Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολιτικές επιστήμες

 

http://www.amazon.com/Weapons-Mass-Migration-Displacement-Coercion/dp/0801448719

 

Weapons of Mass Migration: Forced Displacement, Coercion, and Foreign Policy (Cornell Studies in Security Affairs) 1st Edition
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχω να προτείνω το Darth Plagueis για τους Star Warsάκηδες, που το θεωρώ καταπληκτικό βιβλίο και είναι από τις λίγες φορές που διαβάζω κάτι δύο φορές. 

 

Επίσης όπως ανέφερε και ο Chrisxxx πιο πριν, το Brave New World είναι πολύ καλό βιβλίο επιστημονικής φαντασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα το δευτερο βιβλιο οι 50 αποχρωσεις του γκρι. :-D

θα λεγα πως το δευτερο μερος ειναι πιο ενδιαφερον απ το πρωτο.μιας και δεν ασχολειται μονο με τσοντα λολ αλλα ειναι και λιγο θριλεριστικο σε καπιες φασεις.Φυσικα οι εντονες ερωτικες περιγραφες θα κουρασουν απο ενα σημειο και μετα,και οι διαλογοι ειναι για τα μπαζα,αλλα εχει λιγο αγωνια δε μπορεις να πεις.

το κριμα ειναι πως η ταινια θα βγει του χρονου..Aν και δε νομιζω να αποδωσει σωστα τη μεταφραση απ το βιβλιο.Eνας λογος που πλακωθηκαν η συγγραφεας και η σκηνοθετιδα,και δε θα αναλαβει τη σκηνοθεσια για το σικουελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η νέα Γερμανία και οι παλαιοί ναζί

http://spitfirelist.com/books/tetens_ngon1.pdf

 

http://homepage.ntlworld.com/lee.riley/Notices/EWG.pdf

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα το δευτερο βιβλιο οι 50 αποχρωσεις του γκρι. :-D

θα λεγα πως το δευτερο μερος ειναι πιο ενδιαφερον απ το πρωτο.μιας και δεν ασχολειται μονο με τσοντα λολ αλλα ειναι και λιγο θριλεριστικο σε καπιες φασεις.Φυσικα οι εντονες ερωτικες περιγραφες θα κουρασουν απο ενα σημειο και μετα,και οι διαλογοι ειναι για τα μπαζα,αλλα εχει λιγο αγωνια δε μπορεις να πεις.

το κριμα ειναι πως η ταινια θα βγει του χρονου..Aν και δε νομιζω να αποδωσει σωστα τη μεταφραση απ το βιβλιο.Eνας λογος που πλακωθηκαν η συγγραφεας και η σκηνοθετιδα,και δε θα αναλαβει τη σκηνοθεσια για το σικουελ

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=iSpm6HQjy9Y

 

Υγ. Σχολιάζω το βιβλίο και όχι την άποψη που εκφράστηκε για το βιβλίο... !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια πρόταση για όσους κατά καιρούς ζητάνε βιβλίο στα αγγλικά ώστε να διαβάσουν στο e-reader τους:

Never Cry Wolf

72659.jpg

 

Ο F. Mowat, περιγράφει τις περιπέτειές του όταν σε αποστολή του στην αρκτική τούνδρα ήρθε κοντά με το μέχρι τότε "διαβολικό" ζώο, τον Λύκο. Η γραφή του δημιουργεί πλούσιες εικόνες που βοηθούν στην κατανόηση του κειμένου, χωρίς ακαδημαϊκές "δύσκολες" αγγλικές λέξεις. Αρκετές δόσεις χιούμορ και φυσικά πληροφορίες για το μαγευτικό τετράποδο που ίσως ακόμη και σήμερα δεν γνωρίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opening Skinner's Box ή Το κουτί της ψυχής - Τα 10 σπουδαιότερα ψυχολογικά πειράματα του 20ου αιώνα από την Lauren Slater.

 

Μου το πρότεινε μια αγαπημένη φίλη η οποία έχει στενή επαφή με την ψυχολογία, ωστόσο δεν περίμενα να ανακαλύψω σε ένα βιβλίο αυτού του ενδιαφέροντος τόσο λυρικό χαρακτήρα. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και λόγω του ύφους της συγγραφέως που το παρουσιάζει μέσα από την εμπειρία και τα μάτια της, δεν κουράζει τον αναγνώστη όπως ο αμιγώς επιστημονικός λόγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιας και μου άρεσε η σειρά " The man in the high castle " σκέφτομαι να αγοράσω το βιβλίο - αξίζει; περίπου σε ποιο σημείο του βιβλίου μας άφησε το βιβλίο; Επίσης είναι ένα και μοναδικό βιβλίο, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω σε ποιο σημείο έμεινε η σειρά (δεν τη βλέπω). Το βιβλίο είναι ένα.

 

Αν και είμαι fan των δυστοπικών μυθιστορημάτων, το συγκεκριμένο βιβλίο δεν με ενθουσίασε καθόλου. Διαβάζοντας την περίληψη, ομολογώ ότι με "εξίταρε" η σκέψη της περιγραφής μιας φανταστικής (=αποκύημα φαντασίας), "εναλλακτικής" πραγματικότητας κατά την οποία οι Δυνάμεις του Άξονα είναι οι νικήτριες του Β' ΠΠ, καθώς και της προσπάθειας του "Ανθρώπου στο Ψηλό Κάστρο" να καταλύσει αυτή την πραγματικότητα.

