Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ το ίδιο ψάχνω. Δυστυχώς αρκετά addons που υποστήριζαν αυτή τη λειτουργία δεν είναι συμβατά με τον 4, πχ. http://support.mozilla.com/bn-BD/questions/793315

Το link που έδωσα υποστηρίζει τον 4

 

στην αρχή είχα και εγώ τον 32bit και είχα το πρόβλημα.

 

Μήπως θέλει κάποια αλλαγή στο about:config?

 

Ότι έχει να κάνει με τα popups windows στις δικές μου ρυθμίσεις βρες τις διαφορές... :P

 

popupsettings.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην προηγούμενη έκδοση, έγραφα στην urlbar π.χ. cnn και άνοιγε το cnn. Τώρα εμφανίζεται το google με τα αποτέλεσματα αναζήτησης cnn.

 

about:config -> keyboard.URL -> "www."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση: Από το μενού της προβολής, στην Προσαρμογή εργαλειοθήκης και με ορατή την μπάρα των σελιδοδεικτών έχω σύρει το εικονίδιο του φακέλου των σελιδοδεικτών. Όσο το υπομενού της προσαρμογής είναι ανοικτό, το εικονίδιο αυτό φαίνεται κανονικά στη θέση που το έχω σύρει και αφήσει, συγκεκριμένα, δεξιά από τα βελάκια "Μπρος, Πίσω". Όταν πατάω ολοκληρώθηκε, μου το εξαφανίζει και μου εμφανίζεται διαφορετικό, τέρμα δεξιά, μετά το τελευταίο εικονίδιο στην μπάρα των σελιδοδεικτών. Δεν αλλάζει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ειναι πιο γρηγορος απ τον παλιο

Εχω και τις 2 εκδοσεις ακομη αλλα μπορω να πω οτι ανοιγει και αλλαζει σελιδες πιο γρηγορα

Και τωρα οι ερωτησεις:-D

1)στον 3.6 οταν εγραφα στην γραμμη πλοηγησης πχ insomnia με πετουσε κανονικα στο insomnia.gr τωρα στον 4 με βγαζει στο google με τις διαθεσιμες επιλογες

αλλαζει απο καπου αυτο;;;

2)το εικονιδιο του realplayer Οταν βλεπω βιντεο απο youtube etc(αυτο που βγαζει για να κατεβασει το βιντεο)μου το εμφανιζει σε ολα τα tabs

αλλαζει απο καπου;εβαλα την τελευταια εκδοση του real το εβαλα On mouse-over το εβαλα show on display for 1 sec τιποτα...

σε ποιο tab και να ειμαι,μολις περασω τον κερσορα απ το κεντρο μου βγαζει το εικονιδιο του real..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)στον 3.6 οταν εγραφα στην γραμμη πλοηγησης πχ insomnia με πετουσε κανονικα στο insomnia.gr τωρα στον 4 με βγαζει στο google με τις διαθεσιμες επιλογες

αλλαζει απο καπου αυτο;;;

 

about:config -> keyword.URL -> "www."

 

Το είπαμε πιο πάνω.. ;)

 

Το 2o δεν το πολυκατάλαβα.. τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

about:config -> keyword.URL -> "www."

 

Το είπαμε πιο πάνω.. ;)

 

Το 2o δεν το πολυκατάλαβα.. τι εννοείς?

 

βλεπω ενα βιντεο στο youtube στο πρωτο tab πχ και επανω αριστερα μου εμφανιζει το download this video απο το realplayer(μεχρι εδω σωστα κανει)

αλλαζω tab και συνεχιζει να εμφανιζει το download this video αν κουνησω το ποντικι!!

θα προσπαθησω να βγαλω και screenshot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους θελουν να τρεξουν τον 4 στο δικο του ξεχωριστο profile και οχι του υπαρχοντος απο τον 3.

Η διαδικασια ειναι η εξης:

 

1.Καντε custom install τον 4 σε οποιο folder θελετε.Φρονιστε να μην ειναι επιλεγμενη η επιλογη να γινει

ο default browser ενω οταν σας ζητησει να τρεξει αυτοματα οταν ολοκληρωθει η εγκατασταση,πατηστε ΟΧΙ.

 

2.Οταν τελειωσει η εγκατασταση,πηγαινετε στο Firefox 4 shortcut που δημιουργηθηκε στο desktop η στο star menu των windows.

Πατηστε δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο,Properties,οποτε θα βγει το εξης παραθυρο:

 

3WxXL.png

 

στο Τarget tab μετα το ..fox.exe" αφηστε κενο και βαλτε την λεξη: -profilemanager

οποτε το shorcut θα ειναι ετσι:

 

Pigaa.png

 

3.Σωστε και τρεξτε το shortcut.Θα εμφανιστει ο profile manager.Πατηστε new profile,δωστε το ονομα που θελετε,σωστε και κλειστε τον.

 

4.Ξανα παλι δεξι κλικ στο shortcut και Properties.Παλι στο Τarget tab αντικαταστηστε το -profilemanager με το εξης:

 

-P XXXX -no-remote

 

οπου ΧΧΧΧ ειναι το ονομα του profile που φτιαξατε σε case sensitive. to -P πρεπει επισης να ειναι ετσι κεφαλαιο.

 

To shortcut θα ειναι καπως ετσι: ( Μain ειναι το profile μου που εφτιαξα για τον 4 μεσω του profile manager )

A7MoM.png

 

5.Σωστε και ειστε ετοιμοι.Με αυτο το shortcut θα μπορειτε να τρεχετε τον 4 ταυτοχρονα με τον 3 ο οποιος 3 θα τρεχει με το δικο του shorτcut που ειχατε ηδη.καλο browsing.

 

υγ. αν εχετε πολλαπλα profiles απο 3 και 4 μπορειτε να δηλωσετε ποιο θελετε να ειναι το default profile μεσω editing του:

C:\Users\USER ACCOUNT\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\profiles.ini

Το εκανα αυτο, αλλα οταν παταω το εικονιδιο του Firefox 3.16 δεν μου ανοιγει αυτον αλλα τον Firefox 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κανουμε Backup και Restore τα Bookmarks με τον firefox 4?

 

Με τον 3,6 ηξερα οτι ηταν : 1).Bookmarks-->Organize Bookmarks-->Import and Backup-->Backup και δημιουργουσαμε ενα τετοιο αρχειο: bookmarks-2010-02-27.json.

Για Restore:Bookmarks-->Organize Bookmarks-->Import and Backup-->Restore-->Choose File κι επιλέγαμε το παραπάνω αρχείο json.

 

Στον 4 δεν μπορω να βρω τις αντιστοιχες επιλογες...Τι ακριβως πρπει αν κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα του menuitem "Organize Bookmarks" άλλαξε σε "Show All Bookmarks", γι' αυτό μπερδεύτηκες μάλλον. Το shortcut παρέμεινε το ίδιο πάντως, CTRL+SHIFT+B !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το εψαξα στον 4 θα πας σελιδοδεικτες->προβολη ολων των σελιδοδεικτων και απο και και περα ειναι σαν του 3.6!

 

με προλαβανε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...