Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομιζω, την βγαζει οταν τον ανοιγεις

 

η αληθεια ειναι οτι του σπιτιου δεν κλεινει ποτε (το laptopi κλεινει, αλλα με hibernation), αλλα επρεπε να το βγαλει νμζω, τεσπα, ακομα κ στης δουλειας ομως που το ανοιξα το πρωι δεν μου βγαλε τπτ, απο σας το εμαθα, πφφ

 

 

Έκανα κάνα 2 απανωτά update στο flash και Έχει στρώσει λίγο το όλο πράμα

 

 

ναι, αυτη την εντυπωση εχω κ εγω, καιρο εχει να κρασαρει, φτου φτου μην το ματιασω :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Mozilla Maintenance Service το έχετε εγκατεστημένο; Αν δεν είναι τουλάχιστον [manual] στα services, κάνει κάτι τρέλες και ξεχνάει τα updates.

 

https://support.mozilla.org/en-US/kb/what-mozilla-maintenance-service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Αdblock+, τα έχει παίξει στo Nightly?

 

Τρεις φορές σήμερα έκλεισα και άνοιξα το browser, και τις τρεις δεν είχε ενεργοποιημένη κάποια λίστα!

 

Την όριζα, την κατέβαζε, και αφού το έκλεινα πάλι τα ίδια.

 

Disable, download Adguard που προτάθηκε παραπίσω, και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους τα καταφερανε!!!

 

ο Chrome πλεον τρωει την σκονη του Firefox, στα ιδια του τα JSE benchmarks

 

http://robert.ocallahan.org/2014/10/are-we-fast-yet-yes-we-are.html

http://arewefastyet.com/

 

φυσικα αυτο δεν θα κρατησει για πολυ, ειναι σιγουρο πως η Google εχει καποιον ασο στο μανικη για να αντιστρεψει την κατασταση αλλα η ουσια πως ολα αυτα τα χρονια επιπονης αναπτυξης απο

τους Mozilla developers, εχουν επιφερει σημαντικους καρπους.

 

το προβλημα της μνημης εχει διορθωθει εδω και καιρο, η JSE ειναι πλεον εξισου γρηγορη με τον ανταγωνισμο, η 64bit εκδοση θα γινει stable και θα κυκλοφορησει επισημα απο την εκδοση 37 και μετα,

μενει τωρα να λυθει και το θεμα της αποκρισης με το e10s project στην εκδοση 36.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σαλταρω, δεν μπορει να λειτουργησει ο συγχρονισμος.Μου ζηταει να κανω verify το email (Outlook), παταω την σχετικη επιλογη γραφει οτι εστειλε τον συνδεσμο στον λογαριασμο για να κανω επιβεβαιωση αλλα στο email δεν εχει ερθει τιποτα.

 

Δοκιμασα τουλαχιστον 10 φορες την ιδια διαδικασια απο 3 διαφορετικα pc.Το αποτελεσμα το ιδιο, δεν φτανει κανενα email στον λογαριασμο με αποτελεσμα να μην εχω προσβαση στα bookmarks και κωδικους.

 

Τα φωτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σαλταρω, δεν μπορει να λειτουργησει ο συγχρονισμος.Μου ζηταει να κανω verify το email (Outlook), παταω την σχετικη επιλογη γραφει οτι εστειλε τον συνδεσμο στον λογαριασμο για να κανω επιβεβαιωση αλλα στο email δεν εχει ερθει τιποτα.

 

Δοκιμασα τουλαχιστον 10 φορες την ιδια διαδικασια απο 3 διαφορετικα pc.Το αποτελεσμα το ιδιο, δεν φτανει κανενα email στον λογαριασμο με αποτελεσμα να μην εχω προσβαση στα bookmarks και κωδικους.

 

Τα φωτα σας.

 

Μήπως πανε στα ανεπιθύμητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοιταξα, δεν εχει ερθει τιποτα δυστυχως.

 

Δοκιμασα να αλλαξω και κωδικο. Και ενω ερχεται το συγκεκριμενο email για να κανω την αλλαγη, οταν βαζω τον νεο, βγαζει σφαλμα οτι η σελιδα εχει ληξει. Οι ημερομηνιες στους υπολογιστες ειναι οκ. Ιος δεν ειναι σιγουρα, γιατι προσπαθησα και απο pc που τρεχει λινουξ. Το email ειναι με 2 step verification και ο κωδικος ισχυρος. Δεν ξερω αν φταιει η αλλαγη isp που εκανα πριν 3 μερες. Μου φαινεται παραλογο ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ συχνά πατώντας πάνω σε μια καρτέλα δεν εμφανίζεται, ούτε μπορεί να κλείσει και η μόνη λύση είναι το restart του firefox.
Επίσης συχνά κρασάρει και κλείνει μόνος του και μου βγάζει μήνυμα για αποστολή σφάλματος και restart.

Δεν την παλεύω άλλο με αυτή την κατάσταση. Σε μια φάση απενεργοποίησα ΟΛΑ τα addons αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

 

Τί μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή οι drivers της κάρτας γραφικών ή το flash. Βάλε τους νεώτερους drivers διαλέγοντας clean install, αν πρόκειται για Nvidia ή πλήρες uninstall των παλιών, για catalyst. Αν πρόκειται για το flash, πλήρη απεγκατάσταση του Firefox και του flash και εγκατάσταση ξανά. Όχι reset τον Firefox από το μενού του, δεν είναι το ίδιο. Πλήρες uninstall, από το control panel των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως πρέπει να το κάνω επιτέλους αυτό που προτείνεις γιατί δεν πάει άλλο.
Δεν πιστεύω πως είναι πρόβλημα της κάρτας, ο flash θα φταίει.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • Απεγκατέστησα τον flash player,
  • απεγκατέστησα και επαναεγκατέστησα τον ff
  • Χρησιμοποίησα το ίδιο profile (καθώς όταν είχα απεγκαταστήσει όλα τα addons το πρόβλημα παρέμενε οπότε και υπέθεσα πως δεν φταίει το profile)

Παρόλα αυτά όμως το πρόβλημα παραμένει και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.
Προφανώς και η επόμενη κίνηση θα πρέπει να είναι να κάνω unistal πάλι με καθαρό profile.
Όμως έτσι θα χάσω το στήσιμο του ff.

 

Έχετε καμιά καλύτερη ιδέα?

(άσχετο αλλά ενώ είχα απεγκαταστήσει τον flash έπαιζε youtube, το youtube δεν δουλεύει με τον flash?)

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...