Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά τελωνεία, απορίες-εμπειρίες


arxangelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζι με εμενα, και πολλοι αλλοι επιλεγουν να κανουν την παραγγελεια τους απο το εξωτερικο λογο των χαμηλων τιμων. Επειδη βλεπω οτι ολοι μας εχουμε αποριες και υπαρχουν 1000 θεματα για το τελωνειο ας γραφουμε εδω πλεον της εμπειριες και τις αποριες μας για τα τελωνεια .

 

Εδω υπαρχει εγχειρίδιο των συνηθέστερων ερωτημάτων που υποβάλλονται από τους πολίτες και των αντίστοιχων απαντήσεων σε τελωνειακά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πέρσυ περίπου τέτοια εποχή ειχα αγοράσει απο το ebay (usa) το Nexus one της google,ήρθε με usps κανονικά και δεν πλήρωσα τίποτα στο τελωνείο ολα μια χαρά

 

Φέτος αγόρασα το ipad2 για εναν φίλο και πήγα στο αεροδρόμιο για να το εκτελωνήσω (παρέθεσα την απόδείξη απο το paypal),εκει αφου έκαναν την μετατροπή σε euro κτλπ μου είπαν οτι θα πληρώσετε περίπου γύρω στα 160 euro φόρο ......

 

Τους λέω για αγορά με παρόμοιο κόστος πέρσυ τέτοια εποχή δεν πλήρωσα τίποτα και η πολύ κατατοπιστική απάντηση τους ηταν οτι πέρσυ ηταν ο καραμανλής ενώ φέτος ο παπανδρέου......

 

Τα σχόλια δικά σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πριν 3 χρόνια είχα παραγγείλει ρούχα από Αμερική αξίας 100 €. Ήρθαν με USPS απευθείας στο τοπικό ΕΛ.ΤΑ. όπου και πλήρωσα κάπου 30€ έξτρα (!).

 

- Πριν 2 χρόνια έκανα παραγγελία επίσης ρούχων από Αμερική αξίας 120 €. Ήρθαν με UPS και μετά από 3 ώρες και περίπου 15 διαφορετικά γραφεία (χωρίς υπερβολή) στο χάος του τελωνείου, πλήρωσα 210 €.

 

- Πέρυσι παρήγγειλα πράγματα αξίας 70 € και 60 € από Αμερική (σε διαφορετικές παραγγελίες επίτηδες πληρώνοντας αναγκαστικά 2 φορές shipping) και δεν πέρασαν από τελωνείο. Στα ΕΛ.ΤΑ. πλήρωσα 2 €.

 

- Ένα πρωί φέτος πήρα γύρω στα 6-7 τηλέφωνα στη UPS . Κι αφού δεν ήξερε να μου απαντήσει κανείς και με "πέταγαν" από νούμερο σε νούμερο, μία καλή κυρία βρέθηκε να μου εξηγήσει πως πως το όριο για να περάσει το προϊόν από το τελωνείο είναι περίπου 60 €. Και λέω περίπου γιατί εξαρτάται από τα κέφια του υπαλλήλου. Μπορεί να βάλει το προϊόν σε διαφορετική κατηγορία κατά λάθος και να χρεωθεί διαφορετικά, αν κάνει 55 € να αποφασίσει να στο κρατήσει ή αν ξύπνησε καλά να μην το περάσει καν ακόμα κι ας κάνει 70 €.

 

Από την εμπειρία μου ως τώρα και τις 4-5 φορές που έχω παραγγείλει, έχω να πω ότι το τελωνείο είναι ένα μπου****ο. Δε το λέω για να τους βρίσω λόγω ταλαιπωρίας, αλλά το αναφέρω σα περιγραφή. Πέρασα από μετρημένα 15 γραφεία στις 3 ώρες που ήμουν εκεί, περιμένοντας όρθιος στις αποθήκες τις 2 από αυτές και σε ουρές. Βλέποντας όλη την κατάσταση και τον τρόπο εκτελωνισμού κατάλαβα ότι όλα γίνονται πολύ πρόχειρα και παίζει ρόλο ακόμα και η τύχη για το πόσο κι αν θα πληρώσει κάποιος έξτρα. Η νοοτροπία όλων των υπαλλήλων δεν είναι απλά δημοσιουπαλληλική. Επειδή όλο το κλίμα και εργασιακό περιβάλλον είναι πολύ άσχημο, προφανώς επηρεάζει και τους ίδιους, για αυτό και η συμπεριφορά που αντιμετωπίζεις είναι το λιγότερο αγενής.

