Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα το Never Let me Go και μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι λίγο ασυνήθιστη η γραφή του Ishiguro οπότε μπορεί να σας παραξενεύσει ή να το λατρέψετε.

Προτείνεται προς ανάγνωση!

 

17384084.jpg

 

 

Τέλειωσα και το The Martian. Θα συμφωνήσω με τον τίτλο που του έχει ήδη δωθεί "Ο μαγκάιβερ στον Άρη".

Διαβάζεται γρήγορα και σε κρατάει αρκετά σε αγωνία. Όχι όμως κάτι ιδιαίτερο κατα την γνώμη μου που να δικαιολογήσει το τρελό του hype στο goodreads.

18007564.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα το Never Let me Go και μου άρεσε πάρα πολύ. Είναι λίγο ασυνήθιστη η γραφή του Ishiguro οπότε μπορεί να σας παραξενεύσει ή να το λατρέψετε.

Προτείνεται προς ανάγνωση!

 

17384084.jpg

 

 

Τέλειωσα και το The Martian. Θα συμφωνήσω με τον τίτλο που του έχει ήδη δωθεί "Ο μαγκάιβερ στον Άρη".

Διαβάζεται γρήγορα και σε κρατάει αρκετά σε αγωνία. Όχι όμως κάτι ιδιαίτερο κατα την γνώμη μου που να δικαιολογήσει το τρελό του hype στο goodreads.

18007564.jpg

 

Ε, έγινε και η ιστορική ανακοίνωση από την ΝΑΣΑ, όπου νάνε βγαίνει και η ταινία, συμπτώσεις  :P  Ήρθε η ώρα να παίξουν δυνατά το χαρτί ΑΡΗΣ οι Αμερικάνοι, ποιος ξέρει γιατί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα και γω το   Martian  .Ηταν να το διαβασω τσαμπε στα αγγλικα, αλλα λογω των αγγλικων αυτων <ορων, εννοιων    >δυσκολευτικα και ετσι το αγορασα..

Δε μπορω να πω πως το μετανιωσα, μιας και μου θυμισε το απολο 13 και λιγο απο gravity.  .τι ομως δε με αρεσε

Ο συγγραφεας περασε αρκετα χρονο στις σελιδες, να μας εξιστορει στο στορι ολα τα  technical aspects   στη νασα και τις προσπαθειες του χαρακτηρα να επιζησει μεσα απο διαφορους τεχνικους η μαθηματικους ορους ,αφηνωντας ομως τη οποια δραση, σε δευτερη μοιρα.Το να γραψεις ενα βιβλιο για να δειξει πως λειτουργει το καθετι στη νασα, τοτε προοριζεται σε συγκ κοινο.Το να γραψεις ομως μια ιστορια για επηβιωση σε ενα αφιλοξενο πλανητη,και να θες να το αγαπησει το ευρης κοινο ,και να δεθει με το χαρακτηρα,,,και να εξιστορεις σε ακριβεια  σε πολλες σελιδες, τι ειναι αυτο ,τι ειναι εκεινο, τι χαλασε, πως το εφτιαξε τοτε αυτος που το διαβασει καπου χανει το ενδιαφερον του.

Θα προτιμουσα να αφηνε τα technicalities   στην ακρη,χωρις αυτα να μην υπαρχουν,αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο, και να πηγαινε κατευθειαν στο ζουμι.ισως θα προτιμουσα να επικεντρονωταν στο πλανητη και τα μυστηρια που κρυβει ,δηλ πραματα που η νασα δεν ειχει ανακαλυψει πριν,οχι φυσικα αλιενς  κατι τετιο 

 

Μονο προς τις τελευταιες σελιδες γινεται συναρπαστικο ,και να θες να δεις πως θα τελιωσει.Οπως ειχα διαβασει ο  andy weir   ηταν καθηγητης μαθηματικων κατι τετιο και δουλευε στη νασα και ηθελε να γραψει ενα στορι ετσι πως θα συνεβαινε <αν συνεβαινε> στη πραγματικοτητα,τα περισσοτερα ομως που γραφει δε γινονται τοσο καταννοητα ,και αυτο ειναι ενα μειον..

