Προς το περιεχόμενο

πιατο-δορυφορικα καναλια


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΜΜ,τώρα που τα λέμε,ψηφιακό LNB έβαλες;;

Αν είσαι ακόμα με το αναλογικό δεν θα τα πιάσεις ποτέ.

 

Εγώ το πιάνω Θεσσαλονίκη,με σχεδόν 1M (90-95cm) και το πιάνω,βέβαια με συννεφιές,αεράκι και τέτοια χάνεται.

 

αυτο δεν ξερω τωρα,αν ειναι ψηφιακο το lnb,νομιζω πως ειναι,αλλα εχου σβηστει τα γραμματα απο επανω και δεν ξερω.

ποσο κοστιζει ενα ψηφιακο lnb?

 

και παλι ομως,αν ηταν αναλογικο το Lnb ,αφου το εχω συνδεμενο με το ψηφιακο receiver,πως πιανει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο δεν ξερω τωρα,αν ειναι ψηφιακο το lnb,νομιζω πως ειναι,αλλα εχου σβηστει τα γραμματα απο επανω και δεν ξερω.

ποσο κοστιζει ενα ψηφιακο lnb?

 

και παλι ομως,αν ηταν αναλογικο το Lnb ,αφου το εχω συνδεμενο με το ψηφιακο receiver,πως πιανει ?

Ε,προφανώς όχι και πολύ καλά.

Αφού είναι τόσο παλιό που έχει ξεθωριάσει μην το σκέφτεσαι πάρε ένα καινούργιο με 0,1DB θόρυβο αναλόγως που θα το βρεις έχει με 6-7 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΜΜ,τώρα που τα λέμε,ψηφιακό LNB έβαλες;;

Αν είσαι ακόμα με το αναλογικό δεν θα τα πιάσεις ποτέ.

 

Εγώ το πιάνω Θεσσαλονίκη,με σχεδόν 1M (90-95cm) και το πιάνω,βέβαια με συννεφιές,αεράκι και τέτοια χάνεται.

Δεν υπαρχουν ψηφιακα και αναλογικα LNB ;)

 

Ολα τα LNB ειναι αναλογικα και μπορουν να κανουν ληψη και ψηφιακου σηματος, ακριβως ιδια περιπτωση με τις επιγειες κεραιες. Και οποια κεραια/LNB κλπ γραφει οτι ειναι ψηφιακη, ειναι λαθος και παραπλανητικη χρηση του ορου. Ολες οι κεραιες ειναι αναλογικες. Και το σημειο αναφορας καθε κεραιας ειναι οι συχνοτητες για τις οποιες εχει κατασκευαστει. Απο κει και περα, σε αυτες τις συχνοτητες λαμβανει οτιδηποτε κυκλοφορει σε ηλεκτρομαγνητικο κυμα, ανεξαρτητως αν η κωδικοποιηση του ειναι αναλογικη η ψηφιακη :)

 

Απλα υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν τα random LNB και τα universal LNB. Η διαφορα τους ειναι στους τοπικους ταλαντωτες και κατ'επεκταση μια universal συχνοτητα 11823V, σε ενα LNB που δεν ειναι universal μπορει να ειναι 12305 πχ και να δυσκολευει πολυ τον χρηστη σε περιπτωση που θελει να κανει χειροκινητη αναζητηση καποιου transpoder.

 

Οποτε ο φιλος μας μια χαρα θα κανει τη δουλεια του με το υπαρχον LNb εφοσον αυτο βρισκεται σε καλη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MiDi_MiLiZ

Οκ,δεν διαφωνώ,αλλά αν έχει LNB από την εποχή του Νώε με κάνα 0,9 ή ακόμα και πάνω από 1db θόρυβο δεν θα κάνει δουλειά,και εκεί ήθελα να καταλήξω για να έπιανε αναλογικά θα το έχει πάρα πολλά χρόνια και δεν θα ανταποκρίνεται στης απαιτήσεις του ψηφιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε καλα ειμαι με αυτο το Lnb,αλλα το ατιμο το dmax δεν μπορω να πιασω....ηδωμεν!

Το dmax επρεπε να το πιανεις ακομα και με μικρο πιατο γυρω στα 80cm.

 

Για να μη το πιανεις ειτε δεν ειναι καλα ρυθμισμενο το πιατο σου, ειτε το LNB σου παλιωσε παρα πολυ και δεν αποδιδει, ειτε παλιωσαν τα καλωδια, ειτε εχεις απωλειες στην εγκατασταση σου, ειτε ολα μαζι η μερος τους.

 

Σε καθε περιπτωση το beam αυτου του καναλιου περιεχει την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Lnb ειναι 0,3db.

τωρα μενει να δοκιμασω να αγορασω κανα νεο lnb,αλλιως δεν βλεπω φως!

ειναι δυνατον να το πιανω με το αναλογικο και οχι με το ψηφιακο,που για ψηφιακα καναλια υποτιθεται χρειαζεσαι μικροτερο ταψι!

τωρα το εχω συνδεμενο με ενα 80 αρι ταψι.

αντε να δω τι θα καταφερω και αυριο!

το θεμα ειναι οτι εχω περασει και τον αναμεταδοτη 12246 v 27500,στο receiver.

γυρισα λιγο την κεραια και βρηκα σημα 90% ισχυς σηματος και 78-80% ποιοτητα σηματος.

το εβαλα να ψαξει στον συγκεκριμενο αναμεταδοτη,αλλα το dmax δεν το βρηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

χρονια πολλα σε ολους.

μολις σημερα περασα ενα καινουριο lnb 0.1db,αλλα τιποτα!

μπορει καποιος να μου δωσει ακριβώς την συχνοτητα και transporter?

του D-MAX.

 

oops..sorry,μολις ειδα πιο πισω που μου ειχε δωσει την συχνοτητα ο TheELF.

το θεμα ειναι ομως οτι δεν το πιανω το ατιμο,τι και αν εχω δοκιμασει ολες τις κατευθύνσεις,μονο προς τον θεο δεν το εχω γυρισει ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ρε πεδια θελο να ροτισω κατι γιατι εχω βαρεθι ι καθε ετερια να κανι προσφορες στα πακετα τις. Ηπαρχι περιπτοσι να βλεπις δοριφορετικα πακετα πχ(νοβα οτε τν ντιγιταλμπ τρινγ κλπ)σε ενα αποκοδικοπιιτι? Αν ναι τι αποκοδικοπιιτι θελει και πος το κανεις ευχαριστω!!!!!

Περιμενο απαντισι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα κουτι οχι γιατι η καρτα και το κουτι ειναι παντρεμενα  μιλαμε για κανονικες συνδρομες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...