Προς το περιεχόμενο

Κτηνοτροφική μονάδα Αγελάδων!


xarda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σαλιγκάρια είναι η επόμενη μόδα μετά τα φωτοβολταϊκά?

Ναι

Αλλά έχουμε και νεότερη τα μανιτάρια πλευρωτους

Βασικά και εδώ έχουμε ότι προβάλει η τηλεόραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενας ικανοποιητικός αριθμός αγελάδων για μία μονάδα + τα έξοδα για τον στάβλο ( μεταλλικο κ.τ.λ δηλαδή καλή κατασκευή ) πόσο περίπου κοστίζει ? ( χωρίς τις ζωοτροφες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ικανοποιητικός αριθμός αγελάδων για μία μονάδα + τα έξοδα για τον στάβλο ( μεταλλικο κ.τ.λ δηλαδή καλή κατασκευή ) πόσο περίπου κοστίζει ? ( χωρίς τις ζωοτροφες )

 

εξαρτάται

 

ικανοποιητικός αριθμός αγελάδων για έναν , είναι και οι 2

ικανοποιητικός αριθμός ζώων για μια απλή επιχείρηση είναι οι 100 ενώ για μια άλλη είναι 900 (να ξέρεις οι 900 αγελάδες χειρίζονται πολύ πιο εύκολα απο τις 100 όσο αντιφατικό και αν ακούγεται)

 

επίσης εξαρτάται απο την κατεύθυνση των αγελάδων...

θέλεις γαλακτοπαραγωγές ή κρεοπαραγωγές αγελάδες ?

 

εξαρτάται απο την φυλή της αγελάδας που θα επιλέξεις (ανάλογα την κατεύθυνση (ως επι το πελιστον , κυριες γαλακτοπαραγωγές αγελάδες είναι οι Holstein-Frisian), αν επιλέξεις όμως να επενδύσεις σε παχυνόμενα βοοειδή ( " αγελάδες για κρέας" ) θα πρέπει να ψάξεις και να επιλέξεις-επενδύσεις σε καλές φυλές , ωστε να έχεις καλό κέρδος απο την πώληση των σφαγείων (οι Γαλλικές blonde d'aquitaine είναι οτι πιο κορυφαίο υπάρχει σήμερα-που σημαίνει υψηλο κόστος αγοράς ζώων και άλλο τόσο πώλησης του κρέατος εφόσον η εκτροφή σου είναι σωστή και οι αποδώσεις σε σφάγιο είναι ικανοποιητικές- . υποσημείωση : οι Γάλλοι πουλάνε μόνο τα αρσενικά blonde d'aquitaine ζώα )

 

εφόσον σκέφτεσαι για γαλακτοπαραγωγές αγελάδες πρέπει να επενδύσεις σε ένα καλό αρμεκτήριο εντός της μονάδας - ο Κτηνίατρος που ασχολείται με τις αγελάδες , με το που φτάσει στην μονάδα πρώτα κοιτάει το αρμεκτήριο και μετά τα ζώα.Και αυτό γιατί το αρμεκτήριο εαν δεν λειτουργει σωστά , εαν δεν πληρεί ικανοποιητικές συνθήκες καθαριότητας , στερεο ΜΗ ΟΛΙΣΘΗΡΟ δαπεδο κλπ κλπ , είναι η πρ'ωτη πηγ'η πρόκλησης μαστίτιδας στα ζωα==> που σημαίνει χαμηλή γαλακτοπαραγωγή==> χαμηλά έσοδα λογω μειωμενης πώλησης του γάλακτος αλλα και εξοδα για την θεραπεια του ζωου

 

τελος εξαρτάται απο εσένα ο τύπος του σταυλισμού

μπορείς να φτιάξεις εναν σταύλο με λαμαρίνες (με οτι αυτο συνεπάγεται στην τσεπη σου και στα ζωα) με 300 ευρώ , μπορείς να φτιαξεις και σταύλο με 2μισι μύρρια ευρώ

 

 

οπως βλέπεις δεν ειναι τοσο απλός ο υπολογισμός που ζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται

 

ικανοποιητικός αριθμός αγελάδων για έναν , είναι και οι 2

ικανοποιητικός αριθμός ζώων για μια απλή επιχείρηση είναι οι 100 ενώ για μια άλλη είναι 900 (να ξέρεις οι 900 αγελάδες χειρίζονται πολύ πιο εύκολα απο τις 100 όσο αντιφατικό και αν ακούγεται)

 

 

Ο λόγος του ευκολοτερου χειρισμού ποιος είναι ?

 

 

επίσης εξαρτάται απο την κατεύθυνση των αγελάδων...

θέλεις γαλακτοπαραγωγές ή κρεοπαραγωγές αγελάδες ?

