Προς το περιεχόμενο

Οικονομικες σχολες...


padarofe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια χαιρετω.Ειμαι μαθητης και ειμαι οπως χιλιαδες ομοιοπαθεις στο σημειο επιλογης σχολων.Ενδιαφερομαι για οικονομικα και πιο συγκεκριμενα να μπω στην ασσοε.Ειμαι αναμεσα στο να επιλεξω το χρηματοοικονομικη και λογιστικη και οικονομικες επιστημες.Περα του τι λενε οι περιγραφες στην σελιδα του πανεπιστημιου θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες σχετικα με τα εν λογω τμηματα.οσοι εχουν ασχοληθει η ξερουν κατι ειναι ελευθεροι να πουν:πλεο-μειονεκτηματα και απορροφηση.Εκτος αυτου αν εχουν καποια εναλλακτικη σχετικα βεβαιως με τα οικονομικα.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η απορόφηση αυτή τη στιγμή είναι κοντά στο... 0% (με μια δόση υπερβολής), σε όλες τις ειδικότητες. Οπότε σπούδασε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ και μέχρι να τελειώσεις μπορεί να έχουν φτιάξει τα πράγματα (δε το βλέπω, εκτός αν κάνεις 15-20 χρόνια να βγάλεις την σχολή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματοοικονομικής - Λογιστικής είναι νέο σχετικά τμήμα. Το 2004 βγήκε η πρώτη φουρνιά αποφοίτων και απορροφήθηκαν στο σύνολο τους άμεσα. Άλλες εποχές τότε βέβαια.....Την θεωρώ καλύτερη σχολή ως πρώτη επιλογή. Ρίξε μια ματιά και στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι ασοεε στο τμήμα οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων..οκ δε μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός,γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει αλλα..

άκου τι παίζει με το τμήμα αυτό,που κατά τη γνώμη μου είναι μια καλή επιλογή για έναν 18άρη.

δεν εμβαθύνει συγκεκριμένα σ'ενα συγκεκριμένο κλάδο των οικονομικών γενικότερα,κάνεις λίγο απόλα.Μάρκετινγκ,λογιστική,μάνατζμεντ,διοίκηση ανθρωπίνων πόρων κλπ κλπ δίνοντας σου την δυνατότητα στον 3ο χρόνο να επιλέξεις μια κατέυθενση από τέσσερις που έχει,ώστε τα επόμενα 2 χρόνια να ακολουθήσεις και να μάθεις περισσότερα σε αυτο που σου αρέσει.

το καλό λοιπόν με το τμήμα αυτό,είναι ότι όταν είσαι 18 δε ξέρεις τι ακριβώς θέλεις..ναι μεν λες οικονομικά,αλλά αυτό είναι κάτι το πολύ γενικό!Μπαίνεις λοιπόν,βλέπεις τι σ'αρέσει τα 2 πρώτα χρόνια,επιλέγεις την αντίστοιχη κατεύθενση,πετάς και ένα μεταπτυχιακό και είσαι τζέτ!Ψάξτο .. ;)

Εγώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος!ότι θέλεις ρωτάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας σε όποια οικονομική σχολή θες. Όποια σου γεμίζει το αυτί βρε αδερφέ!

Ούτως ή άλλως αυτό που θα κάνεις στη δουλειά σου μικρή σχέση θα έχει με αυτό που θα σπουδάσεις.

 

Οπότε αν πιάσεις ΑΣΟΕΕ πήγαινε, είτε επειδή σου αρέσει ( πως μπορείς να ξέρεις αν σου αρέσει άραγε μια σχολή στα 18 σου; ), έτσι γιατί θεωρείται (χωρίς κανένα λόγο) καλύτερη σχολή.

Σαν απόφοιτος μετά βλέπεις τι θα κάνεις.Η δική μου άποψη είναι οι βασικές σπουδές σου να είναι πιο γενικευμένες, αφού όποια εξειδίκευση και να πάρεις στο πτυχίο σου δε θα έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας. Θα τα βρεις μετά στο μεταπτυχιακό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόφοιτος οργάνωσης και διοίκησης σαν τον skippera. Το μεγάλο συν του τμήματος είναι αυτό ακριβώς που είπε, κάνεις λίγο από τα πάντα και στο τρίτο έτος επιλέγεις κατεύθυνση που σ' αρέσει περισσότερο, είτε λογιστικά και χρηματοοικονομικά, είτε μάνατζμεντ, είτε μάρκετινγκ, είτε πληροφοριακά συστήματα.

