Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ερωτηση σε οσους εχουν κανει prk:

Μετα την εγχειριση, και μετα την αφαιρεση των φακων, τι αγωγη με σταγονες κανατε και για ποσο διαστημα, και κυριως, τι κοστος ειχε;

Γιατι μου εδωσαν ενα χαρτι σημερα μετα τον ελεγχο, και ειναι λιγο too much... και σε ποσοτητα και σε κοστος νομιζω! .. μιλαω για τα δακρυα.

 

Εχουμε και λεμε:

Vismed (κουτι 20 αμπουλων μιας χρησης - κοστος 9 ευρω) -> Μια σταγονα ΑΝΑ ΩΡΑ καθε μερα για 15 μερες και μετα τις 15 μερες μια σταγονα ανα δυο ωρες καθε μερα για τους επομενους 2 μηνες!

και ταυτοχρονα

Vismed gel (κουτι 20 αμπουλων μιας χρησης - κοστος 11.5ευρω) -> Μια σταγονα 4 φορες τη μερα για ΕΞΙ μηνες !

 

Καθε αμπουλα σε αυτα ειναι μια σταγονα? Μια σταγονα για καθε ματι μηπως? Οπως και να εχει, υπολογιζω οτι για το δευτερο θα χρειαστω 25 κουτια, και απο το πρωτο περιπου 40 κουτια ! Συνολο περιπου 650 ευρω μονο οι αμπουλες!

 

Πειτε μου οτι καπου κανω λαθος στους υπολογισμους please :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση σε οσους εχουν κανει prk:

Μετα την εγχειριση, και μετα την αφαιρεση των φακων, τι αγωγη με σταγονες κανατε και για ποσο διαστημα, και κυριως, τι κοστος ειχε;

Γιατι μου εδωσαν ενα χαρτι σημερα μετα τον ελεγχο, και ειναι λιγο too much... και σε ποσοτητα και σε κοστος νομιζω! .. μιλαω για τα δακρυα.

 

Εχουμε και λεμε:

Vismed (κουτι 20 αμπουλων μιας χρησης - κοστος 9 ευρω) -> Μια σταγονα ΑΝΑ ΩΡΑ καθε μερα για 15 μερες και μετα τις 15 μερες μια σταγονα ανα δυο ωρες καθε μερα για τους επομενους 2 μηνες!

και ταυτοχρονα

Vismed gel (κουτι 20 αμπουλων μιας χρησης - κοστος 11.5ευρω) -> Μια σταγονα 4 φορες τη μερα για ΕΞΙ μηνες !

 

Καθε αμπουλα σε αυτα ειναι μια σταγονα? Μια σταγονα για καθε ματι μηπως? Οπως και να εχει, υπολογιζω οτι για το δευτερο θα χρειαστω 25 κουτια, και απο το πρωτο περιπου 40 κουτια ! Συνολο περιπου 650 ευρω μονο οι αμπουλες!

 

Πειτε μου οτι καπου κανω λαθος στους υπολογισμους please :P

 

Για το χρονικο διαστημα δεν ξερω γιατι εχω κανει lasik.Εχω διαβασει παντως οτι με prk τα δακρυα , κολυρια κλπ χρειαζοντε για πιο μεγαλο διαστημα.

 

Γιατι ομως 9,5 ευρω το κουτι τα δακρυα ? Μηπως παιζει καποια ... μιζα ? Στο post 212 γραφω οτι μου προτειναν τα Tears Naturale Free 0,6 ML τα 30 τεμαχια εχουν 5,5 ευρω και τα συνταγογραφω για την κορη μου που φοραει φακους και πληρωνω 1,5 ευρω συμμετοχη το κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι και τα συγκεκριμενα ΔΕΝ συνταγογραφουνται καν, δεν εχουν κουπονι... κατι τετοιο μου μυριζει και εμενα που ειπες.. ειναι απιστευτο τοσα λεφτα για τα δακρυα και τα gel! Δε μιλαω για κολληρια!

