Προς το περιεχόμενο

Τη «μηχανή του χρόνου» μέσω εφαρμογής ετοίμασε η Google


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη λειτουργία μιας μηχανής του χρόνου προσπαθεί να μιμηθεί η Google αναπτύσσοντας μία εφαρμογή μέσω της οποίας πολλές φωτογραφίες δημιουργούν ένα video εκατοντάδων εκατομμυρίων ή ακόμη και δισεκατομμυρίων πίξελ σε κάθε καρέ. Στο τελικό αποτέλεσμα οι θεατές του video έχουν τη δυνατότητα να κάνουν zoom in και out σε αυτό τη διάρκεια της αναπαραγωγής του με «απίστευτα» υψηλή λεπτομέρεια.

 

Για παράδειγμα η Google μας δείχνει το video φυτών από τη στιγμή που φυτεύτηκαν μέχρι και 26 μέρες μετά όπου και αναπτύχθηκαν. Το αποτέλεσμα παράχθηκε χρησιμοποιώντας μία φωτογραφική μηχανή Canon PowerShot G10, η οποία πραγματοποιούσε λήψη φωτογραφιών κάθε 15’ σε όλη τη διάρκεια των 26 ημερών. Το συγκεκριμένο video όπως και τα υπόλοιπα που έχει διαθέσιμα η Google κάνει χρήση της τεχνολογίας HTML 5 και λειτουργεί προς το παρόν αποκλειστικά μέσω των browser Safari (έκδοση 5.0+) αλλά και του Chrome (έκδοση 7.0+).

 

 

Ορισμένοι επιστήμονες που έλαβαν μέρος στην ανάπτυξη της εφαρμογής δήλωσαν ότι στο μέλλον μία τέτοια τεχνολογία θα μπορούσε να βοηθήσει στη μελέτη γεγονότων που συμβαίνουν σε πολύ μεγάλη ταχύτητα όπως αθλητικά γεγονότα ή εκρήξεις ηφαιστείων.

 

Μέσα από την ιστοσελίδα του GigaPan μπορείτε όχι μόνο να παρακολουθήσετε τα έτοιμα video, αλλά να φτιάξετε και τα δικά σας.

 

Link.png Site: pcmag.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο γιατι το εχω ξαναδει και οχι απο την google.δεν ειναι κατι νεο.εχουν ξαναβαλει φωτογραφικη μηχανη να τραβαει καθε καποια ωρα και να δειχνει καποια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι στο ότι παράγει η εφαρμογή video το οποίο έχει τεράστια ανάλυση που δεν "χαλά" κατά τη διάρκεια του zoom in & out. (κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής του πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταγραφη εικονας για την google με περισσοτερα καρε/υψηλοτερη αναλυση .... ειναι μηχανη του χρονου;

 

σα να ακουσεις νεα για "τηλεμεταφορα" να φανταζεσαι beam me up scottie και να παρουσιασουνε καποιο γρηγοτερο αεροπλανο/jet.

 

ξενερωμα.... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μηχανή του χρόνου" όντως δείχνει ατυχής παραλληλισμός.

 

Ορισμένοι επιστήμονες που έλαβαν μέρος στην ανάπτυξη της εφαρμογής δήλωσαν ότι στο μέλλον μία τέτοια τεχνολογία θα μπορούσε να βοηθήσει στη μελέτη γεγονότων που συμβαίνουν σε πολύ μεγάλη ταχύτητα όπως αθλητικά γεγονότα ή εκρήξεις ηφαιστείων.

Δε ξέρω πώς έχει προκύψει αυτή η φράση, αλλά δείχνει χαμένη στη μετάφραση διότι είναι λάθος. Η τεχνική αυτή χρησιμοποιείται για να αναδείξει γεγονότα που συμβαίνουν με πολύ ΜΙΚΡΗ ταχύτητα.

 

 

Επί του θέματος, αυτό με τα φυτά θέλω να το κάνω κι εγώ κάποια στιγμή, βγαίνουν πολύ όμορφα βίντεο με την ανάπτυξη των φυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μηχανή του χρόνου" όντως δείχνει ατυχής παραλληλισμός.

 

 

Δε ξέρω πώς έχει προκύψει αυτή η φράση, αλλά δείχνει χαμένη στη μετάφραση διότι είναι λάθος. Η τεχνική αυτή χρησιμοποιείται για να αναδείξει γεγονότα που συμβαίνουν με πολύ ΜΙΚΡΗ ταχύτητα.

