Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει διαβάσει κανείς το Link.png Site: Quiet: The Power of Introverts in a World That Can't Stop Talking ?

Επίσης ένας φίλος μου μόλις τελείωσε το Link.png Site: Atlas Shrugged και το θεωρεί το καλύτερο  βιβλίο που έχει διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, είναι ένας φίλος μου στρατό και θέλει να του προτείνω κάποια βιβλία να διαβάσει γιατί βαριέται τη ζωή του. Θέλει κάτι στυλ Harry Potter, με την έννοια του να είναι ενδιαφέρον και ευκολοδιάβαστο και όχι A Song of Ice and Fire που πρέπει να έχεις εκεί όλη την ώρα το μυαλό σου και να "σκέφτεσαι".

 

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "Name of the Wind" του Patrick Rothfuss (The Kingkiller Chronicle) που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και παρόλο που είχε αρκετές "πληροφορίες/λεπτομέρειες" δεν ήταν ποτέ κουραστικό όπως κάποια σημεία του ASoIaF. Έπειτα, το Dark Tower (αλλά έχω διαβάσω μόνο τα 3 πρώτα οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα το προτείνω τελικά.)

 

Αν σας έρθει κάτι άλλο στο μυαλό, πείτε μου. Ξέρω ότι δεν δίνω και πολλές λεπτομέρειες για τις προτιμήσεις του αλλά ούτε εγώ ξέρω μιας και δεν διαβάζει γενικώς πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα βιβλία της σειράς Νίκολας Φλαμέλ μου φαίνεται ότι "Χαριποτερίζουν" αρκετά. Πιο "μεταφυσικό" σενάριο, όμως.

 

Αν θυμάμαι σωστά, στο site του εκδότη (Ψυχογιός) έχει και τη δυνατότητα να διαβάσεις ένα απόσπασμα, για να δεις αν προσεγγίζει αυτό που έχεις κατά νου.

 

Και τα "εφηβικά" βιβλία του Πούλμαν έχουν περιπέτειες και τέρατα, μάγους και ιππότες.

 

Μετά, υπάρχουν οι περιπέτειες του Νεαρού Σέρλοκ Χολμς (Μεταίχμιο), που δεν είναι φανταστικό αλλά έχει μυστήριο και περιπέτεια.

 

Είναι και άλλες σειρές, κάθε εκδοτικός έχει μάγους, μυστήρια κτλ. (αν και πολλά, ειδικά τα βαμπιρό-τέτοια, απευθύνονται σε έφηβες κατά κύριο λόγο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eίναι τραγικό το συγκεκριμένο.

 

Αποτέλεσε, μάλιστα, το έναυσμα για την είσοδο της "πικάντικης" λογοτεχνίας στην ελληνική (και όχι μόνο) αγορά. Αντίστοιχα πιπεράτα έχουν βγάλει οι περισσότεροι εκδότες και οι Αποχρώσεις, από όσα έπεσαν στα χέρια μου, είναι με διαφορά το χειρότερο.

 

Όχι ότι τα άλλα πάνε για νόμπελ λογοτεχνίας, εννοείται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Atlas Shrugged is good. ΚΥκλοφορει και στα ελληνικα, μόνο που το έκαναν 3 τόμους και ίσως όχι άδικα, μιας και είναι τεράστιο.

Έχω ψηθέι να το διαβάσω, είναι καλή η μετάφραση όμως γιατί νομίζω πιό φθηνά θα έρθει αν το βρώ στα άγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, είναι ένας φίλος μου στρατό και θέλει να του προτείνω κάποια βιβλία να διαβάσει γιατί βαριέται τη ζωή του. Θέλει κάτι στυλ Harry Potter, με την έννοια του να είναι ενδιαφέρον και ευκολοδιάβαστο και όχι A Song of Ice and Fire που πρέπει να έχεις εκεί όλη την ώρα το μυαλό σου και να "σκέφτεσαι".

 

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "Name of the Wind" του Patrick Rothfuss (The Kingkiller Chronicle) που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και παρόλο που είχε αρκετές "πληροφορίες/λεπτομέρειες" δεν ήταν ποτέ κουραστικό όπως κάποια σημεία του ASoIaF. Έπειτα, το Dark Tower (αλλά έχω διαβάσω μόνο τα 3 πρώτα οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα το προτείνω τελικά.)

 

Αν σας έρθει κάτι άλλο στο μυαλό, πείτε μου. Ξέρω ότι δεν δίνω και πολλές λεπτομέρειες για τις προτιμήσεις του αλλά ούτε εγώ ξέρω μιας και δεν διαβάζει γενικώς πολύ.

Βιβλία που είναι απλοϊκά,αν και έχουν πολλούς τόμους,είναι το Wheel of time.

Είναι από άποψης ποιότητας ψιλοχαζομάρα και μετριότητα, αλλά ακριβώς επειδή είναι βιπερ του φάνταζι φεύγει εύκολα και δεν χρειάζεται να θυμάται πολλά γιατί είναι ουσιαστικά ο μικρός Ήρως και η τρελοπαρέα του τουλάχιστον μέχρι το πέμπτο που έχω διαβάσει(και αφήσει). Εξαιρετικό για σκοπιά που είσαι στο ρελαντί και θέλεις μια μπούρδα να περάσει η ώρα.

