Προς το περιεχόμενο

Ανεμιστηρας καρτας γραφικων .


balakan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας . Εχω την 5870 και σημερα εντελως ξαφνικα αρχησε να κανει εναν εντονο δυνατο θορυβο . Τελικα με το ψαξε , ψαξε βρηκα οτι ειναι ο ανεμιστηρας της καρτας . την ελυσα , την καθάρισα απο την σκονη ( πολυ βιδα ρε παιδι μου ) αλλα το προβλημα δεν λυθηκε . Ειχα μια παλια καμενη 2900 και της εβαλα τον ανεμιστήρα απο αυτη ( δεν πρεπει να πεταμε τιποτα τελικα ) , τωρα οκ . ειναι λιγο πιο μεγαλη , δεκατα του χιλιοστου μαλλον , τοσο οσο να ακουμπαει στο καλυμα ελαφρα , για ανεμιστήρα αυτο ομως ειναι πολυ . Με πατεντα το εφτιαξα και αυτο .

1τον . Μπορω να βρω ανεμιστηρακι για την καρτα ? Αν ναι που ?

2ρον . Ο ανεμιστηρα της 5870 εγραφε 12V 0,8 Α . Ο ανεμιστηρας της 2900 γραφει 12V και 0,9 A . Παιζει καποιο ρολο αυτο το 0,1 A ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εις γνώσης σου έγινε.

 

Πες μας ποσά διαθέτεις για καινούρια ψήκτρα γιατί δεν είναι ‘’σωστό’’ να βάζεις ψήκτρες από άλλες κάρτες γραφικών .

 

Αλήθειας τη θερμοκρασίες έχεις με το ανεμιστήρα της 2900;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε idle 37 βαθμους , το maximum που εφτασε σε παιχνιδι battlefield bad company 2 καμια ωριτσα που επαιξα για να το τεσταρω στους 60 βαθμους .

Καμια 50 ευρω .Ανεμιστηρακι δεν υπαρχει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας . Εχω την 5870 και σημερα εντελως ξαφνικα αρχησε να κανει εναν εντονο δυνατο θορυβο . Τελικα με το ψαξε , ψαξε βρηκα οτι ειναι ο ανεμιστηρας της καρτας . την ελυσα , την καθάρισα απο την σκονη ( πολυ βιδα ρε παιδι μου ) αλλα το προβλημα δεν λυθηκε . Ειχα μια παλια καμενη 2900 και της εβαλα τον ανεμιστήρα απο αυτη ( δεν πρεπει να πεταμε τιποτα τελικα ) , τωρα οκ . ειναι λιγο πιο μεγαλη , δεκατα του χιλιοστου μαλλον , τοσο οσο να ακουμπαει στο καλυμα ελαφρα , για ανεμιστήρα αυτο ομως ειναι πολυ . Με πατεντα το εφτιαξα και αυτο .

1τον . Μπορω να βρω ανεμιστηρακι για την καρτα ? Αν ναι που ?

2ρον . Ο ανεμιστηρα της 5870 εγραφε 12V 0,8 Α . Ο ανεμιστηρας της 2900 γραφει 12V και 0,9 A . Παιζει καποιο ρολο αυτο το 0,1 A ?

 

Ανεμιστήρα με τις ίδιες προδιαγραφές θα βρείς σε όλα τα καλά μαγαζιά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

 

Εφόσον απ'ότι βλέπω το κατέχεις το άθλημα, αφού έκανες επιτυχώς τη τράμπα με το άλλο ανεμιστήρι, δεν χρειάζεται να αλλάξεις όλο το σύστημα ψύξης.

 

Τώρα για το ανεμιστήρι που έβαλες δές τι παίζει.

 

Πρώτα από όλα αυτή η διαφορά του 0.1Α θα εμφανιστεί όταν το ανεμιστήρι θα δουλεύει στο 100% του. Οπότε ανεξάρτητα από το αν η κάρτα αντέχει ή όχι να του δώσει αυτό το έξτρα 0.1Α, αν με το MSI Afterburner βάλεις το ανεμιστήρι να δουλεύει μάξ στο 80%-85% θα είσαι ΟΚ, μιάς και ποτέ δεν θα τραβήξει 0.9Α.

