Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω και 3-4 μερες(χωρις να εχω εγκαταστησει κανενα προσθετο!) στο youtube μεσω Firefox 37(δεν θελω να βαλω τον 38) δεν μπορω να βαλω την ποιοτητα πανω απο 360p. Ειναι η μονη επιλογη που εχει ετσι και αλλιως. Με τον Chrome που μπαινω στα ιδια βιντεο, εχει και τις υπολοιπες επιλογες διαθεσιμες(480,720 κλπ) και μπορω κανονικοτατα να τις επιλεξω και λειτουργουν και κανονικα.

Τι διαολο γινεται?? :mad: (εβγαλα και το AdBlockPlus μηπως και εφταιγε αυτο αλλα μπα οπως και το

media.mediasource.enabled στο about:config ειτε αληθες ειτε ψευδες δεν εχει διαφορά)

 

 

Καταραμενος Firefox!! Ενω ηταν ο αγαπημενος μου πλεον αρχιζουν τα προβληματα και γινονται σοβαρα(αυτο που περιεγραψα καθως και  το οτι δεν παιζουν τα βιντεο του Vine παρα το οτι εχω κανει και τις 17 χιλιαδες λυσεις που εχω βρει σε διαφορα μερη στο ιντερνετ). :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον έχεις προεπιλεγμένο player για τo youtube html5 ή flash;

 

Πως το βλεπω αυτο? Και πως το αλλαζω μεσα απο τις ρυθμισεις?

Ευτυχως απο οτι φαινεται το προβλημα το εχουν και χιλιαδες αλλοι(οποτε λογικα θα το φτιαξουν συντομα). Η GOOGLE παλι εκανε το θαυμα της βεβαια με το να μην επιτρεπει στον χρηστη να διαλεγει μεταξυ HTML5 και Flash για το Youtube και αυτ τα δημιουργει ολα!! Ισως φταιει και η Firefox βεβαια με το να μην δινει καποια λυση για την ηλιθιοτητα της Google. Δεν ξερω ποιος φταιει, ξερω οτι το Firefox αρχισε να μου την δινει στα νευρα και η Google να τερματιζει την ηλιθιοτητα.

 

Προς το παρον μια λυση(οχι τέλεια καθως δημιουργει καποια αλλα προβληματακια) ειναι η εγκατασταση αυτου του προσθετου(https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/youtube-flash-video-player/) αν και δεν προκειται να το βαλω, γιατι αν ειναι δυνατον να επιβαρυνω τον browser επειδη η Google ειναι τοσο γελοια και αφαιρεσε την δυνατοτητα να επιλεγει ο χρηστης αν θα χρησιμοποιησει HTML5 ή Flash(εδω παλια μπορουσες να το αλλαξεις στη στιγμη, τωρα οχι https://www.youtube.com/html5). Το προβλημα θα λυνοταν σε 2 δευτερολεπτα εαν η Google δεν ηταν τοσο γελοια!! Εχει καταστρεψει το Youtube απο τοτε που το ανελαβε. :mad: Τοσο χρησιμη σελιδα το google και ομως τοσο τραγικα πανηλιθια εταιρεια. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω λεει αν εισαι σε html5 ή flash.

https://www.youtube.com/html5

 

πχ σε μενα

The HTML5 player is currently used when possible

Και λογικο ειναι η google να επιβαλει τον html5 player μιας και τον υποστηριζουν οι 4 στους 5 browsers και δεν χρειαζεται καποιο επιπλεον προσθετο. Το κακο στο ολο θεμα ειναι πως μονο ο chrome της (και οι υπολοιποι chromium based browsers, πχ opera) υποστηριζει πληρως ολα τα προτυπα που λεει η σελιδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λογικο ειναι η google να επιβαλει τον html5 player

 

Τι σοι λογικη ειναι αυτη????? :blink: :confused:

Φυσικα και ειναι πληρως ηλιθιο να επιβαλλει κατι που για ενα μεγαλο ποσοστο των χρηστων δεν λειτουργει. Αλλά αυτη ειναι η Google. Το εχει κανει πολλες φορες αυτο στο παρελθον και κυριως με το Youtube οπου παιρνει την μια ηλιθια αποφαση μετα την αλλη ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΣ την.