 

Αν θέλεις να αποκτήσεις το καλύτερο μαθηματικό υπόβαθρο με τις καλύτερες προϋποθέσεις για μεταπτυχιακό, πλην όμως να είσαι στο πιο θεωρητικό τμήμα, πήγαινε οικονομική επιστήμη. Τα μαθηματικά και οι θεωρίες που θα κάνεις είναι σίγουρα οι πιο απαιτητικές της ΑΣΟΕΕ, αλλά πολύ λιγότερο πρακτικές γνώσεις σε σχέση με τα άλλα τμήματα (πλην του διεθνών και ευρωπαϊκών οικονομικών σπουδών).

 

Αν είσαι σίγουρος ότι θέλεις να ασχοληθείς με χρηματοοικονομικά, πήγαινε στο λογιστικής και χρηματοοικονομικής, αν και το οργάνωσης και διοίκησης έχει πολλά παρεμφερή μαθήματα και συνυπολογίζοντας και τα επιλογής/κατεύθυνσης, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα το ένα τμήμα από το άλλο. (πλην ίσως "ονόματος")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω στην ΑΣΟΕΕ βρισκομαι αυτη τη στιγμη φιλε μου, και συγκεκριμενα στο τμημα οικ. επιστημης.

Ειχα και εγω τον ιδιο ενδιασμο με εσενα καθως ειχα τη δυνατοτητα να επιλεξω αναμεσα και στις δυο με βαση τα μορια.

Μετα απο συζητησεις με πολυ κοντινους μου ανθρωπους στο χωρο της εκπαιδευσης και μεταξυ αυτων και ανθρωπους γνωστες των οικονομικων επιστημων, ειδα μια σιγουρια και μια ''φυσικοτητα'' καθως μου παρτοτρειναν να επιλεξω το τμημα οικ. επιστημης. - Πραγμα που εκανα και ειμαι απολυα ευχαριστημενος απο την επιλογη μου.

 

Τωρα κατα τη γνωμη μου,

Τα οικονομικα εχουν ενα τεραστιο ευρος που πραγματικα δεν μπορεις να το γνωριζεις εαν δεν εισαι μεσα στο χωρο (ουτε καν αν διαβασεις τους τομεις δεν θα καταλαβεις).

Ετσι πιστευω οτι ειναι κριμα να φορτωσεις τις προπτυχιακες σου σπουδες με ενα περιορισμενο πτυχιο, που καλως-κακως θα σε κανει να ασχοληθεις στην καλητερη με χρηματοοικονομικα και στην χειροτερη με λογιστικη (βαση δικης μου προτημησης το καλυτερη-χειροτερη) πραγμα που δεν μπορεις να ξερεις αν θα σου αρεσει.

Αντιθετως μπορεις να επιλεξεις το τμημα οικ επιστημης με ενα σαφεστατα μεγαλυτερο βαθος σπουδων και ευρος γνωστικου αντικειμενου και με καθαρες οικονομικες σπουδες σε βαθος( οχι λιγη μικρο-λιγη μαρκο-λιγολογιστικα-λιγο απ ολα τεσπα...) και βλεποντας τα μαθηματα και το ευρος των σπουδων να επιλεξεις ενα μεταπτυχιακο που πραγματικα θα σου ταιριαζει διοτι θα εισαι ωριμος και κατασταλαγμενος οταν θα βγεις απο τη σχολη.

Οσο για την αποκατασταση συμφωνα με λεγομενα των καθηγητων ενα πτυχιο οικ επιστημης ειναι δυνατοτερο απο ενα της ΛΟ.ΧΡΗ εκτος και αν θες να γινεις λογιστης.

 

Για την ιστορια μπορει να μην ειμαι ο πλεον αντικειμενικος αλλα ημουν στην ιδια θεση με εσενα...

Και προς θεου μην επιλεξεις ουτε το ΔΕΤ ουτε ΔΕΟΣ ουτε , ουτε , ουτε, κατα τη γνωμη μου και αλλων απο κει βγαινεις λιγο απ ολα και πολυ τιποτα....(οσο απολυτο και αν ειναι αυτο...)

