Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν guys, φεύγω στρατό σύντομα και ψάχνω ένα βιβλίο για τον ελεύθερο χρόνο. Αν και μπήκα πρόσφατα στο forum διάβασα μερικά παλιά σας post και συγκράτησα κάποια που μου φάνηκαν ενδιαφέρον (όπως το metro 2033 και τα βιβλία του Jo Nesbo). Μου αρέσουν τα βιβλία μυστηρίου αλλά όχι τρόμου,που είναι απρόβλεπτα και δεν κουράζουν με πολλές περιγραφές. Ψάχνω κάτι σε φάση Dan Brown (μου αρέσει ιδιαίτερα ο langdon σαν ήρωας)  αλλά τα δικά του τα διάβασα όλα, και μιας και είμαι newbie στον τομέα, είπα να ζητήσω συμβουλές. Με λίγα λόγια ψάχνω για ένα βιβλίο που θα με κάνει να κολλήσω,να ξεχαστώ και να ξεφύγω από την μιζέρια του στρατού.Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To metro δεν θα στο πρότεινα αν και έχει τρελούς φάν. Καλύτερα παίξε το παιχνίδι που είναι πολυ καλό (και τα 2 μέρη). Αν το θες όμως το έχω σε τέλεια κατάσταση και το πουλάω, δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναδιαβάσω. (στείλε pm)... (έχω μπει σε mood ξεπουλήματος τον τελευταίο καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το metro 2033 είναι πολύ καλό βιβλίο. Κλειστοφοβικό με πολύ αιχμηρή πολιτική ματιά/παραλληλισμούς και στην Ρωσία του σήμερα και της ιστορίας της. Αν θες άλλα στο στυλ για συντροφιά στο στρατό τσέκαρε World War Z και Robopocalypse. Σε πνεύμα ιστορικό αν και πιο βαρύ από Dan Brown μια καλή πρόταση είναι Το όνομα του Ρόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το βρήκα πολυ επιφανειακό όσο αφορά τους παραλληλισμούς. Πολλοί ήρωες καταντούσαν καρικατούρες απο τα πολλά στερεοτυπικά χαρακτηριστικά που κουβαλούσαν, ενω ο τρόπος γραφής δεν σε άφηνε να δεθείς με κανέναν (πέθαιναν, δεν πέθαιναν, δεν με ένοιαζε καθόλου). Δεν μπήκα στο κλίμα και σκέψου οτι το διάβαζα μόνο βράδυ και σε πλήρη σκοτάδι πέραν του πορτατίφ - [Στα βιβλία του Βενέζη πχ. δεν μπορώ να κοιμηθώ απο την στεναχώρια μου. Γιατι η γραφή του με κάνει να το ζώ και να "αγαπάω" τους χαρακτήρες του.]

Δεν ξέρω είναι απο τα πρώτα βιβλία που δεν θέλω να υπάρχουν στην βιβλιοθήκη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον RottenLungs. Ούτε εμένα μου άρεσε το Metro 2033 και όντως δεν με ένοιαζε τι θα συμβεί στους χαρακτήρες. Είναι από τα βιβλία που ανυπομονούσα πάρα πολύ καιρό να διαβάσω και τελικά μου βγήκε η πίστη να το τελειώσω. Μου άρεσε η όλη ατμόσφαιρα, η ιδέα και οι περιγραφές του κόσμου που δημιούργησε στο μετρό αλλά χαρακτήρες και πλοκή δεν με συγκίνησαν καθόλου. Εντάξει, συμβαίνουν αυτά καμιά φορά.  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To metro δεν θα στο πρότεινα αν και έχει τρελούς φάν. Καλύτερα παίξε το παιχνίδι που είναι πολυ καλό (και τα 2 μέρη).

Για ποιο ακριβώς βιβλίο λες; Έψαξα τον τίτλο αλλά βγάζει πολλά βιβλία με το ίδιο όνομα,αν μπορείς πες μου συγγραφέα και καμιά παραπάνω πληροφορία για την υπόθεση.

 

Το metro 2033 είναι πολύ καλό βιβλίο. Κλειστοφοβικό με πολύ αιχμηρή πολιτική ματιά/παραλληλισμούς και στην Ρωσία του σήμερα και της ιστορίας της. Αν θες άλλα στο στυλ για συντροφιά στο στρατό τσέκαρε World War Z και Robopocalypse. Σε πνεύμα ιστορικό αν και πιο βαρύ από Dan Brown μια καλή πρόταση είναι Το όνομα του Ρόδου.