 

Το λογικο σε αυτη την περιπτωση ηταν να κανει την λειτουργια του HTML5 DEFAULT και οχι την μοναδικη δυνατη, δινοντας στον χρηστη το περιθωριο να επιλεξει, τη στιγμη που για ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων η επιλογη HTML5 δεν λειτουργει οπως θα επρεπε και καταστρεφει το youtube. Που θα ηταν το κακο αν εκανε default το HTML5 και αφηνοντας την επιλογη να επιλεξει καποιος το Flash?

 

Αλλα η Google τα προσφερει ολα σε εμας "as is" και δωρεαν(λεμε τωρα, αφου εχει γινει κολοσσος) οποτε δεν θα επρεπε να γκρινιαζουμε καθολου. Λαθος. Θα επρεπε να γκρινιαζουμε και κυριως θα επρεπε να ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΜΕ απο το Youtube πχ ΜΠΑΣ ΚΑΙ καταλαβει οτι αυτα που κανει ειναι παντελως ηλιθια!!

 

Φυσικα ξερει τι κανει καθως ολο και καποιοι αγανακτησμενοι χρηστες με ολα αυτα, θα στραφουν στον Chrome απο τη στιγμη που η Google κανει ο,τι μπορει για να φερνει προβληματα στον Firefox και να μην λειτουργουν ολα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επιβαλλει επειδη ηταν υπο δοκιμη για 2 χρονια σχεδον, απο την εποχη του ff 4 αν θυμαμαι καλα. Και δεν τον επεβαλε τωρα το Μαϊο, τον επεβαλε απο τελη Ιανουαριου, δηλαδη 4 μηνες πριν! Συν τα οσα ειπα παραπανω.

 

Φανταζομαι πως ξερεις για τις επιλογες media.mediasource.* στο about:config... Αν οχι, ψαξτο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επιβαλλει επειδη ηταν υπο δοκιμη για 2 χρονια σχεδον, απο την εποχη του ff 4 αν θυμαμαι καλα. Και δεν τον επεβαλε τωρα το Μαϊο, τον επεβαλε απο τελη Ιανουαριου, δηλαδη 4 μηνες πριν! Συν τα οσα ειπα παραπανω.

Τον επιβαλλει γιατι ειπα τι γινεται. Επειδη οι ανθρωποι ειναι ηλιθιοι. Καποια στιγμη θα τα πληρωσουν ολα αυτα.

Οταν επιβαλλεις κατι, πρεπει να το εχεις δοκιμασει πρωτα και να λειτουργει σε ολους. Εδω περα βλεπω οτι υπαρχουν κυριολεκτικα χιλιαδες που διαμαρτυρονται.

 

Εσυ δηλαδη υποστηριζεις οτι δεν θα ηταν ΑΠΕΙΡΩΣ πιο λογικο να κανουν απλως DEFAULT το HTML5 και οχι την μοναδικη επιλογη, και να δινουν στον χρηστη το περιθωριο να επιλεξει αν θελει να εχει Flash?

Ε? Για πες.

 

Δεν θα ηταν πολυ πολυ πολυ πολυ πιο σωστη λυση? Ενα κουτακι θα τσεκαρε ο χρηστης και θα επελεγε. Ανεπαναληπτα πανευκολο στο να δωσει την δυνατοτητα αυτη. Αλλά δεν το εκανε.

 

Φανταζομαι πως ξερεις για τις επιλογες media.mediasource.* στο about:config... Αν οχι, ψαξτο λιγο.

 

Δοκιμασα τα παντα αλλά τιποτα δεν λειτουργησε(το addon δεν το δοκιμασα και πιθανως θα λειτουργει αλλά δεν θελω να επιβαρυνω και με ενα ακομη addon τον Firefox(που δημιουργει οπως διαβασα και καποια άλλα μικροπροβληματακια) μόνο και μόνο επειδη η Google θελει να επιβαλλει κατι που δεν λειτουργει σε ολους και αφαιρεσε την δυνατοτητα να επιλεγουμε). Οπως και σε παρα πολλους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναεπισημαινω πως το html5 στο youtube δεν επιβληθηκε χτες, ουτε ξεκινησε να δυνεται σαν επιλογη στο youtube προχτες...

