Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν θυμάμαι καλά πάει κοντά στο τριχίλιαρο.

την είχε κάνει γνωστός μου. Αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τιμή.

 

Τοσο παει στην Αθηνα.στην Κρητη στο Πανεπιστημιακο ειναι πιο φτηνα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sansara μπορεις να μου πεις εναν τροπο ωστε να εισαι καλυμενος οτι ο προεγχειρητικος ελεγχος ειναι οκ για την τεχνικη που θα σου κανει μετα?

οχι.γι αυτο εγω προτεινω τουλ.2 προεγχειρητικες εξετασεις σε διαφορετικους γιατρους..

 

Συμφωνω μαζι σου και αυτο σκοπευω να κανω!

Σε μια κλινικη που ρωτησα ζητανε περιπου 120 ευρω για τον ελεγχο. Συνηθιζεται αυτο και σε αλλες ή το προσφερουν δωρεαν (ως πρωτο βημα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μαζι σου και αυτο σκοπευω να κανω!

Σε μια κλινικη που ρωτησα ζητανε περιπου 120 ευρω για τον ελεγχο. Συνηθιζεται αυτο και σε αλλες ή το προσφερουν δωρεαν (ως πρωτο βημα) ?

 

 

Συνιθιζεται...Μετα κανουν δωρεαν τις επισκεψεις μεχρι το εξαμηνο ή τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλυτερα στο Emmetropia ή στο Πανεπιστημιακό? Για Ηράκλειο μιλάω πάντα ετσι..

Και κάτι άλλο : Αν έχω βιβλιάριο δημοσίου ,στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο πληρώνω την επέμβαση ή την καλύπτει το βιβλιάριο μου του δημοσίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο παει στην Αθηνα.στην Κρητη στο Πανεπιστημιακο ειναι πιο φτηνα νομιζω.

 

Να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι ακριβώς. Πάντως ήταν σίγουρα πάνω από 2.000 ευρώ.

Ιάσωνα, καλύτερα να επικοινωνήσεις με ΠΑΓΝΗ ή Εμμετρωπία και να ρωτήσεις αν η συγκεκριμένη εγχείρηση καλύπτεται ή όχι από το ταμείο που είσαι ασφαλισμένος.

Τηλέφωνα ΠΑΓΝΗ

Στην Εμμετρωπία, σου παραθέτω από το FAQ τους:

15. Η επέμβαση LASIK καλύπτεται από κάποιο ασφαλιστικό ταμείο;

Οι περισσότερες ιδιωτικές ασφάλειες, δεν καλύπτουν το κόστος για την επέμβαση διόρθωσης της διαθλαστικής ανωμαλίας σας. Ωστόσο, καλό θα ήταν έλθετε σε επικοινωνία με τον ασφαλιστή σας και να επιβεβαιώσετε αν η κάλυψη της επέμβασης συμπεριλαμβάνεται στο συμβόλαιό σας.

Εάν είστε συμβεβλημένοι με το ΤΣΜΕΔΕ, πρέπει να γνωρίζετε ότι σας καλύπτει 400 ευρώ.

Εάν δεν έιστε συμβεβλημένοι στο ΙΚΑ ή δεν έχετε κάποια ιδιωτική ασφάλεια η οποία να καλύπτει την επέμβαση, μπορείτε επίσης να πληρώσετε έως 6 άτοκες δόσεις με VISA ή MasterCard

Αν έχεις ΙΚΑ, με βάση αυτό, λογικά καλύπτεσαι.

Καλύτερα όμως να έρθεις και εκεί σε μια επικοινωνία: 2810 226198

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τηρεί τους κανόνες υγιεινής δεν θα έχει πρόβλημα. Το ίδιο και η αδερφή μου, ξεκίνησε με φακούς στα 12 -τώρα είναι 13- και ενώ αρχικά πήγαινε για περιστασιακή χρήση, πλέον τους φοράει καθημερινά στο σχολείο.

Και προσωπική μου άποψη είναι ότι βολεύει πολύ περισσότερο από τα γυαλιά, από το παιχνίδι μέχρι το πως αισθάνεται μια έφηβη με τον εαυτό της (δεν έχω συναντήσει κοριτσάκι με κάποιο φετίχ στα γυαλιά, το αντίθετο μάλλον)

 

Άστα να πάνε, ακόμα θυμάμαι εκείνον τον οφθαλμίατρο που δε μου άφησε να βάλω φακούς επαφής μέχρι τα 18 μου:cry::cry: Είναι ταλαιπωρία οι άτιμοι όμως οι φακοί αν πρέπει να εργάζεσαι πολλές ώρες μπροστά σε υπολογιστή ( και οι περισσότερες δουλειές έτσι είναι).

 

Όσοι έχουν πολύ μεγάλη μυωπία και κάνουν την εγχείρηση υπάρχει περίπτωση να μειωθεί και όχι να εξαλειφθεί η μυωπία; Με τον αστιγματισμό τι γίνεται; Είναι άλλη μια εγχείρηση που πρέπει να κάνω αλλά φοβάμαι απίστευτα να κάνω:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στην εγχείρηση σου κάνουν αναισθησιά? και κουνιούνται καθόλου τα μάτια σου?

