Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στους περισσοτερους που εχω κοιταξει το 1 απο τα 2κολυρια που θα σου δωσουν θα εχει κορτιζονη..θα δεις την συνθεση.

 

Κι εμενα μου ειχαν δωσει αλλα μονο για 3-4 μερες.Δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

λοιπον μια χαρα πηγαν ολα, τις πρωτες 4-5 ωρες πριν την εγχειριση ηταν λιγο δυσκολα τα πραγματα (τιποτα τραγικο ομως). την ιδια μερα κοιμήθηκα κανονικα 8ωρο - ουτε παυσιπονα ουτε τιποτα.

τις πρωτες δυο μερες ειχα καποια ευαισθησια στο φως, πλεον ομως εχει φυγει. βλεπω καθε μερα και πολυ καλυτερα απο την προηγουμενη, ακομα ομως οπως πριν με τα γυαλια, θα παρει καποιες μερες.

 

Πραγματικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα το θέμα!

 

Η πιο μεγαλη ταλαιπωρια ειναι οι σταγονες με τα δακρυα ολη την ωρα, αλλα τι να κανουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μια χαρα πηγαν ολα, τις πρωτες 4-5 ωρες πριν την εγχειριση ηταν λιγο δυσκολα τα πραγματα (τιποτα τραγικο ομως). την ιδια μερα κοιμήθηκα κανονικα 8ωρο - ουτε παυσιπονα ουτε τιποτα.

τις πρωτες δυο μερες ειχα καποια ευαισθησια στο φως, πλεον ομως εχει φυγει. βλεπω καθε μερα και πολυ καλυτερα απο την προηγουμενη, ακομα ομως οπως πριν με τα γυαλια, θα παρει καποιες μερες.

 

Πραγματικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα το θέμα!

 

Η πιο μεγαλη ταλαιπωρια ειναι οι σταγονες με τα δακρυα ολη την ωρα, αλλα τι να κανουμε!

 

Ποσο μυωπια ειχες κ δεν βλεπεις ακομα χωρις γυαλια?

Εγω αμεσως μετα την επεμβαση δλδ με το που σηκωθηκα απο κρεβατι εβλεπα χωρις μυωπια καθολου.Απλα θαμπα.Ειχα 2 και 2.15 κ ειχα κανει lasik.Απλα η θαμπαδα εφυγε πανω στις 4-5 μερες.Αλλα γυαλια δεν ξαναφορεσα απο την στιγμη που σηκωθηκα απο το κρεβατι δλδ απο τα 18 μου

 

Μαλιστα στο 3μηνο τσεκαπ βρηκε ο γιατρος μου οτι βλεπω κατα 30% καλυτερα απο τον μεσο ορο οσων ποτε δεν ειχαν μυωπια κ ηθελε να με τρεχει σε κατι συνεδρια στην Κρητη ...αλλα θα μου πεις τοτε ηταν 1999 κ τα lasik δεν ειχαν παρει τοσο εκταση οσο σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μια χαρα πηγαν ολα, τις πρωτες 4-5 ωρες πριν την εγχειριση ηταν λιγο δυσκολα τα πραγματα (τιποτα τραγικο ομως). την ιδια μερα κοιμήθηκα κανονικα 8ωρο - ουτε παυσιπονα ουτε τιποτα.

τις πρωτες δυο μερες ειχα καποια ευαισθησια στο φως, πλεον ομως εχει φυγει. βλεπω καθε μερα και πολυ καλυτερα απο την προηγουμενη, ακομα ομως οπως πριν με τα γυαλια, θα παρει καποιες μερες.

 

Πραγματικά αξίζει τον κόπο και τα χρήματα το θέμα!

 

Η πιο μεγαλη ταλαιπωρια ειναι οι σταγονες με τα δακρυα ολη την ωρα, αλλα τι να κανουμε!

 

 

Lasik ή prk εκανες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prk βρε παιδια εννοειτε, το εχω πει και σε προηγουμενο ποστ - δεν γινοταν να κανω lasik λογω λεπτου κερατοειδή.

Σήμερα βλεπω σχεδον τελεια!

[γυρω στα 4 ειχα μυωπία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prk βρε παιδια εννοειτε, το εχω πει και σε προηγουμενο ποστ - δεν γινοταν να κανω lasik λογω λεπτου κερατοειδή.

Σήμερα βλεπω σχεδον τελεια!

[γυρω στα 4 ειχα μυωπία)

 

 

Η κλασικη μου ευχη: Καλωσηρθες σε ενα πιο ομορφο κοσμο χωρις παλιογυαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έκλεισα το πρώτο ραντεβού στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών.

 

Βασικά, παρ' όλο που έχω λίγη μυωπία (1,5 και στα 2 μάτια), έχω συνηθίσει να φοράω συνέχεια γυαλιά, οπότε διαβάζοντας και τα σχόλια όσων έχουν κάνει την επέμβαση στο thread, αποφάσισα να πάω και εγώ.

 

Μου είπαν ότι, παρ' όλο που είναι κρατικό, τόσο το επίπεδο των γιατρών όσο και των μηχανημάτων είναι κορυφαίο.

