Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα εδώ και καποιες μερες δεν μου παιζει τα βιντεακια με reembed σε γνωστα site οπως contra,gazzeta,proto thema .. κ.α τι φταίει παιδια ? ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια . Σημερα εκανα αναβαθμιση την καινουρια εκδοση του firefox 39. Παρατηρησα ομως το εξης θεματακι , στο facebook εχει καποια προβληματακια . Δηλαδη οταν εισαι ειτε στην αρχικη σελιδα , ειτε στο προφιλ σου και σκρολαρεις το βελακι του ποντικιου γυρναει συνεχεια , σαν να περιμενει κατι . Δεν ξερω αν ειναι θεμα firefox ή του υπολογιστη , αλλα οταν ειχα την παλια εκδοση δεν μου εκανε τετοια.Να σημειωσω εδω οτι αυτο το κανει μονο στο facebook και επισης τα εχω ολα ενημερωμενα flash player κλπ.Η μονη επεκταση που εχω ειναι το adblock plus.Μηπως ξερετε τι συμβαινει ; Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μπήκα για να γράψω και εγώ για το facebook και το βελάκι του ποντικιού,με πρόλαβες!! :P

 

Δεν νομίζω να είναι θέμα υπολογιστή! Το κάνει και στο pc μου και στο λάπτοπ μου και στο pc της κοπέλας μου!! Το κάνει μόνο στον firefox μαζί με facebook. Επίσης σε μένα το έκανε και στην προηγούμενη έκδοση του Firefox(2 μέρες τώρα),αφού πέρασα τώρα την 39 και περίμενα μήπως διορθωθεί αλλά τίποτα,αυτό γυρνάει σαν τρελό!!  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα προβλημα εδω με το facebook. μπειτε σε safe mode και δειτε αν το ξανακανει.


καλησπέρα εδώ και καποιες μερες δεν μου παιζει τα βιντεακια με reembed σε γνωστα site οπως contra,gazzeta,proto thema .. κ.α τι φταίει παιδια ? ευχαριστω !

 

τρεχεις adblock η flashblock? αν ναι, κανε whitelist τα sites σε αυτα, και δες αν τρεχουν. ειχα το ιδιο θεμα και το ελυσα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια . Σημερα εκανα αναβαθμιση την καινουρια εκδοση του firefox 39. Παρατηρησα ομως το εξης θεματακι , στο facebook εχει καποια προβληματακια . Δηλαδη οταν εισαι ειτε στην αρχικη σελιδα , ειτε στο προφιλ σου και σκρολαρεις το βελακι του ποντικιου γυρναει συνεχεια , σαν να περιμενει κατι . Δεν ξερω αν ειναι θεμα firefox ή του υπολογιστη , αλλα οταν ειχα την παλια εκδοση δεν μου εκανε τετοια.Να σημειωσω εδω οτι αυτο το κανει μονο στο facebook και επισης τα εχω ολα ενημερωμενα flash player κλπ.Η μονη επεκταση που εχω ειναι το adblock plus.Μηπως ξερετε τι συμβαινει ; Ευχαριστω πολυ.

 

 

Μόλις μπήκα για να γράψω και εγώ για το facebook και το βελάκι του ποντικιού,με πρόλαβες!! :P

 

Δεν νομίζω να είναι θέμα υπολογιστή! Το κάνει και στο pc μου και στο λάπτοπ μου και στο pc της κοπέλας μου!! Το κάνει μόνο στον firefox μαζί με facebook. Επίσης σε μένα το έκανε και στην προηγούμενη έκδοση του Firefox(2 μέρες τώρα),αφού πέρασα τώρα την 39 και περίμενα μήπως διορθωθεί αλλά τίποτα,αυτό γυρνάει σαν τρελό!!  :wacko:

Συμπεριλάβετε με και μένα στο πρόβλημα τούτο εδώ και 3 μέρες.

Σε 3 διαφορετικά pc με διαφορετικά setups απο plugins και δεν φτιάχνει με τίποτα.

Προσωρινή λύση ειναι ctrl+f5 αρκεί να μην κλικάρεις πουθενά αλλού.

