Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η οργάνωση που έφτιαξε ο Χίτης Γρίβα (που κυνήγαγε του Κομουνιστές στην Ελλάδα) στην Κύπρο με σκοπό την απελευθέρωση της απο τους Άγγλους. Βασικά δεν με ενδιαφέρει ακριβώς η οργάνωση σαν οργάνωση. Απλα η ιστορία της ΕΟΚΑ (Α' και Β') είναι και η προϊστορία της εισβολής των Τούρκων στην Κύπρο (γιατι οι Άγγλοι έπαιξαν και τον σημαντικότερο ρόλο - μαζί με και οι Έλληνες).  

 

Όσον αφορά το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, κυρίως επιχειρήσεις και σε έναν βαθμό και η οικονομία. Δεν το συγκεκριμενοποίησα γιατι εντάξει δεν με ενδιαφέρει να μου προτείνετε ΕΝΑ βιβλίο που να τα κάνει όλα. Αυτό είναι αδύνατον και δεν με ενδιαφέρει. Ας μου προτείνεται και 10. Επιλέγω τώρα 1-2, αργότερα κάποια άλλα κτλ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι η οργάνωση που έφτιαξε ο Χίτης Γρίβα (που κυνήγαγε του Κομουνιστές στην Ελλάδα) στην Κύπρο με σκοπό την απελευθέρωση της απο τους Άγγλους. Βασικά δεν με ενδιαφέρει ακριβώς η οργάνωση σαν οργάνωση. Απλα η ιστορία της ΕΟΚΑ (Α' και Β') είναι και η προϊστορία της εισβολής των Τούρκων στην Κύπρο (γιατι οι Άγγλοι έπαιξαν και τον σημαντικότερο ρόλο - μαζί με και οι Έλληνες).  

 

Όσον αφορά το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, κυρίως επιχειρήσεις και σε έναν βαθμό και η οικονομία. Δεν το συγκεκριμενοποίησα γιατι εντάξει δεν με ενδιαφέρει να μου προτείνετε ΕΝΑ βιβλίο που να τα κάνει όλα. Αυτό είναι αδύνατον και δεν με ενδιαφέρει. Ας μου προτείνεται και 10. Επιλέγω τώρα 1-2, αργότερα κάποια άλλα κτλ κτλ. 

Κοίτα το 1 θα είναι επιφανειακό πασάλειμμα,το οποίο δεν είναι κακό εάν δεν ξέρεις τίποτα περισσότερο από τα τυπικά που έκανες στο Λύκειο. Βέβαια υπάρχουν βιβλία σαν και αυτό:

http://www.amazon.com/Second-World-War-Antony-Beevor/dp/0316023744/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1418984919&sr=1-1&keywords=antony+beevor

The Second World War

 

Αν και δεν το διάβασα το συγκεκριμένο έχω διαβάσει άλλα δύο βιβλία του και ήταν εξαιρετικά.

Δεν θα περιμένεις να τα μάθεις όλα,αλλά είναι καλή αρχή.

Διάβασε και τα:

Stalingrad: The Fateful Siege: 1942-1943

The Fall of Berlin 1945

 του συγκεκριμένου εάν θέλεις να μάθεις πέντε πράγματα για το Ανατολικό Μέτωπο.

 

Για Ειρηνικό ωραία βιβλία,αν και κάπως αναλυτικά είναι:

Neptune's Inferno: The U.S. Navy at Guadalcanal

http://www.amazon.com/Neptunes-Inferno-U-S-Navy-Guadalcanal/dp/0553385127/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1418985177&sr=1-1&keywords=neptunes+inferno

Pacific Crucible: War at Sea in the Pacific, 1941-1942

http://www.amazon.com/Pacific-Crucible-War-Sea-1941-1942/dp/0393343413/ref=pd_sim_b_4?ie=UTF8&refRID=12ZQJMCCNQQQ0E48EEX

