Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να πεις αν το ρολοι είναι δηλωμένο στο όνομα μου

 

 

Εννοω να παρεις το ρολοι στο ονομα σου αν εχεις μισθωτηριο οτι μενεις εκει χωρις αλλη υποχρεωση για παλια χρεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοω να παρεις το ρολοι στο ονομα σου αν εχεις μισθωτηριο οτι μενεις εκει χωρις αλλη υποχρεωση για παλια χρεη.

Αχα..τότε μια χαρά.Σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα..τότε μια χαρά.Σε ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

 

Νασαι καλα....Μπορει να σου ζητησουν πιστοποιητικο ηλεκτρολογου αν εχουν περασει πανω απο 14 χρονια απο το παλιο που εχει καταθεσει ο ιδιοκτητης αλλα ειναι αυτουνου υποχρεωση και εχει προθεσμια 6 μηνες να το προσκομισει . Κοστος καπου 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να κανω και εγω μια ερωτηση γιατι το πραγμα ειναι λιγο θολο.

Απο την μια μερια στο site της δεη αναφερει οτι η αλλαγη ονοματος λογαριασμου απαιτει πιστοποιητικο ηλεκτρολογου και απο την αλλη μερια σε οσους ειναι δικαιουχοι κοινωνικου τιμολογιου αναφερει οτι ''Σημειώνεται ότι, κατά την υπογραφή του Συμβολαίου Προμήθειας δεν απαιτείται η προσκόμιση Υπεύθυνης Δήλωσης Εγκαταστάτη''

 

Εγω δηλαδη ως δικαιουχος για να παρω το ρολοι στο ονομα μου δε χρειαζομαι πιστοποιητικο?

Και αν ναι , πως αποδεικνυω οτι ειμαι δικαιουχος εφοσον το μονο που ζητανε ειναι ταυτοτητα και βεβαιωση αφμ ?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω μια ερωτηση γιατι το πραγμα ειναι λιγο θολο.

Απο την μια μερια στο site της δεη αναφερει οτι η αλλαγη ονοματος λογαριασμου απαιτει πιστοποιητικο ηλεκτρολογου και απο την αλλη μερια σε οσους ειναι δικαιουχοι κοινωνικου τιμολογιου αναφερει οτι ''Σημειώνεται ότι, κατά την υπογραφή του Συμβολαίου Προμήθειας δεν απαιτείται η προσκόμιση Υπεύθυνης Δήλωσης Εγκαταστάτη''

 

Εγω δηλαδη ως δικαιουχος για να παρω το ρολοι στο ονομα μου δε χρειαζομαι πιστοποιητικο?

Και αν ναι , πως αποδεικνυω οτι ειμαι δικαιουχος εφοσον το μονο που ζητανε ειναι ταυτοτητα και βεβαιωση αφμ ?

Ευχαριστω.

 

 

Εχεις δικαιωμα να το πας μεσα σε 6 μηνες από την αλλαγη . Για κοινωνικο τιμολογιο η εγγυηση είναι 20 ευρω σε 6 δοσεις στον λογαριασμο σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα ,να κανω κι εγω μια ερωτηση.Πρωτη φορα μπαινω εδω και συγχωρεστε με αν δεν κανω κατι σωστα,ο λογαριασμος της δεη ειναι στο ονομα της μητερας μου,εχει φυγει απο την ζωη πριν απο δεκα χρονια,ο πατερας μου δεν αλλαξε  στο ονομα του,εφυγε κι αυτος απο την ζωη,τωρα εμεινε σε μενα,για να αλλαξω το ονομα τι χρειαζεται??Υπαρχει ενα μεγαλο ποσο που δεν πληρωθηκε αλλα και δεν το κοψανε ακομα,εγω ειμαι ανεργη και με ενα ποσοστο αναπηριας,υπαρχει καποια ελαφρυνση ??Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια υπευθυνη δηλωση ότι εισαι η μοναδικη κληρονομος αλλαζει . Για το ποσο που λες δεν ξερω αν μπορεις να μην το πληρωσεις αλλα θα ζητήσεις τιμολογιο κοινωνικο για ευθαπαθεις  ομαδες .

 

Μαλλον θα χρειαστεί εντος 6μηνου και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση,το σπιτι εχει μοιραστει δεν ειμαι μοναδικη κληρονομος,το μισο ανηκει στην αδερφη μου,εχει βαλει δικο της ρολοι,οποτε εχει και καινουριο σχεδιο,πρεπει να ειναι 3 χρονων το σχεδιο,ισχυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση,το σπιτι εχει μοιραστει δεν ειμαι μοναδικη κληρονομος,το μισο ανηκει στην αδερφη μου,εχει βαλει δικο της ρολοι,οποτε εχει και καινουριο σχεδιο,πρεπει να ειναι 3 χρονων το σχεδιο,ισχυει αυτο?

 

 

Ναι ισχυει για 14 χρονια .Άλλο είναι το ένα σπιτι και άλλο το άλλο ? Δεν πολυκαταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα το σπιτι,μας το γραψανε απο μισο,η αδερφη πηρε την δεη στο ονομα της στο δικο της,και στο δικο μου κομματι υπαρχει καινουριο σχεδιο,ποσο ειναι το κοστος για αλλαγη ονοματος??


