Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Από την χαρα μου που θα φοραγα γυαλια ηλιου χωρις μυωπια ειχα παρει δυο ζευγάρια μαζι !!!

 

Πριν φοραγα ηλιου αλλα με μυωπικούς φακους όταν οδηγουσα κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να μοιρατσώ την εμπειρία μου μια στα γρήγορα και θα βγω...

 

Εκλεισα ραντεβού τελικά σε ένα οφθαλμολογικο κέντρο στην ΑΘήνα. 'Εκανα τον προεγχειρητικό έλεγχο και σε κανα 2ωρο τελικά μετά τις εξετάσεις μου είπαν ότι μπορώ να κάνω την επέμβαση και ότι μάλιστα μπορώ και lasik.

 

Συζήτησα με τους γιατρούς τους προβληματισμούς μου, για τυχόν επιπλοκές ομίχλες, φωτοδτέφανα, διπλά φώρα κλπ που ειχα διαβασει και μου είπαν ότι δεν θα έχω κανένα απολύτως θέμα.

Πήρα μια βαθιά ανάσα και αποφάσισα σε λίγες ώρες την ιδια μερα να με βάλουν μέσα να ξεμπερδεύω....

 

Κανονίσαμε για Lasik αφού με έπαιρνε και σε πάχος και μου το πρότειναν και το ήθελα και εγώ γιατί σκεφτόμουνα την ανάρρωση με την prk που έχω ακούσει ότι για κάποιους είναι δράμα...

 

Την ώρα του "χειρουργίου": Ντάξει τρομερή εμπειρία δεν είχα κάτσει και ποτέ σε επέμβαση η αλήθεια είναι αλλά αν και laser επέμβαση δεν θα έλεγα ότι ήταν λες και πας για καφεδάκι.

Κάποιο πόνο/ανοχληση σε κάποια στιγμή που κάτι βγάζανε/βάζανε στο ματι (δεν θυμάμαι γιατί ήμουν και στο σκοτάδι) τον ένιωσα αρκετά! Το laser σαν laser δεν πονάει απ' ότι κατάλαβα.

 

Μετά το χειρουργείο:

Βγαίνοντας μετά από κάνα 20 λεπτο που πηρε η επέμβαση έβλεπα θολά αλλά όχι σε βαθμό να μην βλεπεις που πατάς ή κάτι τέτοιο ας πούμε γιατί τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα.

Είδα κάποια στιγμή σε ένα καθρέπτη τα μάτια μου και έπαθα ένα αρχικο σοκ μιας και τα μάτια ήταν εντελώς κόκκινα! Μου δώσανε οδηγίες/κολλύρια και την έκανα για το σπίτι.

 

Μετά από κάνα μισάωρο μες στο αμάξι (γιατι πεσαμε και σε κινηση) ένιωσα μια ενόχληση σαν επιπεφυκίτιδα όσοι ξερουν απο φακους επαφης αλλά οχι τπτ τρομερά πράγματα... Παρατήρησα όμως ότι όσο περναγε η ώρα ότι άρχισε να ξεθολώνει το τοπίο και αυτό με έκανε να είμαι αρκετά αισιόδοξος. Επίσης φέυγοντας είχε αρχίσει να βραδιάζει και μου δώσαν κατι γυαλιά ηλίου προστατευτικά και για το βράδυ των δύο πρώτων ημερών μου είπαν

.Ενιωθα μια ενόχληση στα φώτα στο δρόμο κάποιια στιγμή που από περιέργια έβγαλα τα γυαλιά ηλίου αλλά και πάλι δεν ήταν κάτι τρομερό.

Επίσης ουτε starbursts είδα ούτε τίποτα περίεργα σε ανυσηχητικό βαθμό. Αυτο μου εφερε ενα πρωτο χαμογελο...

Αργότερα στο σπίτι μετά από κάνα 4ωρο η θολούρα είχε σπάσει πολύ οχι 100% φυσικά. Πόνος επίσης δεν υπήρχε παρά ελάχιστος σχεδόν μηδαμινός....αλλά μιας και είμαι ο κλασσικος ανυπόμονος προσπάθησα να δω μέσα στο σπίτι και είδα ότι υπήρχε ακόμα μια θολούρα από το ένα μάτι αν και το άλλο είχε καθαρίσει αρκετά.

Μπορώ να πω 6 ώρες μετά την επέμβαση ότι στο ένα μάτι ήμουν στο 90+ % ενώ στο άλλο στο 80-85% θα έλεγα. Μακρυά πάντως έβλεπα καλά, οχι τελεια φυσικα! Φανηκε οτι εγινε δουλεια...  υπολογιστες,νερα,κινητα καθολου.