The Admirals: Nimitz, Halsey, Leahy, and King--The Five-Star Admirals Who Won the War at Sea

http://www.amazon.com/The-Admirals-Nimitz-King-The-Five-Star/dp/0316097837/ref=pd_sim_b_5?ie=UTF8&refRID=0HY5ATJ1DHJEF8TBV76A

Helmet for My Pillow: From Parris Island to the Pacific

http://www.amazon.com/Helmet-My-Pillow-Parris-Pacific/dp/0553593315/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1418985254&sr=1-1&keywords=helmet+for+my+pillow

With the Old Breed: At Peleliu and Okinawa

http://www.amazon.com/Old-Breed-At-Peleliu-Okinawa/dp/0891419063/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1418985254&sr=1-2&keywords=helmet+for+my+pillow

 

Έχω και ένα βιβλίο για την οικονομία των ΗΠΑ-Γιαπωνίας προπολεμικά και πως λειτούργησε καθοριστικά για τον πόλεμο στον Ειρηνικό,αλλά δεν θυμάμαι τίτλο.Θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Όλα που σου πρότεινα τα έχω διαβάσει(εκτός το πρώτο)και μπορώ να σου πω για την ποιότητα τους.

Υπάρχουν φυσικά εκατοντάδες άλλα για κάθε πιθανή λεπτομέρεια,εάν θέλεις κάτι περισσότερο αναλυτικό γράψε το.

Από εκεί και πέρα φυσικά ο θείος τα έχει όλα και εάν ζητήσεις με ωραίο τρόπο θα στα φέρει.

Μην ξεχάσεις να δεις και όλα τα επεισόδια του "The Word At War" για να μπεις στο κλίμα και να δεις τι έχουν να πουν οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολυ. Θα τα κοιτάξω...  :-)

 

Βρήκα μεταχειρισμένα δύο βιβλία του Beevor, οπότε θα μου βγεί πολυ φθηνά και έχει και ο πατέρας μου ένα.

Επεξ/σία από RottenLungs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκίνησα το Κρήτη: Μάχη και Αντίσταση (που το είχα σπίτι) και μου αρέσει ο τρόπος που γράφει. Ο άνθρωπος έχει τόση λεπτομέρεια που φαίνεται οτι έχει ρίξει τρελό ψάξιμο. Βέβαια μέχρι τώρα όλες οι πηγές του είναι Βρετανικές - στρατηγούς, στρατάρχες, αξιωματικούς, πρέσβης που βρίσκονταν μέσα στα γεγονότα ΑΛΛΑ και πάλι είναι η μία όψη του νομίσματος. Επίσης και ο ίδιος ο συγγραφέας μου φαίνεται φιλοβρετανός και η πρόταση "Ο Τσώρτσιλ με το έντονο, και συχνά, συναισθηματικά φορτισμένο αίσθημα πίστης που έτρεφε προς τους Έλληνες και τον Βασιλιά τους" δεν μπορούσε να μην μου καρφωθεί άσχημα στο μυαλό. Τέσπα, θα φανεί και στην συνέχεια βέβαια. Δεν μπορείς απο 100 σελίδες αν βγάλει συμπεράσματα.

 

Εσύ που έχεις διαβάσει Beevor τι έχεις να πεις επι του θέματος; 

 

Επίσης φίλε σε περίπτωση που προτείνεις κι άλλα, σε ενημερώνω οτι με ενδιαφέρει αποκλειστικά η Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκίνησα το Κρήτη: Μάχη και Αντίσταση (που το είχα σπίτι) και μου αρέσει ο τρόπος που γράφει. Ο άνθρωπος έχει τόση λεπτομέρεια που φαίνεται οτι έχει ρίξει τρελό ψάξιμο. Βέβαια μέχρι τώρα όλες οι πηγές του είναι Βρετανικές - στρατηγούς, στρατάρχες, αξιωματικούς, πρέσβης που βρίσκονταν μέσα στα γεγονότα ΑΛΛΑ και πάλι είναι η μία όψη του νομίσματος. Επίσης και ο ίδιος ο συγγραφέας μου φαίνεται φιλοβρετανός και η πρόταση "Ο Τσώρτσιλ με το έντονο, και συχνά, συναισθηματικά φορτισμένο αίσθημα πίστης που έτρεφε προς τους Έλληνες και τον Βασιλιά τους" δεν μπορούσε να μην μου καρφωθεί άσχημα στο μυαλό. Τέσπα, θα φανεί και στην συνέχεια βέβαια. Δεν μπορείς απο 100 σελίδες αν βγάλει συμπεράσματα.

