο.

 

Τέλος, σύμφωνα με απόφαση του πολιτικού τμήματος του Αρείου Πάγου ο χαρακτηρισμός των πτυχίων των ΤΕΙ ως τίτλοι σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης δεν συνεπάγεται και ισοτιμία αυτών με τα πτυχία των ΑΕΙ (πανεπιστημίων) ιδιαίτερα ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων, με την έννοια τη δυνατότητας άσκησης από τους πτυχιούχους των ΤΕΙ όλων των επαγγελματικών δραστηριοτήτων του συναφούς κλάδου, τις οποίες μπορούν ν' ασκήσουν οι πτυχιούχοι ΑΕΙ, και της διεκδίκησης των αποδοχών που προβλέπονται μόνο για τους τελευταίους.

 

Αυτά.

 

Νομίζω πως βρήκα και το πλήρες κείμενο:

 

 

352/2009 ΝΣΚ

 

Η υπαγωγή των ΤΕΙ στην ανώτατη εκπαίδευση με το ν. 2916/2001 συνδέθηκε με τη συμμόρφωση της πολιτείας προς τις αντίστοιχες συνταγματικές επιταγές ειδικότερα δε σε ό,τι αφορά την πλήρη αυτοδιοίκηση των ιδρυμάτων, το καθεστώς του επιστημονικού προσωπικού και τα θέματα σπουδών και δεν σκόπευε στην πλήρη εξομοίωση αυτών με τα ΑΕΙ. Έτσι, ο χαρακτηρισμός πλέον των πτυχίων των ΤΕΙ ως βασικών τίτλων σπουδών ανώτατης εκπαίδευσης (αρθρ. 5 § 12 περ. γ' ν. 2916/2001) δεν συνεπάγεται και την ισοτιμία αυτών με τα πτυχία των ΑΕΙ, ιδιαίτερα ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων. Τούτο συνάγεται σαφώς α) από την ως άνω διάταξη του άρθρου 5 § 12, όπου προσδιορίζεται και η συνέπεια του χαρακτηρισμού αυτού, που είναι η «δυνατότητα προσβάσεως των πτυχιούχων ΤΕΙ σε προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών σε ελληνικά ή ξένα πανεπιστήμια», την οποία δεν είχαν πριν από το ν. 2916/2001, προσδιορισμός που σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν περιττός, β) από τη διάταξη του άρθρου 6 § 6 (β) του ιδίου νόμου, κατά την οποία τα επαγγελματικά δικαιώματα όσων αποφοιτούν από τα ΤΕΙ μετά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού είναι τα ίδια με αυτά που καθορίζονται με τα προεδρικά διατάγματα, που έχουν εκδοθεί κατά ειδικότητα, σύμφωνα με τις διατάξεις του στοιχείου γ' της § 2 του άρθρου 25 του ν. 1404/1983 και γ) από την εισηγητική έκθεση, στην οποία γίνεται σαφής αναφορά ότι με το νόμο αυτό «δεν επιχειρείται διαφοροποίηση μεταξύ των παλαιών και νέων πτυχίων ΤΕΙ που είναι μεταξύ τους ισότιμα, όπως ακριβώς τα ίδια παραμένουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα των παλαιών και νέων πτυχιούχων ΤΕΙ» (ΑΠ 2028/2006). Το γεγονός, επομένως, ότι τα ΤΕΙ υπήχθησαν στην ανώτατη εκπαίδευση, τα δε επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων Τ.Ε.Ι. είναι τα ίδια, τόσο για τους αποφοιτήσαντες προ, όσο και για τους αποφοιτήσαντες μετά την έναρξη ισχύος του ν. 2916/2001, δεν παρίσταται ικανό να καταστήσει, άνευ ετέρου, εφαρμοστέα και επί των πτυχιούχων των Τ.Ε.Ι. κάθε νομοθετική ρύθμιση, η οποία αφορά στους πτυχιούχους των Α.Ε.Ι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι επισημα μονο το ΤΕΙ θεσσαλονικης εχει στον τιτλο του το Α από το Αριστοτέλειο που ειναι το ονομα του... :-(

 

Τεσπα οπως λεει και ο Finn σημασια έχει η επαγγελματικη αποκατασταση, για μένα οι γνωσεις δεν εχουν να κανουν με το υδρημα που σπουδαζεις αλλά με την προσωπικη προσπαθεια,, Ισως λόγω σχολης πολλες να μη σου παρεχονται γνωσεις που θα ηθελες να εχεις αλλα και αυτο ξεπερνιέται με το χρονο που θα δαπανησεις πανω στο αντικειμενο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρετε όμως ότι ο διαχωρισμός Α.Ε.Ι - Α.Τ.Ε.Ι υπάρχει και είναι πολύ αισθητός.