 

οτι αλλο χρειαστεις απο τη σχολη ενα PM , και μακρια απο τις παραταξεις!

Καλη τυχη στις εξετασεις!

 

Προσοχη παντως στο να μην επιλεξεις σχολη με τα μορια! Κοιτα πραγματικα τι θες να κανεις...και ποια σχολη μπορει να στο προσφερει καλυτερα!

Επεξ/σία από kuzko21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι στο οικονομικο της Ασοεε μπορω να σου πω ανετα να μην πας. Επισης η Ασοεε δεν ειναι το καλυτερο οικονομικο πανεπιστημιο. Οποια σχολη σε ενδιαφερει πηγαινε πρωτα να τη δεις απο κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόφοιτος οικονομικού του ΟΠΑ (πρωην ΑΣΟΕΕ).Είναι αρκετά τεχνικό τμήμα γιατι εχει αρκετά μαθηματικά και στατιστική, στο λεω να μην τρομαξεις. το τμήμα της ΟΔΕ μου εφαινόταν πίο ενδιαφέρον,σαν κατευθυνση αλλα δεν έπιασα τα μόρια για να περάσω εκεί. Δεν ξέρω αν δεν είναι το καλύτερο οικ. πανεπιστήμιο στην Ελλάδα οπως λέει ο giorgos09 kai πού βασίζει την άποψη αυτή.

 

edit:δεν εχω βρεί ακόμη εργασία σχετική με τις σπουδές μου.Αν έχεις σκοπο να ασχοληθείς με τη λογιστική , μπορείς να βγάλεις άδεια απο το οικονομικό επιμελητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίδες χαιρετώ,

Είμαι φοιτητής του τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά και μάλιστα επαρχιώτης.

Έχω να πω τα εξής:

1)πρόκειται για μια από τις καλύτερες οικονομικές σχολές στην Ελλάδα, αν σκεφτεί κανείς πως η ελληνική

ποντοπόρος ναυτιλία (α.κ.α. εμπορική ναυτιλία) βρίσκεται στην κορυφή της παγκόσμιας ναυτιλίας.

2)σπουδάζεις ουσιαστικά διοίκηση επιχειρήσεων + έχεις και ειδίκευση στη διοίκηση ναυτιλιακών επιχειρήσεων,

οπότε όταν με το καλό έρθει η ώρα να βρεις δουλειά, ξέρεις ποιές πόρτες να χτυπήσεις....!!!

Είναι χάσιμο χρόνου να πας στην τύχη σε όποια αγγελία, όποιου κλάδου κάτσει.

3)Οι μισθοί που παίζουν στις ναυτιλιακές είναι τουλάχιστον 2x των μισθών που παίζουν στις υπόλοιπες

εμπορικές εταιρίες, με τον πρώτο μισθό σε πολλές θέσεις να ξεπερνά τα 1100 €.

4)το τμήμα αυτό είναι μοναδικό στην Ελλάδα (αν εξαιρεσεις το τμημα ναυτιλιακών στην χιο και τα ιεκ)

οπότε ο ανταγωνισμός που αντιμετωπίζεις στην αγορά εργασίας, αλλά και στην ίδια τη δουλειά είναι μικρότερος.

5)το τμήμα ΔΕΝ εχει κανένα μάθημα με υποχρεωτική παρακολούθηση οπότε περνάς σχετικά χαλαρά φοιτητικά χρόνια

6)

7)

8)

.....

Θα μπορούσα να πω άπειρα πράγματα ακόμα αλλά συνοψίζω σε ένα:

Σε τέτοιες περιόδους οικονομικής κρίσης, και σε άλλες που μπορεί να ε

μφανιστούν στο μέλλον, οι αριθμοί είναι αυτοί που μετράνε.

Η ελληνική ναυτιλία εν μέσω κρίσης παρουσίασε ανάπτυξη της τάξεως του 16%

και για το α' τρίμηνο του 2011 οι έλληνες πλοικτήτες ήταν πρώτοι σε

παραγγελίες νέων πλοίων, με επενδύσεις που ξεπερνούν τα 670 ΔΙΣ ευρώ.

