Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τοσα χρονια αντιπαθουσα το ουισκι. Με εκαιγε, μου αφηνε μια ξινιλα και με κοκα κολα ηταν ακομη χειροτερο. Βεβαια η μονη μου επαφη ηταν το Johnny (η αγαπημενη μαλακια ενος φιλου μου) και διαφορα αλλα mainstream blends. Λογω αυτης της αντιπαθειας δεν εχω ιδεα απο ουσκι. Ε λοιπον, χτες επεισα ενα φιλο μου Λιθουανο να πιουμε Glenfiddich. Ειδα στο Tesco το 12αρι (δεν ξερω αν ειχε 15αρι η 18αρι, ειχαν σε προσφορα για 3 μερες τα 12αρια, 10 λιρες το 350αρι) και το βουτηξα. Απλα ΓΑΜΑΤΟ. Δεν ξερω πως και γιατι αλλα αυτο το μπουκαλι μου αλλαξε τη γνωμη για το ουισκι. Θελω να ευχαριστισω τον Dakonblackblade που ανοιξε αυτο το θεμα γιατι αν δεν το ειχε κανει απλα θα περναμε παλι μπυρες απο το supermarket (τον τελευταιο χρονο πινω μονο μπυρα, Kronenbourg ftw, αντε και κανα ale με περιεργο medieval ονομα) και δεν θα ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω Glenfiddich.

 

Εχει παει καιρος απο την τελευταια φορα που ηπια Johnny (και εκεινη τη φορα δεν ηπια μονο ουισκι, ηταν μια ακομη περιοδεια στα υπολοιπα τραπεζια του μαγαζιου) και απλα στο μυαλο μου εχει μεινει η απαισια γευση του. Γενικα, ετσι εβλεπα ολα τα ουισκια. Μια μαλακια, που επειδη δεν μου αρεσει, το πινω γρηγορα να τελειωσει. Τωρα που ηπια Glenfiddich, λεω να ξαναδοκιμασω ολα αυτα που θεωρουσα σαπια μπας και ημουν λαθος. Βεβαια, ειδικα το Johnny το'χω ξεσκισει αλλα τι στο διαλο τοσο διαφορετικα ειναι μεταξυ τους? Θα το ξαναδοκιμασω σε καποια φαση αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι. Ολα τα blends ετσι ειναι?

 

Η διαφορα στην γευση μεταξυ 12αριου Glenfiddich και 15αριου ειναι αρκετα μεγαλη? Γιατι στην τιμη υπαρχει αισθητη διαφορα. Επισης, κανα αλλο ετσι καλο? Οχι τιποτε αλλο, αλλα δοκιμασα ολες τις μπυρες που εχει το Tesco και οι κοντινες pubs (-Ολες!? -Ναι ολες, αν νομιζεις οτι λεω ψεματα, εχεις δικιο) και λεω να παω στα ουισκια τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση. Πάρε το 15άρι, αν σου αρέσει εδώ είμαστε. Βασικά υπάρχουν πολλά ποτά για διάφορα γούστα. Σε άλλους αρέσουν τα πιο βαριά πχ, Laphroaig που εγώ τα θεωρώ πολύ δύσκολα ουίσκυ να ξεκινήσεις. Για μένα το φτηνό το καλό είναι το Teachers (καμμία σχέση με τα άλλα, ειδικά σκέτο ή με λίγο νερό) και το Glenfiddich 15άρι. Έχω και άλλα αγαπημένα αλλά αυτά είναι τα πιο έυκολα να σου αρέσουν και να αρχίσεις να το ψάχνεις και μόνος. Εγώ πχ δεν συγκινούμε με το Blue Label . Δεν βλέπω το νόημα σε μπουκάλια των 170 . Δεν έχουμε τόσα λεφτά να δίνουμε σε ποτά. Και μην ψαρώνεις με τα λεφτά. Υπάρχουν ουίσκυ με 40 ευρώ που δεν πιάνουν μία μπροστά στο Teachers και ουίσκυ των 170 που δεν λένε και πάρα πολλά για τα λεφτά τους σε σύγκριση με κάποια των 40-50 (Lagavulin, Green Label, Glenfiddich 15) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη γιορτή του πατέρα μου (του το πήγαν δώρο) καβάτζωσα ένα τέτοιο

 

chivas_revol0548.jpg

 

δεν είναι μόλτ βέβαια αλλά το ντιζάην κωλολέει και ορκίζομαι μα τη μπαναγία να το φυλάξω και να το πιώ με Γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, άλλοι φτιάχνουν φανουρόπιτες, εγώ πιστεύω αξίζει να τάξω ένα μπουκάλι προς εξεύρεση της Μίας, η οποία μεταξύ άλλων θα με συναγωνίζεται στην ουισκοποσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ε όχι. Υπάρχει νήμα για whisk(e)y και τώρα το παίρνω χαμπάρι;

Πρέπει να επισκέπτομαι το Μπλα Μπλα από εδώ και πέρα μου φαίνεται..

 

Λοιπόν, ωραίος ο Ντάκον, καλά το πάει, συμφωνώ στα περισσότερα μαζί του.