 

 

Επί του θέματος, αυτό με τα φυτά θέλω να το κάνω κι εγώ κάποια στιγμή, βγαίνουν πολύ όμορφα βίντεο με την ανάπτυξη των φυτών.

 

Αρχικά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για διορθώσεις.

Η συγκεκριμένη είδηση είναι από το pc magazine. Στη μετάφραση δε νομίζω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος. Μπορείς να κοιτάξεις την πηγή και να μου πεις αν βρεις εσύ κάτι. Η μηχανή του χρόνου βρίσκεται μέσα σε εισαγωγικά. Τεχνικά η εφαρμογή σε μεταφέρει σε προηγούμενες καταστάσεις οπότε ακόμη και μέσα από εισαγωγικά δε βλέπω το λόγο να μη χρησιμοποιηθεί.

 

Σχετικά με το δεύτερο θέμα που θίγεις έχω την εντύπωση ότι μια έκρηξη σε ηφαίστειο, τη στιγμή που πραγματοποιείται γίνεται πολύ γρήγορα. Σκοπός της τεχνολογίας αυτής είναι να την παρακολουθήσουμε μέσα από video και σε αργή ταχύτητα με μεγάλο zoom χωρίς να χαλάσει καθόλου η ποιότητα. Αν θέλεις να το ψάξουμε το θέμα, επικοινωνούμε μέσω pm, στέλνουμε και email στο pcmagazine για διευκρινήσεις και postάρουμε τις απαντήσεις για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι.

 

Κατά τ' άλλα παραμένουμε ontopic παρακαλώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the future, Noubakhsh also said he expects upgrades whereby high-resolution photographs, stitched together into a vast panorama, can be taken in fractions of a second to better examine fast-paced events like sports or volcanic eruptions

 

Ορισμένοι επιστήμονες που έλαβαν μέρος στην ανάπτυξη της εφαρμογής δήλωσαν ότι στο μέλλον μία τέτοια τεχνολογία θα μπορούσε να βοηθήσει στη μελέτη γεγονότων που συμβαίνουν σε πολύ μεγάλη ταχύτητα όπως αθλητικά γεγονότα ή εκρήξεις ηφαιστείων.

 

Η μετάφραση δεν είναι ακριβής. Συνάμα, είναι παντελώς άσχετη η φράση που επισήμανα με τη τεχνική αυτή και είτε μπερδεύτηκε αυτός που υποτίθεται το είπε, είτε αυτός που το μετέφερε. Ουσιαστικά αυτό που περιγράφει στα Αγγλικά είναι high resolution + high speed photography, τελείως άσχετο με την time-lapse τεχνική (μάλλον αυτός που το λέει εντυπωσιάστηκε από τη δυνατότητα μεγένθυσης και αναφέρεται σε αυτό). Με τον τρόπο που μεταφράζεται κι επικολλάται παραπάνω βγαίνει λάθος συμπέρασμα.

 

Επισημαίνω ξανά πως η τεχνική χρησιμοποιείται για να αναδείξει γεγονότα που γίνονται με πολύ μικρή ταχύτητα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse

Time-lapse photography can be considered to be the opposite of high speed photography.

 

Είμαι 100% on topic. Emails στείλε μόνος σου. Ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική πηγή είναι εδώ:

http://googleblog.blogspot.com/2011/04/browsing-through-time-and-space-with.html

 

Διαβάζοντάς το θα δείτε ότι η google δεν έχει ασχοληθεί ιδιαίτερα (εώς καθόλου μπορώ να πω) με το συγκεκριμένο project, απλά είναι κάτι που χρησιμοποιεί για να προβάλλει τις δυνατότητες του Chrome κυρίως στον τομέα της HTML 5.

 

To εντυπωσιακό της όλης υπόθεσης βρίσκεται στην παρακάτω παράγραφο:

 

One of the critical elements of making Time Machine work was developing algorithms that allow the site to shift seamlessly from one portion of a video to another, to give people the experience of zooming and panning across a video of almost limitless resolution. This is particularly challenging because a seamless transition between videos requires starting a new video before the old one is finished, and then queueing it to align perfectly in time before the swap. The GigaPan researchers were able to accomplish this successfully using HTML5’s video tag feature, as well as by taking advantage of Chrome’s speed and stability to render the content smoothly as videos start and stop dynamically.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ η "μηχανή του χρόνου" σαφώς και χρησιμοποιείται για να αναδείξει γεγονότα που γίνονται με πολύ μικρή ταχύτητα. Έχει δίκιο ο PCharon.