Τα συμπεράσματα δικά σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαιρετω.Ειμαι μαθητης και ειμαι οπως χιλιαδες ομοιοπαθεις στο σημειο επιλογης σχολων.Ενδιαφερομαι για οικονομικα και πιο συγκεκριμενα να μπω στην ασσοε.Ειμαι αναμεσα στο να επιλεξω το χρηματοοικονομικη και λογιστικη και οικονομικες επιστημες.Περα του τι λενε οι περιγραφες στην σελιδα του πανεπιστημιου θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες σχετικα με τα εν λογω τμηματα.οσοι εχουν ασχοληθει η ξερουν κατι ειναι ελευθεροι να πουν:πλεο-μειονεκτηματα και απορροφηση.Εκτος αυτου αν εχουν καποια εναλλακτικη σχετικα βεβαιως με τα οικονομικα.Ευχαριστω

Και εγώ στο τμήμα οικονομικής επιστήμης της Ασοεε είμαι και κατά την γνώμη μου είναι το πιο δύσκολο τμήμα στην Ασοεε. Αν δεις το Μ.Ο πτυχίου και το Μ.Ο χρόνων αποφοίτησης θα καταλάβεις.

Συγκρίνοντας το τμήμα μου με την ΟΔΕ(Οργ.και Διοικ. Επιχ.) που είναι η κοπέλα μου, μπορώ να σου πω οτι άπλα δεν μαθαίνουν οικονομία.ΘΕΩΡΗΤΙΚΌ ΣΤΟ ΜΈΓΙΣΤΟ!

Στο τμήμα οικονομικής επιστήμης μόνο τα δυο πρώτα χρόνια θα εχεις κάνει:

Oικονομια 1,2

Μαθηματικα για Οικονομολογους 1,2

Στατιστικη 1,2

Μακροοικονομια 1,2 (Κανονική μακρο, οχι γραφικές παραστάσεις οπως στα αλλα τμήματα)

Μικροοικονομια 1,2

Λογιστικη

και ολα αυτα τα μαθήματα, με μαθηματικά.

Χαρακτηριστικό της δυσκολίας του τμήματος είναι οτι στα διάφορα φυλλάδια από φροντιστήριά που κυκλοφορούν και διαφημίζουν τα μαθήματα που προσφέρουν, τα 18 απο τα 30 μαθήματα είναι απο το τμήμα Οικονομικής Επιστήμης.

Κατα την γνώμη πολλών οικονομολόγων το συγκεκριμένο τμήμα είναι αν όχι το καλύτερο στην Ελλάδα, σίγουρα απο τα καλύτερα οικονομικά τμηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα πολλες αποψεις σχετικα με αυτο το θεμα και ευχαριστω πολυ και για τις δικες σας αποψεις.Απο εμπειρογνωμονα που ειναι σε ναυτιλιακο τομεα σπουδασμενος οικονομολογος μου ειπε το εξης:Οτι οπως ειναι γνωστο σε περιοδους οικονομικης κρισης ελαχιστα εως μηδαμινα επαγγελματα εχουν αποροφηση.Ιδιαιτερα ομως το επεγγελμα ενος οικονομολογου ειναι το πλεον κορεσμενο αφου ολοι πλεον επιλεγουν οικονομικες σχολες.Μου προτεινε να ασχοληθω με τη ναυτιλια.Αν ειναι να επιλεξω καποιο οικονομικο επαγγελμα θα ηταν καλυτερα να επιλεξω μεταξυ λογιστικης αφου πλεον ολοι ειναι διευθυντες προεδροι κοκ. και η οργανωση και διοικηση των επιχειρησεων ειναι πλεον φουλ.Επιπλεον μεσα σε τετοια κριση η εταιριοκρατια καταρρεει και ειναι προτιμοτερο σε μια εταιρια σε τετοια περιοδο να απολυει παρα να προσλαμβανει.Δεν θελω να υπενθυμισω πσοο δυσκολη ειναι η κατασταση αλλα μεταφερω την γνωμη ενος ειδικου.Ασφαλως ειμαι σε μεγαλο διλυμα οπως οι περισσοτεροι ακουγωντας απο τη μια αποψεις στελεχων σε εταιριες πως δεν προσλαμβανουν οικονομολογους και απο την αλλη στατιστικς μελετες να λενε πως οι οικονμικες σχολες εχουν την μεγαλυτερη απορροφηση μαζι με τα πληροφοριακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...