Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι φίλε μου έχεις λάθος.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Φίλος σου δεν είμαι και επίσης έχω δίκιο αλλιώς δεν θα σου απάνταγα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά ντε τι παρεξήγείς δεν καταλαβαίνω... Το φίλε είναι αρκετά ευγενικός χαρακτηρισμός...

επίσης έχεις δίκιο έγραψε απάντηση στο 1984 όμως το παρακάτω γι' αυτό και με μπέρδεψε:

 

Brave New World Revisited (Harper & Brothers, US, 1958; Chatto & Windus, UK, 1959),[37] written by Huxley almost thirty years after Brave New World

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλά ντε τι παρεξήγείς δεν καταλαβαίνω... Το φίλε είναι αρκετά ευγενικός χαρακτηρισμός...<br><br>

επίσης έχεις δίκιο έγραψε απάντηση στο 1984 όμως το παρακάτω γι' αυτό και με μπέρδεψε:</p>

 

Δεν παρεξηγησα, έτσι μιλάω απλά. Τα γραπτά παρεξηγουνται εύκολα και γι'αυτό έβαλα και την γλωσσιτσα στο τέλος. Και το φίλε άκυρο γιατί είμαι κοπέλα, αυτό εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου κοπελιά τότε!

Όπως και να χει είναι βιβλίο που πρέπει να υπάρχει σε κάθε βιβλιοθήκη

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας παιδια! Μπορείτε να μου προτείνεται ενα βιβλίο με τα εξής χαρακτηριστικά 

-οχι θρίλερ, τρόμου κτλ

-οχι στο δίαστημα

-οχι δυστοπία

-οχι Οργουελ

-οχι βαρετο 

 

Ευχαριστώ! 

 

Υ.Γ. μην μου προτείνεται ολόκληρους καταλόγους απο βιβλία, γιατι δεν θα βγάλω άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας παιδια! Μπορείτε να μου προτείνεται ενα βιβλίο με τα εξής χαρακτηριστικά 

-οχι θρίλερ, τρόμου κτλ

-οχι στο δίαστημα

-οχι δυστοπία

-οχι Οργουελ

-οχι βαρετο 

 

Ευχαριστώ! 

 

Υ.Γ. μην μου προτείνεται ολόκληρους καταλόγους απο βιβλία, γιατι δεν θα βγάλω άκρη!

 

 

teleftaies_amazones.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αρκετά καλό βιβλίο.

 

 

Κάτι μου θύμιζε το εξώφυλλο του βιβλίου, και ψάχνοντας στη βιβλιοθήκη το βρήκα!!  :confused:

Όποτε θα το ξεκινήσω απόψε κιόλας!

Ευχαριστώ!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειας σας παιδια! Μπορείτε να μου προτείνεται ενα βιβλίο με τα εξής χαρακτηριστικά 

-οχι θρίλερ, τρόμου κτλ

-οχι στο δίαστημα

-οχι δυστοπία

-οχι Οργουελ

-οχι βαρετο 

 

Ευχαριστώ! 

 

Υ.Γ. μην μου προτείνεται ολόκληρους καταλόγους απο βιβλία, γιατι δεν θα βγάλω άκρη!

herman-hesse-demian.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία του sedaris.

Το γυναικών του Γκάνα.

Το θηλαστικά από εκδόσεις εστία.

 

3 έβαλα έχει παρά πολλά

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μερικά απ αυτά που έχω διαβάσει εγώ, και πιστεύω πως αξίζουν ένα διάβασμα. Εξηγώ και τους λόγους, που πιστεύω κάνουν το κάθε ένα απ' αυτά άξιο.

 

 

 

1. Αθηναίων Πολιτεία - Αριστοτέλης

 

Τι είναι: Πρόκειται για τη πολιτική ιστορία των Αθηνών, από τα μυθικά χρόνια εως την εποχή του φιλοσόφου.

 

Γιατί αξίζει: Γιατί κανείς πέρα από τα διάφορα σκάνδαλα και συνωμοσίες που θυμίζουν Game of Thrones, θα βρει και αναλυτική περιγραφή νόμων και θεσμών διαφόρων πολιτευμάτων, που θα τον κάνουν να καταλάβει πόσο απέχει η σημερινή 'δημοκρατία' απ' τη πραγματική δημοκρατία, και θα αντιληφθεί ότι για πολλά απ' τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα ως κοινωνία, έχουν λύσεις, δοκιμασμένες και εξακριβωμένες, οι οποίες απλά δεν εφαρμόζονται.