 

Επειδή τα ΑΤΕΙ δεν είναι ουσιαστικά αναγνωρισμένα ως ίδιου επιπέδου με τα ΑΕΙ, δημιουργούνται διάφορα προβλήματα.

 

Στην Κύπρο όπου εργάζομαι, τα ΑΤΕΙ θεωρούνται ίδιου επιπέδου με τα ιδιωτικά κολλέγια ( σαν τα ΙΕΚ), με αποτέλεσμα να μήν πληρείς τα προσόντα για δουλειές στο δημόσιο, όπου στο 99.9% των περιπτώσεων με προκυρήξεις θέσεων στο δημόσιο όπου ζητείται πανεπιστημιακός τίτλος, οι αντίστοιχες σχολές των ΑΤΕΙ αποκλείονται.

 

Επίσης καμία σχολή ΑΤΕΙ δεν γίνεται δεκτή από το Ε.Τ.Ε.Κ ( Επιστημονικό Τεχνικό Επιμελητήριο Κύπρου), αν πρώτα δεν δώσεις εξετάσεις και περάσεις συγκεκριμένα μαθήματα της αντίστοιχης πανεπιστημιακής σχολής, ώστε να κάνεις "αναβάθμιση" το χαρτί σου.

 

Και για να ξέρετε, στη Κύπρο θέση στο δημόσιο με Πανεπιστημιακό τίτλο ξεκινάει με πρώτο μισθό κλίμακα Α8 που είναι καπου στα 2000 ευρώ το μήνα, με συγκεκριμένες αυξήσεις κάθε χρόνο και επιδόματα.

 

Αν είσαι σε ΑΤΕΙ, πληρείς τα προσόντα μόνο για θέσεις κλίμακας Α4 - Α5 που είναι περίπου 1300 ευρώ το μήνα.

 

Στον ιδιωτικό τομέα, με πτυχίο ΤΕΙ, μήν περιμένεις να περάσεις τα 1100-1200 ευρώ βαριά βαριά.

 

Αυτά.

Ναι βεβαια η Κυπρος διεπεται απο αλλους νομους, αρα δε μου φαινεται παραλογο οτι εκει τα ΤΕΙ δεν αναγνωριζονται. Το καθε κρατος διαμορφωνει τους νομους οπως το συμφερει. Στην Ελλαδα δημοσιο μπαινουν ολοι, στην Κυπρο οι πανεπιστημιακοι. Αυτο δε σημαινει ανισοτητα, επειδη σε 1 κρατος υπαρχει εμφανης διακριση. Η ανισοτητα υπαρχει για αλλους λογους.

 

Οσο για το μισθο που λες των 1100-1200 εκτος του οτι κανεις λαθος που γενικευεις, ειναι λαθος επειδη δεν συνυπολογιζεις οτι μεσα στον ιδιωτικο τομεα και ο πτυχιουχος ΤΕΙ εχει ιδιες πιθανοτητες εξελιξης με τον πτυχιουχο ΑΕΙ (και δε τις καθοριζει το πτυχιο), αρα ο μισθος παει οσο θελει, αναλογως την εξελιξη.. Αν μια επιχειρηση κρινει οτι σε χρειαζεται δεν νομιζω να σου πει "δε σου αυξανω το μισθο επειδη το πτυχιο σου λεει ΤΕΙ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι επισημα μονο το ΤΕΙ θεσσαλονικης εχει στον τιτλο του το Α από το Αριστοτέλειο που ειναι το ονομα του... :-(

 

Τεσπα οπως λεει και ο Finn σημασια έχει η επαγγελματικη αποκατασταση, για μένα οι γνωσεις δεν εχουν να κανουν με το υδρημα που σπουδαζεις αλλά με την προσωπικη προσπαθεια,, Ισως λόγω σχολης πολλες να μη σου παρεχονται γνωσεις που θα ηθελες να εχεις αλλα και αυτο ξεπερνιέται με το χρονο που θα δαπανησεις πανω στο αντικειμενο σου.

 

Αριστοτέλειο είναι το Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης.

Το ΤΕΙ είναι Αλέξάνδρειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...