Προς το περιεχόμενο

ποσο κοστιζουν τα παράβολα και εξέταστρα για διπλωμα μηχανης


leonidasgr2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια πραγματικα δν το πιστευω διοτι τοσο ειναι . Χτες περασα απο καμια 6 σχολες εδω στην θεσσαλονικη και βρηκα τιμες απο 400 μεχρι 620 . Οι σχολες πατανε στο οτι δινεις πια μονο μια φορα σηματα και δεν θα ξαναδωσεις . Αλλα δεν λενε πως αμα θες να βγαλεις για αμαξι μετα δινεις +300 ευρω για οδηγηση . Δηλαδη με απλα λογια απο τα πιο οικονομια πακετα τωρα να βγαλεις διπλωμα για αμαξι ειναι κοντα στα 650 ευρω . Και στην δικια μου περιπτωση που ειμαι 17 και θελω να βγαλω για 50ρακι δεν με συμφερει καθολου διοτι πρεπει να δωσω τωρα 400 εκατασταρικα και μετα απο κανα 2 , 3 χρονια αμα θελω για αμαξι να δωσω αλλα 300 . Αντε γεια  :-(

εγώ με 350 κανόνισα, αλλά είχα ήδη δώσει τα σήματα.

οπότε τα 400 ευρώ είναι καλά, επίσης οι τιμές είναι ίδιες για όλες της κατηγορίες, είτε για 50ρι, είτε για 400αρι είτε για απεριόριστα.

@pa0ki ναι, έφυγε από την αστυνομια

@antwni πάω στοίχημα ότι τα μαθήματα τα έκανες σε ferrari,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

μόνο με όχημα σχολής οδηγών μπορεί να δώσει κάποιος για εξετάσεις. Γενικότερα έχουν αλλάξει πάρα πολλά τους τελευταίους 6 μήνες. Νέες κατηγορίες (ΑΜ, Α1 , Α2 , Α) , περισσότερα μαθήματα ,  νέες δοκιμασίες (αποφυγή εμποδίου , απότομο φρενάρισμα καθώς και επιτάχυνση , καταργήθηκε το δικάβαλο ) , χρειάζεται παντελόνι μηχανής , τζακετ , γαντια , μπότες , κλειστό κράνος (ναι !! ακόμα και με 40 βαθμούς) , καθώς και νέα παράβολα (κάθε φορά που κόβεται κάποιος στα θεωρητικά πληρώνει 10ε παράβολο και στα πρακτικά 10ε παράβολο + παράσταση στον δάσκαλο). Επίσης σταμάτησε η αυτόματη αναβάθμιση μετά απο 2 χρόνια. Δηλαδή για κάθε κατηγορία χρειάζονται εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το δίπλωμα Α1 έχει βγεί μετά απο το 2002 και έως 19/01/2011  (Α1 -> 25kw) γίνεται αυτόματα Α (ανεξάρτητο). Αν έχει βγει απο 19/01/2011 μέχρι 19/01/2013 (Α1--> 25kw) γίνεται αυτόματα Α2 --> 35kw , και για να γίνει Α χρειάζονται πάλι εξετάσεις.

Προσοχή !!! Όποιος έβγαλε δίπλωμα μετά απο 19/01/2013 Α1--> οδηγάει έως 125cc και έως 11kw (και οι δυο προυποθέσεις να ισχύουν). Το Α2 είναι για 35kw (ιλικία 20 χρονών και πάνω).

Όποιος έχει δίπλωμα μοτοποδηλάτου (χάρτινο τροχαίας) θα πρέπει να το ενσωματώσει ή να το μετατρέψει σε δίπλωμα υπουργείου μεταφορών (καρτελάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΤΑ ΕΞΕΤΑΣΤΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΝΟΛΟ ΣΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ?

ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 100Ε ΚΑΙ ΜΙΑ 150Ε

ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΜΟΓΙΟ Ο ΤΥΠΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια παιδια μεχρι εδω... ειμαι γερμανια (μεταναστης κρισης) τελως παντων δουλευω εδω 2 χρονια . τωρα που ημουν διακοπες ΕΛΛΑΔΑ το εκανα και νεου τυπου τηελω να βγαλω μηχανης απεριοριστο μπορω να δωσω στην πατριδα μου η πρεπει να το χρυσοπληρωσω εδω..ασ μου πει καποις σας παρακαλω.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε εκει ρε φιλε.Δηλαδη αν ερθει καποιος ξενος στην  Ελλαδα με διπλωμα απο εκει,θα τον σταματησουν και θα τον γραψουν γαιτι δεν εχει ελληνικο διπλωμα?ΛΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ,γνωριζετε καμια οικονομικη σχολη κοντα στο κεντρο αθηνα?θελω να βγαλω διπλωμα για μηχανη κ ο καθενας λεει οτι του ρθει απο τιμες..δεν εχω τιποτα ουτε αυτοκινητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω και εγω για να παω προετοιμασμενος στις διαφορες σχολες για να κανω τα παζαρια μου :ρ. Ποσο περιπου πληρωνουμε για διπλωμα μηχανης με υπαρχων διπλωμα αμαξιου; Τελικα η ενδυση πρεπει να αγοραστει α πριορι η παιζει να εχουν οι σχολες κανα παντελονι/μπουφαν ξερωγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επέκταση διπλώματος

Δίπλωμα οδήγησης μηχανής Α απεριόριστα κυβικά (Έχω δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου)

Δικαιολογητικά

  • 2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου.
  • Φωτοτυπία ταυτότητας ή του διαβατηρίου και της άδειας διαμονής.
  • Φωτοτυπία της άδειας οδήγησης.
  • Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση. (παρέχεται από τη σχολή).
  • Αίτηση εκτύπωσης άδειας οδήγησης. (παρέχεται από τη σχολή).
  • Α.Φ.Μ. (μόνο ο αριθμός).
Παράβολα
  • 1 Παράβολο Εκτύπωσης Άδειας Οδήγησης αξίας 30€.
  • 1 Παράβολο Θεωρητικής Εξέτασης (Μ.Σ.Θ.Ε.Υ.Ο.) αξίας 15€.
  • 1 Παράβολο Πρακτικής Εξέτασης Δοκιμασιών Και Συμπεριφοράς αξίας 15€.
  • 1 Χαρτόσημο Επέκτασης Κατηγορίας αξίας 27,02€.

ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΒΟΛΩΝ: 87,02 €

Επεξ/σία από partblah1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...