Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, γνωριζει καποιος αν υπαρχει χρεος προς τη δεη στο ονομα του ενος συζηγου αν μπορει ο αλλος συζυγος να γυρισει το ρολοι ενος αλλου ακινητου στο ονομα του εφοσον κανουν κοινη φορολογοκη δηλωση? Η η δεη θα ζητησει να διευθετηθει το χρεος πρωτα και μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, γνωριζει καποιος αν υπαρχει χρεος προς τη δεη στο ονομα του ενος συζηγου αν μπορει ο αλλος συζυγος να γυρισει το ρολοι ενος αλλου ακινητου στο ονομα του εφοσον κανουν κοινη φορολογοκη δηλωση? Η η δεη θα ζητησει να διευθετηθει το χρεος πρωτα και μετα?

 

 

Εάν το ακινητο είναι δικο του ή το ενοικιαζει με συμβολαιο δεν θα εχει πρόβλημα. Η ΔΕΗ συνδεει ΑΦΜ και αριθμο παροχης ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Το νεο ακινητο θα ειναι με συμβολαιο ενοικιασμενο. Δεν υπαρχει περιπτωση η δεη να ελεγχει το αφμ του συζυγου και να διμιουργηθει προβλημα? Σε περιπτωση που γινει αιτηση για κοινωνικο τιμολογιο θα ελεγχθει το αφμ του συζυγου η ουτε τοτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπαρχει περιπτωση . Για το κοινωνικο δεν είμαι σιγουρος ανarrow-10x10.png μετραει το ατομικο ή οικογενειακο.

 

Παρε το 11770

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ και παλι.

 

 

Το οικογενειακο εισοδημα μετραει

 

http://www.deddie.gr/el/upiresies/koinwniko-oikiako-timologio/dikaiouxoi-proypotheseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος 50 τετραγωνικών το οποίο νοικιάστηκε πριν 8 μήνες και δυστυχώς από αμέλεια δεν πίεσα τον ενοικιαστή να πάρει στο όνομα του το λογαριασμό της ΔΕΗ. Τον ενόχλησα πρόσφατα και συμφώνησε να πάει. Θέλω να τον ενημερώσω για όλα τα έγγραφα που πρέπει να έχει μαζί του, μην πηγαίνει τζάμπα...

 

1) Μπήκα στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ και είδα και για το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου. Πρέπει να το δώσω στον ενοικιαστή να το έχει μαζί του όταν πάει να αλλάξει το όνομα ή μπορώ να το προσκομίσω σε έξι μήνες;

 

2) Τώρα είδα ότι στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο δεν έχει κάνει αποδοχή... Αυτό το βλέπει η ΔΕΗ όταν το εκτυπώσω και του το δώσω να το προσκομίσει;

 

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος 50 τετραγωνικών το οποίο νοικιάστηκε πριν 8 μήνες και δυστυχώς από αμέλεια δεν πίεσα τον ενοικιαστή να πάρει στο όνομα του το λογαριασμό της ΔΕΗ. Τον ενόχλησα πρόσφατα και συμφώνησε να πάει. Θέλω να τον ενημερώσω για όλα τα έγγραφα που πρέπει να έχει μαζί του, μην πηγαίνει τζάμπα...

 

1) Μπήκα στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ και είδα και για το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου. Πρέπει να το δώσω στον ενοικιαστή να το έχει μαζί του όταν πάει να αλλάξει το όνομα ή μπορώ να το προσκομίσω σε έξι μήνες;

 

2) Τώρα είδα ότι στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο δεν έχει κάνει αποδοχή... Αυτό το βλέπει η ΔΕΗ όταν το εκτυπώσω και του το δώσω να το προσκομίσει;

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Μπορεις σε 6 μηνες....Οχι δεν κοιταει η ΔΕΗ αν εχει κανει αποδοχη.Θα πληρωσει εγγυηση 0,50 ευρω ανα τετραγωνικο .Αν εχει κατω απο 12.000 ευρω εισοδημα να ζητησει κοινωνικο τιμολογιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΓΕΙΑ!

 

Μόλις νοίκιασα ένα σπίτι και θέλω να μεταβιβάσω την ΔΕΗ στο όνομα του ενοικιαστή.

 

Είδα οτι ένα απο τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να βγει ο λογαριασμός είναι το ενεργειακό πιστοποιητικό, όμως εγω δεν εχω επειδή το σπίτι είναι 45τμ και χρειάζομαι πιστοποιητικό απο 50τμ και άνω.

