Προς το περιεχόμενο

PSP Hacking - Οδηγός PSP 3000/ Go/ 2000/ 1000


driftingcris
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς καλησπέρα!

 

Είμαι στη διαδικασία του να αγοράσω psp μιας που είμαι και φαντάρος και είναι απαραίτητο! Μπορείτε να με βοηθήσετε ως προς το τι να προσέξω για να μην έχω πρόβλημα με το χακάρισμα του? Δηλαδή σκέφτομαι να αγοράσω το Sony PSP-3004 λόγω τιμής κυρίως. 1) Μπορώ ακόμα να το χακάρω με αυτόν τον οδηγό?Μήπως έχει βγεί κάποιο νεότερο firmware και δεν ισχύει πια ο οδηγός? 2)Αν κλείσει τελείως το psp πρέπει να το ξανασυνδέσω με pc για να ξαναμπώ σε cfw? 3)Yπάρχει καμία τρανταχτή διαφορά του Sony PSP-3004 με τις παλαιότερες εκδόσεις ή τις νεότερες? 4)Με αυτόν τον οδηγό θα μπορώ να παίζω όλα τα παιχνίδια για psp? 5) Και κάτι τελευταίο που με καίει, νομίζω ότι μπορώ να βλέπω και ταινίες με το psp. Χρειάζετε κάτι επιπλέον να κάνω για να λειτουργούν και οι υπότιτλοι .srt?

1. Επειδη δεν ξερω σε ποιον οδηγο αναφερεσαι ακολουθεις αυτον εδω τον οδηγο. Ειναι ο πιο updated και λειτουργει μια χαρα δοκιμασμενα (το εχω κανει σε 2000 κ Ε-1004)

Το θεμα ειναι τι firmware θα εχει μεσα το PSP3000 που θες να αγορασεις. Εαν εχει 6.20 και κατω τοτε ακολουθεις τη διαδικασια για 6.20 εαν θες ΜΟΝΙΜΟ cfw

εαν εχει >6.20 τοτε πας σε 6.60 official firmware στην αρχη και μετα ακολουθεις τον οδηγο για 6.60 αλλα δεν θα ειναι μονιμο. Μονιμο ειναι μονο στα παλια PSP 1000 κ 2000 με μητρικη που χακαρεται

Μονιμο cfw= καθε φορα που ανοιγεις το ΠΣΠ οταν εχει κλεισει bootarei σε cfw

Οχι Μονιμο = καθε φορα που το ανοιγεις bootarei σε official firmware 3.60 και πρεπει να τρεχεις το προγραμματακι για να μπαινεις σε cfw. Αν ειναι σβηστο σε standby mode τοτε δεν χρειαζεται να το τρεξεις. Ουσιαστικα δεν ειναι προβλημα γιατι μετα απο μισο λεπτο μολις τρεξεις το προγραμμα εισαι ετοιμος.

Με OFW εχεις ΠΣΝ ενω με CFW δεν εχεις. και στις 2 περιπτωσεις εχεις δυνατοτητα επιλογης αν θες να μπουταρεις σε ofw η cfw. Απλα με τον οχι μονιμο τροπο μπουταρει απευθειας σε ofw

2. Οπως περιεγραψα στο οχι μονιμο ΔΕΝ χρειαζεται συνδεση με πισι. Απλα τρεχεις καθε φορα το προγραμμα

3. Σε σχεση με τις παλαιοτερες εκδοσεις εχει καλυτερη οθονη και γενικα θεωρειται το καλυτερο ΠΣΠ που εχει βγει.

Το νεο Ε-1000 που εχει βγει ειναι πολυ πλαστικουρα, δε ξερω αν αντεχει σε πτωσεις (το 2000 που εχω εχει αντεξει σε παμπολες) φθηνοτερη ποιοτητα κατασκευης, μονοφωνικο, ελαφρως πιο χοντρο, δεν εχει wifi και δεν εχει ρυθμισεις φωτεινοτητας οθονης. Επισης σε γωνια θεασης > 60 μοιρων χανει πολυ η οθονη. δεν μπορεις να αυξομμειωσεις ενταση φωνης οταν παιζεις παιχνιδι, πρεπει να βγεις στο μενου. Δεν συνισταται!!!

Για το ΠΣΠ go απ τη στιγμη που ειναι συρταρωτο για μενα το καθιστα αυτοματως ευαλωτο στο να χαλασει. Αν σου πεσει ανοιχτο τι γινεται;

4. Παιζεις τα παντα ολα

5. Δεν γνωριζω μιας και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα αυτο. ας απαντησει καποιο αλλο μελος

 

Λεπτομερεια. θα χρειαστεις και καρτα τουλαχιστο 8GB για αντιγραφα ασφαλειας για να μη πω 16 αν θες να το φορτωσεις και λειπεις πολυ καιρο. Μη παρεις αλλη μαρκα εκτος απο SONY ξερω πως ειναι ακριβες. Οι αλλες μαρκες κολλανε πολυ παρολο που εγραφε magic gate!!!!οριστε για του λογου το αληθες!!

