Προς το περιεχόμενο

Διπλασιασμό της ακρίβειας του GPS υπόσχονται οι νέας γενιάς δορυφόροι


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αλήθεια ότι τα τελευταία χρόνια είτε μέσω των smartphones είτε μέσω των συσκευών πλοήγησης η τεχνολογία του GPS έχει εισχωρήσει για τα καλά στη ζωή μας και για πολλούς από εμάς αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας. Η τεχνολογία του GPS όμως δεν αποτελεί νέα εφεύρεση. Εδώ και αρκετά χρόνια 24 δορυφόροι αναλαμβάνουν την ενσάρκωση των υπηρεσιών πλοήγησής μας και είναι κοινώς αποδεκτό είναι ότι η ακρίβειά τους δεν είναι η καλύτερη δυνατή.

 

Το GPS IIF αποτελεί την τελευταία εξέλιξη στην τεχνολογία των GPS δορυφόρων οι οποίοι όταν τεθούν σε ισχύ υπόσχονται διπλάσια ακρίβεια στην εύρεση της τρέχουσας τοποθεσίας σε σύγκριση με την ακρίβεια των σημερινών δορυφόρων που αγγίζει τα 3-6 μέτρα κάτω από ιδανικές συνθήκες. Η φιλοσοφία των νέων δορυφόρων στηρίζεται στην αντιμετώπιση του προβλήματος εύρεσης του τρέχοντος στίγματος υπολογίζοντας το όχι ως περιοχή όπως κάνει η τρέχουσα τεχνολογία αλλά ως σημείο που βρισκόμαστε.

 

Μέχρι σήμερα μόνο ένας από τους δορυφόρους GPS IIF βρίσκεται σε τροχιά και πλήρη λειτουργία. Ο δεύτερος πρόκειται να τεθεί σε τροχιά μέσα στο χρόνο, ενώ σταδιακά έχουν προγραμματιστεί ακόμη 10 δορυφόροι για να στελεχώσουν τη νέα γενιά του GPS. Όταν ολοκληρωθεί η τοποθέτηση όλων των δορυφόρων τότε θα παρατηρήσουμε και τις αλλαγές στις συσκευές μας.

 

Η νέα γενιά του GPS θεωρείται η βασική προϋπόθεση για τη λειτουργία της επαυξημένης πραγματικότητας σε εσωτερικούς χώρους. Φανταστείτε για παράδειγμα έναν εικονικό καθηγητή, ή έναν συνοδό που θα σας καθοδηγήσει την πρώτη σας μέρα στο πανεπιστήμιο.

 

Link.png Site: physorg.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν λέω συμφωνώ να γίνει αυτό συμφωνώ να προχωράει η τεχνολογία χωρίς συζήτηση να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια το gps αλλά να σκεφτόμαστε καμμιά φορά και τις αρνητικές συνέπειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πως νόμιζα ότι επίτηδες δεν δίνουν πολύ ακρίβεια επειδή έτσι σχεδιάστηκαν.Στην στρατιωτική εκδοχή τους έχουν ακρίβεια μέτρου, και έχουν κάποιο λάθος στον αλγόριθμο για να δίνουν κατά προσέγγιση τα τελευταία μέτρα στην πολιτική εκδοχή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω συμφωνώ να γίνει αυτό συμφωνώ να προχωράει η τεχνολογία χωρίς συζήτηση να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια το gps αλλά να σκεφτόμαστε καμμιά φορά και τις αρνητικές συνέπειες

 

Το GPS μπορεί να χρησιμοποιηθεί από μια συσκευή για να εντοπίσει τη θέση της (η συσκευή να εντοπίσει τη θέση της). Το GPS δε ξέρει τίποτα για αυτούς που χρησιμοποιούν το σήμα του οπότε πιστεύω πως δεν έχει αρνητικές συνέπειες για κάποιον. Ισα ίσα που μόνο θετικά βλέπω (αν και όχι τόσο πολλά είναι η αλήθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πως νόμιζα ότι επίτηδες δεν δίνουν πολύ ακρίβεια επειδή έτσι σχεδιάστηκαν.Στην στρατιωτική εκδοχή τους έχουν ακρίβεια μέτρου, και έχουν κάποιο λάθος στον αλγόριθμο για να δίνουν κατά προσέγγιση τα τελευταία μέτρα στην πολιτική εκδοχή τους.

Και εγώ το έχω διαβάσει κάπου αυτό.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πως νόμιζα ότι επίτηδες δεν δίνουν πολύ ακρίβεια επειδή έτσι σχεδιάστηκαν.Στην στρατιωτική εκδοχή τους έχουν ακρίβεια μέτρου, και έχουν κάποιο λάθος στον αλγόριθμο για να δίνουν κατά προσέγγιση τα τελευταία μέτρα στην πολιτική εκδοχή τους.

 

Και εγώ αυτό ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές ανακρίβειες βλέπω στο άρθρο.

Καταρχήν οι δορυφόροι δεν είναι μόνο 24, αλλά 30 αυτή τη στιγμή.

Επίσης υπάρχουν εμπορικά συστήματα, των οποίων η ακρίβεια μπορεί να φτάσει τα λίγα εκατοστά. (DGPS, RTK)

Όσο για την πλοήγηση μέσα σε εσωτερικό χώρο, έχω σοβαρές επιφυλάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μέχρι όλοι αυτοί οι δορυφόροι θα μπούν σε τροχιά,το αμάξι θα οδήγητε απο υπολογιστή..αλλά καλό είναι να υπάρχει περισσότερη ακρίβεια και όχι 3- 6 μέτρα.

 

 

Αποστολή από HTC Desire με το Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...