 

εξαρτάται απο την φυλή της αγελάδας που θα επιλέξεις (ανάλογα την κατεύθυνση (ως επι το πελιστον , κυριες γαλακτοπαραγωγές αγελάδες είναι οι Holstein-Frisian), αν επιλέξεις όμως να επενδύσεις σε παχυνόμενα βοοειδή ( " αγελάδες για κρέας" ) θα πρέπει να ψάξεις και να επιλέξεις-επενδύσεις σε καλές φυλές , ωστε να έχεις καλό κέρδος απο την πώληση των σφαγείων (οι Γαλλικές blonde d'aquitaine είναι οτι πιο κορυφαίο υπάρχει σήμερα-που σημαίνει υψηλο κόστος αγοράς ζώων και άλλο τόσο πώλησης του κρέατος εφόσον η εκτροφή σου είναι σωστή και οι αποδώσεις σε σφάγιο είναι ικανοποιητικές- . υποσημείωση : οι Γάλλοι πουλάνε μόνο τα αρσενικά blonde d'aquitaine ζώα )

 

εφόσον σκέφτεσαι για γαλακτοπαραγωγές αγελάδες πρέπει να επενδύσεις σε ένα καλό αρμεκτήριο εντός της μονάδας - ο Κτηνίατρος που ασχολείται με τις αγελάδες , με το που φτάσει στην μονάδα πρώτα κοιτάει το αρμεκτήριο και μετά τα ζώα.Και αυτό γιατί το αρμεκτήριο εαν δεν λειτουργει σωστά , εαν δεν πληρεί ικανοποιητικές συνθήκες καθαριότητας , στερεο ΜΗ ΟΛΙΣΘΗΡΟ δαπεδο κλπ κλπ , είναι η πρ'ωτη πηγ'η πρόκλησης μαστίτιδας στα ζωα==> που σημαίνει χαμηλή γαλακτοπαραγωγή==> χαμηλά έσοδα λογω μειωμενης πώλησης του γάλακτος αλλα και εξοδα για την θεραπεια του ζωου

 

 

Αν εχω μισες μισες υπάρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα σε αυτό? Για παραδειγμα αν οι γαλακτοπαραγωγες αγελάδες βγαζουν οσο γαλα χρειάζεται για πουλημα σε εταιρίες γαλακτος ( υπάρχει και πλαφόν νομίζω στην παραγωγή γαλακτος... ) και οι κρεοπαραγωγές χρησιμοποιούνται για το κρεοπωλείο , αυτο δεν θα ήταν μια καλή κίνηση ?

Δεν γνωρίζω αν οι κτηνοτρόφοι στρέφονται προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση και θα ηθελα διευκρινήσεις πανω σε αυτό.

 

Με ενα κεφαλαιο της ταξεως των 30.000-40.000 χιλιάδων ευρώ μπορείς να ξεκινήσεις κατι αξιόλογο ?

 

Επίσης αν γνωρίζεις θα ήθελα να μου πεις σχετικά με την παραγωγή δικών σου ζωωτροφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα , εγώ είμαι προς το παρόν ακόμα φοιτητής Κτηνιατρικής και αυτά που λέω είναι ότι γνωρίζω και ότι έχω μάθει απο τους καθηγητές , απο τα μαθήματα , απο ερωτήσεις που κάνω και απο τις επισκέψεις μου σε διάφορες μονάδες , και όλα αυτά γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολυ να ασχοληθώ με τα παραγωγικά ζώα.

 

Λοιπόν , ο λόγος για τον οποίο τα 900 ζώα χειρίζονται πιο εύκολα απο τα 100 είναι η ομαδοποίηση (πχ 9 των 100 ζώων) και ο σωστός προγραμματισμός εκ μέρους το εκτροφέα-ιδιοκτήτη . Λεπτομέρειες τώρα δεν μπορώ να πώ , όχι επειδή δεν θέλω - προς θεού - αλλα θα χρειαστεί να κάθομαι να γράφω για ενα 3 ωρο όλα αυτά που ξέρω ωστε να το κάνω κατανοητώ - έχει σχέση τελοσπάντων με την γενικότερη οργάνωση , προγραμματισμο και χειρισμό των ζώων (ζωοτεχνία) που ξεκινάνε απο το τι τρώει το ζώο μέχρι ..οτι θες !!

