Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 2005 μια θεια μου, μου εκανε δωρεα το 14% ενος διαμερισματος της και το υπολοιπο κληρονομια οταν πεθανει.Το 2007 πεθανε κι εγω αμελησα να κανω αποδοχη κληρονομιας(του υπολοιπου 84%). Ο λογαριασμος ΔΕΗ ηταν παντα στο ονομα της.

 

Τωρα, βρηκα ατομο να το πουλησω και εχω ξεκινησει διαδικασιες αποδοχης της κληρονομιας και θελω να ρωτησω αν με καποιο τροπο μπορω να αποφυγω να πληρωσω τους συσσωρευμενους λογαριασμους που εχουν μαζευτει ( πανω απο 1.000 ευρω, δεν το εκοψαν ποτε).

 

Απο την στιγμη που δεν εκανα αποδοχη κληρονομιας, ειμαι εγω ο υπευθυνος για τους λογαριασμους ή οχι?

Δυστυχώς εννοείται ότι είσαι υπόχρεος!...

Εσύ πρέπει να τα πληρώσεις :(

Κλασικη ελλαδα. Κλεφτες παντου. Δημιουργουν προβληματα απο το πουθενα και ξεζουμιζουν τον κοσμο. Καποιος να μου εξηγηση που σκατα κολαει ο ηλεκτρολογος με τη σκατο-γραφειοκρατια. Αλλαγη ονοματος θα γινει οχι καλωδιων. Μια κρατικη υπηρεσια ειναι ολο το θεμα. Τα λεφτα που κολλανε.

Ο ενας λεει 150 ευρο ο αλλος 100 ο αλλος 50. Ο καθενας οτι του καυλωσει. Να μην υπαρχει θεος να βρεξει λαβα για 40 ημερες να τα καψει ολα.

Δεν είναι έτσι doubtful. Μπορώ να στα εξήγήσω αναλυτικά αν θες...

ευχαριστώ πολύ,

 

και κάτι άλλο, το ιδιωτικο συμφωνητικο μισθωσης κατοικιας το εχω πρωτότυπο υπογεγραμμένο απο εμένα και τον ιδιοκτήτη.Αρκεί αυτό η πρέπει να είναι και θεωρημένο απο την εφορία?

Νομίζω δεν αρκεί το συμφωνητικό μόνο, γιατί δεν είναι επίσημο, δηλαδή δεν είναι θεωρημένο από την εφορία.

Ούτως ή άλλως η ΔΕΗ παλιά ζητούσε το θεωρημένο συμφωνητικό και όχι το "μη θεωρημένο".

 

Απλά να προσέξεις όταν κάνεις αποδοχή του ηλεκτρονικού συμφωνητικού τι έχει γράψει αυτός στις σημειώσεις!.. πχ εγώ σε ένα που είχα κάνει παρέπεμπα και στο "χειρόγραφο" μεταξύ μας (τυπικό) συμφωνητικό στο οποίο αναλύονται και οι όροι μίσθωσης.

 

Επομένως προσοχή μήπως αποδεχτείς τίποτα "περίεργο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ξεκινησει διαδικασιες αποδοχης της κληρονομιας

Απο την στιγμη που δεν εκανα αποδοχη κληρονομιας

Αυτά τα δύο είναι αντιφατικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

 

Λοιπόν έχω κι εγώ την απορία μου κι εγώ σχετικά με την αλλαγή ονόματος και λίγες ακόμη πολύπλοκες λεπτομέρειες γύρω απο αυτό το θέμα.

Στο ιδιόκτητο πατρικό μας έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο κατηγορία Ι- για χαμηλόμισθους. Αυτό βγήκε με βάση το εισόδημα των γονιών μου αφού φυσικά έχουν κοινή φορολογική δήλωση ως σύζυγοι. 

Υπάρχει κι ένα σπίτι στο χωριό που εκεί πλέον περνάνε τους πιο πολλούς μήνες το χρόνο οι γονείς μου και ουσιαστικά το κόστος για το ρεύμα τσιμπάει και εκεί... Το σπίτι είναι κατα 25% του πατέρα μου γιατί δεν έχουν αποφασίσει ακόμη με τα αδέρφια του τι θα κάνουν. Ουσιαστικά απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει επίσημος ιδιοκτήτης του σπιτιού, ούτε επίσημο έγγραφο ιδιοκτησίας. Το όνομα του λογαριασμού είναι ακόμη στον μακαρίτη τον αδερφό του πατέρα μου μετά από 10+ χρόνια από το θανατό του. :blink:

