Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη μπερδεύεις το "reinstall" με το προφίλ σου, αλλού είναι το ένα κι αλλού το άλλο.

about:support --> Profile Folder ---> [show Folder] κουμπάκι. Κλείσε τον ff και κράτα backup όλο το φάκελο (κάτω από το profiles). Το reinstall δεν σβήνει το προφιλ εκτός αν του το ζητήσεις κατά την εγκατάσταση (ή την απεγκατάσταση; δεν θυμαμαι.. :fear:  )

 

Μπορεις επίσης να φτιάξεις καθαρό προφιλ μόνο για δοκιμή χωρίς να σβήσεις το παλιό και να πηγαίνεις από το ένα στο άλλο μέχρι να βρεις τι φταιει (πχ. ασυμβατότητα με κάποιο addon).

 

Διάβασε πιο πίσω σελίδες, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για όλα αυτά. ;)

 

thanks, πολύ χρήσιμες πληροφορίες που αγνοούσα.

Βέβαια στις προηγούμενες άπειρες σελίδες είναι λίγο δύσκολο να ψάξω κάτι τόσο συγκεκριμένο,

οπότε θα ψάξω στο google.

 

1.Έχεις  τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών ;

2.To hardware acceleration το έχεις κλείσει στον firefox και στον flash player ;

3.Ποιο antivirus έχεις;

 

1. Το πρόβλημα το έχω στο netbook msi wind u100, δεν έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

2. Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό και τί κάνει, θα το ψάξω.

3. Το avast.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit:

OK σε πρώτη φάση έκλεισα το hardware acceleration σε ff & flash player και ενημέρωσα τον flash player.

Αν δεν δω διαφορά θα ξεκινήσω δοκιμές με profiles.

Επεξ/σία από funbreaker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit:

OK σε πρώτη φάση έκλεισα το hardware acceleration σε ff & flash player και ενημέρωσα τον flash player.

Αν δεν δω διαφορά θα ξεκινήσω δοκιμές με profiles.

 

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.

Επόμενη κίνηση είναι να αλλάξω skin, δεν ξέρω γιατί αλλά έχω υποψίες πως έχει θέματα συμβατότητας.

Όταν crashάρει μου βγάζει μήνυμα σφάλματος του plugin-container, τα skins περιλαμβάνονται σε αυτή την διεργασία ή είναι μόνο για τα addons?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου, με windows 7 64αρια, ff 33, τελευταιο flash και τα gmail notifier και adblock απο προσθετα εχει το εξης θεμα:

 

Μονο στο facebook, σελιδα πνιγμενη στο javascript, χωρις να παιζει καποιο παιχνιδι, ο ff κρεμαει εντελως και ασπριζει τη σελιδα που βλεπει, οποτε απλα τον κλεινει.

Στην αρχη παρατηρησε οτι λεει κατι για τον plugin container, οποτε αμεσως ο νους μου πηγε στο flash που σκαει οταν βλεπει καποιο βιντεο. Εκλεισα το ha του flash. Τιποτα. Εκλεισα τον ιδιο τον plugin container. Τιποτα. Μετα, παλι η ιδια, παρατηρησε οτι το κανει και χωρις να βλεπει βιντεο...

 

Στον chrome, με τα ιδια προσθετα αλλα με pepper flash, δεν παρουσιαζεται το ιδιο προβλημα. Βασικα, παρουσιαζεται απο τοτε που ενημερωθηκε σε ff 33.

Καμια ιδεα? Το λαπτοπ της εινια καθαρο απο malware κλπ.

 

(ιδιο προβλημα με τον απο πανω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, βγάλε το adblock και βάλε το adguard. Τρεις φορές κάτω όσον αφορά στην κατανάλωση μνήμης, με ίδια αποτελεσματικότητα.

Ειδικά αν το pc είναι της τάξης του 1-2 Gb RAM, θα δεις βελτίωση και ίσως να επιλυθεί και το πρόβλημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου, με windows 7 64αρια, ff 33, τελευταιο flash και τα gmail notifier και adblock απο προσθετα εχει το εξης θεμα:

 

Μονο στο facebook, σελιδα πνιγμενη στο javascript, χωρις να παιζει καποιο παιχνιδι, ο ff κρεμαει εντελως και ασπριζει τη σελιδα που βλεπει, οποτε απλα τον κλεινει.

Στην αρχη παρατηρησε οτι λεει κατι για τον plugin container, οποτε αμεσως ο νους μου πηγε στο flash που σκαει οταν βλεπει καποιο βιντεο. Εκλεισα το ha του flash. Τιποτα. Εκλεισα τον ιδιο τον plugin container. Τιποτα. Μετα, παλι η ιδια, παρατηρησε οτι το κανει και χωρις να βλεπει βιντεο...

 

Στον chrome, με τα ιδια προσθετα αλλα με pepper flash, δεν παρουσιαζεται το ιδιο προβλημα. Βασικα, παρουσιαζεται απο τοτε που ενημερωθηκε σε ff 33.

Καμια ιδεα? Το λαπτοπ της εινια καθαρο απο malware κλπ.

 

(ιδιο προβλημα με τον απο πανω!)

 

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις reset στις αρχικές ρυθμίσεις; Άμα δεν φτιάξει με το reset, φτιάξε ένα καθαρό προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαστηκε σημερα reset και καθαρο προφιλ (+ γκρινια :P) αλλα και παλι τα ιδια. Μηπως να απενεργοποιησω το προσθετο cisco openh264 που εκανε implement η mozilla σε αυτη την εκδοση του ff?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε win8.1 με δεξί click στο task bar shortcut και πατώντας είτε new window είτε new incognito είτε google chrome δεν ανοίγει τίποτα παρά μόνο με αριστερό click.

 

Το ίδιο και με mozilla αλλά το winamp μια χαρά, γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ρωτησει για τα tiles...

Η απαντηση

https://support.mozilla.org/questions/1025669

 

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειναι μαλακες

 

Edit: Με zoom-out και browser.newtab.preload στο false διατηρειται το zoom-out που εχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι σημερα μου βγαζει να κανω update στην εκδοση 33.0.1 και οταν του επιλεγω να κανει και μετα ξαναμπαινω στο firefox απλα δεν την εχει κανει.

 

Μηπως εχω ενεργοποιησει να βλεπει και τις beta αναβαθμησεις και γι' αυτο με ενημερωνει πριν βγει σε τελικη εκδοση η καθε νεα εκδοση του προγραμματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε γιατι παρολο που επιλεγω να γινει το update δεν το κανει?

Αν παω στο μενου: help-> about -> check for updates -> update to 33.0.1 και επιλεξω μετα restart παρολο που δεν κανει το restart ακομα και χειροκινητα να το κανω δεν μου κανει αναβαθμηση το firefox 33.0 σε 33.0.1 μονο αν κατεβασω το αρχειο απο το επισημο site της mozilla και το κανω ενω εχω κλειστο το firefox 33.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και σου απάντησα.

 

Για την αναβάθμιση δεν την έκανε επειδή το είχα το Nokia theme όντως κούκος. Λόγος αλλά γι αυτό δεν μου την έκανε γιατί στη νέα 33.0.1 έκδοση δεν υποστηρίζετε το Noia theme προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...