 

 

 

2. Τίμαιος - Πλάτωνας

 

Τι είναι: Ένα βιβλίο του Πλάτωνα, με μορφή διαλόγων.

 

Γιατί αξίζει: Γιατί διαβάζοντας το κανείς θα μείνει με το στόμα ανοιχτό, όταν διαπιστώσει πως 500 χρόνια πριν τον Χριστό, στην Ελλάδα υπήρχαν άνθρωποι που πίστευαν σε 1 δημιουργό Θεό του σύμπαντος, αγαθό, πανταχού παρόν. Θυμίζει τη "Γέννεση" της Π.Δ., με Ελληνική όμως χροιά.

 

 

 

3. Τα ψάρια δεν ξέρουν ότι βρέχει - Παντελής Γιαννουλάκης.

 

Τι είναι: Ένα βιβλίο με αυτοτελή κεφάλαια - ιστοριούλες.

 

Γιατί αξίζει: Γιατί σε βάζει να σκεφτείς, και να δεις κάποια πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία.

 

 

 

4. Πράξεις Αποστόλων - Καινή Διαθήκη

 

Τι είναι: Ένα βιβλίο της Κ.Δ., για την ιεραποστολή του Απόστολου Παύλου.

 

Γιατί αξίζει: Ο Παύλος αφηγείται τα ταξίδια του σε Ελλάδα και Ιταλία, και έχει ενδιαφέρον να μάθει κανείς για το πως ήταν ιστορικά σε αυτή τη περίοδο κάποιες Ελληνικές πόλεις, και οι Έλληνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μερικά απ αυτά που έχω διαβάσει εγώ, και πιστεύω πως αξίζουν ένα διάβασμα. Εξηγώ και τους λόγους, που πιστεύω κάνουν το κάθε ένα απ' αυτά άξιο.

 

 

 

1. Αθηναίων Πολιτεία - Αριστοτέλης

 

Τι είναι: Πρόκειται για τη πολιτική ιστορία των Αθηνών, από τα μυθικά χρόνια εως την εποχή του φιλοσόφου.

 

Γιατί αξίζει: Γιατί κανείς πέρα από τα διάφορα σκάνδαλα και συνωμοσίες που θυμίζουν Game of Thrones, θα βρει και αναλυτική περιγραφή νόμων και θεσμών διαφόρων πολιτευμάτων, που θα τον κάνουν να καταλάβει πόσο απέχει η σημερινή 'δημοκρατία' απ' τη πραγματική δημοκρατία, και θα αντιληφθεί ότι για πολλά απ' τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σήμερα ως κοινωνία, έχουν λύσεις, δοκιμασμένες και εξακριβωμένες, οι οποίες απλά δεν εφαρμόζονται.

 

 

 

2. Τίμαιος - Πλάτωνας

 

Τι είναι: Ένα βιβλίο του Πλάτωνα, με μορφή διαλόγων.

 

Γιατί αξίζει: Γιατί διαβάζοντας το κανείς θα μείνει με το στόμα ανοιχτό, όταν διαπιστώσει πως 500 χρόνια πριν τον Χριστό, στην Ελλάδα υπήρχαν άνθρωποι που πίστευαν σε 1 δημιουργό Θεό του σύμπαντος, αγαθό, πανταχού παρόν. Θυμίζει τη "Γέννεση" της Π.Δ., με Ελληνική όμως χροιά.

 

 

 

3. Τα ψάρια δεν ξέρουν ότι βρέχει - Παντελής Γιαννουλάκης.

 

Τι είναι: Ένα βιβλίο με αυτοτελή κεφάλαια - ιστοριούλες.

 

Γιατί αξίζει: Γιατί σε βάζει να σκεφτείς, και να δεις κάποια πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία.

 

 

 

4. Πράξεις Αποστόλων - Καινή Διαθήκη

 

Τι είναι: Ένα βιβλίο της Κ.Δ., για την ιεραποστολή του Απόστολου Παύλου.

 

Γιατί αξίζει: Ο Παύλος αφηγείται τα ταξίδια του σε Ελλάδα και Ιταλία, και έχει ενδιαφέρον να μάθει κανείς για το πως ήταν ιστορικά σε αυτή τη περίοδο κάποιες Ελληνικές πόλεις, και οι Έλληνες.

Τα δυο πρώτα αξίζουν. Το τέταρτο κάνει μόνο για να στρίβεις τσιγάρο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...