Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ec9fb647-2796-4c1d-ba0f-fd0df4f5eb46.jpg

Είναι ένα απλό τετράστιχο, ένα αθώο ποιηματάκι, που το σιγοτραγουδάς στα παιδιά σου, για να τα πάρει ο ύπνος. Μόνο που όποιος ακούσει αυτό το νανούρισμα, τον παίρνει ο ύπνος για πάντα. Ο Καρλ Στρίτορ, ένας μοναχικός, σαραντάρης δημοσιογράφος που ερευνά το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου, και η Έλεν Χούβερ Μπόιλ, μια μεσίτρια που ειδικεύεται στην πώληση στοιχειωμένων σπιτιών, συμμαχούν απρόθυμα για να εντοπίσουν και να καταστρέψουν τα 500 αντίτυπα του βιβλίου που περιέχει το θανατηφόρο νανούρισμα. (. . .) Μα ο πιο επικίνδυνος εχθρός που θα αντιμετωπίσουν είναι το τραγικό τους παρελθόν, το φρικτό μυστικό που σημάδεψε τη ζωή τους πριν από είκοσι χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα πριν 5 χρόνια. Καλό ήταν, τίποτα το ιδιαίτερο. Προσπαθεί να θεωρήσει τον εαυτό του βιβλίο λογοτεχνίας τρόμου, αλλά δεν τα καταφέρνει πολύ καλά.... Διαβάστε το "Fight Club" του ίδιου συγγραφέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6d2e19c1-74d4-4daa-9b40-ca03898396f4.jpg

Ο δυτικός και ο ανατολικός πολιτισμός μπορούν να συνυπάρξουν ειρηνικά; Είναι δυνατόν μια εκλεκτικιστική θεώρηση και των δύο να γεννήσει έναν καινούριο, ανώτερο πολιτισμό; Χαρακτηρισμένο ως έργο "πολιτικής φαντασίας" και διαπνεόμενο από την ελπίδα για έναν κόσμο ανθρωπιάς και ειρήνης, το "Νησί" του Άλντους Χάξλεϋ προσπαθεί να δώσει απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα. Πόσο, όμως, ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας τα ζητήματα που συνθέτουν την πλοκή του βιβλίου αυτού; Ζητήματα όπως η νεοαποικιοκρατία, ο τριτοκοσμικός εθνικισμός, τα στρατιωτικά κινήματα, οι συμμαχίες που χτίζονται με βάση το πετρέλαιο, το παγκόσμιο οικολογικό πρόβλημα; 
Γραμμένο στα 1961, το "Νησί" είναι μια οικολογική ουτοπία, προάγγελος του κινήματος των χίπις και του αμερικανικού βουδισμού, και μαζί μια δυναμική προφητεία για τον κόσμο που έρχεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το foundation series. Okay, δέχομαι οτι στον αστερισμό του sf ειναι το πιο υπέρλαμπρο αστέρι αλλα dis sill is massive.

Καλά είναι,δεν είναι ούτε τόσο τεράστιο όσο νομίζεις,ούτε τόσο πολύπλοκο να το διαβάσεις.

Επίσης είναι η βάση για πάρα πολλά μετέπειτα βιβλία και παιχνίδια(το lore του warhammer 40k είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι,δεν είναι ούτε τόσο τεράστιο όσο νομίζεις,ούτε τόσο πολύπλοκο να το διαβάσεις.

 

Να φανταστω οτι σου αρεσει να παρακολουθείς συνέδρια;

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω οτι σου αρεσει να παρακολουθείς συνέδρια;

=]

Ανάλογα με τι πραγματεύονται.Δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω κάτι που φαίνεται "εγκυκλοπαίδεια" εκ πρώτης όψεως.

 

Κοίτα μετά το Malazan book of the Fallen που ήταν κάπου 10.000 σελίδες(+900 στο prequel Γκαργκανας) και χρειάστηκα κάπου 2 βιβλία(ήτοι ~2000σελ) να καταλάβω τι διάολο είναι αυτά που λέει το Foundation μου φαίνεται νορμάλ.

Είναι πολύ εύκολα να τα διαβάσεις και να τα κατανοήσεις βιβλία,δεν γράφει ο Asimov "δύσκολα",αν και φυσικά δεν στερείται νοημάτων και δεν είναι απλοϊκό βιβλίο.

 

Από εκεί και πέρα εάν το βλέπεις και βαριέσαι μόνο στην όψη τόσων βιβλίων(ή page count εάν τα έχεις σε ebooks)τότε άστο,τα διαβάζεις για να βγάλεις γούστα όχι να κόψεις φλέβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα με τι πραγματεύονται.Δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω κάτι που φαίνεται "εγκυκλοπαίδεια" εκ πρώτης όψεως.

 

Κοίτα μετά το Malazan book of the Fallen που ήταν κάπου 10.000 σελίδες(+900 στο prequel Γκαργκανας) και χρειάστηκα κάπου 2 βιβλία(ήτοι ~2000σελ) να καταλάβω τι διάολο είναι αυτά που λέει το Foundation μου φαίνεται νορμάλ.

Είναι πολύ εύκολα να τα διαβάσεις και να τα κατανοήσεις βιβλία,δεν γράφει ο Asimov "δύσκολα",αν και φυσικά δεν στερείται νοημάτων και δεν είναι απλοϊκό βιβλίο.

 

Από εκεί και πέρα εάν το βλέπεις και βαριέσαι μόνο στην όψη τόσων βιβλίων(ή page count εάν τα έχεις σε ebooks)τότε άστο,τα διαβάζεις για να βγάλεις γούστα όχι να κόψεις φλέβες.

Δεν μίλησα για το page count αλλα για το τι εχει χωρέσει εκεί μεςα. Επίσης, δεν διαβάζω εγκυκλοπαίδειες. Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα για το page count αλλα για το τι εχω χωρέσει εκεί μεςα. Επίσης, δεν διαβάζω εγκυκλοπαίδειες.

Τι έχεις χωρέσει;Δεν σε πιάνω.

Καλά κάνεις και δεν διαβάζεις εγκυκλοπαίδειες,είναι out of date στα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο καλύτερα paperback-τσέπης σε στυλ "ο 100χρονος που πήδηξε το μπαλκόνι" ή το "χαμένο σύμβολο" που να είναι εύκολο χωρίς πολλά πολλά δύσκολα γραμμένα νοήματα και λέξεις στα ΑΓΓΛΙΚΑ ;

 

Το θέλω για να κάνω practice τα Αγγλικά μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο καλύτερα paperback-τσέπης σε στυλ "ο 100χρονος που πήδηξε το μπαλκόνι" ή το "χαμένο σύμβολο" που να είναι εύκολο χωρίς πολλά πολλά δύσκολα γραμμένα νοήματα και λέξεις στα ΑΓΓΛΙΚΑ ;

 

Το θέλω για να κάνω practice τα Αγγλικά μου .

ebook δεν σου κάνει;

Πρέπει να είναι paperback;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...