σορρυ για το μπερδεμα  :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα το σπιτι,μας το γραψανε απο μισο,η αδερφη πηρε την δεη στο ονομα της στο δικο της,και στο δικο μου κομματι υπαρχει καινουριο σχεδιο,ποσο ειναι το κοστος για αλλαγη ονοματος??

σορρυ για το μπερδεμα  :huh:

 

 

Για αλλαγη μονο ονοματος είναι περιπου 0,50 ευρω ανα τετραγωνικο. Αν καταλαβα καλα ολο το σπιτι εχει ρευμα και απλα θελετε να αλαλξετε το ονομα ετσι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει ρευμα,εγω θελω να αλλαξω το ονομα,η αδερφη μου το εχει κανει ηδη,εχει βαλει δικο της ρολοι,οποτε εμεινε ο παλιος λογαριασμος και το ρολοι το παλιο σε μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει ρευμα,εγω θελω να αλλαξω το ονομα,η αδερφη μου το εχει κανει ηδη,εχει βαλει δικο της ρολοι,οποτε εμεινε ο παλιος λογαριασμος και το ρολοι το παλιο σε μενα

 

 

Σε ένα σπιτι δυο ρολογια αν καταλαβα ? Αν θελεις δωσε με προσωπικο μηνυμα κινητο να σε παρω γιατι εχω μπερδευτει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εγω,. ηρθαμε προσφατα να μεινουμε στο σπιτι που μας εδωσε η γιαγια του αντρα μου, (ακομα οχι στα χαρτια) στην εφορια φαινεται οτι μας το εχει κανει δωρεαν παροχη, το ρολοι τς δεη ομως για αγνωστους λογους (ισως συναισθηματικους) ειναι στο ονομα του αδερφου της που εχει πεθανει τωρα και παρα πολλα χρονια, πριν απο εμας λοιπον το σπιτι το ενοικιαζε σε ξενους και οπως καταλαβαινετε χρεωσαν το ρευμα ενα χιλιαρικο και εφυγαν (βλακεια που δεν ειχε γυρισει το ρολοι αλλα εχουμε το ακαταλογιστο λογω ηλικιας) ελω λοιπον να αλλαξω το ρολοι τωρα στο ονομα του αντρα μου και θα ηθελα να μαθω αν μπορω και τι χρειαζεται εχει κατω απο 12000 και λεμε και για κοινωνικο τιμολογιο) , επισης τα λεφτα που αφησαν οι αλλοι φεσι που θα καταληξουν αφου ο θειος δεν ειναι εν ζωη τωρα και αρκετα χρονια? αν και η δεη με ξεζουμιζει καθε τοσο με της ρυθμιζομενες χρεωσεις της και θα επρεπε και εγω να την γραψω αλλα θα μπορω εγω να κανω ενα διακανονισμο ασχετα αν δεν τα εχω καψει? αυταααα και ευχαριστω εκ τον προτερον :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εγω,. ηρθαμε προσφατα να μεινουμε στο σπιτι που μας εδωσε η γιαγια του αντρα μου, (ακομα οχι στα χαρτια) στην εφορια φαινεται οτι μας το εχει κανει δωρεαν παροχη, το ρολοι τς δεη ομως για αγνωστους λογους (ισως συναισθηματικους) ειναι στο ονομα του αδερφου της που εχει πεθανει τωρα και παρα πολλα χρονια, πριν απο εμας λοιπον το σπιτι το ενοικιαζε σε ξενους και οπως καταλαβαινετε χρεωσαν το ρευμα ενα χιλιαρικο και εφυγαν (βλακεια που δεν ειχε γυρισει το ρολοι αλλα εχουμε το ακαταλογιστο λογω ηλικιας) ελω λοιπον να αλλαξω το ρολοι τωρα στο ονομα του αντρα μου και θα ηθελα να μαθω αν μπορω και τι χρειαζεται εχει κατω απο 12000 και λεμε και για κοινωνικο τιμολογιο) , επισης τα λεφτα που αφησαν οι αλλοι φεσι που θα καταληξουν αφου ο θειος δεν ειναι εν ζωη τωρα και αρκετα χρονια? αν και η δεη με ξεζουμιζει καθε τοσο με της ρυθμιζομενες χρεωσεις της και θα επρεπε και εγω να την γραψω αλλα θα μπορω εγω να κανω ενα διακανονισμο ασχετα αν δεν τα εχω καψει? αυταααα και ευχαριστω εκ τον προτερον :-)

 

 

Θα χρειστεις πιστοποιητικο ηλεκτρολογου καπου στα 50 ευρω κοστος και αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο .Εγγυηση 20 ευρω σε 6 δοσεις στον λογριασμο.Επισης καποιο χαρτι που να αποδηκνυει οτι εισαι ιδιοκτητης του σπιτιου...Για το χρεος ...παζαρεψε το και ισως καταφερεις κατι .Μια υπευθυνη δλωση οτι μενεις απο την χ ημερομηνια στο σπιτι ισως βοηθησει .Αν τελικα δεχτεις το χρεος μπορεις να κανεις διακανονισμο.

 

Παντα μα παντα η παροχη στο ονομα αυτου που κανει χρηση !!!!

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...