Προς το περιεχόμενο

Σταθερή έκδοση με δυνατότητα αναγνώρισης φωνής για τον Chrome 11


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Επτά εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του Chrome 10, η Google έθεσε στη διάθεση του κοινού την σταθερή έκδοση του Chrome 11. Πρόκειται για μια αναβάθμιση που πέρα από τις διορθώσεις σε θέματα ασφαλείας, το μόνο σημαντικό νέο χαρακτηριστικό που φέρνει αφορά την υποστήριξη φωνητικής αναγνώρισης μέσω HTML5.

 

Αν και πρόκειται για ένα χαρακτηριστικό που προς το παρόν αξιοποιείται από ελάχιστους ιστοχώρους, η Google παρόλα αυτά φρόντισε ήδη να το ενσωματώσει στο Google Translate. Έτσι, όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να το δοκιμάσουν επιλέγοντας τα αγγλικά ως αρχική γλώσσα από την οποία θα πραγματοποιηθεί η μετάφραση και πατώντας το εικονίδιο με το μικρόφωνο που εμφανίζεται κάτω δεξιά στο πεδίο εισαγωγής του κειμένου.

 

post-59623-0-38048100-1303936244_thumb.jpg

Κατά τα άλλα, ο Chrome 11 περιλαμβάνει 25 διορθώσεις ασφαλείας, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για τον browser, με τις 16 από τις οποίες, μάλιστα, να αφορούν θέματα που έχουν χαρακτηριστεί ως υψηλής προτεραιότητας.

 

Όπως συνήθως, η αναβάθμιση πραγματοποιείται αυτόματα και ενεργοποιείται με την επόμενη εκκίνηση του browser.

 

Link.png Site: TechSpot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για τις υπηρεσίες του google to Chrome είναι εξαιρετικό.

 

Για καθημερινή χρήση το Opera έχει καλύτερες λειτουργίες. Το Chrome μου φαίνεται υπερβολικά λιτό αν και απαιτεί πολύ μνήμη από τον υπολογιστή.

 

Νομίζω πως για έναν απλό χρήστη είναι το καλύτερο , σαφές , σταθερό , γρήγορο και πάνω από όλα ασφαλές στις κακοτοπιές. Κάτι ανάλογο του Safari για Mac.

 

Άντε να δούμε και το Chrome OS. Θα καταφέρει να η Google να μπει στα χωράφια άλλων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι καταναλωνει τοση μνημη δεν μπορω να καταλαβω εχω 3-4 chrome.exe το καθενα για δικες του κ@βλες.αλλο ειναι για flash αλλο για της παναγιας τα ματια.damn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι καταναλωνει τοση μνημη δεν μπορω να καταλαβω εχω 3-4 chrome.exe το καθενα για δικες του κ@βλες.αλλο ειναι για flash αλλο για της παναγιας τα ματια.damn

αυτο δεν το εχω καταλαβει ουτε εγω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτον τον τροπο τον ξερω απλως επειδη λεει πανω πανω πειραματικες λειτουργιες...

 

Ναι για την ώρα μόνο αυτός υπάρχει και δουλεύει ικανοποιητικά.

Αν δε σου δημιουργεί πρόβλημα κάπου, κράτα το στο On.

 

Υ.Γ Εκδόσεις chrome έχουμε κάθε τρις και λίγο, είναι στην πολιτική της εταιρίας να αναβαθμίζει συχνά και με μικρά βήματα τη φορά.

(μάλιστα πρόσφατα το υιοθέτησε και o Firefox) Οπότε μη περιμένεις από τη μια αναβάθμιση στην άλλη να δεις full gpu , σταδιακά θα γίνει..

 

 

γιατι καταναλωνει τοση μνημη δεν μπορω να καταλαβω εχω 3-4 chrome.exe το καθενα για δικες του κ@βλες.αλλο ειναι για flash αλλο για της παναγιας τα ματια.damn

 

Διαχειρίζεται όσο καλύτερα μπορεί τη μνήμη που θα του διατεθεί.

Το ίδιο κάνουν και τα win7, Όπου βλέπεις μεγάλη δέσμευση μνήμης δε σημαίνει ότι συμβαίνει για κακό...

 

 

Υ.Γ καλό είναι σιγά σιγά να ξεκολλάμε από την XP λογική :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...