Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω 32μπιτο firefox τελευταία έκδοση(34) και πάρα πολλά sites μου τα εμφανίζει ως λίστες,δηλαδή έτσι:

 

prob.jpg

 

 

Εντωμεταξύ τι reset του έκανα τι upgrade σ' αυτήν την έκδοση(και στην αμέσως προηγούμενη το ίδιο θέμα είχε) αλλά τίποτα.Τι σκατά μπορεί να φταίει? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imni

Αφου εισαι σε 32αρι λειτουργικο, δεν υπαρτχει περιπτωση να ετρεχες 64αρη ff και γενικα καμια 64αρα εφαρμογη! Η εικονα με τον task manager παραπανω ειναι απο 64αρι συστημα. Εκει μεσα φαινονται και αλλες 32αρες εφαρμογες, πχ το itunes, και ολες εχουν το "*32" διπλα τους.

 

@Razor_7

Και κανε και ενα καθαρισμο της cahce καλου κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημερομηνια ειναι σωστη στον υπολογιστη;

Εεελα ρε...

όντως η ημερομηνία ήταν.Κάτι παίζει με το λάπτοπ τελευταία και μία είναι σωστή μία ό,τι να 'ναι,να δω τι θα κάνω <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Επίσης έχω δοκιμάσει και uninstal & reinstal firefox & flash.

 

 

Δεν αντέχω άλλο τα συνεχή κρασαρίσματα. Μου συμβαίνει τουλάχιστον 10 φορές την ημέρα και αν κάνω πολλές ώρες χρήση ακόμη περισσότερες φορές. Συχνά χάνω και τις καρτέλες.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

 

Να ρωτήσω κάτι, έχεις κάνει undervolt ή overclock; Σε undervolt είχα παρατηρήσει υπερευαισθησία του Firefox, ο οποίος "χτύπαγε" πριν χτυπήσει οτιδήποτε άλλο. Ήταν καλος μπούσουλας, για να βρω τις σωστές τιμές στα volt.

 

 

Όχι δεν έχω κάξει τίποτα.

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να λύσω το πρόβλημα, έχω κουραστεί.

 

 

Drivers λοιπόν, φίλε μου. Πάρε την απόφαση να αναβαθμίσεις επιτέλους, τους drivers της κάρτας γραφικών σου...

 

 

Το πρόβλημα υπάρχει στο netbook msi wind u100 plus. Δεν έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

 

Επίσης από σήμερα το πρωί υπάρχει και επιπλέον πρόβλημα:

Αργεί να φορτώσει τις σελίδες πάρα πολύ και ενίοτε δεν τις φορτώνει και καθόλου και μου βγάζει "the connection was reset". Δεν είναι πρόβλημα δικτύου το τσέκαρα.

 

Γενικά είμαι σαν να μην έχω browser και ούτε μπορώ να λύσω τα προβλήματα με ότι κι αν έχει προταθεί και έχω δοκιμάσει.

 

 

... και όμως έχει, την Intel GMA950, που είναι μια χαρά ξεχωριστή και αυτόνομη, απλώς δεν είναι "κάρτα" αλλά ένα chip κολλημένο στην motherboard...

Drivers κατεβάζεις κατευθείαν από το site της Intel, που έχει μάλιστα και αυτόματη αναζήτηση και ενημέρωση μέσα από τον browser, αλλά απαιτεί Java, IIRC.

Update now!

 

Κατάφερα να βρω λίγο χρόνο για να ασχοληθώ μιας και το πρόβλημα συνεχίζει κανονικά να μου σπάει τα νεύρα.

 

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα την αυτόματη αναζήτηση της intel για drivers που λέει παραπάνω ο ACEpower.

Επίσης με απλή αναζήτηση για GMA950 στο site της intel δεν βρίσκω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοματοποιημένο εργαλείο ενημέρωσης οδηγών Intel.