 

Αν παει ο ενοικιαστής στην ΔΕΗ, θα έχει πρόβλημα; ή αρκει να δειξει οτι το σπίτι ειναι 45τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ΔΕΗ δεν την ενδιαφερει καθολου αυτο το πιστοποιητικο .

 

Που το ειδες οτι χρειαζεται ?Μονο ηλεκτρολογου αν χρειαζεται που σημαινει οτι δεν εχει προσκομιστει τετοιο τα τελευταια 14 χρονια .Φυσικα και συμβολαιο μισθωσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, για να μεταφερθεί η ΔΕΗ πρέπει να έχει ξεχρεωθεί οτιδήποτε οφείλεται από παλιά;

 

Δηλαδή ήτανε στον ιδιοκτήτη και αφησε χρεος 30ε , πρέπει για να περαστεί στον ενοικιαστή πρέπει να παει άμεσα ο ιδιοκτητης να ξεχρεώσει το 30ε ή μπορει να μεταφερθει και να παω μετα απο λίγες ημέρες να πληρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Την ΔΕΗ δεν την ενδιαφερει καθολου αυτο το πιστοποιητικο .<br />

 <br />

Που το ειδες οτι χρειαζεται ?Μονο ηλεκτρολογου αν χρειαζεται που σημαινει οτι δεν εχει προσκομιστει τετοιο τα τελευταια 14 χρονια .Φυσικα και συμβολαιο μισθωσης .<br />

<br />

Να ρωτησω κατι που διαβασα πιο πανω.<br />

Για αλλαγη ονοματος ως εγγυηση υπολογιζετε στανταρ 0,50€ ανα τετραγωνικο;<br />

Ειτε δικαιουσαι κοινωνικο τιμολογιο ειτε οχι;</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, για να μεταφερθεί η ΔΕΗ πρέπει να έχει ξεχρεωθεί οτιδήποτε οφείλεται από παλιά;

 

Δηλαδή ήτανε στον ιδιοκτήτη και αφησε χρεος 30ε , πρέπει για να περαστεί στον ενοικιαστή πρέπει να παει άμεσα ο ιδιοκτητης να ξεχρεώσει το 30ε ή μπορει να μεταφερθει και να παω μετα απο λίγες ημέρες να πληρώσω;

 

 

Αν το ρευμα ηταν στο ονομα αυτου που εχει αφησει το χρεος οχι δεν χρειαζεται να μεταφερθει ουτε ο ιδιοκτητης να το πληρωσει .

<p><br />

Να ρωτησω κατι που διαβασα πιο πανω.<br />

Για αλλαγη ονοματος ως εγγυηση υπολογιζετε στανταρ 0,50€ ανα τετραγωνικο;<br />

Ειτε δικαιουσαι κοινωνικο τιμολογιο ειτε οχι;</p>

 

Η εγγυηση για κοινωνικο τιμολογιο ειναι καπου στα 20 ευρω σε 6 δοσεις στον λογαριασμο ανεξαρτητα απο τα τετρααγωνικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους,

 

πριν μια εβδομαδα νοικιασα ενα σπιτι, για το οποίο, ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κάνει αίτηση για να κοψουν τη συνδεση(νομίζω αρχές ιουλίου). Βέβαια το σπίτι έχει ακόμα ρεύμα!

μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πεί τι διακιολογητικά χρειάζονται για να φέρω στο όνομα μου τον λογαριασμο?Επίσης για να μην το κόψουνε το ρεύμα τι πρέπει να τους πω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

πριν μια εβδομαδα νοικιασα ενα σπιτι, για το οποίο, ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κάνει αίτηση για να κοψουν τη συνδεση(νομίζω αρχές ιουλίου). Βέβαια το σπίτι έχει ακόμα ρεύμα!

μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πεί τι διακιολογητικά χρειάζονται για να φέρω στο όνομα μου τον λογαριασμο?Επίσης για να μην το κόψουνε το ρεύμα τι πρέπει να τους πω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Να γνωρίζεις τον αριθμό παροχής, αποδεικτικό ΑΦΜ, μισθωτήριο, ταυτότητα και πιστοποιητικό ηλετρολόγου αν έχει λήξει το παλιό(για οικίες ισχύει 14 έτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...