Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλαρις κ γιατι βρε συ δεν το εκανες εσυ ?

 

Γιατι μολις τωρα εμαθα πως βαζεις τα λογια του αλλου στο μηνυμα σου. Θα μου παρει λιγο να μαθω να φταχνω τοπικ:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για οσους δεν εχουν δει την ταινια "Φοβος και παρανοια στο Λας Βεγκας" το βιβλιο μετραει ασκημα

 

Ακομα τα "Γυριστε γαλαξια με οτοστοπ" και λοιπα του Νταγκλας Ανταμς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Για οσους δεν εχουν δει την ταινια "Φοβος και παρανοια στο Λας Βεγκας" το βιβλιο μετραει ασκημα [...]

 

Η επόμενη αγορά μου.

 

Και για όσους ενδιαφέρονται για την πολιτική και την ιστορία, το "Fear and loathing: Οn the campaign trail '72" του ιδίου συγγραφέως, του Dr. Hunter S. Thompson. Το διαβάζω αυτή την εποχή, είναι εκπληκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με το Fear And Loathing, ο Thompson έχει απίστευτο στύλ γραφής! Κορυφαίο επίσης και το Rum Diaries.

 

Για Douglas Adams τι να πρωτοπεί κανείς... Όσοι δεν το έχουν κάνει ήδη, ας αγοράσουν την τριλογία των 5 βιβλίων (!) και δε θα το μετανιώσουν... Funniest books ever! :-)

 

O Οδυσσέας του Joyce ειναι απίστευτο βιβλίο, αλλα πολύ δύσκολο και πυκνογραμμένο, το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό αλλα το προχωρώ πολύ-πολύ αργά...

 

Για φάσεις ερωτικής απογοήτευσης προτείνω το "Αποφθέγματα Παρηγοριάς Για Τον Έρωτα" του Μποντλαίρ, ειναι μέρος του Ζωγράφου Της Νέας Εποχής. Αξίζει να το διαβάσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ποιητές, ένας που με είχε εντυπωσιάσει πέρσι,

ήταν ο μεξικανος οκτάβιο παζ. (nobel:1990)

ψάξτε για:

''η πέτρα του ήλιου και άλλα ποιήματα'' (εκδόσεις ίκαρος, μτφ:Τ.Δενέγρης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αρτουρο Περεθ Ρεβερτε: Η λέσχη Δουμάς (ή Η σκια του Ρισελιε - νομίζω έγινε και ταινία), Η βασίλισσα του νότου και ο Πίνακας της Φλάνδρας πολύ ωραία βιβλία και τα 3. Για κάτι λίγο περίεργο, Will Self: Η ποσοτική θεωρία της παράνοιας και Σκληρά παιχνίδια για σκληρά αγόρια.. και για απίστευτο γέλιο (εκτός απο τους Douglas Adams και Terry Pratchet) δοκιμάστε το Φυλακτό της Σαμαρκανδης απο Τζοναθαν Στραουντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ήταν αποκάλυψη "Το Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της Μοτοσυκλέτας", Ρόμπερτ Πίρσινγκ, Εκδόσεις Κάκτος.

 

Όσοι δεν είστε "Κλασσικοί" (υπάρχει ανάλυση στο βιβλίο), μην αφήσετε να σας τρομάξει ο τίτλος (και 2-3 σελίδες στην αρχή του βιβλίου), δεν απευθύνεται σε μηχανόβιους (μόνο). Αν το διαβάσετε όμως ίσως συμπαθήσετε λίγο τις "μηχανές". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Απο Αρτουρο Περεθ Ρεβερτε: Η λέσχη Δουμάς (ή Η σκια του Ρισελιε - νομίζω έγινε και ταινία [...]

 

Η ταινία είναι Η Ένατη Πύλη (1998, σκην. Ρόμαν Πολάνσκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Οδυσσέας του Joyce ειναι απίστευτο βιβλίο, αλλα πολύ δύσκολο και πυκνογραμμένο, το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό αλλα το προχωρώ πολύ-πολύ αργά...

Ίσως το να αρχίσει κάποιος με τον Οδυσσέα να είναι ιδιαίτερα τολμηρό. Εγώ άρχισα με τους Dubliners και συνέχισα με το πανέμορφο The portrait of the artist as a young man. Έτσι με μια σταδιακή εξοικείωση με τον τρόπο γραφής του ήμουν περισσότερο προετοιμασμένος να αρχίσω τον Οδυσσέα (αν μπορεί κανείς ποτέ να είναι προετοιμασμένος για τον Οδυσσέα ;-). Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να διαβάσει κάποιος Joyce σε μετάφραση (όταν οι ήχοι τον λέξεων και των φράσεων αποκτούν τέτοια σημασία). Αξίζει να προσπαθήσεις με το πρωτότυπο. Τέλος υπάρχει και το Finnegans Wake. Δεν το έχω αγγίξει ούτε ξέρω αν θα το αγγίξω ποτέ. Αν κάποιος το έχει διαβάσει (ή έχει προσπαθήσει) ας γράψει δυο λόγια για την εμπειρία του :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paschalia, Η βασίλισσα του Νότου και η Λέσχη Δουμάς απο εκδόσεις Πατάκη και Ο πίνακας της Φλανδρας απο Δελφίνι. Υπάρχει και σε Πατάκη (2002) όπως και το Δάσκαλος Ξιφασκίας (Δελφίνι 1996, Πατάκη 2001), Το Αίνιγμα της Σεβίλλης και το τελευταίο Ο ναυτικός χάρτης.. και ένα ελληνικό που μου άρεσε, απο Απόστολο Δοξιάδη (όλε), Ο θείος Πέτρος και η εικασια του Γκόλντμπαχ.

 

paredwse, σωστός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...