πρώτη απορία λοιπόν: σκεφτόμαστε να αλλάξουμε το όνομα, άλλωστε εδώ και χρόνια και το ρεύμα και το νερό τα πληρώνουν οι γονείς μου. Τι γίνεται και τι θα χρειαστεί σε αυτή την περίπτωση; 

 

και δεύτερη απορία: γνωρίζω ότι ένας δικαιούχος δε μπορεί να κάνει αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο για εξοχική κατοικία. Ωστόσο αν κάποιος είναι δικαιούχος μιας κατοικίας  ενός ποσοστού μόνο όπως ο πατέρας μου μπορεί; Γιατί σε αυτή την περίπτωση έχω σκεφτεί να κάναμε εκ νέου την αίτηση για κοιν/κο τιμ/γιο για το πατρικό στην πόλη με άλλα δικαιολογητικά που να αφορούν άλλη κατηγορία δικαιολογητικών (αναπηρία μητέρας) αφού αλλάζαμε το όνομα του λογαριασμού στο ονομά της. 

Και μετά μαζί με την αίτηση για αλλαγή ονόματος για το σπίτι στο χωριό από τον θείο μου στον πατέρα μου να κάναμε και αίτηση για κοιν/κο τιμ/γιο για εκεί με βάση το χαμηλό εισόδημα του πατέρα.

Ώστε να έχουμε τα σωστά ονόματα (το σπίτι στην πόλη είτε έχει τον έναν ή τον άλλο είναι οκ) και κοινωνικό τιμολόγιο και στα δυο. Λέτε να γίνεται ή όχι επειδή ίσως ισχυεί  μια κατηγορία δικαιολογητικών και μία αίτηση ανα οικογένεια; και όχι ατομικά όπως το εννοώ εγώ..; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω το ρευμα στο ονομα μου αλλα δεν εχω συμβολαιο μισθωσης. Βασει εισοδηματος δικαιουμαι κοινωνικο τιμολογιο. Αν κανω αιτηση θα εχω προβλημα που δεν υπαρχει το συμβολαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω το ρευμα στο ονομα μου αλλα δεν εχω συμβολαιο μισθωσης. Βασει εισοδηματος δικαιουμαι κοινωνικο τιμολογιο. Αν κανω αιτηση θα εχω προβλημα που δεν υπαρχει το συμβολαιο;

 

Πως μπόρεσες να το κάνεις στο όνομά σου χωρίς μισθωτήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω το ρευμα στο ονομα μου αλλα δεν εχω συμβολαιο μισθωσης. Βασει εισοδηματος δικαιουμαι κοινωνικο τιμολογιο. Αν κανω αιτηση θα εχω προβλημα που δεν υπαρχει το συμβολαιο;

 

 

Χωρις συμβολαιο ουτε στο ονομα σου δεν μπορεις να το παρεις . Γιατι δεν εχεις συμβολαιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

έκανα χθες αίτηση για αλλαγή ονόματος ΔΕΗ σε ένα σπίτι που μόλις νοίκιασα και θέλω να κάνω αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο.

 

Στην αίτηση όμως όταν βάζω αριθμό παροχής μου λέει "Ο Αριθμός Παροχής που πληκτρολογήσατε δεν είναι σωστός. Παρακαλούμε πληκτρολογήστε ξανά."

 

Γνωρίζετε μετά από πόσες μέρες θα μπορώ να κάνω την αίτηση και περίπου πόσο καιρό θα διαρκέσει ο έλεγχος?

 

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα σας,

 

έκανα χθες αίτηση για αλλαγή ονόματος ΔΕΗ σε ένα σπίτι που μόλις νοίκιασα και θέλω να κάνω αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο.

 

Στην αίτηση όμως όταν βάζω αριθμό παροχής μου λέει "Ο Αριθμός Παροχής που πληκτρολογήσατε δεν είναι σωστός. Παρακαλούμε πληκτρολογήστε ξανά."

 

Γνωρίζετε μετά από πόσες μέρες θα μπορώ να κάνω την αίτηση και περίπου πόσο καιρό θα διαρκέσει ο έλεγχος?

