Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα ΑΝ τυχει θα τυχει ακομα και 2 καρτελες να εχω ανοιξει κολλαει ολο το firefox για 1-2 λεπτα και μετα ξεκολλαει και συνηθως δεν ξανακολλαει ποτε ακομα και 10 καρτελες με flash να ανοιξω.

 

Τωρα δοκιμασα να απενεργοποιησω το hardware acceleration & να κανω  true την παρακατω τιμη στο about:config του firefox.

"dom.ipc.plugins.flash.disable-protected-mode" γιατι απ' οτι διαβασα στο επισημο forum της mozilla αυτο προτεινουν για τα κολληματα/crashes που προκαλουνται απο τις σελιδες με τα adobe flash player.

 

Θα δειξει κατα ποσο θα βοηθησουν τα παραπανω την ολη κατασταση.

 

 

Τι να κανουμε το ξερουμε οτι το adobe flash ειναι απο τα χειροτερα plugins γενικοτερα αλλα εως τωρα δεν ειχαμε τετοιου ειδους προβληματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ξερω και εγω συμφωνω μαζι σου γιατι ειδικα στα 4k videos εκει ειναι που κανει τον επεξεργαστη οχι μονο να βαραει κοκκινο αλλα αστα να πανω.

 

Αλλα εγω απλα εδωσα τι αναφερεη η mozilla οτι πρεπει να κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σημερα ο firefox κολλησε ,ειχα μια εφαρμογη java σε ενα site,τον εκλεισα και δεν ανοιγη με τιποτα,εκανα επαναφορα συστηματος,τιποτα,παω να τον κανω απεγκατασταση ,τιποτα ,μηπως ξερει καποιος φιλος καποια λυση ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σημερα ο firefox κολλησε ,ειχα μια εφαρμογη java σε ενα site,τον εκλεισα και δεν ανοιγη με τιποτα,εκανα επαναφορα συστηματος,τιποτα,παω να τον κανω απεγκατασταση ,τιποτα ,μηπως ξερει καποιος φιλος καποια λυση ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

αν θες να τον πετάξεις τελείως,revo uninstaller σε μέγιστο σκανάρισμα απο τις 3 επιλογές που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να τον πετάξεις τελείως,revo uninstaller σε μέγιστο σκανάρισμα απο τις 3 επιλογές που έχει.

Nα σαι καλα φιλε μου,επιτελους τον ξεφορτωθηκα,καταπληκτικο προγραμμα το revo unistaller και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Πολλές φορές καθώς σερφάρω, μου βγάζει την παρακάτω εικόνα και για να συνεχίσω δεν αρκεί η επανεκκίνηση του browser αλλά του υπολογιστή!! Γιατί και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω;; (σ.σ. δοκίμασα επανεγκατάσταση αλλά τίποτα...)

 

 

 

Eικόνα:

 

image.png

 

 

Χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου:

 

Κατασκευαστής
TOSHIBA SATELLITE C50D-Β-109(laptop)

Λειτουργικό
Windows 8.1 Enterprise (x64) (build 9600)

Επεξεργαστής(και κάρτα γραφικών)
AMD E1-2100 APU 1.00Ghz with AMD Radeon HD 8210 Graphics
128 kilobyte primary memory cache
1024 kilobyte secondary memory cache
64-bit ready
Multi-core (2 total)

Μητρική
TOSHIBA ZKWAE 1.00

Μνήμη RAM
4GB DDR3 SDRAM-1600 MHz

Σκληρός Δίσκος
HGST HTS545050A7E380 (500,11GB)

Οπτικός Δίσκος
TSSTcorp CDDVDW SU-208FB

Οθόνη
15.6" TruBrite LED 1366x768

Συνδεσιμότητα
Qualcomm Atheros AR956x (Wireless 802.11 b/g/n, ενσύρματο 10/100 BASE-TΧ Fast Ethernet LAN)
Qualcomm Atheros AR3012 Bluetooth 4.0
2xUSB 2.0 (+ πολλαπλασιαστής 3 θέσεων Turbo-X), 1xUSB 3.0, 1xHDMI
Realtek PCIE CardReader (SD, miniSD/microSD, SDHC, SDXC)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την στιγμή που δεν άντεξα και άνοιξα διάλογο εδώ, δεν είχα εναλλακτικό browser για να τσεκάρω. Καν δεν πέρασε απ' το μυαλό μου να δοκιμάσω με άλλον είναι η αλήθεια!... (τώρα βέβαια επανενεργοποίησα τον internet explorer για καβάτζα)

Απο κινητό όμως έμπαινα κανονικά. Όποτε δηλαδή τράβαγε σε χρόνο η διαδικασία, έμπαινα απο το κινητό και ξεμπέρδευα...

 

Αν κοιτάξεις στα χαρακτηριστικά του υπολογιστή μου, θα παρατηρήσεις πως ο επεξεργαστής μου είναι χρονισμένος στο 1.00Ghz. Μήπως ευθύνεται αυτό; (και καλά με την έννοια του οτι "κουράζεται" και δεν δίνει αρκετή ισχύ για την σωστή λειτουργία του wi-fi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ' αρεσει που στη νεα εκδοση 37 ενεργοποιησαν στο youtube το html5 αλλα αφου βαλεις να παιξει ενα βιντεο και διαλεγεις μεγαλυτερη αναλυση απο αυτη που ξεκιναει εξαφανιζωνται απο κατω ολα τα κουμπια και μενει μονο η μπαρα βιντεο.

Και εκτος απο αυτο αν διαλεξω 4k αναλυση τοτε ενω ακουω τον ηχο δεν παιζει το βιντεο και μου δειχνει συνεχεια πιξελς ενω με το adobe flash μου επαιζε κανονικα ακομα και τα 4k videos στο youtube.

 

Επειδη δεν μπορω να ξανα-ενεργοποιησω το adobe flash player απο εδω πλεον μπορουμε να κατεβασουμε αυτο το plugin και οσο το εχεις ενεργο τα βιντεος του youtube θα παιζουν μεσω flash player και οχι μεσω hdml5.

 

Απο το κακο στο χειροτερο παει η mozilla με το firefox.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εσενα σου τρεχει κανονικα με html5 τα 4k βιντεο?

 

Ακομα και με πεντακαθαρο profile ή ξανα-εγκατασταση του mozilla firefox 37.0 στα youtube 4k videos με html5 τα δειχνει πιξελιαζμενα που στην ουσια δεν μπορεις να τα δεις.

 

Και σε ξανα-ρωταω εσενα σου δειχνει τα 4k youtube videos κανονικα σε hdml5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εσενα σου τρεχει κανονικα με html5 τα 4k βιντεο?

 

Ακομα και με πεντακαθαρο profile ή ξανα-εγκατασταση του mozilla firefox 37.0 στα youtube 4k videos με html5 τα δειχνει πιξελιαζμενα που στην ουσια δεν μπορεις να τα δεις.

 

Και σε ξανα-ρωταω εσενα σου δειχνει τα 4k youtube videos κανονικα σε hdml5?

Δεν έχω firefox αλλά δοκίμασε να απεγκαταστησεις τον driver της κάρτας γραφικών με το DDU και μετα κάνε ξανά εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω firefox αλλά δοκίμασε να απεγκαταστησεις τον driver της κάρτας γραφικών με το DDU και μετα κάνε ξανά εγκατάσταση.

 

Μα αν φταιγανε οι drivers της καρτας γραφικων τα 4k youtube videos δεν θα παιζανε ουτε με adobe flash player ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...