Προς το περιεχόμενο

ποσο κοστιζουν τα παράβολα και εξέταστρα για διπλωμα μηχανης


leonidasgr2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα πάω γιατί δεν πάει άλλο... ρε φίλε στο αμάξι άμα δεν λαδώσεις σε κόβει με το παραμικρό ο εξεταστής (επειδή άνοιξες την πόρτα με το αριστερό σου χέρι)... στη μηχανή άμα δεν λαδώσεις και τέλεια να μπορείς να τα κάνεις όλα,, στο δικάβαλο σε γαμάει ο δάσκαλος γιατί τα παίρνει και αυτός χοντρά αμα ξαναδώσεις και παίρνει και μέρος του λαδώματος.... η μόνη λύση να πάρουν όσο λιγότερα γίνεται είναι να λαδώσεις με τη μία αλλά και πάλι αμα είσαι λίγο ανυποψίαστος σου κάνουν περισσότερα μαθήματα και κοιτάνε να στα πάρουν από εκεί... δεν βρίσκεις σωτηρία... Ε ρε μνημόνιο που χρειάζεται σε κάτι τέτοιους... το κακό ειναι οτι μαζί με αυτούς την πληρώνουμε κι εμείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα πάω γιατί δεν πάει άλλο... ρε φίλε στο αμάξι άμα δεν λαδώσεις σε κόβει με το παραμικρό ο εξεταστής (επειδή άνοιξες την πόρτα με το αριστερό σου χέρι)... στη μηχανή άμα δεν λαδώσεις και τέλεια να μπορείς να τα κάνεις όλα,, στο δικάβαλο σε γαμάει ο δάσκαλος γιατί τα παίρνει και αυτός χοντρά αμα ξαναδώσεις και παίρνει και μέρος του λαδώματος.... η μόνη λύση να πάρουν όσο λιγότερα γίνεται είναι να λαδώσεις με τη μία αλλά και πάλι αμα είσαι λίγο ανυποψίαστος σου κάνουν περισσότερα μαθήματα και κοιτάνε να στα πάρουν από εκεί... δεν βρίσκεις σωτηρία... Ε ρε μνημόνιο που χρειάζεται σε κάτι τέτοιους... το κακό ειναι οτι μαζί με αυτούς την πληρώνουμε κι εμείς...

 

για αυτό σου λέω , αν δεν μπορείς να δώσεις μόνος σου (με φίλο σ)χωρίς δάσκαλο , πάρε την καρτέλα σου και ψάξε βρες αλλον δάσκαλο κ πλήρωσε την παράσταση μόνο . κάνε έρευνα αγοράς και παζάρια στην αξία της παράστασης.

 

Εναλλακτικά ρώτα το υπουργείο ''πως θα γίνει να δώσεις στην επαραχία '' που σου δίνουν το δίπλωμα αέρα πατέρα (απότι έχω ακούσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα πάω σε άλλον και μου κάνει τα ίδια....?? γιατί σε αυτόν μία μέρα πριν την εξέταση έκανα το γρήγορο 50 φορές και ήταν τέλειο σε όλες,, και την ημέρα της εξέτασης με πέταξε στο πεζοδρόμιο... είναι μεγάλες κουφάλες ρε.... άμα πείς ότι δεν λαδώνεις είναι κερδιμένοι 1000% γιατί πληρώνεις και παράσταση μετά που θα ξαναδώσεις και το λάδωμα που θα παίρνουν και αυτοί το κατιτίς τους... και άμα θέλει ο άλλος να στα πάρει μπορεί να το κάνει και ας του πεις να λαδώσεις... με την δικαιολογία ότι και καλά "ο συγκεκριμένος εξεταστής δεν λαδώνεται..."

 

Άρα δεν θα το πολυρισκάρω να πάω σε άλλον αμα δεν γίνεται να δόσω χωρίς παράσταση δασκάλου... γιατί πολύ φοβάμαι τα χειρότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δίπλωμα αυτοκινήτου και δίπλωμα μηχανής.

τα πήρα και τα 2 στην επαρχία με διαφορά 5 ετών σε διαφορετικό δάσκαλο. ποτέ δε τέθηκε θέμα λαδώματος. οι δάσκαλοι ποτέ δεν ανέφεραν κάτι περί λαδώματος ούτε για πλάκα και πέρασα με την πρώτη και τις 2 φορές.

και κάποιοι γνωστοί μου το ίδιο.

 

ακούω πολλούς όταν μιλάνε για διπλώματα να βάζουν πάντα τη λέξη "λάδωμα". όλοι το θεωρούν στανταρ.

και απο την αρχή μου λέγαν πολλοί πως αν δε λαδώσω δε θα περάσω.

 

