Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιειτε δακρυα για τα ματια?ποια και ποσο καιρο μετα την εγχειρηση?τι τιμες εχουν?βαζω ενα κουτι την εβδομαδα hayalovet 9.40ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
χρησιμοποιειτε δακρυα για τα ματια?ποια και ποσο καιρο μετα την εγχειρηση?τι τιμες εχουν?βαζω ενα κουτι την εβδομαδα hayalovet 9.40ε

 

Εγω δεν εβαλα σχεδον καθολου....Απλα λιγα επειδη μου το ειπε ο γιατρος.

 

Τα Tears Naturale Free 0,6 ML τα 30 τεμαχια εχουν 5,5 ευρω και τα συνταγογραφω για την κορη μου που φοραει φακους και πληρωνω 1,5 ευρω συμμετοχη το κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ...ληστεια !!!!

 

 

 

Μαλλον η πιο ψηλη τιμη !!!

 

Φϊλος μου έκανε πριν μερικές μέρες σύνολο 1600 και τα δύο μάτια. Μυωπία+αστιγματισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φϊλος μου έκανε πριν μερικές μέρες σύνολο 1600 και τα δύο μάτια. Μυωπία+αστιγματισμός

 

 

Αυτη πρεπει να ειναι η πιο χαμηλη τιμη που εχω ακουσει.Συνηθως κυμαινετα 2500-3500 ευρω.

 

Να διορθωσω

 

Εννοω με πληρη αποδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φϊλος μου έκανε πριν μερικές μέρες σύνολο 1600 και τα δύο μάτια. Μυωπία+αστιγματισμός

 

Με ή χωρίς απόδειξη? Αν και από την τιμή μάλλον σίγουρα χωρίς.

 

---------- Προσθήκη στις 16:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:17 ----------

 

Αυτη πρεπει να ειναι η πιο χαμηλη τιμη που εχω ακουσει.Συνηθως κυμαινετα 2500-3500 ευρω.

 

Για χωρίς απόδειξη απέχει πολύ λίγο από αυτό που έχω αναφέρει λίγα posts πριν για 1900 χωρίς απόδειξη(στον ίδιο ήταν τότε 3200 με απόδειξη, τα νούμερα είναι απόλυτα ακριβή ήταν πολύ κοντινός αυτός που έκανε). Οι τιμές λογικό είναι σιγά-σιγά να πέφτουνε. Δεν θέλω να πω ότι είναι κάτι εύκολο αλλά δεν είναι και κάτι φοβερό σαν επέμβαση. Το μηχάνημα κάνει τα περισσότερα(ειδικά τώρα που κόβει και το flap το laser), αίματα, αναισθησιολόγοι δεν υπάρχουνε και η επέμβαση κρατάει πολύ λίγη ώρα. Δεν θέλω να πω ότι ο γιατρός δεν κάνει τίποτα(και δεν ισχύει κάτι τέτοιο). Απλά η χρέωση είναι μάλλον υψηλή για την όλη διαδικασία και όσο αποσβένουν το R&D οι εταιρείες κατασκευής αυτών των ιατρικών μηχανημάτων και αυξάνεται και ο ανταγωνισμός μεταξύ τους λογικό είναι σιγά-σιγά να πέφτουν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τιμες που λετε ειναι πολυ καλες.το κοστος της εγχειρησης ειναι πολυ χαμηλο.φανταστειτε οτι στην Ινδια(εχουν ανοιξει αρκετα site που το διαφημιζουν) με καλο μηχανημα εχει μολις 1000e και για τα 2 ματια.Και το καλυτερο ειναι οτι ενα ατομο που τις κανει ειναι επισημος ομιλητης σε μια απο τις 2 εταιριες με τα 500khz λειζερ και 1απο τα 3 ατομα που δημιουργησαν την τεχνικη "smile/flex".

Παντως η διαφορα τιμης για το φπα δεν δικαιολογει τοσο μεγαλη αποκλιση!!!κατι ακομη το φλαπ εγινε με λειζερ ή με μικροκερατομο?

 

@sv1eod μαλλον η ασφαλεια σου ηταν απο τις παλιες και απο τις φουλ εξτρα για να στην περασουν δωρεαν...δεν παιζουν αυτα τα τελευταια χρονια παντως(οδοντιατροι,οφθαλμιατροι και τοκετοι)

 

@platanos thanks για τα δακρυα.

απ οτι διαβασα Tears Naturale Free +refresh+THERA-TEARS δεινουν και αλλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω. Ο γιατρός μου έδωσε 3 επιλογές. Οι 2 μόνο αφορούσαν Lasik (αυτή_με_την_κομμένη_φετουλα_που_ξανακολλαει) και είχαν διαφορά περίπου 800€. Η διαφορά τους είναι όπως μου είπε ότι στην ακριβότερη το μηχάνημα αποφάσιζε on the spot το ακριβές σχήμα που θα δημιουργούσε ανάλογα με την ιδιαιτερότητα του ματιού μου και όχι με προαποφασισμένο (σαν καλούπι). Η τρίτη η φτηνότερη (περίπου 1400) και παλαιότερη έκαιγε ουσιαστικά το εξωτερικό περίβλημα αφού δεν υπήρχε η φέτα του Lasik. Η μυωπία μου πήγε από 10.5 βαθμούς και στα 2 μάτια στο απόλυτο 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μυωπία μου πήγε από 10.5 βαθμούς και στα 2 μάτια στο απόλυτο 0.