 

αυτό που πλήττει την Ελληνική Κτηνοτροφία πάντως είναι η αμέλεια , η βλαχιά (όπως το βλέπεις) των ιδιοκτητών , η τεμπελιά , το δεν βαριέσαι και ο καφές... όπως πολύ σωστά μας λένε , "ενα καφενείο κλείνει 10 μονάδες"

 

σχετικά με το 50-50 , ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είμαι της άποψης οτι καλύτερα να αφοσιωθείς και να δώσεις τον εαυτό σου σε ένα πράγμα ωστε να το κάνεις να αποδώσει όσο καλύτερα γίνεται καλύτερα , αν οχι τέλεια , παρά να κάνεις μισές δουλειές. Ήδη η συντριπτική πλειοψειφία των μονάδων είναι γτπ καβάλα καθώς ο μέσος έλληνας κτηνοτρόφος αρέσκεται στο δεν " βαριεσαι-βαριεμαι-ε για μια φορα τωρα " κλπ και χτυπάει το κεφάλι του προσπαθώντας να καταλάβει γιατί τα ζώα του συνέχεια αρρωσταίνουν , δεν αποδίδουν κλπ κλπ

 

Απόσο εχω συναντήσει μέχρι σήμερα δεν έχω δεί μονάδα με ζωα 50-50 , όπως λές εσύ και πιστεύω είναι για τον παραπάνω λόγο

 

Σχετικά με τις ζωοτροφές , οι περισσότεροι παραγωγοί αγοράζουν , αλλα υπάρχουν και λίγοι οι οποίοι δίπλα ή σε κοντινό μέρος , έχουν ιδιόκτητες εκτάσει όπου καλλιεργούν οι ίδιοι τις τροφές για τα ζώα , αλλα δεν γνωρίζω τι γίνεται στην περίπτωση εποχικών φυτών (αν ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ταΐζουν τα ζωα καρπούζια-που βγαίνουν μόνο το Καλοκαίρι- , τί τα ταΐζει τον υπόλοιπο χρόνο ? ), οπότε λογικά είτε καλλιεργει μεγάλες εκτάσεις για να έχει αποθέματα , είτε αν κάποιο εποχικο φυτο του τελειώσει το αγοράζει ή το αντικαθιστά με κάποιο άλλο.

 

Τώρα για το τί γίνεται στην αγορά δεν γνωρίζω (σχετικά με το πλαφον στο γάλα , το κρέας κλπ) , όπως επίσης δεν γνωρίζω το κόστος ανέγερσης μονάδων κλπ εαν έχεις υπομονή μπορώ μετά το πάσχα να ψάξω και να ρωτήσω κάτι αντίστοιχο σε διάφορους καθηγητές ωστε και εγω να έχω μια εικόνα αλλα για να πω και εσένα

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν ασχοληθείς σοβαρά με την δουλειά σου , δεν σε ενδιαφέρει να πάς να δείς το μάτς στο καφενείο , δεν βαριέσαι να κουμαντάρεις τα ζώα σου με τους βοηθούς σου , δεν αφήσεις τους αλλοδαπούς (κατα 98%) υπαλλήλους σου να κάνουν χύμα την δουλειά , δεν θα σε νοιάζει να μην χάσεις το τσίπουρο που πίνει η παρέα στο καφενείο , αν αγαπάς τα ζώα σου και είσαι σωστός

 

τότε κάθε άλλο παρά φυλακή θα πάς

 

το επάγγελμα αυτό δεν έχει αυτόματο πιλότο

 

ανάλογα τον καπετάνιο πορεύεται το πλοίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν ασχοληθείς σοβαρά με την δουλειά σου , δεν σε ενδιαφέρει να πάς να δείς το μάτς στο καφενείο , δεν βαριέσαι να κουμαντάρεις τα ζώα σου με τους βοηθούς σου , δεν αφήσεις τους αλλοδαπούς (κατα 98%) υπαλλήλους σου να κάνουν χύμα την δουλειά , δεν θα σε νοιάζει να μην χάσεις το τσίπουρο που πίνει η παρέα στο καφενείο , αν αγαπάς τα ζώα σου και είσαι σωστός

 

τότε κάθε άλλο παρά φυλακή θα πάς

 

το επάγγελμα αυτό δεν έχει αυτόματο πιλότο

 

ανάλογα τον καπετάνιο πορεύεται το πλοίο

 

 

Συμφωνώ με αυτά αλλα το ρίσκο να πέσεις εξω είναι υπαρκτό νομίζω.Απο την στιγμή που θα ξεκινήσεις και θα επενδύσεις σε ζώα ( μιλάω για σοβαρή επάνδυση ) θα πρέπει να ρίξεις ενα πόσο >20 χιλιάδων ευρώ που αν συμβεί κάτι και το χάσεις μετά θα το σκέφτεσαι μέρα νύχτα.Έχω παραδείγματα κτηνοτρόφων που ενώ εριξαν αρκετα λεφτά και εφεραν αγελάδες απο το εξωτερικό λόγω του οτι δεν δούλευαν σωστα ( βλέπε καφενεία και τσίπουρα ) στο τέλος πήγε ο φορτωτής και τα μάζαψε νεκρά!Τι να πείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ίδιοι κατέστρεψαν τους εαυτούς τους φίλε μου , δεν τους κατλεστρεψε κανένας

 

ούτε η ρημάδα η ατυχία , ούτε οι πλανήτες , ούτε η κρίση

 

"ένα καφενείο κλείνει 10 μονάδες"

 

print it ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ίδιοι κατέστρεψαν τους εαυτούς τους φίλε μου , δεν τους κατλεστρεψε κανένας

 

ούτε η ρημάδα η ατυχία , ούτε οι πλανήτες , ούτε η κρίση

 

"ένα καφενείο κλείνει 10 μονάδες"

 

print it ...

