Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το macallan όντως είναι κρύσταλλο, είχα δοκιμάσει πρώτη φορά πρόσφατα και κατέβηκε νεράκι, νομίζω ότι θα σήκωνα μπουκάλι και την άλλη μέρα θα ξυπνούσα σα να μη τρέχει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το έχω πιει το 12άρι, και δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

 

Έχω την εντύπωση ότι μόνο τα πολύ μεγάλα σε ηλικία έχουν κάτι καλό να πουν.

 

Νομίζω ότι είναι πολύ διαφημισμένο (James Bond κ.λπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγάλα σε ηληκία είναι πιο "δύσκολα" για μένα. Θέλει νερό πραγματικά με το σταγονόμετρο και στην πλειοψηφία τους εξακολουθούν να είναι πολύ δυνατά για τα γούστα μου..

 

Έχω ένα συμπαθέστατο Glenfiddich 15άρι στο σπίτι (που δεν το λες και παλιό) και ένα gold label 18άρι. Διαφορετικά και ασύγκριτα σίγουρα αλλά και τα 2 πνίγονται πολύ πολύ εύκολα.

 

Επίσης, έχει παρατηρήσει κάποιος ότι τα καπνιστά χάνουν το 70% του αρώματός τους αν τους προστεθεί πάγος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λογω του mad men που ξεκιναει σε μια εβδομαδα κανω προετοιμασιες και μια απο αυτες ειναι το ουισκι. Ειχα "κλεισει" το jameson επειδη το ξερω και το αγαπω. Αλλα για να ειμαι πιο πολυ μεσα στην σειρα σκεφτομαι να παρω το canadian club το οποιο δεν εχω πιει ποτε. Κατα πασα πιθανοτητα θα παρω το jameson αλλα για πειτε. 2.5 μηνες ανενεργο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα το Teachers που προτεινατε αξιζε τα χρηματα του,ειναι οντως VFM.

 

Το 1ο το ηπια σκετο,ηταν καπως βαρυ.Το 2ο με 1 παγακι,ηταν πιο ωραιο γιατι αραιωσε ελαφρως και ηταν λιγο κρυο.

 

Δεν περιμενα σε αυτα τα χρηματα να πινεται σκετο.Εχει ωραιο αρωμα,σαν να πινεις ουισκι των 25-30€.Μπροστα του τα υπολοιπα σε αυτη την τιμη ειναι αρκετα κατωτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του mad men που ξεκιναει σε μια εβδομαδα κανω προετοιμασιες και μια απο αυτες ειναι το ουισκι. Ειχα "κλεισει" το jameson επειδη το ξερω και το αγαπω. Αλλα για να ειμαι πιο πολυ μεσα στην σειρα σκεφτομαι να παρω το canadian club το οποιο δεν εχω πιει ποτε. Κατα πασα πιθανοτητα θα παρω το jameson αλλα για πειτε. 2.5 μηνες ανενεργο θεμα...

 

Μου αρεσει παρα πολυ το 12αρι το canadian. Δοκιμασε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τότε που ήπια μπέρμπον δεν μπορώ να το αλλάξω. Ευτυχώς είναι και φθηνά και τη βρίσκω μια χαρά με τα Jim Beam. Πάντα σκέτο εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Queen margot απο lidl στα 10 ευρά. Πινεται ευχαριστα σκετο αφου εχει κρυωσει στο ψυγειο η φιαλη αλλα και με κολα ταιριαξε πολυ.

Φτιαχνει γρηγορα κεφαλι ομως ευχάριστα και χωρις πονοκεφάλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Queen margot απο lidl στα 10 ευρά. Πινεται ευχαριστα σκετο αφου εχει κρυωσει στο ψυγειο η φιαλη αλλα και με κολα ταιριαξε πολυ.

Φτιαχνει γρηγορα κεφαλι ομως ευχάριστα και χωρις πονοκεφάλους.

Οταν το teachers εχει 14€ , ειναι αμαρτια να πινεις πετρελαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για να ειμαι πιο πολυ μεσα στην σειρα σκεφτομαι να παρω το canadian club το οποιο δεν εχω πιει ποτε.

 

Να το παρεις, απο τα αγαπημενα μου, Εχει πιο απαλη γευση απο τα υπολοιπα και πινεται πολυ ευχαριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Επειδή φτιάχνω ενα μικρο μπαρ για το σπίτι,μπορείτε να μου προτείνεται κάποια μπουκάλια σε ουίσκι?Να έχω κάποιες επιλογές ανάλογα τους καλεσμένους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XronisR, δεν διεαυκρινιζεις budget ή αν θέλεις λίγες αλλα καλές επιλογές ή ποσότητα για να καλυψεις πιο ευρύ φασμα κοινού...

Οπότε, εγω θα σου πρότεινα 5 ετικέτες με κάτι λιγότερο από 100€, που θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο και σε πιο εκλεπτυσμένες παρέες, αλλα θα μπορούν να στηρίξουν κι ενα παρτακι στην ανάγκη:

 

1. Johnnie red label

2. Haig

3. Cutty sark

4. Jameson ή Tullamore dew

5. Jack Daniels

 

Bonus: άφθονη κόκα κόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για λίγο πιο ακριβά αν θες πήγαινε σε Glenfiddich, Chivas, Dimple, Talisker. (Στο bar μας στο πατρικό βλέπω πάντα να υπάρχουν αυτά, ο πατέρας μου ως λάτρης του whisky σίγουρα θα στα πρότεινε. Επίσης, του άρεσε και ένα Old Pulteney πού'χα φέρει απ'την Σκωτία. Σίγουρα το βρίσκεις κι εδώ αλλά δεν γνωρίζω τιμή.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chivas και Dimple δε θα πρότεινα, θεωρώ πως σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις εύκολα καλύτερα, όπως το Glenfiddich που σωστά ανέφερε η *nenya*.

 

Όντως, ανάφερε τιμές και ποσότητα να σου πούμε. Επίσης, τι ρόλο βαράνε οι καλεσμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...