Ελπιζω η ταινια να μη μεταφραστει ετσι τουλαχιστον στο σινεμα . παλι το βιβλιο αξιζει καποιος να το αγορασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαβασα και γω το   Martian  .Ηταν να το διαβασω τσαμπε στα αγγλικα, αλλα λογω των αγγλικων αυτων <ορων, εννοιων    >δυσκολευτικα και ετσι το αγορασα..
Δε μπορω να πω πως το μετανιωσα, μιας και μου θυμισε το απολο 13 και λιγο απο gravity.  .τι ομως δε με αρεσε
Ο συγγραφεας περασε αρκετα χρονο στις σελιδες, να μας εξιστορει στο στορι ολα τα  technical aspects   στη νασα και τις προσπαθειες του χαρακτηρα να επιζησει μεσα απο διαφορους τεχνικους η μαθηματικους ορους ,αφηνωντας ομως τη οποια δραση, σε δευτερη μοιρα.Το να γραψεις ενα βιβλιο για να δειξει πως λειτουργει το καθετι στη νασα, τοτε προοριζεται σε συγκ κοινο.Το να γραψεις ομως μια ιστορια για επηβιωση σε ενα αφιλοξενο πλανητη,και να θες να το αγαπησει το ευρης κοινο ,και να δεθει με το χαρακτηρα,,,και να εξιστορεις σε ακριβεια  σε πολλες σελιδες, τι ειναι αυτο ,τι ειναι εκεινο, τι χαλασε, πως το εφτιαξε τοτε αυτος που το διαβασει καπου χανει το ενδιαφερον του.
Θα προτιμουσα να αφηνε τα technicalities   στην ακρη,χωρις αυτα να μην υπαρχουν,αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο, και να πηγαινε κατευθειαν στο ζουμι.ισως θα προτιμουσα να επικεντρονωταν στο πλανητη και τα μυστηρια που κρυβει ,δηλ πραματα που η νασα δεν ειχει ανακαλυψει πριν,οχι φυσικα αλιενς  κατι τετιο 
 
Μονο προς τις τελευταιες σελιδες γινεται συναρπαστικο ,και να θες να δεις πως θα τελιωσει.Οπως ειχα διαβασει ο  andy weir   ηταν καθηγητης μαθηματικων κατι τετιο και δουλευε στη νασα και ηθελε να γραψει ενα στορι ετσι πως θα συνεβαινε <αν συνεβαινε> στη πραγματικοτητα,τα περισσοτερα ομως που γραφει δε γινονται τοσο καταννοητα ,και αυτο ειναι ενα μειον..
Ελπιζω η ταινια να μη μεταφραστει ετσι τουλαχιστον στο σινεμα . παλι το βιβλιο αξιζει καποιος να το αγορασει. 

 

Το έγραψε με στόχο συγκεκριμένο,και περιορισμένο, κοινό,τους φαν του ρεαλιστικού Scifi.Για αυτό και στην αρχή έπρεπε να το εκδώσει μόνος του μετά από πολλές προσπάθειες.Ευτυχώς που το υλοποίησε όπως το ήθελε εκείνος και όχι οι εκδότες,ειδάλλως θα είχαμε ένα άλλο generic μέτριο νιανια που προσπαθεί να πατήσει σε πολλά είδη ταυτόχρονα δίχως να τα καταφέρνει καλά σε κανένα.

Τώρα επικεντρώνεται σε ένα και το κάνει εξαιρετικά καλά,καλύτερα από οιαδήποτε άλλον εδώ και δεκαετίες.

Αυτό είναι το ζουμί του βιβλίου,οι τεχνικές δυσκολίες και η ανάλυση των λύσεων σε ένα πολύ ρεαλιστικό περιβάλλον(όπως αυτό ήταν γνωστό την εποχή συγγραφής του βιβλίου),αυτό σου προσφέρει και είναι τίμιο σε αυτό.

Για μυστήρια, θεωρίες και λοιπά έπρεπε να κοιτάξεις αλλού.

 

Προσωπικά ελπίζω να μεταφερθεί ως έχει στην οθόνη,αν και πιστεύω ότι μάλλον θα το σφάξουν όπως το εμετικό starship troopers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τελειωσα σμρ το 22/11/63 του stephen king καλο βιβλιο δυνατα συναισθηματα σου εβγαζε , μου πηρε λιγο καιρο βεβαια να το τελειωσω γτ ηταν 850+ σελιδες και πολυ μικρα γραμματα.

 

μονο σε κανα δυο σημεια ενιωσα οτι υπεραναλυει καποια "αχρηστα" πραγματα

 

το τελος μ εφερε μια γλυκια θλιψη παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλίο του Jo Nesbo "Ο Κοκκινολαίμης". Μου είπαν ότι είναι ένα απο τα ωραιότερα βιβλία με υπόθεση τον επιθεωρητή Χάρι Χόλε.

 

Η ερώτησή μου είναι αν αξίζει να αρχίσω την σειρά με τον Χόλε απο το 1ο βιβλίο, δλδ την "Νυχτερίδα" ή μπορώ κανονικά απο το 3ο που τον έκανε και ποιο διάσημο.