 

Οι "χιλιαδες" που διαμαρτυρονται ειναι οι "χιλιαδες" που παιρνουν χαμπαρι την αλλαγη την τελευταια στιγμη. Ειναι οι ιδιοι που πηρανε πχ χαμπαρι το australis στην 29 και βγηκανε και κραξανε τη mozilla και αλλα τοσα περιστατικα που μου διαφευγουν τωρα.

Και η mozilla ειναι η ιδια mozilla που λεει "μην βαζετε προσθετα στον ff γιατι αυξανεται η καταναλωση μνημης" και οταν κανει την πατατα, πχ australis, λεει "βαλτε το προσθετο του ταδε καλοθελητη και θα τον εχετε οπως παλια".

Τι διαφορα εχουν αυτοι οι 2? Το οτι οι χρηστες φωναζουν οταν ειναι πλεον αργα, γιατι σιγουρα η mozulla θα μπορουσε να εχει καλυτερη υποστηριξη για html5 στο youtube, μιας και ειναι κατι που υπαρχει εδω και 30+ εκδοσεις του ff. Αλλα κανει οτι εκανε παντα, κλεινει τα αυτια της και κοιταει παρακατω.

 

Φορ δε ρεκορντ, ο ff μου (τελευταιος stable σε 32αρι λινουξ) μου δινει την επιλογη για html5 ή flash στο youtube (εικονα απο το pc μου). Αν ημουν ο μεσος χρηστης, θα εγραφα οτι σχολιο γινεται περι αυτου στα @@ μου, επειδη "σε εμενα δουλευει, για τους αλλους δεν με νοιαζει". Ευτυχως που δεν ειμαι. Και δεν ειμαι επειδη θελω τον browser μου, ff ή chrome, opensource ή κλειστο, να πηγαινει μπροστα.

Και για αυτο το λογο, δεν κανω τα στραβα ματια σε κανεναν.

 

Τελος, το youtube πηδηξε περισσοτερο κοσμο με την αλλαγη στο api του τωρα στα μεσα Μαϊου απο οτι με την επιβολη σε html5.

post-124002-0-48831700-1432575325_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναεπισημαινω πως το html5 στο youtube δεν επιβληθηκε χτες, ουτε ξεκινησε να δυνεται σαν επιλογη στο youtube προχτες...

Ε και?

Απο τη στιγμη που προκαλει τετοια προβληματα σε ενα μερος των χρηστων ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ αλλά να μπορει να ΕΠΙΛΕΞΕΙ καποιος εαν θα εχει αυτο ή το Flash. Τελεία.

 

 

Οι "χιλιαδες" που διαμαρτυρονται ειναι οι "χιλιαδες" που παιρνουν χαμπαρι την αλλαγη την τελευταια στιγμη.

ΕΓΩ(ας το συγκεκριμενοποιησουμε) πχ τι θα επρεπε δηλαδη να εχω κανει?

Τι θα επρεπε να εχω ΗΔΗ κανει συμφωνα με αυτο που λες??

Για πες.

 

Επισης δεν απαντησες στο προηγουμενο που ρωτησα:

Εσυ δηλαδη υποστηριζεις οτι δεν θα ηταν ΑΠΕΙΡΩΣ πιο λογικο να κανουν απλως DEFAULT το HTML5 και οχι την μοναδικη επιλογη, και να δινουν στον χρηστη το περιθωριο να επιλεξει αν θελει να εχει Flash?

Για πες.

 

Δεν θα ηταν πολυ πολυ πολυ πολυ πιο σωστη λυση? Ενα κουτακι θα τσεκαρε ο χρηστης και θα επελεγε. Ανεπαναληπτα πανευκολο στο να δωσει την δυνατοτητα αυτη. Αλλά δεν το εκανε.