 

 

 

 

 

 

 

Για να μπορέσεις να κανεις την αιτηση νομιζω θελει 4-5 μερες . Το ποτε θα εγκριθεί ή όχι είναι θεμα Υπουργείου Οικονομικων που ελεγχει το εισοδημα σου και ενημερωνει θετικα ή αρνητικα την ΔΕΗ . Το κοινωνικο τιμολογιο θα εφαρμοστει μετα την πρωτη καταμετρηση  που θα γινει μετα την εγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορέσεις να κανεις την αιτηση νομιζω θελει 4-5 μερες . Το ποτε θα εγκριθεί ή όχι είναι θεμα Υπουργείου Οικονομικων που ελεγχει το εισοδημα σου και ενημερωνει θετικα ή αρνητικα την ΔΕΗ . Το κοινωνικο τιμολογιο θα εφαρμοστει μετα την πρωτη καταμετρηση  που θα γινει μετα την εγκριση.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζεις.

 

Στο μισθωτήριο συμβόλαιο είμαστε 2 άτομα που θα συγκατοικούμε στο σπίτι. Τη ΔΕΗ την έκανα μόνο στο όνομα μου. Το εισόδημα μου είναι κάτω από 12.000. Το εισόδημα της συγκατοίκου είναι πάνω από 12.000. Δικαιούμαι κοινωνικό τιμολόγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, να ρωτήσω και κάτι άλλο αν γνωρίζεις.

 

Στο μισθωτήριο συμβόλαιο είμαστε 2 άτομα που θα συγκατοικούμε στο σπίτι. Τη ΔΕΗ την έκανα μόνο στο όνομα μου. Το εισόδημα μου είναι κάτω από 12.000. Το εισόδημα της συγκατοίκου είναι πάνω από 12.000. Δικαιούμαι κοινωνικό τιμολόγιο?

 

 

Αν κανετε ξεχωριστη φορολογικη δηλωση φυσικα και το δικαιουσαι αφου ειναι στο ονομα σου η παροχη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να πάρω πίσω την εγγύηση των 45 € που είχα δώσει για να αλλάξω όνομα στο λογαριασμό της ΔΕΗ στο σπίτι που ξενοίκιασα προχθές. Την εγγύηση αυτή την ξαναπλήρωσα σήμερα για να αλλάξω όνομα στο καινούργιο σπίτι που μετακόμισα και να βάλω το λογαριασμό στο όνομά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να πάρω πίσω την εγγύηση των 45 € που είχα δώσει για να αλλάξω όνομα στο λογαριασμό της ΔΕΗ στο σπίτι που ξενοίκιασα προχθές. Την εγγύηση αυτή την ξαναπλήρωσα σήμερα για να αλλάξω όνομα στο καινούργιο σπίτι που μετακόμισα και να βάλω το λογαριασμό στο όνομά μου.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στη ΔΕΗ και να ζητήσεις διακοπή, αν δεν το κάνεις θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι και τα πάγια και τις πιθανές καταναλώσεις του σπιτιού που ξενοίκιασες. Αμέσως μετά θα εκδοθεί ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός στον οποίο θα πιστωθεί η εγγύηση που είχες πληρώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στη ΔΕΗ και να ζητήσεις διακοπή, αν δεν το κάνεις θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι και τα πάγια και τις πιθανές καταναλώσεις του σπιτιού που ξενοίκιασες. Αμέσως μετά θα εκδοθεί ο τελευταίος εκκαθαριστικός λογαριασμός στον οποίο θα πιστωθεί η εγγύηση που είχες πληρώσει.

 

 

Ετσι και θα λεει ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θέλω να ενοικιάσω, 1 μαγαζί το οποιο εχει κομένο ρεύμα και τεραστια προιγούμενη οφειλή στη ΔΕΗ(προστημο λογω ρευματοκλοπης ,σε δικαστικη διαμαχη με την ΔΕΗ).Μπορώ να το κάνω ή πρέπει να εξοφληθεί πρώτα το ποσό.Δεν εχω προβλήμα να πληρωσω την εγκύηση. Παρακαλώ αν καποιος ξέρει ας απαντήσει
Ευχαριστώ


Θέλω να ενοικιάσω, 1 μαγαζί το οποιο εχει κομένο ρεύμα και τεραστια προιγούμενη οφειλή στη ΔΕΗ(προστημο λογω ρευματοκλοπης ,σε δικαστικη διαμαχη με την ΔΕΗ).Μπορώ να το κάνω ή πρέπει να εξοφληθεί πρώτα το ποσό.Δεν εχω προβλήμα να πληρωσω την εγκύηση. Παρακαλώ αν καποιος ξέρει ας απαντήσει
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...