Προς το περιεχόμενο

Επίσημη υποστήριξη βιντεοκλήσεων στο Android 2.3.4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίνοντας ένα τέλος στη σαπουνόπερα που λέγεται «Βιντεοκλήσεις στο Android», η Google ανακοίνωσε πριν λίγα λεπτά την επίσημη υποστήριξη βιντεοκλήσεων στην επόμενη έκδοση του Android που θα είναι η 2.3.4, αρχικά για τους κατόχους του Nexus S smartphone από τη Samsung. Υπενθυμίζουμε ότι μέχρι σήμερα ελάχιστες ήταν οι εφαρμογές όπου έδιναν αυτή τη δυνατότητα όπως το Qik, χωρίς μάλιστα την υποστήριξη κλήσεων από άλλες πλατφόρμες.

 

Talk%20videochat%20-%20buddylist.jpg talk_videochat_update.jpg

 

Οι βιντεοκλήσεις θα διεξάγονται μέσα από νέα έκδοση της εφαρμογής Google Talk ενώ θα υπάρχει δυνατότητα διεξαγωγής και απλών φωνητικών κλήσεων. Ανοίγοντας την εφαρμογή ο χρήστης θα ενημερώνεται άμεσα για το ποιες από τις επαφές του στην υπηρεσία είναι Online και αν έχουν δυνατότητα πραγματοποίησης βιντεοκλήσεων. Οι κλήσεις θα μπορούν να γίνονται μεταξύ χρηστών που βρίσκονται όχι μόνο σε συμβατό android smartphone αλλά και σε υπολογιστή PC/Mac, ακόμα και σε tablet με εγκατεστημένο το Android 3.0 Honeycomb. Επιπλέον δεν θα υπάρχει κανένας περιορισμός και έτσι όλες οι κλήσεις θα μπορούν να γίνονται και μέσω 3G δικτύων εκτός βέβαια από ασύρματα δίκτυα.

 

 

Οι πρώτοι που θα έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν το πολυαναμενόμενο χαρακτηριστικό, είναι οι κάτοχοι του smartphone Nexus S μέσα από αναβάθμιση ΟΤΑ (over the air) για την οποία θα ενημερωθεί αυτόματα ο κάτοχος του κινητού. Η Google αναφέρει ότι οι υπόλοιπες συσκευές που τρέχουν την έκδοση Android 2.3+, θα λάβουν επίσης την αναβάθμιση κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Link.png Site: Google Mobile Blog

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[...] θα λάβουν επίσης την αναβάθμιση κάποια στιγμή στο μέλλον [...]

 

Αχ αυτό το "κάποια στιγμή"... θα αρχίσουν πάλι τα στοιχήματα για το ποια συσκευή θα πάρει αναβάθμιση και ποια όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, ουσιαστικά θα ανοίγω το Gtalk και θα μιλάω με όποιον έχει εκείνη τη στιγμή ανοιχτό το Gtalk? Δηλαδή με κιανένα από όσους ξέρω; Πάλι καλά που η Sammy εξόπλισε το SGS από νωρίς με κανονική βιντεοκλήση και κανονική σουίτα office (στο Gdocs αναφερομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα smartphones των 150 που λες ουτε εμπροσθια καμερα εχουν ουτε μπορουν να παρουν υην 2.3.χ

μεχρι και για zte blade υπαρχει το 2.3 :rolleyes: και ακομα και αν δε κανει βιντεοκλησεις με το 2.3.4 θα κανει εστω κλησεις

 

(αν και ηδη υπαρχει skype)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, ουσιαστικά θα ανοίγω το Gtalk και θα μιλάω με όποιον έχει εκείνη τη στιγμή ανοιχτό το Gtalk? Δηλαδή με κιανένα από όσους ξέρω; Πάλι καλά που η Sammy εξόπλισε το SGS από νωρίς με κανονική βιντεοκλήση και κανονική σουίτα office (στο Gdocs αναφερομαι)

 

Την ίδια ερώτηση έχω και εγώ :) Δηλαδή δεν θα μπορώ να κάνω βιντεοκλήση σε κάποιον που δεν έχει Android? Επίσης, έχω front camera αλλά Android 2.3.3, σώνει και καλά θα περιμένουμε την 2.3.4? Καλά Χριστούγεννα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτό το "κάποια στιγμή"... θα αρχίσουν πάλι τα στοιχήματα για το ποια συσκευή θα πάρει αναβάθμιση και ποια όχι...

 

 

 

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.

Θα κοιταμε τον καφε να δουμε ποτε θα αναβαθμιστει το ρημαδι που αγορασαμε ,αναλογα με τα κεφια της καθε εταιρειας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...