 

Φορ δε ρεκορντ, ο ff μου (τελευταιος stable σε 32αρι λινουξ) μου δινει την επιλογη για html5 ή flash στο youtube (εικονα απο το pc μου). Αν ημουν ο μεσος χρηστης, θα εγραφα οτι σχολιο γινεται περι αυτου στα @@ μου, επειδη "σε εμενα δουλευει, για τους αλλους δεν με νοιαζει". Ευτυχως που δεν ειμαι. Και δεν ειμαι επειδη θελω τον browser μου, ff ή chrome, opensource ή κλειστο, να πηγαινει μπροστα.

1ον ειπα οτι η google ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και ΠΑΝΗΛΙΘΙΑ ως εταιρεια(εστω και αν η μηχανη αναζητησης της, το google δηλαδη, ειναι απιστευτη) γιατι επιβαλλει πραγματα που δεν τα εχει δοκιμασει και που ειναι παντελως ηλιθια για τον χρηστη, αλλά οτι μπορει να φταιει εξισου(ή περισσοτερο ή λιγοτερο) και η Mozilla.

 

2ον εχεις μια τραγικη αισθηση για το τι σημαινει "παω μπροστα". Παω μπροστα δεν σημαινει αλλαζω κατι που καταστρεφει ενα ποσοστο των χρηστων, ουτε βεβαια σημαινει ΕΠΙΒΑΛΛΩ κατι τη στιγμη που δεν δουλευει σωστα. Επαναλαμβανω οτι το σωστο εδω ηταν να μπορει ο χρηστης μεσω του youtube να ΕΠΙΛΕΞΕΙ! Πλεον δεν μπορει!

Αυτο ειναι το αντιθετο του παω μπροστα. Πηγαμε πισω! Επειδη παρα πολλοι χρηστες ειτε καταστραφηκαν με αυτο και το Youtube υποβαθμιστηκε δραματικα για αυτους ειτε γιατι και αλλοι εχουν πολλα άλλα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ με το υπο συζητησιν θεμα, προβληματα(πχ(ενα απο τα δεκαδες προβληματα που διαβασα) μερικοι λενε οτι πλεον στα 5 πρωτα δευτερολεπτα το βιντεο κολλαει-και δεν εννοω τις διαφημισεις φυσικα) με το παιξιμο βιντεο στο Youtube με την υιοθετηση του HTML5.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ειπα οτι η google ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και ΠΑΝΗΛΙΘΙΑ ως εταιρεια(εστω και αν η μηχανη αναζητησης της, το google δηλαδη, ειναι απιστευτη) γιατι επιβαλλει πραγματα που δεν τα εχει δοκιμασει και που ειναι παντελως ηλιθια για τον χρηστη, αλλά οτι μπορει να φταιει εξισου(ή περισσοτερο ή λιγοτερο) και η Mozilla.

 

Απίστευτη μετριότητα την λες πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή θεωρία συνωμοσίας για ένα τόσο τεχνικό thread. :blink:

 

  • * Ο HTML5 youtube player δουλεύει μια χαρά στην έκδοση ff38. Οποιος δεν θέλει για τους δικούς του λόγους να χρησιμοποιεί τον HTML5 player, μπορεί να βάλει αυτό το πρόσθετο που και μικρό είναι (65k ffs! δυο .js σκριπτάκια είναι ουσιαστικά) αλλά και restartless, δηλαδή ανοιγοκλείνει χωρις απεγκατάσταση.
  • * Είχα αναφέρει και σε προηγούμενη σελίδα πως το VINE δουλεύει κανονικότατα και με hover πάνω τους και με click/popup. Δοκιμή πριν 3' με ff38 και μοναδικό addon το ublock 0.9.7.5
  • * Οποιος φοβάται (πχ. να αναβαθμίσει τον ff του) πάει σπίτι και κοιμάται. :P

 

ΥΓ: Δεν θα απαντήσω σε θεωρίες συνωμοσίας και σε googlo-πετροβολήματα. Εδώ μαζευόμαστε για να δίνουμε λύσεις στα προβλήματα που έχουμε ως χρήστες του firefox ανεξάρτητα αν τα δημιουργούμε μόνοι μας ή μας τα δημιουργεί το σύμπαν (οι εταιρίες κτλ). Υπαρξιακές, εταιρικές, οπαδικές και λοιπές ανησυχίες καλύτερα να φιλοξενηθούν σε άλλη υποενότητα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη μετριότητα την λες πλέον..