 Thanks για τις προτάσεις, τα είδα και τα τρία και το όνομα του ρόδου μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Jo Nesbo τον προτείνετε; Από παλαιότερα posts είδα ότι η σειρά του με ήρωα τον Χάρι Χόλε άρεσε πάρα πολύ και ψήθηκα να πάρω το πρώτο βιβλίο (Η νυχτερίδα) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο ακριβώς βιβλίο λες; Έψαξα τον τίτλο αλλά βγάζει πολλά βιβλία με το ίδιο όνομα,αν μπορείς πες μου συγγραφέα και καμιά παραπάνω πληροφορία για την υπόθεση.

 

 Thanks για τις προτάσεις, τα είδα και τα τρία και το όνομα του ρόδου μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Jo Nesbo τον προτείνετε; Από παλαιότερα posts είδα ότι η σειρά του με ήρωα τον Χάρι Χόλε άρεσε πάρα πολύ και ψήθηκα να πάρω το πρώτο βιβλίο (Η νυχτερίδα) .

Metro 2033 του Dmitry Glukovsky(ή κάπως έτσι το επίθετο).

Έχει γράψει και το 2034 που είναι διαφορετικό θηρίο από το 2033.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο ακριβώς βιβλίο λες; Έψαξα τον τίτλο αλλά βγάζει πολλά βιβλία με το ίδιο όνομα,αν μπορείς πες μου συγγραφέα και καμιά παραπάνω πληροφορία για την υπόθεση.

 

 Thanks για τις προτάσεις, τα είδα και τα τρία και το όνομα του ρόδου μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Jo Nesbo τον προτείνετε; Από παλαιότερα posts είδα ότι η σειρά του με ήρωα τον Χάρι Χόλε άρεσε πάρα πολύ και ψήθηκα να πάρω το πρώτο βιβλίο (Η νυχτερίδα) .

To 2033 λέω... Τα παιχνίδια που αναφέρω είναι πάνω στα βιβλία βασισμένα, γιαυτό και τα ανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον RottenLungs. Ούτε εμένα μου άρεσε το Metro 2033 και όντως δεν με ένοιαζε τι θα συμβεί στους χαρακτήρες. Είναι από τα βιβλία που ανυπομονούσα πάρα πολύ καιρό να διαβάσω και τελικά μου βγήκε η πίστη να το τελειώσω. Μου άρεσε η όλη ατμόσφαιρα, η ιδέα και οι περιγραφές του κόσμου που δημιούργησε στο μετρό αλλά χαρακτήρες και πλοκή δεν με συγκίνησαν καθόλου. Εντάξει, συμβαίνουν αυτά καμιά φορά.  :-(

 

Κι εγώ το ίδιο. Δοκίμασα αρχικά στα αγγλικά, δε με τράβηξε. Είπα μήπως φταίει η γλώσσα, βρήκα και το ελληνικό, τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ενα μηνα θα καθομαι τωρα και θελω ενα βιβλιο. δεν ειχα ποτε καλη σχεση με τα βιβλια και δεν ξερω και τι μ αρεσει.

εχω μια κλιση στα βιβλια ψυχολογιας, που παιζουν με τις σκεψεις σου κυριως και οχι αστυνομικα με πλοκη και ερωτες και τετοια

 

εχει κανεις να μου προτεινει κατι για αρχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησα το hyperion και παρολο που ειναι καλογραμενο δεν μου αρεσει που βλεπω μεσα 'μπυρες' + 'πουρα' + 'jeans' και τα σχετικα. Ειδικα οταν η γη εχει καταστραφει αιωνες πριν...

 

ακομα να τελιωσω την τετραλογια και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως πηρε βραβεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jo Nesbo τον προτείνετε; Από παλαιότερα posts είδα ότι η σειρά του με ήρωα τον Χάρι Χόλε άρεσε πάρα πολύ και ψήθηκα να πάρω το πρώτο βιβλίο (Η νυχτερίδα) .

 

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Οι ιστορίες του Χάρι Χόλε σε τραβάνε και σε κρατούν σε αγωνία μέχρι και το τέλος και όσο προχωράνε τα βιβλία ο Νέσμπο κάνει τον ήρωα του όλο και πιο σύνθετο όλο και με πιο πολλά "δαιμόνια" να τον κυνηγάνε και οι ίδιες οι ιστορίες γίνονται πιο σκοτεινές. Δύσκολο να το ξεκινήσεις και να μην σε τραβήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...