 

Ποια η γνώμη σας; Λέτε να χάσω όλη την γοητεία και να αργήσω να αντιληφθώ καταστάσεις κλπ αν αρχίσω απο το 3ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δικοπο μαχαίρι. Απο την μία, η αλήθεια ειναι οτι υπάρχουν συνδέσεις μεταξυ των βιβλίων. Όχι τοσες πολλές ωστε να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται σε καθε βιβλίο ξεχωριστά, αλλά υπάρχουν. Π.χ, υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές απο συμβάντα που έγιναν στην Νυχτερίδα, στο πιο γνωστό του βιβλίο, τον Χιονάνθρωπο. Απο την άλλη, (αν και γούστα είναι αυτά), εμενα η νυχτερίδα με κούρασε όσο δεν πάει. Πολύ ανιαρό βιβλίο, με πολύ βαρετό main plot και πολύ κακή εξέλιξη της ιστορίας. Δεν άξιζε τον χρονο που εφαγα να το διαβάσω. Εμένα βεβαια, ουτε το Nemsis που διαβασα μετα μου άρεσε, και ακομα και τον Χιονάνθρωπο τον βρηκα απλα υποφερτό. Για τα 2 πρωτα πάντως, υπάρχουν γενικότερα κακές κριτικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού το τελειώσες που το τελειώσες το 3ο ξεκινά απο εκεί και πέρα....

Βασικά τώρα είναι να αρχίσω το 3ο. Μου το έδωσε ένας φίλος μου μιας κ έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο αυτές τις μέρες. Απλά σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να το πιάσω απο την αρχή.

Είναι δικοπο μαχαίρι. Απο την μία, η αλήθεια ειναι οτι υπάρχουν συνδέσεις μεταξυ των βιβλίων. Όχι τοσες πολλές ωστε να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται σε καθε βιβλίο ξεχωριστά, αλλά υπάρχουν. Π.χ, υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές απο συμβάντα που έγιναν στην Νυχτερίδα, στο πιο γνωστό του βιβλίο, τον Χιονάνθρωπο. Απο την άλλη, (αν και γούστα είναι αυτά), εμενα η νυχτερίδα με κούρασε όσο δεν πάει. Πολύ ανιαρό βιβλίο, με πολύ βαρετό main plot και πολύ κακή εξέλιξη της ιστορίας. Δεν άξιζε τον χρονο που εφαγα να το διαβάσω. Εμένα βεβαια, ουτε το Nemsis που διαβασα μετα μου άρεσε, και ακομα και τον Χιονάνθρωπο τον βρηκα απλα υποφερτό. Για τα 2 πρωτα πάντως, υπάρχουν γενικότερα κακές κριτικές.

Όταν λες βαρετά κλπ, εννοείς πολύ αργή πλοκή ή κακή ιστορία;

 

Πράγματι για τα 2 πρώτα έχω ακούσει κ γω μέτριες κριτικές και μου έχουν πει ότι το μεγάλο μπαμ, έγινε απο τον κοκκινολαίμη κ μετά. Γι' αυτό κ σκέφτομαι αν αξίζει να διαβάσω κ τα 2 πρώτα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εάν έχεις χρόνο, μπορείς να τα διαβάσεις, απλά για να "μπεις στο νόημα" των υπόλοιπων βιβλίων που έχουν ως πρωταγωνιστή τον επιθεωρητή Χόλε. Απλά, καλά θα ήταν να μην έχεις υψηλές προσδοκίες (για να μην απογοητευτείς) από αυτά - να πείσεις δηλαδή τον εαυτό σου ότι τα διαβάζεις για να περάσει η ώρα και τίποτα περισσότερο. Όταν φτάσεις στον "Κοκκινολαίμη", ε, ΟΚ, εκεί "ασχολήσου" περισσότερο. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εάν έχεις χρόνο, μπορείς να τα διαβάσεις, απλά για να "μπεις στο νόημα" των υπόλοιπων βιβλίων που έχουν ως πρωταγωνιστή τον επιθεωρητή Χόλε. Απλά, καλά θα ήταν να μην έχεις υψηλές προσδοκίες (για να μην απογοητευτείς) από αυτά - να πείσεις δηλαδή τον εαυτό σου ότι τα διαβάζεις για να περάσει η ώρα και τίποτα περισσότερο. Όταν φτάσεις στον "Κοκκινολαίμη", ε, ΟΚ, εκεί "ασχολήσου" περισσότερο. :-)

Χρόνο έχω, λεφτά δεν έχω να τα αγοράσω. Οπότε αρχίζω απο Κοκκινολαίμη και ελπίζω να μην μπερδευτώ! ;) 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε κανα νεο απο την συνεχεια του πατρικ ροτφους???

ελεγαν θα βγει το δευτερο μερος του δευτερου βιβλιου οκτομβριο σε ελληνικη μεταφραση(νομιζω απο ανουμπις)

 

ακυρο μολις ειδα βγηκε    :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...