Ξέρεις κανείς λεπτομέρειες;

Έχει κάνει κανείς την επέμβαση εκεί;

 

Πάντως, τηλεφωνικά, ήταν πολύ εξυπηρετικοί, έκλεισα γρήγορα το 1ο ραντεβού και, από ό,τι μου είπαν, μετά από 1 βδομάδα, αν οι πρώτες εξετάσεις είναι εντάξει, μπορεί να γίνει η επέμβαση.

Για τη LASIK μου είπαν πολύ καλή τιμή, €1760 και για τα δύο μάτια με απόδειξη.

Για την PRK είναι €1260.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, τηλεφωνικά, ήταν πολύ εξυπηρετικοί, έκλεισα γρήγορα το 1ο ραντεβού και, από ό,τι μου είπαν, μετά από 1 βδομάδα, αν οι πρώτες εξετάσεις είναι εντάξει, μπορεί να γίνει η επέμβαση.

Για τη LASIK μου είπαν πολύ καλή τιμή, €1760 και για τα δύο μάτια με απόδειξη.

Για την PRK είναι €1260.

 

Πολύ καλές τιμές και οι δύο.

 

Δεν έχω ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο νοσοκομείο, αλλά γιατί να μην είναι καλό?

 

Όπως και να έχει καλή επιτυχία στην επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κανένα νέο Λευτέρη?

Τόσο η τιμή που ανέφερες όσο και το ότι είσαι από τους τελευταίους χρονικά που πήγαν για λασίκ μου προκαλεί περιέργεια...

Αν πάει μια χαρά θα πάω κι εγώ εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Θεσσαλονίκη ξέρουμε κάτι;

Μου πρότειναν να πάω στον Μόσχου, στα jumbo στο Λιμάνι.

Έχει πολύ καλή φήμη.

Από τιμές γύρω στα 1800 (για lasik) μου είπαν άτομα που πήγαν, αλλά είναι συζητήσιμες.

 

Υπάρχει και μια καινούρια μέθοδος, με Femtosecond στη μέθοδο Lasik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παιδιά αν κάποιος έχει γνωστό γιατρό να ρωτήσει αν ισχύει αυτό για τα χτυπήματα στο μάτι θα με υποχρεώσει.

Εννοώ δηλαδή το ότι το μάτι μετά την λασίκ πάντα θα είναι ευαίσθητο στα χτυπήματα λόγω του φλαπ που ποτέ δεν "κολλάει" εντελώς.

 

Είναι πολύ επίφοβο να το κάνω αν ισχύει μιας και ασχολούμαι χρόνια με την πυγμαχία!

Από την άλλη αν δεν ισχύει και μετά από μερικούς μήνες είναι τόσο ευαίσθητο όσο και ένα φυσιολογικό μάτι,αξίζει την αναμονή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παιδιά αν κάποιος έχει γνωστό γιατρό να ρωτήσει αν ισχύει αυτό για τα χτυπήματα στο μάτι θα με υποχρεώσει.

Εννοώ δηλαδή το ότι το μάτι μετά την λασίκ πάντα θα είναι ευαίσθητο στα χτυπήματα λόγω του φλαπ που ποτέ δεν "κολλάει" εντελώς.

 

Είναι πολύ επίφοβο να το κάνω αν ισχύει μιας και ασχολούμαι χρόνια με την πυγμαχία!

Από την άλλη αν δεν ισχύει και μετά από μερικούς μήνες είναι τόσο ευαίσθητο όσο και ένα φυσιολογικό μάτι,αξίζει την αναμονή!!

 

Δυστυχως αν ασχολεισαι με πυγμαχια φοβαμαι οτι δεν εισαι δεικτικος για lasik αλλα καλυτερα να ρωτησεις εσυ ενα γιατρο και να δεις αν υπαρχει εναλλακτικη μεθοδος.

Κολλαει το φλαπ αλλα νομιζω οτι θα εινια παντα ενα κολλημενο φλαπ οπποτε και πιο ευαισθητο σε τυχον δυνατο χτυπημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα νέο Λευτέρη?

Τόσο η τιμή που ανέφερες όσο και το ότι είσαι από τους τελευταίους χρονικά που πήγαν για λασίκ μου προκαλεί περιέργεια...

Αν πάει μια χαρά θα πάω κι εγώ εκεί!

 

Πήγα σήμερα τελικά.

Πολύ καλές εντυπώσεις από το Οφθαλμειατρείο Αθηνών.

Πολύ ευγενικό προσωπικό και 1,5 ώρες λεπτομερείς εξετάσεις.

Εμένα μου βρήκαν και 0,25 αστιγματισμό, που δεν το είχε ανακαλύψει κανένας οφθαλμίατρος εδώ και 20 χρόνια.:X

Τελικά, οι γιατροί με αποθάρρυναν από το να κάνω την επέμβαση, γιατί με τόσους λίγους βαθμούς μυωπίας (τελικά έχω 1 βαθμό σε κάθε μάτι και όχι 1,5) έχει αρκετές πιθανότητες να αποτύχει (μου ανέφερε και περιπτώσεις που οι ασθενείς επέμεναν να την κάνουν, και την πάτησαν) ακόμα και η PRK.

Από τη στιγμή που δε θα προχωρήσω, δε ρώτησα, αν στο lasik χρησιμοποιούν μικροκερατόμο ή femtosecond.

 

Πάντως, οι τιμές είναι αυτές που είχα πει, €1260 για PRK και €1760 για lasik με αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...