 

Επεσα λοιπόν να κοιμηθώ γεμάτος αγωνία και φοβο πως να ξαπλωσβ μην τυχόν και το τραυματίσω στον ύπνο αλλά ημουν και αισιόδοξος ταυτόχρονα για την επόμενη μέρα.

 

Την επόμενη μέρα: (χθες)

Τα πραγματα ακόμα καλύτερα απ οτην προηγούμενη μέρα. Απο το μπαλκόνι μου στην Αργυρούπολη έβλεπα... την Πάρνηθα που λέει ο λόγος και τα μακρινά σπίτια άνετα...

Σε μεσαίες αποστάσεις είχα μια θολούρα ακόμα από το ένα μάτι αλλά όχι σε τρομερο βαθμό αν και αυτό με ανυσηχησε λιγο. Τα κολλύρια παρατήρησα ότι θόλωναν το μάτι, νερό ούτε κατά διάνοια δεν χω ρίξει μέχρι σήμερα, ούτε τρίψιμο. Η κοκκινιλα του χειρουργειου ειχε εξαφανιστει επισης.

Ο γιατρός το απόγευμα μου είπε ότι τα πάω άψογα. Μου έδειξε και τις κλασσικα νούμερα για μυωπεία/αστιγματισμό: τα έβλεπα όλα.

Μεχρι το βραδυ ειχαν φτιαξει ακόμα πιο πολυ τα πραγματα. Η θολουρα εσπαγε σιγα σιγα και στο αλλο μάτι. το βραδυ πηγα μια μικρη βολτα με το αμαξι με τον ξαδερφο μου φυσικα οδηγό.

Προβλημα θα ελεγα μονο οτι ειδα σε καποιο βαθμο απο τα απέναντι φώτα αλλα και παλι οχι τραγικά... γενικα πολυ περιεργη η αισθηση να βλεπεις χωρις φακους και γιαλιά.... Λες και ηταν κατι αγνωστο για εμενα. 

 

Θυμηθηκα τοτε τις επιλοκες που ειχα διαβασει σε αλλα sites που λεγανε για φωτοστεφανα και εντονα φωτα ακομα και σε λαμπες του δρομου μικρους φωτισμους η ομίχλη το βράδυ και ανακουφιστηκα!

 

Το βράδυ την έπεσα αλλα δεν νυσταζα και για λίγο άνοιξα το κινητό αλλά για λίγο. Υπλογιστης νερό καθολου.

 

Την δευτερη μέρα: (Σήμερα δλδ) Ολα δείχνουν πάρα πολύ καλά. Η θολούρα η χθεσινη δεν υπάρχει σχεδον καθολου στο αλλο ματι. Τα μάτια βλέπουν άψογα. Μόνο που σήμερα σηκώθηκα με μια ελαφρά ξηροτητα ισως γιατι χθες δεν μπορουσα να κοιμηθω ευκολα και ημουν σχεδον 10 ωρες χωρις σταγονες δακρυων. Πάντως με ενστάλλαξη σταγόνων τις 2 πρώτες ώρες μετά το ξύπμνημα έφυγε η ξηρότητα.

 

Πρωινή βόλτα με αμάξι όλα άψογα. Με γυαλιά ηλίου όμως απαραίτητα για λόγους προστασίας Ενοχληση καμια απολυτως!!!

 

Το απογευμα επισκεψη στο γιατρο παλι...

Και μπηκα για λιγο τωρα στον υπολογιστη μετα απο 3 μέρες κοντά...  Πάντως και στο pc δεν φαίνεται να έχω κάποια ενόχληση αλλά θα βγω συντομα...

 

Ενα πρωτο συμπερασμα για την επεμβαση:

Εχω 2 μέρες  που  έκανα την επέμβαση... και μονο οτι βλεπω χωρις τα πατομπουκαλα και τους φακους που μου δημιουργησαν ενα καρο προβληματα , χωρια το βαλε βγαλε ολη την ωρα και τα δακρυα που επρεπε παντα να βαζω... Αξιζουν τα λεφτα και με το παραπανω... 1800 ευρω έδωσα...

 

Σκεφτείτε το παιδιά σοβαρά όσοι έχετε θέμα με μυωπία και φυσικά είστε κατάλληλοι... Εμπιστευτείτε ένα καλο γιατρο /κλινικη συζητειστε μαζι του και προχωρηστε το... Ειδα πολυ κοσμο εκεινη τη μερα, νεο κοσμο απο 20-30 χρονων να κανει το ιδιο με εμενα... Κατα τη γνωμη μου μονο διαλεχτε καποια κλινικη στην Αθηνα. μην καταφευγετε σε φθηνιαρικες λυσεις αν κατι δεν σας αρεσει/δεν εμπιστευεστε η δειτε οτι σας κανει νερα, γιατι ακουσα πολλα κουλα για επεμβασεις σε Βουλγαριες και Τουρκιες... Ματια ειναι δεν αξιζει να παιζουμε.

