Προς το περιεχόμενο

Ψησιμο στο φουρνο.


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως ψηνεται στα κρεατα στο φουρνο; Τα βαζετε σε αλουμινοχαρτο ή σε αντικολλητικο χαρτι; Ή και τα 2 ταυτοχρονα; Δλδ αντικολλητικο χαρτι και σκεπαζετε το κρεας με το αλουμινοχαρτο;

 

Επισης στους ποσους βαθμους κελισου τα ψηνετε; Εγω τα βαζω στους 180 βαθμους.

 

Τελος εχω παρατηρησει οτι τα μπιφτεκια βγαζουν πολλα υγρα απο μονα τους, ενω τα βαζω σκετα. Το περισσοτερο πρεπει να ειναι λιπος και λιγο λαδι που εχουν. ( Τα παιρνω ετοιμα ). Να τα βαζω μαζι με νερο λετε; Ή καλυτερα στη ψηστερια;

 

Λειτουργια grill στο φουρνο ( φουρνακι μικρο εχω ) ειναι καλη; Την εχετε χρησιμοποιησει;

 

 

Τελος, μπορω να χρησιμοποιησω τη σχαρα για να βαλω τα κρεατα στο φουρνο και απο κατω να εχω το ταψι απο κατω για να πεφτουν τα λιπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις το κρέας σε λαδόκολλα στο φούρνο αλλά δεν είναι απαραίτητο.

180 βαθμοί μιά χαρά είναι.

Τα μπιφτέκια να τα βάζεις στη σχάρα(λαδωμένη γιατί αλλιώς θα κολλήσουν) και από κάτω ένα ταψάκι με λίγο νερό για να πέφτουν τα λίπη.

Το grill είναι καλό για τα ψητά.Όχι σε ψηλή σκάλα το ταψί στο grill όμως γιατί έχει αντίσταση και αν πεταχτούν λίπη μπορεί να πιάσεις και καμιά φωτιά :shock:

Αυτά!Καλό ψήσιμο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις οτι δεν ειναι απαραιτητη η λαδοκολλα; Σκετα στο ταψι; Θα κολλησουν, δεν ειναι πυρεξ. Εκτος και αν τα βαζω με νερο και λαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ για την περίπτωση που δεν έχεις -ή δεν θέλεις να βάλεις- λαδόκολλα.Η αλήθεια είναι πως γίνεται πιο νόστιμο με νερό λάδι και λίγη ρίγανη...μόνο μην βάλεις πολύ λάδι και πιτσιλίσεις τον τόπο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερο,λαδι,αλατακι,πιπερακι,αρωματικα.Αν χρειαστει προσθετεις νερο ενδιαμεσα(αν δεν εχει μαλακωσει το κρεας).Το ταψι το μουλιαζουμε (βαζουμε νερο και το αφηνουμε).Μετα καθαριζεται ευκολα.Υπαρχει και ταψακι μιας χρησης.Αυτο για ψητο στο φουρνο.Μπορεις να βαλεις και πατατες.Πεινασα. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερό και λάδι να μην κολλήσουν. Αλουμινόχαρτο από πάνω να ψηθούν πιο πολλή ώρα και να γίνουν ζουμερά. Προς το τέλος, βγάζεις το αλουμινόχαρτο και βάζεις γκριλλ να ψιλοξεροψηθούν από πάνω. Αν το νερό εξατμιστεί πριν ψηθεί τελείως το κρέας, προσθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλατι να βαλω στο τελος καλυτερα; Για να μη γινει σκληρο το κρεας;

 

Αυτο το κανω σε ολα τα κρεατα; Και στο κοτοπουλο;

 

Ποσο νερο βαζω; Να σκεπαζει το κρεας;

 

Στα μπιφτεκια τι κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο κι ετσι.

Ναι

Εξαρταται.Αν ειναι αρνακι δεν χρειαζεται ,το γυριζεις κι απ'την αλλη πλευρα το κρεας.Το ιδιο με το κοτοπουλο.

Λαδακι ,πατατουλες φετες ,αλατοπιπερο,μπιφτεκια,ριγανη,νερακι.Ψησιμο πανω-κατω στους 180.Γυριζω τα μπιφτεκια να παρουν χρωμα κι απ'την αλλη πλευρα.Λεμονακι και καλη ορεξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο κι ετσι.

Ναι

Εξαρταται.Αν ειναι αρνακι δεν χρειαζεται ,το γυριζεις κι απ'την αλλη πλευρα το κρεας.Το ιδιο με το κοτοπουλο.

Λαδακι ,πατατουλες φετες ,αλατοπιπερο,μπιφτεκια,ριγανη,νερακι.Ψησιμο πανω-κατω στους 180.Γυριζω τα μπιφτεκια να παρουν χρωμα κι απ'την αλλη πλευρα.Λεμονακι και καλη ορεξη..

 

εσυ μιλας χωρις λαδοκολλα τωρα σωστα? και λαδι και νερω μαζι?ποσο περιπου? με ενδιαφερει και εμενα ως τωρα 3 φορες μου εχουν κολλησει τα μπιφτεκια αλλα βελτιωνομαι :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ τη μπαλεύεται μεγαλοβδομαδιάτικα; Τρέχουν τα σάλια μου...

 

αυριο λεω να κανω παστιτσιο.

 

 

επι του θεματος ετσι ακριβως οπως τα λεει η μοσκιτο. για τα μπιφτεκια ειναι ακομα πιο ευκολο το πραμα γτ γινονται πιο γρηγορα αρκει να μην τα εχεις κανει πολυ χοντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε κομματι κρεατος θελει και το ψησιμο του.

Επισης ενα καλο τηγανι, ενα καλο ταψι και μια καλη κατσαρολα ειναι επενδυση οχι κατι που πηραμε μια φορα. Εχω το ιδιο τηγανι εδω και 4 χρονια, και κανει την δουλεια του οπως την εκανε την 1η μερα. Το ταψι το εχω 6 χρονια και το ειχα παρει κανα 10ευρω. Δεν κανουν ολα τα τηγανια την ιδια δουλεια, ουτε ολα τα ταψια.

 

Πχ μπιφτεκια = τηγανι. Οχι τηγανιτα σαν κεφτεδακια.

Τα ασπρα υγρα ειναι σημαδι κακης ποιοτητας κρεατος παντως. Για οτι αλλο θες, εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...