 

Εσύ που έχεις διαβάσει Beevor τι έχεις να πεις επι του θέματος; 

 

Επίσης φίλε σε περίπτωση που προτείνεις κι άλλα, σε ενημερώνω οτι με ενδιαφέρει αποκλειστικά η Ευρώπη.

Καλό αυτό.Όταν λες Ευρώπη,εννοείς μόνο Δυτική ή θέλεις και Ανατολικό Μέτωπο μαζί με Β.Αφρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ανατολικό μέτωπο.

Για Ελλάδα μου είπαν οτι το καλύτερο που μπορώ να βρώ και να διαβάσω είναι του Θανάση Χατζή "Η νικηφόρα επανάσταση που χάθηκε". Βέβαια το τετράτομο πάει στα 200-250€ (και ο εκδοτικός οίκος εκτυπώνει καθε 2-4 χρόνια περιορισμένα αντίτυπα απο οτι μου έχουν πει)... Αν ψηθεί ο πατέρας μου να σκάσει τα μισά. Το έχει διαβάσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διάβασα το βιβλιο Wolfram: The boy who went to war (δεν τρελάθηκα) και μου γεννήθηκε για μία άλλη φορά η επιθυμία να διαβάσω ένα ιστορικό βιβλίο που να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικό και να αφορά το Β' παγκόσμιο πόλεμο. Και για τον πρώτο θα ήθελα (αργότερα). Αλλα πραγματικά δεν έχω ιδέα τι συγγραφέα να ψάξω. Θέλω κάτι που να παραπέμπει σε ντοκουμέντα και γραπτές μαρτυρίες, οχι τις προσωπικές φαντασιώσεις του καθένα. Δεν με νοιάζει να είναι βαρύ, ας είναι και ασήκωτο.

 

Αν έχει διαβάσει κανείς τίποτα θα με βοηθούσε.

 

Υ.Γ. Επίσης για τον EOKA θα ήθελα κάποιο καλό βιβλίο. Έχω διαβάσει του Δρουσιώτη. Αλλα απο οτι μου είπα κάτι γνωστοί Κύπριοι, εκεί δεν τον θεωρούν και πολυ αντικειμενικό. Οπότε θα ήθελα να διαβάσω και κάποιον άλλον. 

O ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ (DAVID IRVING)  .O ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ (GUY SAJER) ΣΤΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ(ANTONY BEEVOR), ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ (PHILIP KERR) ΑΛΥΓΙΣΤΟΣ (LAURA HILLENBRAND)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ (DAVID IRVING)  .O ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ (GUY SAJER) ΣΤΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ(ANTONY BEEVOR)

O Irving είναι νεο-ναζ και τελείως ψυχάκιας.

Δεν θα τον πρότεινα επ' ουδενί.

 

Και ανατολικό μέτωπο.

Για Ελλάδα μου είπαν οτι το καλύτερο που μπορώ να βρώ και να διαβάσω είναι του Θανάση Χατζή "Η νικηφόρα επανάσταση που χάθηκε". Βέβαια το τετράτομο πάει στα 200-250€ (και ο εκδοτικός οίκος εκτυπώνει καθε 2-4 χρόνια περιορισμένα αντίτυπα απο οτι μου έχουν πει)... Αν ψηθεί ο πατέρας μου να σκάσει τα μισά. Το έχει διαβάσει κανείς;

Τώρα διαβάζω το Once upon a time in War και είναι καλό.