 

ασχετο: δυστυχως λογω παχους κερατοειδη μου ειπαν οτι ειμαι 'οριακος' για lasik και προτεινουν prk.. οποτε μονοδρομος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει lasik και εγω αλλα θυμαμαι εβαζα το απλο κολλυριο του εμποριου...septobor νομιζω το ελεγαν.ουτε 1 ευρω να κανει σημερα

Μου πηρε 1 μηνα μεχρι να φυγουν τα αιματωματα στο λευκο μερος του ματιου και για ενα μηνα ημουν σαν βαμπιρ αλλα μου αρεσε!!χεχε

Το κολλυριο το εβαζα συνεχεια.Οποτε ηθελα.Παιζει να εβαζα κ μισο μπουκαλι τις πρωτες μερες.

Οπως ειπα παντως εδω και 11 χρονια εχω αριστα αποτελεσματα κ αετησια οραση απο τα 18 μου!!χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3368755&postcount=216

και μενα μου χει κανει εντυπωση το θεμα με τα δακρυα ,τις τιμες και οτι δεν το αναφερουν γενικοτερα σαν εξτρα ποσο που θα χρειαστει μετα απο εγχειρηση.

το πρωτο πορισμα που εβγαλα ειναι οτι η κατηγορια που χρησιμοποιουν ειναι φυσικα δακρυα χωρις συντηρητικα.βεβαια στην 7η σελιδα γραφει διαφορες κατηγοριες(τα τεχνητα εχουν συντηρητικα που μπορει να σε πειραξουν λογο αλλεργιογονων).

Δευτερο πορισμα,ειναι τα ποσοστα σε καποιες ουσιες+ml απο καθε αμπουλες/φιαλιδιο-μερικα βγαζουν και φιαλιδιο αρκετων ml -...

ας πουμε εμενα μου πε hayolvet(δεν συνταγογραφουνται) 9.40ε.

αυτο που βλεπω απο μερικα σιτε ειναι οτι τα δακρυα που βαζω το ΥΑΛΟΥΡΟΝΙΚΟ ΝΑΤΡΙΟ ειναι 0,15% ενω ας πουμε στο vismed που πες λεει 0,18%

Τριτο πορισμα οτι μαλλον ειναι θεμα μιζας για προωθηση συγκεκριμενης μαρκας απο το καθε ιατρειο.

 

http://www.nextag.com/eye-drops-tears/compare-html

 

edit:τελικα απλα προτεινουν δακρυα με υαλουρονικο νατριο γιατι τα θεωρουν πιο καλα...

βρηκα σε 10ml με 0,15% 15ε μαρκα hyabak.απο αγγλια πιο φτηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα απο τα απλα (φτηνα) δακρυα ειναι αποτι καταλαβαινω κυριως οτι αυτα ειναι παχυρευστα (και χωρις συντηρητικά), ειδικα τα vismed gel που ειναι... gel .. τελος παντων.. το βλεπω να τα βαζω τις πρωτες 15 μερες και μετα πιο αραια και αν εχω ξηροφθαλμια μονο. anyway, θα ρωτησω τους γιατρους αυριο...

[ θα ψαξω να βρω τα κουτια των 60 αμπουλων που ειδα καπου οτι υπαρχουν, δε μπορει, θα συμφαιρουν περισσοτερο απο αυτα των 20! ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα απο τα απλα (φτηνα) δακρυα ειναι αποτι καταλαβαινω κυριως οτι αυτα ειναι παχυρευστα (και χωρις συντηρητικά), ειδικα τα vismed gel που ειναι... gel .. τελος παντων.. το βλεπω να τα βαζω τις πρωτες 15 μερες και μετα πιο αραια και αν εχω ξηροφθαλμια μονο. anyway, θα ρωτησω τους γιατρους αυριο...

[ θα ψαξω να βρω τα κουτια των 60 αμπουλων που ειδα καπου οτι υπαρχουν, δε μπορει, θα συμφαιρουν περισσοτερο απο αυτα των 20! ]

 

ρε συ το απλο φυσικο κολληριο γιατι δε το βαζεις?Εγω ετσι εκανα για κανα μηνα.Στο εχουν απαγορευσει για καποιο λογο?Εγω ειχα κανει lasik παντως αν παιζει ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειναι απλο το septobore

Μορφή / Περιεκτικότητα:

Η Ναφαζολίνη είναι ένα συμπαθομιμητικό φάρμακο που διεγείρει τους Α-αδρενεργείς υποδοχείς. Η ενστάλλαξη στον οφθαλμό προκαλεί συστολή των αγγείων του επιπεφυκότα, αναστέλλει την υπεραιμία και δημιουργεί στον ασθενή τα αίσθημα της άμεσης ανακούφισης. Συνδυάζει την αδρενεργητική δράση της Ναφαζολίνης με την αντισηπτική δράση του βορικού οξέος.