 

 

Τοπικη αναισθησια μονο με σταγονες....Τιποτα αλλο. Τα ματια τα κανουν αυτοι να μην κουνιουντε.

 

100% ανωδυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τα ματια τα κανουν αυτοι να μην κουνιουντε.

 

Από ότι ξέρω δεν κάνουν τα μάτια να μην κουνιούνται αλλά το μηχάνημα μέσω συστημάτων αυτομάτου ελέγχου παρακολουθεί το τρεμόπαιγμα του ματιού και real time διορθώνει την θέση του laser. Το λέω με πολύ μικρή επιφύλαξη, αν θυμάμαι καλά το έχω δει σε ντοκυμαντέρ.

 

---------- Προσθήκη στις 03:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 02:52 ----------

 

Σε μια κλινικη που ρωτησα ζητανε περιπου 120 ευρω για τον ελεγχο. Συνηθιζεται αυτο και σε αλλες ή το προσφερουν δωρεαν (ως πρωτο βημα) ?

Συνιθιζεται...Μετα κανουν δωρεαν τις επισκεψεις μεχρι το εξαμηνο ή τον χρονο.

 

Εγώ και η γυναίκα μου που κάναμε πριν από 3 χρονια περίπου μας χρέωσε την πρώτη επίσκεψη στο ιατρείο όπου και μας ενημέρωσε για το κόστος. Αποφασίσαμε να το προχωρήσουμε και από εκεί και πέρα δεν μας ξαναπήρε τίποτα(εκτός του ίδιου του χειρουργείου φυσικά). Και τον Σεπτέμβριο που ξαναπήγαμε για τυπικό έλεγχο(2.5 χρόνια μετά) και είχαμε μαζί και τα δύο παιδιά για προληπτικό έλεγχο μας πήρε το κόστος μίας επίσκεψης(δηλαδή και χρέωσε την επίσκεψη του ενός παιδιού). Βέβαια μας είχε τονίσει ότι αν πάμε στο κέντρο μόνοι μας να πούμε ότι είμαστε ασθενείς του γιατρού για να μην μας χρεώσει η γραμματεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο ειναι οι τεχνικες για flap.

1) με χρηση μικροκερατομου-ξυραφι(βαζουν ενα σιδερο στο ματι για να περασει το ξυραφι απο πανω (@youtube= "lasik microkeratome")

2)Μετα τον μικροκερατομο βγηκαν τα intralase-excimer-femtosecond laser

που κανουν flap με laser .το προστατευτικο ή φυσουνα(δικες μου ερμηνειες) του λειζερ ακουμπα το ματι και αυτο σκαναρει ολη την ωρα για να κεντραρει .(@youtube=lasik femtosecond)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους ρωτάνε για το κόστος. Εμένα μου είχε κοστίσει 1600 € το ένα μάτι που είχα μυωπία μόνο. Με κάλυπτε η ιδιωτική ασφάλεια που έχω και ούτε καν που ρώτησα για χωρίς απόδειξη. Ένας γνωστός μου όμως που την έκανε αλλού την επέμβαση η ταρίφα ήταν 1600/3200 με απόδειξη και 1000/1900(πιστεύω ότι θυμάμαι ακριβώς τα ποσά) χωρίς απόδειξη. Τα πρώτα ποσά ήταν για το 1 μάτι και τα δεύτερα και για τα δύο. Μέρες που είναι που όλοι ψάχνουν αποδείξεις για την εφορία τι κάθομαι και λέω, αλλά αφού ρωτάνε κάποιοι και αφού αυτή ήταν τότε τουλάχιστον η κατάσταση στην αγορά το αναφέρω. Και μιας και το θυμήθηκα άκουσα εκείνη την περίοδο για περίπτωση γιατρού που χρέωσε την όλη φάση 4000 € και δεν έκοψε και απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμή πριν ακριβώς ένα χρόνο που έκανα 3600 με αποδειξη για 2 ματια μέθοδος Lasik δυναμική.

Απο 10 βαθμους πηγα στους 0.

Κανενα προβλημα σε 3 μερες ημουν σε θεση να οδηγησω.

Και το ματι σου ζητα να μην το κουνησεις , απο την τρομαρα σου ουτε ανασα δεν παιρνεις οχι να κουνησεις.. αλλα το μηχανημα παρακολουθει και διακοπτει την ακτινα σε οποιαδηποτε κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το θυμήθηκα άκουσα εκείνη την περίοδο για περίπτωση γιατρού που χρέωσε την όλη φάση 4000 € και δεν έκοψε και απόδειξη.

 

Αυτο ειναι ...ληστεια !!!!

 

Τιμή πριν ακριβώς ένα χρόνο που έκανα 3600 με αποδειξη για 2 ματια μέθοδος Lasik δυναμική.

 

Μαλλον η πιο ψηλη τιμη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...