 

Φανταζομαι ποσο ομορφα νοιωθεις τωρα....

 

Πολυ παρηγορο αυτο...Η μικρη μου κορη εχει φτασει τους 8 στο ενα ματι και ειναι μολις 13 ετων.

 

Για μυωπιες που δεν διορθωνοντε με laser κλπ υπαρχει η λυση του ενδοφακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σουπερ ντουπερ ακριβή high definition έκανα. Μη σκας Γιάννη κι εγώ τόσο είχα. Κάπου κει φρέναρε και πήρε σε 6-7 χρόνια τα άλλα 2. Τα τελευταία χρόνια είχε σταθεροποιηθεί. Κορίτσι είναι και τώρα που τελειώνει το σώμα της να αναπτύσσεται θα φρενάρει. Περίμενε μέχρι 21-22 και κάν' της το δωράκι. Εμείς τα αγοράκια συνίσταται να περιμένουμε ως τα 24.

Και για πολλούς μήνες μετά έψαχνα τα γυαλιά στην άκρη του κρεβατιού :P

Και αν δεν έχει αντίρρηση ο γιατρός βάλε της φακούς. Αλλά κάνε της βίωμα την καθαριότητα στη χρήση τους γιατί μια μόλυνση θα την κυνηγάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σουπερ ντουπερ ακριβή high definition έκανα. Μη σκας Γιάννη κι εγώ τόσο είχα. Κάπου κει φρέναρε και πήρε σε 6-7 χρόνια τα άλλα 2. Τα τελευταία χρόνια είχε σταθεροποιηθεί. Κορίτσι είναι και τώρα που τελειώνει το σώμα της να αναπτύσσεται θα φρενάρει. Περίμενε μέχρι 21-22 και κάν' της το δωράκι. Εμείς τα αγοράκια συνίσταται να περιμένουμε ως τα 24.

Και για πολλούς μήνες μετά έψαχνα τα γυαλιά στην άκρη του κρεβατιού :P

Και αν δεν έχει αντίρρηση ο γιατρός βάλε της φακούς. Αλλά κάνε της βίωμα την καθαριότητα στη χρήση τους γιατί μια μόλυνση θα την κυνηγάει.

 

Αν κρινω απο την μεγαλη σταματησε στα 15 να ανεβαινει και εκανε στα 18 με 3 χρονια σταθερη μυωπια. 4 χροναι τωρα χωρις το παραμικρο προβλημα.Εγω το ...αγορακι το αποφασισα στα 50 μου μετα απο 37 χρονια γυαλια και δεν ξεχναω την επι μηνες αναζητηση γυαλιων διπλα στο κομοδινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει laser το 1999 με ΤΕΛΕΙΑ αποτελεσματα...ειχα 2 και 2.25 μυωπια και ημουν μολις 18

Τοτε χωρις αποδειξη ειχα κανει και τα δυο ματια με 550 χιλιαριακα δραχμες!!

Η μυωπια μου απο τοτε στα 18 μου μεχρι σημερα στα 29 μου δεν εχει ξανα αναιβει κ ουτε εχω ασχοληθει ποτε με φακους επαφης,γυαλια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη πρεπει να ειναι η πιο χαμηλη τιμη που εχω ακουσει.Συνηθως κυμαινετα 2500-3500 ευρω.

 

Να διορθωσω

 

Εννοω με πληρη αποδειξη

 

Θα ρωτήσω το φίλο μου. Να πω όμως πως έχει γιατί δεν είπα κάποια πράγματα. Υπάρχει ένα εργαστήριο που κάνει επεμβάσεις με προσφορά σε αυτούς που είναι ασφαλισμένοι σε μία εταιρία (προσοχή δε λέω ότι η ασφαλιστική εταιρία πληρώνει). Ως αποτέλεσμα είνα να αυξάνει την πελατεία και να κάνουν επέμβαση άτομα που δε θα την έκαναν διαφορετικά. Αν θέλετε μπορώ να πω και ονόματα ή να στείλω pm ώστε να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sv1eod μαλλον η ασφαλεια σου ηταν απο τις παλιες και απο τις φουλ εξτρα για να στην περασουν δωρεαν...δεν παιζουν αυτα τα τελευταια χρονια παντως(οδοντιατροι,οφθαλμιατροι και τοκετοι)

 

Ναι έχεις δίκηο, το συμβόλαιο μου είναι παμπάλαιο(κοντά 20ετία) και καλύπτει σχεδόν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...