 

Το Red Label (και όλα τα Johnnie γενικότερα) δεν πίνεται, είναι κάτι σαν την Amstel στο ελλαδιστάν, ευρύτατης κατανάλωσης, κάκιστο και άγευστο (γι' αυτό και σε πολύ μεγάλο ποσοστό όσοι πίνουν το ένα πίνουν και το άλλο -> FACT).

 

+1 για Teachers και να προσθέσω το Bell's, άλλο ένα από τα καλύτερα «απλά».

 

Ώρα για υπερατλαντικό ταξίδι τώρα, αν και δηλώνω fan των malts, αλλά έχουμε χρόνο να το συζητήσουμε το θέμα.

 

Jack Daniel's Single Barrel, φυσικά σκέτο, όπως πρέπει να πίνεται κάθε ποτό, όχι αποκλειστικά το ουίσκυ, και συνοδεία κατάλληλου ποτηριού.

Νερό ναι μεν μπορεί να υπάρχει ώστε ν' απελευθερώνονται αρώματα, αλλά όχι εντός του ποτηριού, αλλά της στοματικής κοιλότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://scotchnoob.com/

 

ΠΑΡΑ πολύ καλό blog. Γιατί? Μεγάλη ποικιλία σε ουίσκυ και αμερικα΄νικα και ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ. Δεν το βλέπεις συχνα αυτό.

 

http://jason-scotchreviews.blogspot.com/ Και το blog που αποτελεί το μέντορά μου αυτό τον καιρό.

 

Επίσης ΜΑΚΡΥΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ. Ειλικρινά σκοτώνει τη γεύση.

 

Ρε Φάνη σε τόσα κλόκια βοήθησες , δεν πάμε κανένα καλό μπαράκι να δοκιμάσουμε κανένα περίεργο? Εκει στον πύργο Αθηνών έχει ένα ΠΟΛΥ καλό μαγαζί με μεγάλη ποικιλία καθώς και το Bar 56 που μου έχουν συστήσει αλλά δεν έχω πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε γαμώ, αλλά κάτσε να πέσει η θερμοκρασία, με τέτοια ζέστη ουίσκυ δεν πίνεται, σκέτο εννοώ, δηλαδή όπως πρέπει.

 

Για τώρα δροσιστικές μπύρες, κατά προτίμηση Weiss.

 

Καλή φάση τα blogs (sites), τα 'χω τσεκάρει κι εγώ κατά τη διάρκεια των πολύωρων αναζητήσεών μου για ένα απ' τα αγαπημένα μου ποτά, αν και ελάχιστα.

Πολύ χάσιμο ρε γαμώτο, ειδικά αυτά τα Glen______, άντε να βγάλεις άκρη.

 

Δε γίνεται δουλειά βασικά έτσι, εννοώ πηγαίνοντας από μαγαζί σε μαγαζί και δίνοντας τα μαλλιοκέφαλά σου για ένα ποτήρι.

 

Θέλει πολυήμερο/α ταξίδι/α στη Σκωτία, επισκέψεις στα distilleries και δοκιμή απευθείας απ' τα βαρέλια :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι. Υπάρχει νήμα για whisk(e)y και τώρα το παίρνω χαμπάρι;

Πρέπει να επισκέπτομαι το Μπλα Μπλα από εδώ και πέρα μου φαίνεται..

 

Το Red Label (και όλα τα Johnnie γενικότερα) δεν πίνεται, είναι κάτι σαν την Amstel στο ελλαδιστάν, ευρύτατης κατανάλωσης, κάκιστο και άγευστο (γι' αυτό και σε πολύ μεγάλο ποσοστό όσοι πίνουν το ένα πίνουν και το άλλο -> FACT).

 

Jack Daniel's Single Barrel, φυσικά σκέτο, όπως πρέπει να πίνεται κάθε ποτό, όχι αποκλειστικά το ουίσκυ, και συνοδεία κατάλληλου ποτηριού.

Νερό ναι μεν μπορεί να υπάρχει ώστε ν' απελευθερώνονται αρώματα, αλλά όχι εντός του ποτηριού, αλλά της στοματικής κοιλότητας.

Συμφωνο ΑΠΟΛΥΤΑ και ΣΕ ΟΛΑ. :wub: :wub:

 

Ειχα βαρεθει να ψαξω για τοπικ και με εξυνε να μπω σε αυτο με τις μπυρες

και να γραψω για υπερτιμημενα ποτα αλλα εχουμε τελικα κι εμεις το ναο μας! :mrgreen: :mrgreen:

 

Ποτε επιτελους θα παρω το μπλου???

 

Κριμα που το καλοκαιρι δε πινεται λογω ζεστης :cry: :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μ' έτρωγε η περιέργεια να δοκιμάσω το Blue Label (όχι μία φορά), μπορώ να σου πω ότι δε με ενθουσίασε, τουλάχιστον σίγουρα όχι όσο άλλα, κι ας είναι φθηνότερα.

 

Δεν ξέρω, αλλά δεν πάω τα Blended, προτιμώ τα single malts. Κάπου με χαλάει η ιδέα των πολλών και διαφορετικών ανεμειγμένων ουίσκυ σε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...