 

Φαίνεται πως αν παραγγείλεις με USPS, το πιθανότερο είναι τα πράγματα να μην περάσουν από τελωνείο ή αν περάσουν το κόστος θα είναι μικρότερο (?). Δε μπορώ να το πω με σιγουριά, αλλά αν έρθουν με UPS ή άλλη ιδιωτική εταιρεία, είναι βέβαιο πως θα υπάρξει πρόβλημα για αγορές πάνω από 50-60 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτο που αναρωτήθηκα αφου τους πήγα το τιμολόγιο απο paypal που έγραφε την τιμή του προιόντος γύρω στα 800 $ αν το ήξερα και άλλαζα την τιμή απο 800 σε 200 $ δηλαδή θα πλήρωνα λιγότερα (ειδαν μόνο το τιμολόγιο και την τιμή δεν ξέρω καν αν γνώριζαν τι ειναι το ipad) ?

 

Αυτο που θέλω να πώ ειναι οτι σε κάνουν να σκέφτεσαι έτσι και θέλεις να τους << ξεγελάσεις >> γιατι τελικά δεν ξέρεις αν θα πληρώσεις στο τελωνείο και τι και εξαρτάται απο τον εκάστοτε υπάλληλο.

 

Γιατί όπως είπα δεν γίνεται για το nexus one πέρσυ με τιμή περίπου 600 $ (η και παραπάνω δεν θυμάμαι) να μην πλήρωσα τίποτα και φέτος για προιόν με αντίστοιχη τιμή περίπου να πληρώσω 150 euro. Και η απάντηση τους έγραψα παραπάνω πια ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γιατί όπως είπα δεν γίνεται για το nexus one πέρσυ με τιμή περίπου 600 $ (η και παραπάνω δεν θυμάμαι) να μην πλήρωσα τίποτα και φέτος για προιόν με αντίστοιχη τιμή περίπου να πληρώσω 150 euro. Και η απάντηση τους έγραψα παραπάνω πια ηταν.

Κανονικά έπρεπε να πληρώσεις και πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας,

 

Αγόρασα από το αμερικάνικο ebay έναν Ereader και έρχεται με USPS EXPRESS International.

Το δέμα έχει δηλωμένη την πραγματική αξία που βγαίνει μαζί με τα μεταφορικά 350$

και είναι ασφαλισμένο.

 

Στο site της USPS μου βγάζει ότι:

Into Foreign Customs, June 08, 2011, GREECE

 

Μπορεί να κάνει κανείς μια καλή εκτίμηση για το πόσες μέρες θα μείνει στο τελωνείο?

Υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό διάστημα? Από πότε και μετά να αρχίζω να ανησυχώ?

 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Αγόρασα από το αμερικάνικο ebay έναν Ereader και έρχεται με USPS EXPRESS International.

Το δέμα έχει δηλωμένη την πραγματική αξία που βγαίνει μαζί με τα μεταφορικά 350$

και είναι ασφαλισμένο.

 

Στο site της USPS μου βγάζει ότι:

Into Foreign Customs, June 08, 2011, GREECE

 

Μπορεί να κάνει κανείς μια καλή εκτίμηση για το πόσες μέρες θα μείνει στο τελωνείο?

Υπάρχει κάποιο μέγιστο χρονικό διάστημα? Από πότε και μετά να αρχίζω να ανησυχώ?

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

Εμένα για το ipad 2 έκαναν 10 μέρες περίπου να μου στείλουν χάρτι με το ταχυδρομίο απο το ελευθέριος βενιζέλος που μου λέγανε οτι υπάρχει ενα πακέτο για εκτελωνισμο και πρεπει να προσκομίσετε μαζι απόδειξη απο ebay η paypal.