 

Βλέπω το άλλαξαν λίγο, δεν τρέχει πλέον μέσα από τον Browser+Java, άλλα είναι standalone πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοματοποιημένο εργαλείο ενημέρωσης οδηγών Intel.

 

Βλέπω το άλλαξαν λίγο, δεν τρέχει πλέον μέσα από τον Browser+Java, άλλα είναι standalone πρόγραμμα.

 

Αυτό το βρήκα κι εγώ όμως δεν είναι για Windows XP που έχει το netbook.

 

Operating System Install Requirements: Microsoft Vista*,

Microsoft Windows 7*, Microsoft Windows 8*, Microsoft Windows 8.1*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κατεβάζεις τους τελευταίους drivers για το chip γραφικών σου, η Intel τους έχει σετ με τους drivers του chipset. Βλέπω είναι αρκετά παλιοί, αλλά αξίζει μια προσπάθεια, αν βέβαια οι ήδη εγκατεστημένοι που έχεις, είναι παλαιότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εμφανιστηκε παλι στην αρχικη σελιδα η yahoo. στο about:config > browser.newtab.url ειναι σε Default τιμη. Τι αλλο μπορω να δω?


εδω και λιγο καιρο οταν ανοιγω το firefox ή νεα καρτελα σε αυτον, μουανοιγει στην αρχικη σελιδα της yahoo. Πριν ειχα το google. Αλλαζω απο τις ρυθμισεις την αρχικη σελιδα, παραμενει μεχρι να επανεκκινησω αυτον, εκτος απο το ανοιγμα της νεας καρτελας που εξακολουθει να ανοιγει σε yahou. Πως αλλαζει αυτο το ρημαδι?

τωρα το κανει μονο οταν ανοιγω το firefox για αρχη. Σε νεα καρτελα δουλευει οπως θελω.

Πας about:config > browser.newtab.url και τσεκαρεις αν λεει about:newtab ή about:blank ή οτιδηποτε αλλο. Αν λεει οτιδηποτε αλλο, δεξι κλικ > reset to default.

Αν δεν ειναι αυτο, τοτε κατι κολλησες και η σελιδα που βλεπεις δεν ειναι του yahoo.

 

 

κατι αλλο ηταν και εκανα επαναφορα και νομιζω πως επανηλθε. Σε επομενη εκκινηση του υπολογιστη θα δω πως θα συμπεριφερθει ξανα. thanks!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετώ.

μπήκα στη συγκεκριμένη σελίδα http://map.ipviking.com/ απ το λάπτοπ με τον 2430Μ και σέρνεται η αλεπού όσο είναι ανοιχτή η συγκεκριμένη καρτέλα όπως επίσης και αυτά που εμφανίζονται στη σελίδα πάνε σε slow motion.Η χρήση cpu είναι κολλημένη στο 25% με την αλεπού.

Δοκιμάζω με chrome και η χρήση φτάνει και 60% και δεν κολλάει τίποτα.

 

Τι πρόβλημα υπάρχει;

 

να πώ ότι έχω τσεκάρει σε πόσους πυρήνες τρέχει η αλεπού και είναι ολοι τικαρισμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετώ.

μπήκα στη συγκεκριμένη σελίδα http://map.ipviking.com/ απ το λάπτοπ με τον 2430Μ και σέρνεται η αλεπού όσο είναι ανοιχτή η συγκεκριμένη καρτέλα όπως επίσης και αυτά που εμφανίζονται στη σελίδα πάνε σε slow motion.Η χρήση cpu είναι κολλημένη στο 25% με την αλεπού.

Δοκιμάζω με chrome και η χρήση φτάνει και 60% και δεν κολλάει τίποτα.

 

Τι πρόβλημα υπάρχει;

 

να πώ ότι έχω τσεκάρει σε πόσους πυρήνες τρέχει η αλεπού και είναι ολοι τικαρισμένοι.

μια απο τα ιδια....τι σελιδα ειναι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...