Και με safe mode μετά απο λίγο ξεκινάει και στροφάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, τελικα φαινεται ειναι bug απο την πλευρα του Facebook, το οποιο επηρεαζει και τον Chrome:

 

https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1179764

https://github.com/webcompat/web-bugs/issues/1331

 

οποτε υπομονη μεχρι να το φτιαξει το Facebook.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα προβλημα εδω με το facebook. μπειτε σε safe mode και δειτε αν το ξανακανει.

 

τρεχεις adblock η flashblock? αν ναι, κανε whitelist τα sites σε αυτα, και δες αν τρεχουν. ειχα το ιδιο θεμα και το ελυσα ετσι.

καλησπερα το adblock εχω απλα κανω disable στα σιτε αυτα αλλα παλι τιποτα !! δεν ξερω που βρισκετε το whitelist ?? δεν το βλεπω και καπου στις επιλογες !! τι αλλο να φταιει ??

 

παρολο πουεκανα remove και το adblock μου τα βγαζει ετσι τα videos και δεν παιζουνε !!!

post-68509-0-94853800-1436013346_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στην έκδοση 39, όταν ανοίγω μια σελίδα στο insomnia θα δείξει τη μέση ή το τέλος της σελίδας και πρέπει με scroll να πηγαίνω εκεί που θέλω. Έσβησα τα cookies αλλά δεν άλλαξε κάτι. Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. εχω ενα παραξενο προβλημα. εχουμε ενα pc με c2d στα 2.7 και 2gb ram. οταν βαζουμε ενα βιντεο να παιξει τοτε μετα απο λιγο κολλαει και ακουγετε μονο η φωνη. ειδα οτι η χρηση της ram φτανει στα 99% και ολη την χρησιμοποιει ο Mozzila. σε αλλο Pc Με 2 gb παλι η χρηση ραμ δεν ξεπερναει το 60% ακομη και να εχω 2-3 tab ανοιχτα και το ιδιο βιντεο να παιζει. τι μπορει να γινεται? καμια ιδεα? σκαναρα με antivirus αλλα δεν υπαρχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γνωστα θα κανετε, τρεξτε τον firefox σε safe mode, uninstall/install τον flash.

αν δειτε οτι δεν εχει προβλημα σε safe mode, καντε backup τα προσωπικα σας δεδομενα (bookmarks,passwords) και φτιαξτε ενα καινουργιο,καθαρο προφιλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ.

 

το κακο ειναι οτι το Pc χρησιμοποιειται και για παραγγελιες ανταλακτικων και οταν κανω νεο προφιλ πρεπει να μιλησω στο τηλ με το καθε καταστημα ωστε να με αφησουν να ανω login. μιλαμε για πανω απο 10 καταστηματα. οποτε ενα 2ωρο δουλεια λογω καθυστερησης. γι αυτο κοιταω μπας και γλυτωσω την ολη διαδικασια.

 

Για αρχη θα κανω αυτο με το safe mode Και μετα θα δω αν υπαρχει καμια νεοτερη εκδοση.

αν χρησιμοποιησω το sync υπαρχει πιθανοτητα να χαθει τιποτα? η καλυτερα ειναι το backup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να εχεις θεμα με το sync, κανει ομως και ενα file backup για καλο και για κακο.

 

επισης αν τον χρειαζεσαι τον FF για την δουλεια, σου προτεινω να βαλεις την ESR εκδοση. αυτη η εκδοση γινεται upgrade καθε 1.5 χρονο, εκτος απο oλα τα security/bug fixes που γινονται κανονικα update.

οποτε εχεις εναν σταθερο browser χωρις τις σκοτουρες απο νεα features και αλλαγες που βγαινουν σε καθε καινουργια εκδοση ανα 1.5 μηνα, ενω ανανεωνεται κανονικα με ολα τα νεα fixes. βαλε και 2-3 βασικα addons που χρειαζεσαι και εισαι ετοιμος.

 

τον κατεβαζεις απο δω:

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/organizations/all/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα καινουργιες δοκιμες. με safe mode ειναι κομπλε! πηγα στα add ons και τα απενεργοποιησα ολα αλλα κανει το ιδιο.  στον chrome ολα καλα.

 

υπαρχει τροπος να επαναφερω τον firefox οπως ηταν αρχικα μονο με αγαπημενα και κωδικους?

 

Με το esr θα μπορεσει να δει τα αγαπημενα και τους κωδικους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...