Βέβαια η φράση "στο μέλλον θα μπορούσε να βοηθήσει στη μελέτη γεγονότων που συμβαίνουν σε πολύ μεγάλη ταχύτητα", στέκει. Για το μέλλον μιλάμε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the future, Noubakhsh also said he expects upgrades whereby high-resolution photographs, stitched together into a vast panorama, can be taken in fractions of a second to better examine fast-paced events like sports or volcanic eruptions

 

Ορισμένοι επιστήμονες που έλαβαν μέρος στην ανάπτυξη της εφαρμογής δήλωσαν ότι στο μέλλον μία τέτοια τεχνολογία θα μπορούσε να βοηθήσει στη μελέτη γεγονότων που συμβαίνουν σε πολύ μεγάλη ταχύτητα όπως αθλητικά γεγονότα ή εκρήξεις ηφαιστείων.

 

Η μετάφραση δεν είναι ακριβής. Συνάμα, είναι παντελώς άσχετη η φράση που επισήμανα με τη τεχνική αυτή και είτε μπερδεύτηκε αυτός που υποτίθεται το είπε, είτε αυτός που το μετέφερε. Ουσιαστικά αυτό που περιγράφει στα Αγγλικά είναι high resolution + high speed photography, τελείως άσχετο με την time-lapse τεχνική (μάλλον αυτός που το λέει εντυπωσιάστηκε από τη δυνατότητα μεγένθυσης και αναφέρεται σε αυτό). Με τον τρόπο που μεταφράζεται κι επικολλάται παραπάνω βγαίνει λάθος συμπέρασμα.

 

Επισημαίνω ξανά πως η τεχνική χρησιμοποιείται για να αναδείξει γεγονότα που γίνονται με πολύ μικρή ταχύτητα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse

Time-lapse photography can be considered to be the opposite of high speed photography.

 

Είμαι 100% on topic. Emails στείλε μόνος σου. Ευχαριστώ. :-)

Μα δεν λέει πουθενά ότι θέλει να πετύχει αποκλειστικά time lapse ή high speed photography τεχνική. Αναφέρεται στην πρώτη παράγραφο της πηγής σε ένα time lapse παράδειγμα για να εισάγει τον αναγνώστη στην είδηση. Αν προσέξεις ο player των video μπορεί να δείξει ΚΑΙ σε αργή μορφή (μισή ταχύτητα) γρήγορες εναλλαγές. Η ουσία της συγκεκριμένης τεχνικής βρίσκεται αλλού. Το γράφω ήδη απο την πρώτη παράγραφο της είδησης και το διευκρινίζει πιο αναλυτικά ο sarig σε προηγούμενο του post απο το οποίο θα προστεθεί η ουσία του και στην είδηση.

(thanks sarig)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάει αναλυτικά για "πολλές φωτογραφίες (που) δημιουργούν ένα video" τότε προφανώς αναφέρεται σε time-lapsed τεχνική και προσθέτει και τη τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε στην HTML5. Όλα τα παραδείγματα που είδα στο σχετικό site ήταν time-lapsed τεχνικής. Αν βάλεις "fractions of a second" τότε δε μιλάμε για φωτογράφηση αλλά για τον ορισμό του βίντεο. Κι αφού highres-highspeed κάμερες υπάρχουν ήδη (στο παρόν) και βγάζουν απευθείας βίντεο, δεν έχει νόημα το να στήσεις κάμερα να φωτογραφίζει πχ κάθε 1/2000 sec, που λέει ο κύριος, για να φτιάξεις τέτοιο... :P

 

Anyway, νομίζω αναλύθηκε επαρκώς.

 

Άλλο ένα σχόλιο που θέλω να κάνω επί του θέματος, είναι οι πολύ ενδιαφέρουσες δυνατότητες της HTML5 που υπόσχονται πολλά (καθώς και πλήρη κόντρα πια της HTML με τη flash τεχνολογία).

Επίσης έτσι που το αναδεικνύουν στη G, μοιάζει να θέλουν να αναδείξουν μέσω αυτού του app και τις δυνατότητες και το optimization του Chrome, λίγο επίτηδες φάση, χα... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου ότι αν δεν είναι time lapse τότε πάμε στον ορισμό του video. Προσωπικά, δεν μου έχει τύχει να δω video από videoκάμερα "εκατοντάδων εκατομμυρίων ή ακόμη και δισεκατομμυρίων πίξελ σε κάθε καρέ" κάνοντας zoom χωρίς να χαλάει καθόλου η εικόνα ούτε όταν κάνεις το zoom ούτε όταν το έχεις σταθεροποιήσει. Αν όντως γίνεται αυτό ενημέρωσέ με και εμένα για να το μάθω. no offence :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...