 

Αυτό όμως που πρέπει να σε απασχολεί είναι οι στροφές και το airflow του ανεμιστήρα που έβαλες. Αν είναι λιγότερες οι στροφές του ή/και ο αέρας που σπρώχνει είναι λιγότερος, τότε θα έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

 

Πρέπει να τσεκάρεις τις θερμοκρασίες σου με το furmark ώστε να δείς αν είσαι ΟΚ. Αν δείς να ανεβαίνει πάνω από 80 έχεις πρόβλημα. Πρόσεξε το furmark να το τρέξεις αφού πρώτα ρύθμισες το ανεμιστήρι να έχει μαξ το 80%.

 

Από κεί και πέρα είπαμε ανεμιστήρι ίδιων ή καλύτερων προδιαγραφών (ίδιες διαστάσεις και κατανάλωση αλλά περισσότερες στροφές και airflow) θα βρείς στα καλά μαγαζιά ηλεκτρονικών ειδών ή τσέκαρε στη farnell που έχει τα πάντα.

 

http://uk.farnell.com/ και παρήγγειλέ το από τον αντιπρόσωπο της πόλης που είσαι.

 

Τσέκαρε στο amazon. Έχει καμπόσους.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/search/ref=sr_nr_i_2?rh=k%3Afan+12v%2Ci%3Acomputers&keywords=fan+12v&ie=UTF8&qid=1304864637

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο, τότε ή μένεις με αυτόν που έβαλες και τσεκάρεις αυτά που είπαμε ( 80% στροφές και θερμοκρασίες) ή αναγκαστικά θα αγοράσεις ολόκληρο σύστημα ψύξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2900 ειχαν μια χαρα dual slot cooler (χαλκινο/copper, σε ολες?)

Δεν ξερω για την 5870 μα αν ταιριαξε σε υποδοχες της & στο core,

θα ειναι (σιγουρα) το ιδιο καλο, πολυ δυσκολο να ειναι χειροτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2900 ειχαν μια χαρα dual slot cooler (χαλκινο/copper, σε ολες?)

Δεν ξερω για την 5870 μα αν ταιριαξε σε υποδοχες της & στο core,

θα ειναι (σιγουρα) το ιδιο καλο, πολυ δυσκολο να ειναι χειροτερο...

Μονο τον ανεμιστηρα πηρα απο την 2900 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο τον ανεμιστηρα πηρα απο την 2900 .

 

ΟΚ, αυτο ειναι το λιγοτερο B) No possibly harm done.

Θα μπορουσες να αντικαταστησεις ολοκληρο το cooler?

Στη φωτο μια συγκριση τους, μοιαζουν...σαν αδερφια :confused:

2900cooler.th.jpg

2900xt = το κατω: με τα χαλκινα heatpipes + fins :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, εγώ όταν έκανα RMA την 4870χ2 και μου την αντικαταστήσαν με την 5870 που έχω τώρα, χαμπάρι δεν πήραν ότι την είχα τόσο καιρό με custom cooling kit και μέχρι και δικιά μου πάστα ceramique πάνω lol.

 

Απλά όταν την γύρισα της έβαλα την reference cooler πάνω και χαμπάρι δεν πήραν, οπότε αυτό περί εγγύησης που αναφέρουν πιο πάνω δεν ισχύει 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπατε θα κανω .

Σκεφτηκα να βαλω και ολοκληρο συστημα ψυξης και βρηκα αυτο Cooler VGA AC Twin Turbo Pro

 

Είναι κρίμα να δώσεις τα λεφτά σου για σύστημα ψύξης αν το ανεμιστήρι κάνει τη δουλειά. Αν με το furmark είσαι κάτω/μέχρι τους 80 είσαι μιά χαρά.

 

Αρκεί βέβαια να μήν το πείραξες το ανεμιστήρι όταν το έβαλες, γιατί κάτι είπες ότι δεν χωρούσε και έκανες πατέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...