 

Δεν διάβασα το πρωτότυπο, διάβασα την ελληνική μετάφραση, η οποία ήταν πολύ αξιόλογη, χωρίς γλωσσικά/ορθογραφικά/γραμματικά/εννοιολογικά λάθη. Όμως, η ιστορία αναλώνεται σε μία - δύο παράλληλες κι ασύνδετες ιστορίες μεταξύ τους, εντρυφώντας υπερβολικά στους δύο κύριους χαρακτήρες, ενώ το τέλος με άφησε με την αίσθηση του ανολοκλήρωτου. Τι να πω, ίσως να είχα πολύ υψηλές προσδοκίες, στις οποίες το βιβλίο να μην ανταποκρίθηκε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opening Skinner's Box ή Το κουτί της ψυχής - Τα 10 σπουδαιότερα ψυχολογικά πειράματα του 20ου αιώνα από την Lauren Slater.

 

Μου το πρότεινε μια αγαπημένη φίλη η οποία έχει στενή επαφή με την ψυχολογία, ωστόσο δεν περίμενα να ανακαλύψω σε ένα βιβλίο αυτού του ενδιαφέροντος τόσο λυρικό χαρακτήρα. Είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και λόγω του ύφους της συγγραφέως που το παρουσιάζει μέσα από την εμπειρία και τα μάτια της, δεν κουράζει τον αναγνώστη όπως ο αμιγώς επιστημονικός λόγος. 

 

Έχει αρκετές αρνητικές κριτικές στο αμαζόν. Κυρίως με ενόχλησε που αναφέρουν ότι αλλού έχει υπερβάλλει κι αλλού έχει πει ψέμματα στις ιστορίες που αφηγείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Kindly Ones του Littell.

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναναφέρει εδώ πέρα, αλλά είναι ιδανικό για αυτούς που θέλουν να διαβάζουν μυθιστορήματα για τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Προειδοποίηση: όχι για ευαίσθητους αναγνώστες. Το συγκεκριμένο βιβλίο έχει απίστευτα ωμές περιγραφές, σκληρές, μέχρι και αηδιαστικές ώρες ώρες. Και σίγουρα μερικοί ανάλογα τα πιστεύω τους ίσως το θεωρούν και ανήθικο.

 

Το είχα διαβάσει πριν χρόνια και τώρα είπα επιτέλους να τ'αγοράσω και να το ξαναδιαβάσω.

 

Στην ελληνική έκδοση ονομάζεται 'Ευμενίδες', απ'τις Εκδόσεις Λιβάνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελληνική έκδοση ονομάζεται 'Ευμενίδες', απ'τις Εκδόσεις Λιβάνη.

 

Πολλοί και από τους πολύ νεότερους συγγραφείς δεν είχαν τύχη. Ο Τζόναθαν Λίτελ με τις Ευμενίδες (εκδ. Λιβάνης), βιβλίο που ξεσήκωσε τη διανόηση της Ευρώπης με το προκλητικό θέμα του, τη διολίσθηση ενός διανοουμένου προς τον ναζισμό, πουλώντας εκατοντάδες χιλιάδες αντίτυπα, στη χώρα μας σημείωσε εκκωφαντική αποτυχία. Την ίδια τύχη είχε και το ογκώδες έργο Κεντρική Ευρώπη (εκδ. Κέδρος) του Ουίλιαμ Βόλμαν, ένα μυθιστόρημα για την πορεία της χιτλερικής και ναζιστικής Ευρώπης, βραβευμένο με το National Book Award 2005.

 

http://xenesglosses.eu/2013/03/ta-ekato-biblia-pou-den-agapisan-oi-ell/

 

Δεν το αγαπήσαμε το βιβλίο.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα με ενδιαφέρον το άρθρο που δημοσίευσε ο stratigos24. Χάρηκα ιδιαίτερα όταν διαπίστωσα ότι κάποια από τα βιβλία της λίστας βρίσκονται στη βιβλιοθήκη, όχι απλά για να βρίσκονται, αλλά τα έχω διαβάσει (π.χ. Θαυμαστός καινούριος κόσμος, Μέλμοθ ο Περιπλανώμενος κ.ά.).

 

Λυπήθηκα όταν διαπίστωσα πόσα από αυτά τα βιβλία είναι "σημεία-αναφοράς" της παγκόσμιας λογοτεχνίας (π.χ. Για ποιον χτυπάει η καμπάνα, Μόμπι Ντικ η Φάλαινα, Σατανικοί στίχοι κ.ά.) και παρόλα αυτά, βρίσκονται στη λίστα των "αγνοημένων", από το αναγνωστικό κοινό της Ελλάδας, βιβλίων. Φαίνεται ότι το ελληνικό κοινό προτιμάει να διαβάζει το "50 αποχρώσεις του γκρι" παρά π.χ. το "Η Πτώση" του Camus. Κρίμα...

 

Υ.Γ.: Προφανώς και δεν "βγάζω την ουρά μου απέξω". Από τα βιβλία της λίστας έχω ελάχιστα, κυρίως επειδή το ενδιαφέρον μου στρέφεται σε είδη λογοτεχνίας διαφορετικά από αυτά που αντιπροσωπεύονται από τα βιβλία της λίστας, αλλά και πάλι, θεωρώ ότι κάποια από αυτά θέλω (πρέπει) να τα διαβάσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Ίδωμεν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...