 

Να σε πάρουν τηλέφωνο απλα δεν παίζει χαρτί θα σου έρθει όποτε περιμένεις max ενα 10ήμερο ίσως και λιγότερο βέβαια αλλα 10 μέρες ειναι το max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μένω Αθήνα. Είμαι από Χαλκιδική και δεν παίζει

να κατέβω στο Ελ. Βενιζέλος μόνο για αυτό!

 

Μπορώ να τους στείλω την απόδειξη Paypal με Fax ή κάτι ανάλογο?

Πως θα εξυπηρετηθούμε εμείς από την επαρχία? :angry:

Τέλος, υπάρχει κάποιο τηλέφωνο μέσα από το οποίο μπορώ να εξυπηρετηθώ?

 

Είναι η πρώτη μου αγορά εκτός ΕΕ και είμαι newbie στα θέματα του τελωνείου

αν και γνωρίζω για τις χρεώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μένω Αθήνα. Είμαι από Χαλκιδική και δεν παίζει

να κατέβω στο Ελ. Βενιζέλος μόνο για αυτό!

 

Μπορώ να τους στείλω την απόδειξη Paypal με Fax ή κάτι ανάλογο?

Πως θα εξυπηρετηθούμε εμείς από την επαρχία? :angry:

Τέλος, υπάρχει κάποιο τηλέφωνο μέσα από το οποίο μπορώ να εξυπηρετηθώ?

 

Είναι η πρώτη μου αγορά εκτός ΕΕ και είμαι newbie στα θέματα του τελωνείου

αν και γνωρίζω για τις χρεώσεις του.

 

Ναι μπορείς να την στείλει με fan κανονικά θα σου γράφει και τον αριθμό επάνω του fax.

Τώρα για τηλέφωνα θα σε γελάσω αλλα και να βρείς μην περιμένεις να βγάλεις άκρη η να το σηκώσουν ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να την στείλει με fan κανονικά θα σου γράφει και τον αριθμό επάνω του fax.

Τώρα για τηλέφωνα θα σε γελάσω αλλα και να βρείς μην περιμένεις να βγάλεις άκρη η να το σηκώσουν ποτε.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Μόλις ενημερώθηκε το site της USPS ότι το δέμα βγήκε από το τελωνείο σήμερα:

Out of Foreign Customs, June 10, 2011, 11:44 am, GREECE

 

Ελπίζω να γλίτωσα τα κερατιάτικα του τελωνείου και να πληρώσω τα κλασσικά 3 ΕΥΡΩ

για τον εκτελωνισμό από τα ΕΛΤΑ (αν και χλομό το κόβω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Μόλις ενημερώθηκε το site της USPS ότι το δέμα βγήκε από το τελωνείο σήμερα:

Out of Foreign Customs, June 10, 2011, 11:44 am, GREECE

 

Ελπίζω να γλίτωσα τα κερατιάτικα του τελωνείου και να πληρώσω τα κλασσικά 3 ΕΥΡΩ

για τον εκτελωνισμό από τα ΕΛΤΑ (αν και χλομό το κόβω).

 

αν δεν σου ήρθε κανένα χαρτί/δεν σε πήραν τηλε΄φωνο τα γλίτωσες :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά επίσημα ποιο ειναι το κόστος που επιτρέπετε να έρθει από χώρα εκτός ΕE?

Αν δηλαδή αγοράσει κάποιος ένα κινητό από ΚΙΝΑ για παραδηγμα μέχρι ποιο κόστος επιτρέπετε να είναι για να μην πληρώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Μεχρι καποια αξια ειναι χωρις τελη.

 

Αγγλια

http://www.hmrc.gov.uk/customs/post/buying.htm

 

Τσεχια

μεχρι 22€ (μεχρι πριν 1 μηνα ηταν 220€)

 

 

Και το θεμα ειναι μεχρι ποια αξια η ελλαδα δεν βαζει καπελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link απο το πρώτο post του arxangelos θα βρεις χρήσιμα links και τις πληροφορίες που ζητάς.

Απο όσα θυμάμαι χοντρικά 25Ε το όριο για εμπορική και 45Ε για μη εμπορική αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...