Το μονο μου θεμα ειναι οτι ειμαι ανα 1 ωρα με ενα κολλυριο στο χερι αλλα χαλαλι. Σε 4 μερες θα ειμαι μονο με το ενα...  ..

.

ωραιος με γεια τα νεα ματια χαχα, το σκεφτομαι σοβαρα και εγω να κανω να ξεμπερδευω καθως εχω 2 και 2,5 στα ματια αλλα θα παω τον επομενο μηνα να κοιταξω αν εχει ανεβει ( κλεινω εναν χρονο απο την τελευταια μου φορα που κοιταξα την μυωπια  και αν ειναι σταθερη ισως μπω και εγω στο λουκι αυτο ) ειμαι μολις 20 και φοβαμαι τα χειρουργια-γιατρους κλπ, ακομα και τον καθαρισμο φοβαμαι στην οδοντιατρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος με γεια τα νεα ματια χαχα, το σκεφτομαι σοβαρα και εγω να κανω να ξεμπερδευω καθως εχω 2 και 2,5 στα ματια αλλα θα παω τον επομενο μηνα να κοιταξω αν εχει ανεβει ( κλεινω εναν χρονο απο την τελευταια μου φορα που κοιταξα την μυωπια  και αν ειναι σταθερη ισως μπω και εγω στο λουκι αυτο ) ειμαι μολις 20 και φοβαμαι τα χειρουργια-γιατρους κλπ, ακομα και τον καθαρισμο φοβαμαι στην οδοντιατρο

 

 

Εγω να δεις ποσο τον φοβάμαι αλλα την επεμβαση δεν την φοβηθηκα καθολου . Εισαι σε οριακη ηλικια για αυτή και να το προσεξεις καλα ...Πρεπει να εχεις τουλάχιστον 2 χρονια σταθερη μυωπια και φυσικα εμπιστοσυνη σε ότι σου πει ο γιατρος .Που σημαινει και εμπιστοσυνη σε αυτόν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά φαίνονται 5 μέρες μετά την επέμβαση.

 

Το ενα μάτι ήταν μια χαρά 12 ώρες μετά την επέμβαση, στο άλλο είχε μείνει μια ελαφριά θολούρα όχι τπτ τρομερό που δείχνει ότι έσπασε σημαντικά από χθες/προχθές.

 

Την τρίτη μέρα είπα να πάω καμιά βόλτα το βράδυ με το αμάξι.

Μου φάνηκε σα να με κουράζουν τα φώτα στο δρόμο. 

Eυτυχώς Halos, starbursts και τέτοια δεν είδα καθόλου. Ίσως να είχα ελαφρώς απο το μάτι με τη θολούρα, όταν έκλεινα το άλλο αλλά και πάλι καμία σχέση με αυτα που γράφονται στα complications.

Και ο υπολογιστής σαν να με κούραζε κάπως εκείνο το βράδυ, οπότε τον απέφυγα.

 

Την τέταρτη μέρα (χθες δλδ) τα πράγματα είχαν φτιάξει το βράδυ περισσότερο, δεν ένιωσα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση στο δρόμο, μάλλον ψυχολογικό είναι το θέμα γιατί ανυσηχούσα με αυτά ποου διάβαζα και κοίταζα τα φώτα των άλλων μπας και βλέπω αστέρια ή φωτοστέφανα γύρω από λάμπες :-D ghosts δεν είχα από την πρώτη στιγμή ούτε διπλά αντικείμενα.

 

Σήμερα ο γιατρός μου είπε να ρίξω λίγο νερο στα μάτια με προσοχή γιατί έχω μακρυές βλεφαρίδες και τα κολλύρια έχουν κολλήσει πάνω τους και θέλουν κάτι σαν καθάρισμα.

 

Η όραση πάντως ειδικά μακρινή τα σπάει.

 

Το μόνο αρνητικό ότι το πρωί τα μάτια θέλουν δάκρυα. Σήμερα σχεδόν δεν μπορούσα να τα ανοίξω όταν ξύπνησα, ελπίζω να καλυτερεύσει.... Όσοι είχατε θέμα με ξηροφθαλμία έστρωσε καθόλου και εαν ναι πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά φαίνονται 5 μέρες μετά την επέμβαση.