 

εγω λεω τουλ τις πρωτες βδομαδες να μην αλλαξεις μαρκες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειναι απλο το septobore

Μορφή / Περιεκτικότητα:

Η Ναφαζολίνη είναι ένα συμπαθομιμητικό φάρμακο που διεγείρει τους Α-αδρενεργείς υποδοχείς. Η ενστάλλαξη στον οφθαλμό προκαλεί συστολή των αγγείων του επιπεφυκότα, αναστέλλει την υπεραιμία και δημιουργεί στον ασθενή τα αίσθημα της άμεσης ανακούφισης. Συνδυάζει την αδρενεργητική δράση της Ναφαζολίνης με την αντισηπτική δράση του βορικού οξέος.

 

 

Wow!!κ το εβαζα με τα λιτρα να φανταστεις!!γαμησετα!!!Παντως θυμαμαι οτι στις οδηγιες ελεγε οτι ηταν απολυτα φυσικο...επειδη ομως εχουν περασει κ 11 χρονια απο τοτε παιζει να με απατα η μνημη μου κ να ηταν κανα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι και τα συγκεκριμενα ΔΕΝ συνταγογραφουνται καν, δεν εχουν κουπονι... κατι τετοιο μου μυριζει και εμενα που ειπες.. ειναι απιστευτο τοσα λεφτα για τα δακρυα και τα gel! Δε μιλαω για κολληρια!

 

ασχετο: δυστυχως λογω παχους κερατοειδη μου ειπαν οτι ειμαι 'οριακος' για lasik και προτεινουν prk.. οποτε μονοδρομος!

 

Αφου δεν εχουν κουπονι και κοστιζουν διπλασια τοτε...κατι μυριζει ασχημα.

 

Οσο για το μπουκαλακι που λεει ο φιλος htps το ιδιο υγρο ειναι αλλα θελει πολυ προσοχη μην κατσει κατι στην μυτη του μπουκαλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν εχουν κουπονι και κοστιζουν διπλασια τοτε...κατι μυριζει ασχημα.

 

Οσο για το μπουκαλακι που λεει ο φιλος htps το ιδιο υγρο ειναι αλλα θελει πολυ προσοχη μην κατσει κατι στην μυτη του μπουκαλιου.

 

Παντως τοτε το 99 ουτε 500αρικο δεν εκανε με τις δραχμες.Σημερα ποσο να χει?2-3 ευρω το πολυ.Δε το κοβω για παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο κολληριο αλλο δακρυα.

και κολληρια θα βαζω συμφωνα με την αγωγη για καποιο διαστημα (εμ τι νομιζατε?) - αυτα ειναι αντιφλεγμονοδη,, αντιβακτηριδιακα για να μη παρει μολυνση κτλ κτλ. Τα κολληρια ομως ειναι φτηνα (1.5 ευρω πχ) Ευτυχως ομως οχι κατι με κορτιζονη.

 

τα δακρυα ειναι κυριως για την ξηροφθαλμια, αλλη ιστορια αυτη. Το συγκεκριμενο που μου ειπαν ειναι στα 'παραιατρικα σκευασματα' γιαυτο δεν μπαινει σε συνταγογραφηση. Και καλα υποκαθιστα το υγρο των ματιων, δεν ειναι απλα για καθαρισμο ή για δημιουργια μιας υγρασιας. Θα δω μηπως το αλλαξω μετα απο καποιο διαστημα μεσω του γιατρου ή του φαρμακοποιου, αν δεν εχω και τοσο προβλημα με ξηρα ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους περισσοτερους που εχω κοιταξει το 1 απο τα 2κολυρια που θα σου δωσουν θα εχει κορτιζονη..θα δεις την συνθεση.

edit:σε αρκετες περιπτωσεις ειναι αναγκαια η χρηση κορτιζονης στις αρχες...

 

@τρν εννοειτε πως τα vismed ειναι απλα φυσικα δακρυα οπως τα αλλα που προτεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...