Προς το περιεχόμενο

Intel Xeon Inside


Doc1355

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν για ακόμα μία φορά με πήρε τηλέφωνο ο ξαδερφός μου και μου λέει βρήκα ένα υπολογιστή..(κάθε φορά που ακούω κάτι τέτοιο μου βγαίνει η παναγία) :devil:

 

Καταρχάς το κουτί ολοκαίνουργιο άλλα serverόκουτο... :mad:

Dell κουτί Dell οθόνη 17" Dell ποντίκι Dell πληκτρολόγιο όλα καλά μέχρι εδώ, απ'έξω το κουτί έλεγε Intel Xeon Inside οπότε σιγουρεύτηκα ότι πρόκειτε για server

μπροστά είχε ένα cd drive καί ένα άλλο πράγμα που έπερνε βιντεοκασέτες μικρές απο κάμερα :blink:

Είχε 2 σκληρούς 73gb έκαστος (και ο Λουμίδης...) αλλά εγώ προσωπικά πρώτη φορά βλέπω σκληρό με αυτό το βύσμα:

 

68d494123249763.jpg

 

Η motherboard ήταν 2 φορές μεγαλύτερη απο την δικιά μου :lol: :lol:

και πάνω σε μία απο τις pci θύρες είχε κάτι που δέν ξέρω αν ήταν κάρτα γραφικών ή whatever γιατί gpu είχε onboard...

Το βύσμα που έβγαζε πίσω ήταν σάν του σκληρού αλλα το μισό σε μέγεθος.

 

Πέρα απο όλα αυτά τόν άναψα και όταν ξεκίνησε έβγαλε κάτι περίεργα και ότι δέν βρέθηκαν συσκευές που να υποστηρίζονται απο το σύστημα

Μπήκα bios και προσπάθησα να βάλω να κάνει boot απο cd να δώ αν μπορώ να βάλω linux ή win αλλα σχεδόν όλες οι επιλογές ήταν locked και όταν πατούσα

boot from cd δέν έπιανε, με τα χίλια ζόρια αφού κατάφερα να το κάνω (μήν ρωτήσετε δέν ξέρω πώς :P ) πρίν μπεί στο setup τον win μου έβγαλε ότι η ram

είναι καθορισμένη σε 256mb (ούτε αυτό δέν μπορώ να το αλλάξω απο bios) αλλά αφού μπήκε στο setup μου έβγαλε ότι δέν βρέθηκε σκληρός δίσκος :cry:

 

Α να μήν ξεχάσω: το τροφοδοτικό ήταν διπλό :fear: και η motherboard έπαιρνε 2 cpu :eek:

 

Στο bios μου λέει ότι ο cpu είναι ο Χeon L5530 2.4ghz (ακριβό κομμάτι) αλλά δέν μπορώ να καταλάβω αν και πώς μπορώ να κάνω κάτι...

 

Με λίγα λόγια σε τί μπορώ να τον χρησημοποιήσω αυτόν τόν υπολογιστή??? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κασσέτες λογικά είναι Dat 38άρια ή 72άρια.

Θα σου πρότεινα να τον κάνεις κομμάτια και να τα πουλήσεις E-bay στην Ελλάδα δεν θα βρεις ανταπόκριση.

Πρόσφατα έψαχνα για τροφοδοτικό σε G3-4 της ΗΡ και είναι πανάκριβο.

GPU έχουν ενσωματωμένες, η κάρτα που είδες 99% είναι controller.

 

Πρακτικά δεν αξίζει να τον χρησιμοποιήσεις, ίσως για τεχνογνωσία μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...