Επίσης δες το Band of Brothers και το

Leningrad: The Epic Siege of World War II, 1941-1944

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Irving είναι νεο-ναζ και τελείως ψυχάκιας.

Δεν θα τον πρότεινα επ' ουδενί.

 

Τώρα διαβάζω το Once upon a time in War και είναι καλό.

Επίσης δες το Band of Brothers και το

Leningrad: The Epic Siege of World War II, 1941-1944

Καλημέρα.Το συγκεκριμένο βιβλίο (ο πόλεμος των στρατηγών) αναφέρεται σε εκφρασμένες απόψεις ,σχόλια ,αντιπαραθέσεις μεταξύ στρατηγών όπως Αιζενχάουερ ,Μοντγκόμερι, Πάτον, Ντεγκόλ, κλπ και γιαυτό έχει την αξία του. Τα τελευταία  (ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ (PHILIP KERR) ΑΛΥΓΙΣΤΟΣ (LAURA HILLENBRAND)) είναι αληθινή ιστορία το ένα (έγινε και ταινία unbroken με σκηνοθέτιδα την Ang Jolie) και αστυνομικό μυθιστόρημα το άλλο, που συνήθως δίνουν το κλίμα της εποχής. Ο ξεχασμένος στρατιώτης περιγράφει τον πόλεμο  όπως τον έζησε ένας 17χρόνος της βέρμαχτ ,ενώ υπάρχει και αντίστοιχο από την πλευρά των Ρώσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Το συγκεκριμένο βιβλίο (ο πόλεμος των στρατηγών) αναφέρεται σε εκφρασμένες απόψεις ,σχόλια ,αντιπαραθέσεις μεταξύ στρατηγών όπως Αιζενχάουερ ,Μοντγκόμερι, Πάτον, Ντεγκόλ, κλπ και γιαυτό έχει την αξία του. Τα τελευταία  (ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΑ (PHILIP KERR) ΑΛΥΓΙΣΤΟΣ (LAURA HILLENBRAND)) είναι αληθινή ιστορία το ένα (έγινε και ταινία unbroken με σκηνοθέτιδα την Ang Jolie) και αστυνομικό μυθιστόρημα το άλλο, που συνήθως δίνουν το κλίμα της εποχής. Ο ξεχασμένος στρατιώτης περιγράφει τον πόλεμο  όπως τον έζησε ένας 17χρόνος της βέρμαχτ ,ενώ υπάρχει και αντίστοιχο από την πλευρά των Ρώσων.

Όπως είπα εφόσον ο τύπος είναι τελείως προκατειλημμένος(και νοητικά ασταθής) δεν είναι η καλύτερη πηγή για κάποιον που δεν ξέρει ήδη πέντε πράγματα.Ίσως για κάποιον που είναι στον τομέα χρόνια και ξέρει που είναι τα όρια της αληθινής ιστορίας βασισμένη σε πηγές και των μισών-ψευδών ιστοριών βγαλμένες από το άρρωστο μυαλό του που έχει στα βιβλία του.

 

Αλλά επ' ουδενί δεν πρέπει να το προτείνεις σε κάποιον που διαβάζει πρώτη φορά την Ιστορία του Β'ΠΠ.

Σε αυτό είμαι κάθετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλη χρονιά!

 

Εχετε να προτεινετε καποιο βιβλιο που να ασχολειται με τεχνητη νοημοσυνη - μυθιστορημα εννοω- χωρις προτιμηση σε χρονολογια εκδοσεως - ειτε στα ελληνικα ή στα αγγλικα?

 

εντιτ: εννοω superintelligence και όχι ρομποτ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλη χρονιά!

 

Εχετε να προτεινετε καποιο βιβλιο που να ασχολειται με τεχνητη νοημοσυνη - μυθιστορημα εννοω- χωρις προτιμηση σε χρονολογια εκδοσεως - ειτε στα ελληνικα ή στα αγγλικα?

iRobot,The Sentinel/2001 Space Odyssey.Επίσης στην σειρά Foundation έχει αναφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...