Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είναι επέμβαση κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% αποτέλεσμα πάντα αφήνουν ένα ανοικτό παραθυράκι επιπλοκών. Όταν όμως σου δίνουν 99% επιτυχία ε όπως και να το κάνεις μπορείς να δείξεις εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Επειδή είναι επέμβαση κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% αποτέλεσμα πάντα αφήνουν ένα ανοικτό παραθυράκι επιπλοκών. Όταν όμως σου δίνουν 99% επιτυχία ε όπως και να το κάνεις μπορείς να δείξεις εμπιστοσύνη.

 

 

Ετσι ακριβως.....Και δεν εχω ακουσει κανενα να εχει επιπλοκες από αυτή την εμεμβαση και ξερω αρκετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά θέλω και εγώ να κάνω εγχείρηση κάτι το οποίο μου πρότεινε ο γιατρός μου γιατί τόσα χρόνια φακούς επαφής (είμαι 27 σήμερα) έχω περάσει κατά καιρούς διάφορες επιπεφυκίτιδες κερατίτιδες κλπ κλπ

 

Στο ένα μάτι έχω 2,35 στο άλλο 1,85 (μαζί με αστιγματισμό). Δείχνει ότι είναι σταθερή εδώ και χρόνια...

 

Για μέθοδο κλπ δεν έχω συζητήσει τπτ ακόμα μαζί του. Με αυτά που διαβάζω πάντως εάν υπα΄ρχει η δυνατότητα και μπορώ θα προτιμήσω την lasik, κυρίως για τις λιγότερες επιπλοκές όπως και για το χρόνο ανάρρωσης, αλλά ο γιατρός θα το κρίνει αυτό.

 

Να ρωτήσω... Ισχύει ότι μετά την επέμβαση ενδέχεται να βλέπεις θολά τελίως; Και ότι επανέρχεται μετά από 4-5 μέρες πλήρως; Επίσης κολλύρια για πόσο καιρό μετά βάζεις;

Κάτι άκουσα ότι για 1-2 μήνες είσαι με κολλύριο στο χέρι ανά 2 ώρες.... Επίσης με τη χρήση υπολογιστή τι γίνεται;; Εχω μια διπλωματικη στη μεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με lasik θολα εβλεπα μονο την ημερα της επέμβασης . Από την άλλη μερα μια χαρα .

 

Κολυρια για μια βδομαδα εβαζα μονο που σταδιακα  αραίωναν

 

Από την ημερα της επέμβασης εστω με δυσκολια εκατσα λιγο στον υπολογιστη

 

Από την επομενη κανενα πρόβλημα

 

Για μεθοδο prk δεν εχω εμεπιρια και καλυτερα να πει οποιος ξερει αλλα την μεθοδο θα στην καθορισει ο γιατρος και πρεπει να είναι της εμπιστοσύνης σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι ο γιατρός θα είναι εμπιστοσύνης.

Εγώ συγκεκριμμένα έχω 2 οι οποίοι έχουν χειρουργήσει με laser 2 συγκενικά μου πρόσωπα. Θα διαλέξω αυτόν που θα μου κάνει κλικ βάσει αυτών που θα μου προτείνει. Τιμή απ ότι κατάλαβα η διαφορά τους είναι 200-300 ευρώ αλλά αυτό δεν με ενδιαφέρει μπροστά στο να γίνει σωστά η εγχείρηση.

 

Με προβληματίζει λίγο το αριστερό μάτι, δείχνει σα να έχει ανέβει λίγο η μυωπία ελάχιστα αλλά μπορεί να είναι ο αστιγματιμός αυτό. Και σκέφτομαι μήπως αυτό μου πει να περιμένω ακόμα άλλα 2 χρόνια για να σταθεροποιηθεί καλύτερα...

 

Κολλύρια μόνο για μια εβδομάδα;;; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα ρωτησα τον γιατρο μου για το κοστος και μου ειπε 3.000 ευρω και οτι εαν καποιος μου πει λιγοτερο εχει πιο παλια τεχνολογια. Σαν πολλα δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα ρωτησα τον γιατρο μου για το κοστος και μου ειπε 3.000 ευρω και οτι εαν καποιος μου πει λιγοτερο εχει πιο παλια τεχνολογια. Σαν πολλα δεν ειναι?

 

 

Παρα πολλα είναι .....Στο athensvision με το τελευταιας τεχνολογιας μηχανημα Amaris 7ης γενιας το κοστος νομιζω είναι πιο χαμηλο .

 

http://www.athensvision.eu/content/view/58/107/lang,el

 

Αν θελεις πιο πολλα με pm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω και εγώ να κάνω εγχείρηση κάτι το οποίο μου πρότεινε ο γιατρός μου γιατί τόσα χρόνια φακούς επαφής (είμαι 27 σήμερα) έχω περάσει κατά καιρούς διάφορες επιπεφυκίτιδες κερατίτιδες κλπ κλπ

 

Στο ένα μάτι έχω 2,35 στο άλλο 1,85 (μαζί με αστιγματισμό). Δείχνει ότι είναι σταθερή εδώ και χρόνια...

 

Για μέθοδο κλπ δεν έχω συζητήσει τπτ ακόμα μαζί του. Με αυτά που διαβάζω πάντως εάν υπα΄ρχει η δυνατότητα και μπορώ θα προτιμήσω την lasik, κυρίως για τις λιγότερες επιπλοκές όπως και για το χρόνο ανάρρωσης, αλλά ο γιατρός θα το κρίνει αυτό.