 

 

Sυμφωνώ.

Κατι ασχετο με τα τελευταία που ειπαμε.Το ειχα απορία εδω και καιρό.Τις αγελάδες τις κανεις μπάνιο ? ( μην βρισεις... :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν ασχοληθείς σοβαρά με την δουλειά σου , δεν σε ενδιαφέρει να πάς να δείς το μάτς στο καφενείο , δεν βαριέσαι να κουμαντάρεις τα ζώα σου με τους βοηθούς σου , δεν αφήσεις τους αλλοδαπούς (κατα 98%) υπαλλήλους σου να κάνουν χύμα την δουλειά , δεν θα σε νοιάζει να μην χάσεις το τσίπουρο που πίνει η παρέα στο καφενείο , αν αγαπάς τα ζώα σου και είσαι σωστός

 

τότε κάθε άλλο παρά φυλακή θα πάς

 

το επάγγελμα αυτό δεν έχει αυτόματο πιλότο

 

ανάλογα τον καπετάνιο πορεύεται το πλοίο

Βέβαια είναι και το καρτέλ στο γάλα, το καρτέλ στο κρέας, οι μονάδες χωρίς άδεια και διαβατήρια για τα ζώα,

η γραφιοκρατία που σου αλλάζει τα φώτα αν θέλεις να είσαι νόμιμος, με λίγα λόγια έχεις ΜΌΝΟ αθέμητο ανταγωνισμό όπως δυστηχός όλα τα επαγγέλματα.

ΔΕΝ φταίνε μόνο τα καφενεία.

Όλες οι δουλειές πρώτα θέλουν το "χνώτο" του αφεντηκού και μετά όλα τα άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sυμφωνώ.

Κατι ασχετο με τα τελευταία που ειπαμε.Το ειχα απορία εδω και καιρό.Τις αγελάδες τις κανεις μπάνιο ? ( μην βρισεις... :-D )

 

 

χχαχχαχαχαχααχ :)

 

αν σκοπεύεις να τις στείλεις σε καμία έκθεση (πχ Zootechnia Που γίνεται κάθε 2 χρόνια στην Θεσσαλονίκη , και σε άλλες εκθέσεις ) τότε τις αρωματίζεις κιόλας :)

 

κατα τάλλα το πόσο καθαρές είναι εξαρτάται απο το πόσο φροντίζεις (αλλάζεις) την στρωμνή

 

 

@ siracos

 

δεν χρειάζεται να έχεις την μονάδα σαν της Μεβγάλ για να θεωρείσαι πετυχημένος

όπως επίσης μπορείς τα όποια προβλήματα (γραφειοκρατεία κλπ) να τα αντιμετωπίσεις σιγά σιγά

 

να τονίσω , βέβαια , οτι κανένας με το που ξεκίνησε μια δουλειά απο το 0 σε μια ημέρα έγινε κροίσος , πασίγνωστος , πετυχημένος κλπ

 

με κόπο , υπομονή , προγραμματισμό και δουλειά πετυχαίνεις

 

και βέβαια τα καφενεία δεν είναι οι ΜΟΝΟΙ αίτιοι της κατάντιας , αλλα βγές στην περιφέρεια σε 10 μονάδες και πές μου σε πόσες ο ιδιοκτήτης ανακατεύεται με τα ζώα , τα χειρίζεται , κουβαλάει τις τροφές και δεν πηγαίνει απλά 2 φορές την μέρα για να δεί αν όλα πάνε καλά κια να φεύγει σε μια ώρα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιφέρεια ζώ.

Σε όσες μονάδες ξέρω και όχι μόνο τις κτηνοτροφικές οι ιδιοκτήτες είμαστε σχεδόν πάντα εκεί.

Ειναι πολύ απλό σε όσες ήταν στο καφενείο έχουν κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω αυτό το όλη μερα που γραφετε εδω αλλα και που ακούω απο γνωστούς μου.Δηλαδή όλη μέρα τι μπορείς να κάνεις στην μονάδα σου?Ενταξει θα πας μια το πρωι να αρμεξεις , να ταισεις να ποτίσεις , να καθαρίσεις.Αλλή μία θα πας το απογευμα να κάνεις το ίδιο.Τί αλλο να θέλει ? ( μιλάω για φυσιολογικές ημέρες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...