 

Μετά να διαβάσει το Legend που είναι και αυτό απλοϊκό στην πλοκή και έχει δράση.Ωραίο σαν βιβλίο στρατού.

Επίσης πρέπει να διαβάσει,εάν δεν το έχει κάνει ακόμη,τα άπαντα του Conan από τον Χάουαρντ,αυτοτελείς ιστορίες εξαιρετικής ποιότητας δίχως πολλά πολλά.

 

Ίσως και Forgotten realms εάν έχει κάποια ιδέα,γιατί θα του έρθει πολύ ευκολότερα να καταλάβει τον κόσμο.

 

Μετά και κανένα Warhammer fantasy γιατί και αυτά είναι ουσιαστικά βιπερ και εάν ξέρεις τον κόσμο είναι εξαιρετικά εύκολο να "μπεις" στην πλοκή δίχως να χρειαστεί να μάθεις τίποτα νέο για τον κόσμο που λαμβάνουν χώρα οι ιστορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, είναι ένας φίλος μου στρατό και θέλει να του προτείνω κάποια βιβλία να διαβάσει γιατί βαριέται τη ζωή του. Θέλει κάτι στυλ Harry Potter, με την έννοια του να είναι ενδιαφέρον και ευκολοδιάβαστο και όχι A Song of Ice and Fire που πρέπει να έχεις εκεί όλη την ώρα το μυαλό σου και να "σκέφτεσαι".

 

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "Name of the Wind" του Patrick Rothfuss (The Kingkiller Chronicle) που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και παρόλο που είχε αρκετές "πληροφορίες/λεπτομέρειες" δεν ήταν ποτέ κουραστικό όπως κάποια σημεία του ASoIaF. Έπειτα, το Dark Tower (αλλά έχω διαβάσω μόνο τα 3 πρώτα οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα το προτείνω τελικά.)

 

Αν σας έρθει κάτι άλλο στο μυαλό, πείτε μου. Ξέρω ότι δεν δίνω και πολλές λεπτομέρειες για τις προτιμήσεις του αλλά ούτε εγώ ξέρω μιας και δεν διαβάζει γενικώς πολύ.

 

 

Βιβλία που είναι απλοϊκά,αν και έχουν πολλούς τόμους,είναι το Wheel of time.

Είναι από άποψης ποιότητας ψιλοχαζομάρα και μετριότητα, αλλά ακριβώς επειδή είναι βιπερ του φάνταζι φεύγει εύκολα και δεν χρειάζεται να θυμάται πολλά γιατί είναι ουσιαστικά ο μικρός Ήρως και η τρελοπαρέα του τουλάχιστον μέχρι το πέμπτο που έχω διαβάσει(και αφήσει). Εξαιρετικό για σκοπιά που είσαι στο ρελαντί και θέλεις μια μπούρδα να περάσει η ώρα.

 

Μετά να διαβάσει το Legend που είναι και αυτό απλοϊκό στην πλοκή και έχει δράση.Ωραίο σαν βιβλίο στρατού.

Επίσης πρέπει να διαβάσει,εάν δεν το έχει κάνει ακόμη,τα άπαντα του Conan από τον Χάουαρντ,αυτοτελείς ιστορίες εξαιρετικής ποιότητας δίχως πολλά πολλά.

 

Ίσως και Forgotten realms εάν έχει κάποια ιδέα,γιατί θα του έρθει πολύ ευκολότερα να καταλάβει τον κόσμο.

 

Μετά και κανένα Warhammer fantasy γιατί και αυτά είναι ουσιαστικά βιπερ και εάν ξέρεις τον κόσμο είναι εξαιρετικά εύκολο να "μπεις" στην πλοκή δίχως να χρειαστεί να μάθεις τίποτα νέο για τον κόσμο που λαμβάνουν χώρα οι ιστορίες.

 

 

να προσθεσω το eragorn

 

ολη η σειρα απλη , με δράκους κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, είναι ένας φίλος μου στρατό και θέλει να του προτείνω κάποια βιβλία να διαβάσει γιατί βαριέται τη ζωή του. Θέλει κάτι στυλ Harry Potter, με την έννοια του να είναι ενδιαφέρον και ευκολοδιάβαστο και όχι A Song of Ice and Fire που πρέπει να έχεις εκεί όλη την ώρα το μυαλό σου και να "σκέφτεσαι".

 

Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι το "Name of the Wind" του Patrick Rothfuss (The Kingkiller Chronicle) που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και παρόλο που είχε αρκετές "πληροφορίες/λεπτομέρειες" δεν ήταν ποτέ κουραστικό όπως κάποια σημεία του ASoIaF. Έπειτα, το Dark Tower (αλλά έχω διαβάσω μόνο τα 3 πρώτα οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα το προτείνω τελικά.)

 

Αν σας έρθει κάτι άλλο στο μυαλό, πείτε μου. Ξέρω ότι δεν δίνω και πολλές λεπτομέρειες για τις προτιμήσεις του αλλά ούτε εγώ ξέρω μιας και δεν διαβάζει γενικώς πολύ.

 

Αν θέλει κάτι σε ηρωϊκή φαντασία, προτείνω την τριλογία του Guy Gavriel Kay "Το Υφαντό της Φιοναβαρ", στα ελληνικά από τις εκδόσεις Anubis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...