 

Να ρωτήσω... Ισχύει ότι μετά την επέμβαση ενδέχεται να βλέπεις θολά τελίως; Και ότι επανέρχεται μετά από 4-5 μέρες πλήρως; Επίσης κολλύρια για πόσο καιρό μετά βάζεις;

Κάτι άκουσα ότι για 1-2 μήνες είσαι με κολλύριο στο χέρι ανά 2 ώρες.... Επίσης με τη χρήση υπολογιστή τι γίνεται;; Εχω μια διπλωματικη στη μεση...

 

Εγω με τη Lasik σε περίπου 1 μήνα είδα τελείως καλά όπου αυτό είναι το διάστημα για την πλήρη ανάρρωση. Από την 2η όμως μέρα μπορείς κανονικά να κάθεσαι στον υπολογιστή και να οδηγάς. Απλά καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μια θολούρα.

Τα κολλύρια την πρώτη βδομάδα είναι ανά 2 ώρες γιατί παίρνεις δύο. Έπειτα μένεις μόνο με το ένα που είναι ανά 4 ώρες τη μια βδομάδα ανά 3 την επόμενη κοκ. Βέβαια αυτό είναι το υποχρεωτικό, μπορείς και πιο συχνά μιας και τον πρώτο καιρό θα ξεραίνονται πολύ εύκολα. Εγώ απ όσο θυμάμαι και την 2η εβδομάδα τύχαινε να βάζω και κάθε ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοκκινίλες/ερεθισμό στα μάτια μετά την επέμβαση είχατε; Και εαν ναι για πόσο καιρό περίπου;

 

Συνολικά δλδ τα κολλύρια (η το κολλύριο) είναι για ένα μήνα; Βέβαια για να πω την αλήθεια ούτως η άλλως και τώρα βάζω συχνά δάκρυα γιατί είναι ευαίσθητα τα μάτια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοκκινίλες/ερεθισμό στα μάτια μετά την επέμβαση είχατε; Και εαν ναι για πόσο καιρό περίπου;

 

Συνολικά δλδ τα κολλύρια (η το κολλύριο) είναι για ένα μήνα; Βέβαια για να πω την αλήθεια ούτως η άλλως και τώρα βάζω συχνά δάκρυα γιατί είναι ευαίσθητα τα μάτια μου...

 

 

Απολυτως καμμια κοκκινιλα ή ερεθισμο . Τεχνικα δακρυα εβαλα πολύ λιγες φορες γιατι δεν τα ειχα αναγκη και εβαλα απλα γιατι το ειπε ο γιατρος

 

Το κολλυρια όπως τα ειπε κι ο φιλος παραπανω αλλα αν δεν κανω λαθος (πανε και 6 χρονια τωρα) όχι τοσο συχνα και τοσο μακροπρόθεσμα

 

Την μια μερα εκανα την επεμβαση , την άλλη πηγα για επανεξεταση και την επομενη κανονικα στη δουλεια που εχω pc  αν και μπορουσα ευκολα να λειψω καμμια 10αρια μερες

 

Μονο το πρωτο βραδυ που εγραψα εντυπώσεις εδώ ειχα πρόβλημα με το pc

 

Λογω ηλικιας εχω χαλασει αρκετες φορες λεφτα για κατι που μετανοιωσα αλλα ποτε τα 2.000 για το laser !!! Μετα από 37 χρονια με γυαλια νοιώθω υπεροχα με τα γυαλια ηλιου μονο.Τα οποια είναι ακρως απαραίτητα ειδικα τον πρωτο καιρο μετα την επεμβαση αλλα και πιο μετα καλο κανουν όταν εχει ηλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέφθηκα τη γιατρό. Συζήτησα μαζι της της απορίες μου.

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή μου πρότεινε μια νέα μέθοδο PRK από ότι μου είπε . Μου είπε επίσης ότι τη lasik την προτιμούμε σε υψηλές μυωπίες εγώ είμαι κοντά στο 2... Αλλά μου είπε ότι όλα θα τα δούμε προεγχειρητικά.

Επίσης μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να μου υπογράψει κανένα χαρτί για 100% επιτυχία, αλλά κατά 99% όλα θα γίνουν και αυτό λέει σε όλους.

 

Να ρωτήσω γιατί εαν κάποιος έχει πάχος στον κερατοειδή (και ότι άλλο απαιτείται) του προτείνουν prk; Απο ότι διάβασα και στο τόπικ πολλοί έγραψαν ότι ο γιατρός τους πρότεινε prk και ας ήταν κατάλληλοι για lasik...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω ότι η prk συνισταται σε μικρο παχος κερατοειδούς και σε ατομα υψηλης μυωπιας . Με 2 βαθμούς αν στον ελεγχο δεν προκυψει κατι μια χαρα νομιζω μπορεις lasik .Για ρωτα και άλλο γιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου, θα πάρω κι αλλες γνωμες εννοειται....

 

Ετσι να κανεις αλλα από ένα δυο το πολύ γιατρους ακομα αλοιως θα σε μπερδεψουν .Ρωτα φιλους σου που εχουν κανει την επεμβαση να σου συστησουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήραμε και δεύτερη γνώμη από γιατρό.

 

Όπως δείχνουν τα πράγματα πιθανόν και την άλλη βδομάδα θα γίνει η επέμβαση σε κεντρικό οφθαλμολογικό κέντρο στην Αθήνα. Φακούς δεν πρόκειτε να φορέσω μέχρι εκείνη τη μέρα, ήδη απέχω 10 μέρες κια ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί ποτέ... Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Ο προεγχειρητικός πόση ώρα περίπου παίρνει; Σκέφτομαι να γίνει την ίδια μέρα και ο προεγχειρητικός και η επέμβααση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...