και απορώ τώρα αυτό συμβαίνει επειδή είμαι επαρχία; στην αθήνα δηλαδή όλοι τα παίρνουν ή απλά ο κάθε καημένος που κόβεται το βρίσκει σαν δικαιολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να λεμε και του στραβού το δίκαιο άλλο επαρχία , άλλο αθήνα . Στην επαρχία σου δίνουν δίπλωμα με το που ανέβεις στη μηχανη (απ ότι μου είπε φίλος που έδωσε) . Στην αθήνα είναι αλλιώς , έδινα για μηχανή και ενω ήξερα πως τα κάνω όλα τέλεια ο εξεταστής μου είπε ''πάτησες γραμμή καθώς έμπαινες στην αρχή'' εδωσε βέβαια 2η ευκαιρία . Μια αλλη εξεταστρια σε αλλον ήταν κλάιν μαιν , γενικά είναι σε ποιόν θα πέσεις και πως έχει ξυπνήσει αλλα σίγουρα πιο ευκολα το πάιρνεις επαρχία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έδωσα χθες το πρωί στη Θεσσαλονίκη, ήμασταν δέκα άτομα από την ίδια σχολή, ήμουνα όγδοος στη σειρά και πέρασα ενώ οι προηγούμενοι εφτά είχαν κοπεί. Συνολικά από τα δέκα άτομα της σχολής περάσαμε μόνο τρεις. Τα αναφέρω αυτά γιατί ούτε από τον δάσκαλο ούτε από τους εξεταστές έγινε οποιαδήποτε νύξη για λάδωμα. Αντιθέτως, οι εξεταστές ήτανε υπερβολικά αυστηροί. Δεν ξέρω αν έπεσα στην περίπτωση αλλά μην τα τσουβαλιάζουμε όλα. Πάντως προσωπικά και να μου ζητούσαν λάδωμα δεν είχα καμιά πρόθεση να δώσω. Όσο για το οικονομικό που ρώτησαν κάποιοι, εγώ έδωσα συνολικά 205€ (29€ κουπόνι groupon + 76€ για θεωρητική εξέταση + 100€ για πρακτική εξέταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δίνανε σε κανα κιλκις λόγου χαρη οι υπόλοιποι θα πέρναγαν ... :Ρ με την έννοια και να πατήσεις λίγο γραμμή δεν τρέχει τίποτα ... όχι οπως εδώ που αν πατήσεις σε τελειώσανε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά όπου και να ρώτησα η απάντηση ήταν πως πρέπει να σε εκπροσωπεί δάσκαλος από σχολή οδηγών... όχι βέβαια οτι έψαξε κανείς να το βρεί κάπου γραμμένο,,, αλλα κι εγώ έψαξα παντού και δεν βρήκα πουθενά κάποιο νόμο με τις προυποθέσεις της εξέτασης.... το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν βγάζεις άκρη.... Τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά όπου και να ρώτησα η απάντηση ήταν πως πρέπει να σε εκπροσωπεί δάσκαλος από σχολή οδηγών... όχι βέβαια οτι έψαξε κανείς να το βρεί κάπου γραμμένο,,, αλλα κι εγώ έψαξα παντού και δεν βρήκα πουθενά κάποιο νόμο με τις προυποθέσεις της εξέτασης.... το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν βγάζεις άκρη.... Τέλος...

 

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη !!! δοκίμασε να πας να δώσεις με κανα φιλαράκι σου με το αντίστοιχο μηχανάκι (μεγάλο σε ηλικία για να μην τον καταλάβουν).

 

1) Πήγαινε πάρε μόνος σου ημ/νια εξέτασης ''αντί του δασκάλου επειδή δεν μπορούσε να πάει και καλά'' αν σου δώσουν τότε μάλλον θα πάνε όλα καλά!

 

Αν πανε όλα καλά τότε :

 

2) πήγαινε δώσε εξετάσεις και αν σας καταλάβουν οι εξεταστες παίξτε το τρελίτσα ''μίλησα μαζί τους κ μου είπαν βεβαίως, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις για το μηχανάκι μπορώ να δώσω -επειδή δεν είναι υποχρεωτικό βάση νόμου να παραστεί καθηγητής-''

 

Δεν έχεις να χασεις τίποτα εκτός απο χρόνο ... αλλα αν δώσεις κ πετύχεις -καθάρισες- ;)

 

αντε και καλή επιτυχία :)

 

εδώ θα είμαστε να μας πεις πως πηγε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

παιδια ας με βοηθησει καπιος . Λοιπον θελω να βγαλω διπλωμα για 50ρακι αλλα τωρα με τους καινουριους νωμους ( εχουν ενωση τα σηματα του αμαξιου και της μηχανης σε ενα ) μου ζητησαν σε μια σχολη οδηγων 500 ευρω . 500 ευρω για διπλωμα για 50 ρακι τοσο ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε 500 ευρώ δεν είναι με τίποτα,

απλά τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους στην ελλαδα .

εγώ από τον δεκεμβριο έκανα εγράφη και τώρα πληρώνω τις ....... της σχολής, δίπλωμα δεν έχω πάρει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε για 50αρι 500 ευρώ δεν ειναι με τίποτα...

 

Δεν ηξερα οτι τα εκανα τοσο σκατα με τους νεους νομους...ευτυχως που προλαβα δηλαδή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πραγματικα δν το πιστευω διοτι τοσο ειναι . Χτες περασα απο καμια 6 σχολες εδω στην θεσσαλονικη και βρηκα τιμες απο 400 μεχρι 620 . Οι σχολες πατανε στο οτι δινεις πια μονο μια φορα σηματα και δεν θα ξαναδωσεις . Αλλα δεν λενε πως αμα θες να βγαλεις για αμαξι μετα δινεις +300 ευρω για οδηγηση . Δηλαδη με απλα λογια απο τα πιο οικονομια πακετα τωρα να βγαλεις διπλωμα για αμαξι ειναι κοντα στα 650 ευρω . Και στην δικια μου περιπτωση που ειμαι 17 και θελω να βγαλω για 50ρακι δεν με συμφερει καθολου διοτι πρεπει να δωσω τωρα 400 εκατασταρικα και μετα απο κανα 2 , 3 χρονια αμα θελω για αμαξι να δωσω αλλα 300 . Αντε γεια  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίπλωμα για 50άρι πήγε στις σχολές τώρα?Από την τροχαία θυμάμαι το έπαιρνες και πλήρωνες ένα παράβολο μόνο

Επίσης οι τιμές που λες είναι πολύ τραβηγμένες, εγώ Α1 θα πάρω με +145€ στην τιμή του αυτοκινήτου

500€ και τα 2  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...