 

Γιατι?

 

Πολλή θεωρία συνωμοσίας για ένα τόσο τεχνικό thread. :blink:

 

 

Ο HTML5 youtube player δουλεύει μια χαρά στην έκδοση ff38.

Σε εσενα. Διοτι βλεπω οτι πολλοι συνεχιζουν και εχουν παρομοια προβληματα και με τον 38.

 

 

Είχα αναφέρει και σε προηγούμενη σελίδα πως το VINE δουλεύει κανονικότατα και με hover πάνω τους και με click/popup. Δοκιμή πριν 3' με ff38 και μοναδικό addon το ublock 0.9.7.5

Σε εμενα(και σε αλλους) δεν δουλευει κυριολεκτικα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ο,τι και αν δοκιμασαμε. Ουτε Hover ουτε ξεhover. Μακαρι να ηταν τοσο απλο. :(

 

 

ΥΓ: Δεν θα απαντήσω σε θεωρίες συνωμοσίας και σε googlo-πετροβολήματα. Εδώ μαζευόμαστε για να δίνουμε λύσεις στα προβλήματα που έχουμε ως χρήστες του firefox ανεξάρτητα αν τα δημιουργούμε μόνοι μας ή μας τα δημιουργεί το σύμπαν (οι εταιρίες κτλ). Υπαρξιακές, εταιρικές, οπαδικές και λοιπές ανησυχίες καλύτερα να φιλοξενηθούν σε άλλη υποενότητα.

Δεν ειναι θεωρια συνομωσιας οτι η Google θα μπορουσε να δωσει την επιλογη στους χρηστες να ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ(ας εβαζε ο,τι ηθελε για default) και οχι να επιβαλλει κατι που προκαλει μεγαλα προβληματα σε ενα μερος των χρηστων. Και θα ηταν απλουστατο να το κανει, δεν μιλαμε για κατι πολυπλοκο.

ΓΕΓΟΝΟΣ ειναι λοιπον. Υπαρχει εμφανεστατος διαχωρισμος μιας θεωριας και ενος γεγονοτος. Νομιζα ηταν φανερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάποια προβληματάκια με την αναπαραγωγή 1080p/60fps videos και με κάποια συγκεκριμένα που δεν έπαιζαν καθόλου σε οποιαδήποτε ποιότητα και να έβαζα ακόμα και 240p.

Δεν ξέρω γιατί γινόταν αυτό έτσι προχθες τον ξήλωσα ολόκληρο με revo uninstaller που καθαρίζει τα πάντα και δεν αφήνει υπολείμματα και τον επανεγκατέστησα.

Εστησα τα πάντα από το 0 και τώρα δεν έχω πουθενά κανένα πρόβλημα!

Τα 1080p/60fps παίζουν απροβλημάτιστα όμως και κάποια βιντεο που δεν έπαιζαν καν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάποια προβληματάκια με την αναπαραγωγή 1080p/60fps videos και με κάποια συγκεκριμένα που δεν έπαιζαν καθόλου σε οποιαδήποτε ποιότητα και να έβαζα ακόμα και 240p.

Δεν ξέρω γιατί γινόταν αυτό έτσι προχθες τον ξήλωσα ολόκληρο με revo uninstaller που καθαρίζει τα πάντα και δεν αφήνει υπολείμματα και τον επανεγκατέστησα.

Εστησα τα πάντα από το 0 και τώρα δεν έχω πουθενά κανένα πρόβλημα!

Τα 1080p/60fps παίζουν απροβλημάτιστα όμως και κάποια βιντεο που δεν έπαιζαν καν!

 

Δεν χρειαζοταν να κανεις ολη αυτη τη διαδικασια αφου το προβλημα υπαρχει στο html5 που προς το παρον στο mozilla firefox δεν υποστηριζει 1080p και ανω αναλυση στο youtube.

 

Απλα κατεβαζεις αυτο το plugin και διαλεγεις να βλεπεις τα βιντεος με adobe flash player για να μπορεις να δεις ολες τις αναλυσεις του καθε βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...