 

Το ενα μάτι ήταν μια χαρά 12 ώρες μετά την επέμβαση, στο άλλο είχε μείνει μια ελαφριά θολούρα όχι τπτ τρομερό που δείχνει ότι έσπασε σημαντικά από χθες/προχθές.

 

Την τρίτη μέρα είπα να πάω καμιά βόλτα το βράδυ με το αμάξι.

Μου φάνηκε σα να με κουράζουν τα φώτα στο δρόμο. 

Eυτυχώς Halos, starbursts και τέτοια δεν είδα καθόλου. Ίσως να είχα ελαφρώς απο το μάτι με τη θολούρα, όταν έκλεινα το άλλο αλλά και πάλι καμία σχέση με αυτα που γράφονται στα complications.

Και ο υπολογιστής σαν να με κούραζε κάπως εκείνο το βράδυ, οπότε τον απέφυγα.

 

Την τέταρτη μέρα (χθες δλδ) τα πράγματα είχαν φτιάξει το βράδυ περισσότερο, δεν ένιωσα κάποια ιδιαίτερη ενόχληση στο δρόμο, μάλλον ψυχολογικό είναι το θέμα γιατί ανυσηχούσα με αυτά ποου διάβαζα και κοίταζα τα φώτα των άλλων μπας και βλέπω αστέρια ή φωτοστέφανα γύρω από λάμπες :-D ghosts δεν είχα από την πρώτη στιγμή ούτε διπλά αντικείμενα.

 

Σήμερα ο γιατρός μου είπε να ρίξω λίγο νερο στα μάτια με προσοχή γιατί έχω μακρυές βλεφαρίδες και τα κολλύρια έχουν κολλήσει πάνω τους και θέλουν κάτι σαν καθάρισμα.

 

Η όραση πάντως ειδικά μακρινή τα σπάει.

 

Το μόνο αρνητικό ότι το πρωί τα μάτια θέλουν δάκρυα. Σήμερα σχεδόν δεν μπορούσα να τα ανοίξω όταν ξύπνησα, ελπίζω να καλυτερεύσει.... Όσοι είχατε θέμα με ξηροφθαλμία έστρωσε καθόλου και εαν ναι πότε;

 

 

Αν και πολύ μεγαλύτερος σε ηλικια από σενα δεν ειχα 6 χρονια τωρα κανενα από αυτά τα "προβλήματα" αλλα δεν νομιζω να είναι ανησυχιτικα.Εκανα την επεμβαση στα 50 μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά τις πρώτες μέρες θα έχεις ξηροφθαλμία, πόσο μάλλον αν βρίσκεσαι σε χώρο με καπνό ή σκόνες. Μετά όπως ήσουν και πριν την εγχείριση. Εγώ πάντως ακόμη και τώρα, 2 χρόνια μετά καμιά φορά το βράδυ βάζω καμιά σταγόνα επειδή κάθομαι και ώρες στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνό ή σκόνες ούτε κατά διάνοια, τσιγάρο θέλω να ανάψω αλλά το σκέφτομαι και δεν το κάνω.

 

Και το a/c με ρέγουλα το έχω ακόμα. Τεχνητά δάκρυα ειχα και πριν γιατί με τους φακούς επαφής χωρίς δάκρυα ειδικά το καλοκαίρι η κατάσταση ήταν δραματική...

 

Κάπου επίσης διάβασα ότι τα Ω3 βοηθάνε ως συμπλήρωμα την ξηροφθαλμία...

 

Πολλές φορές που γυρναω σπιτι νομιζω οτι φοραω φακους επαφης και βλεπω τοσο καλα και απο συνηθεια μου ρχεται να παω στο wc να τους βγαλω :lol: ... Παιχνιδια του εγκεφαλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνό ή σκόνες ούτε κατά διάνοια, τσιγάρο θέλω να ανάψω αλλά το σκέφτομαι και δεν το κάνω.

 

Και το a/c με ρέγουλα το έχω ακόμα. Τεχνητά δάκρυα ειχα και πριν γιατί με τους φακούς επαφής χωρίς δάκρυα ειδικά το καλοκαίρι η κατάσταση ήταν δραματική...

 

Κάπου επίσης διάβασα ότι τα Ω3 βοηθάνε ως συμπλήρωμα την ξηροφθαλμία...

 

Πολλές φορές που γυρναω σπιτι νομιζω οτι φοραω φακους επαφης και βλεπω τοσο καλα και απο συνηθεια μου ρχεται να παω στο wc να τους βγαλω :lol: ... Παιχνιδια του εγκεφαλου....

 

 

Κι εγω σηκωνομουν από το κρεβατι ...και πηγαινα να φορεσω τα γυαλια που ειχα στο κομοδινο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...