Προς το περιεχόμενο

Το μάτι του «Εξολοθρευτή» μας υπόσχεται το Ινστιτούτο του Fraunhofer


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα βήμα πιο κοντά στο μάτι του «Εξολοθρευτή» μας φέρνουν οι επιστήμονες του Ινστιτούτου φωτονικής Fraunhofer IPMS κατασκευάζοντας ένα πρωτότυπο συσκευής που τοποθετείται μπροστά από το μάτι και δίνει πληροφορίες σχετικά με τα αντικείμενο που εστιάζουμε.

 

Ουσιαστικά πρόκειται για μία ακόμη εξέλιξη στο χώρο της επαυξημένης πραγματικότητας (Augmented Reality) όπου με «μια ματιά» έχουμε άμεση πρόσβαση σε πληροφορίες που εμφανίζονται στην κυριολεξία μπροστά στα μάτια μας.

 

4-20-2001oled-mikrodisplay-mit-eyetracking-funktionpresse.jpg

 

Το τσιπάκι πάνω στο οποίο στηρίζεται η συσκευή αποτελείται από μία OLED matrix μικρο-οθόνη και από ενσωματωμένους αισθητήρες φωτός. Όταν το τσιπάκι «αντιλαμβάνεται» την εστίαση του ματιού σε ένα αντικείμενο, η οθόνη εμφανίζει εικονικό περιεχόμενο με πληροφορίες πάνω στην εικόνα που βλέπουν τα μάτια.

 

4-20-2011oled-microdisplay-hmd.jpg

Για να γίνει πιο κατανοητή η λειτουργία της συσκευής, μπορεί κανείς να φανταστεί ότι φορώντας την μπορεί να εστιάσει σε ένα άτομο και δίπλα από τη φιγούρα του να εμφανιστεί εάν είναι «ελεύθερος» ή «δεσμευμένος» σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχει καταχωρημένες στο Facebook. Οι επιστήμονες του IPMS δίνουν το παράδειγμα ενός δρομέα που ενώ τρέχει θα βλέπει σαν ταινία πληροφορίες για τα αντικείμενα που εστιάζει.

 

Link.png Site: Δελτίο τύπου του Fraunhofer IPMS

Link.png Site: engadget.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά η ταινίες επιστημονικής φαντασίας δεν είναι και τόσο φαντασίας άλλα πραγματικότητας του μέλλοντος.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά η ταινίες επιστημονικής φαντασίας δεν είναι και τόσο φαντασίας άλλα πραγματικότητας του μέλλοντος.

 

true και πριν από 2 μέρες ενεργοποιήθηκε ο Skynet για να αρχίσει σήμερα την επίθεση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η ταινίες επιστημονικής φαντασίας δεν είναι και τόσο φαντασίας άλλα πραγματικότητας του μέλλοντος.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

αν μιλαμε για ταινιες hardcore επιστημονικης φαντασιας τοτε ναι δεν διαφερουν και πολυ απο την πραγματικοτητα μας ειτε προκειται για το παρον η το μελλον.

 

Θα βοηθήσει άραγε καναν στραβό να δει;

 

 

δεν ειναι αυτος ο σκοπος της συγκεκριμενης τεχνολογιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

true και πριν από 2 μέρες ενεργοποιήθηκε ο Skynet για να αρχίσει σήμερα την επίθεση :P

 

yeap!!

 

 

Ηδη εχουμε τους πρωτους fans!

 

skynet-20091209-122903.jpg

 

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθήσει άραγε καναν στραβό να δει;

 

στραβο οχι αλλα σιγουρα θα βοηθησει στο καμακι :-D

 

Για να γίνει πιο κατανοητή η λειτουργία της συσκευής, μπορεί κανείς να φανταστεί ότι φορώντας την μπορεί να εστιάσει σε ένα άτομο και δίπλα από τη φιγούρα του να εμφανιστεί εάν είναι «ελεύθερος» ή «δεσμευμένος» σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχει καταχωρημένες στο Facebook
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στραβο οχι αλλα σιγουρα θα βοηθησει στο καμακι :-D

 

εισαι σιγουρος; μεχρι τωρα μπορουσες ανετα να λες μπουρδες σε μια χαζογκομενα για να την ριξεις στο κρεβατι.

αμα ομως φοραει μια τετοια συσκευη που θα της δινει πληροφοριες για εσενα και γιαυτα που της λες,ε θα δυσκολευει πολυ το καμακι πλεον. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε,

γατακια, εγω αυτο το εχω ενσωματωμένο στον εγκεφαλο μου. :-)

μπορω να βλεπω τα status απο το σωμα μου (χτιπιματα πονους κ.λ.π.)

οταν τρεχω βγενει μια μπαρα με το ποσο εχω κουραστει , και οταν παει κατω απι 15% κοκινιζει

τα αντανακλαστικα μου αυξιθικαν σε τρελα επιπεδα (δλδ αμα παει να πεσει κατι το χερι απλονετε μονο του και το πιανει, και αμα ειναι αργα δεν κουνιετε καν, πεταγετε το ποδι μπροστα..)

πεζω mp3!

και τελος σκαναρω διαφορα αντικιμενα και τα αποθικευω

αλλα εχω αποθηκευσει το χρυσο χερουλι απο την εισοδο της πολυκατικιας απο και μενω.. και δεν ξερω πως να το διαγραψω..

καμια ιδεα? :fear:

 

(στην επομενη εκδωση θα υποστιριζω και wifi γιατι το 3g ειναι λιγο αργο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οποιος εβλεπε dbz θα του θυμησει κατι η εικονα

Scouter.gif

αν καταλαβα καλα κατι τετοιο θελουν να φτιαξουν :P

 

over 9000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...