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 365
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οκ μπορώ να πώ ότι δεν περίμενα ποτέ τέτοια απαντηση τόσο γρήγορα!!! Να 'σαι καλά!! Με κάλυψες πλήρως! Όσο αφορά τον οδηγό που αναφέρω είναι αυτός στην πρώτη σελίδα του thread. και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει και την απορία με τις ταινίες ή να μου προτείνει και κάποιον οδηγό θα το εκτιμούσα. Και κάτι τελευταίο που θεωρούσα αυτονόητο αλλά με λίγο googlarisma ψιλοξενέρωσα. Κάπου διάβασα ότι η ποιότητα αναπαραγωγής ταινιών δεν είναι και η καλύτερη. Πιο συγκεκριμένα διάβασα ότι υπάρχουν σπασίματα στην εικόνα και τον ήχο όπως και pixelαρισμα της οθόνης. Ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Επειδη δεν ξερω σε ποιον οδηγο αναφερεσαι ακολουθεις αυτον εδω τον οδηγο. Ειναι ο πιο updated και λειτουργει μια χαρα δοκιμασμενα (το εχω κανει σε 2000 κ Ε-1004)

Το θεμα ειναι τι firmware θα εχει μεσα το PSP3000 που θες να αγορασεις. Εαν εχει 6.20 και κατω τοτε ακολουθεις τη διαδικασια για 6.20 εαν θες ΜΟΝΙΜΟ cfw

εαν εχει >6.20 τοτε πας σε 6.60 official firmware στην αρχη και μετα ακολουθεις τον οδηγο για 6.60 αλλα δεν θα ειναι μονιμο.

Μονιμο cfw= καθε φορα που ανοιγεις το ΠΣΠ οταν εχει κλεισει bootarei σε cfw

Οχι Μονιμο = καθε φορα που το ανοιγεις bootarei σε official firmware 3.60 και πρεπει να τρεχεις το προγραμματακι για να μπαινεις σε cfw. Αν ειναι σβηστο σε standby mode τοτε δεν χρειαζεται να το τρεξεις. Ουσιαστικα δεν ειναι προβλημα γιατι μετα απο μισο λεπτο μολις τρεξεις το προγραμμα εισαι ετοιμος.

Με OFW εχεις ΠΣΝ ενω με CFW δεν εχεις. και στις 2 περιπτωσεις εχεις δυνατοτητα επιλογης αν θες να μπουταρεις σε ofw η cfw. Απλα με τον οχι μονιμο τροπο μπουταρει απευθειας σε ofw

2. Οπως περιεγραψα στο οχι μονιμο ΔΕΝ χρειαζεται συνδεση με πισι. Απλα τρεχεις καθε φορα το προγραμμα

3. Σε σχεση με τις παλαιοτερες εκδοσεις εχει καλυτερη οθονη και γενικα θεωρειται το καλυτερο ΠΣΠ που εχει βγει.

Το νεο Ε-1000 που εχει βγει ειναι πολυ πλαστικουρα, δε ξερω αν αντεχει σε πτωσεις (το 2000 που εχω εχει αντεξει σε παμπολες) φθηνοτερη ποιοτητα κατασκευης, μονοφωνικο, ελαφρως πιο χοντρο, δεν εχει wifi και δεν εχει ρυθμισεις φωτεινοτητας οθονης. Επισης σε γωνια θεασης > 60 μοιρων χανει πολυ η οθονη. δεν μπορεις να αυξομμειωσεις ενταση φωνης οταν παιζεις παιχνιδι, πρεπει να βγεις στο μενου. Δεν συνισταται!!!

Για το ΠΣΠ go απ τη στιγμη που ειναι συρταρωτο για μενα το καθιστα αυτοματως ευαλωτο στο να χαλασει. Αν σου πεσει ανοιχτο τι γινεται;

4. Παιζεις τα παντα ολα

5. Δεν γνωριζω μιας και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα αυτο. ας απαντησει καποιο αλλο μελος

 

Λεπτομερεια. θα χρειαστεις και καρτα τουλαχιστο 8GB για αντιγραφα ασφαλειας για να μη πω 16 αν θες να το φορτωσεις και λειπεις πολυ καιρο. Μη παρεις αλλη μαρκα εκτος απο SONY ξερω πως ειναι ακριβες. Οι αλλες μαρκες κολλανε πολυ παρολο που εγραφε magic gate!!!!οριστε για του λογου το αληθες!!

 

Μηπως εισαι ο Gherudos? :P

 

οκ μπορώ να πώ ότι δεν περίμενα ποτέ τέτοια απαντηση τόσο γρήγορα!!! Να 'σαι καλά!! Με κάλυψες πλήρως! Όσο αφορά τον οδηγό που αναφέρω είναι αυτός στην πρώτη σελίδα του thread. και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

 

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει και την απορία με τις ταινίες ή να μου προτείνει και κάποιον οδηγό θα το εκτιμούσα. Και κάτι τελευταίο που θεωρούσα αυτονόητο αλλά με λίγο googlarisma ψιλοξενέρωσα. Κάπου διάβασα ότι η ποιότητα αναπαραγωγής ταινιών δεν είναι και η καλύτερη. Πιο συγκεκριμένα διάβασα ότι υπάρχουν σπασίματα στην εικόνα και τον ήχο όπως και pixelαρισμα της οθόνης. Ισχύει?

 

Για τους υποτιτλους κατι ειχα διαβασει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Νομιζω μπορεις.

Οσο για την οθονη και τις ταινιες, εγω ολα τα βλεπω νορμαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εισαι ο Gherudos? :P

 

 

 

Για τους υποτιτλους κατι ειχα διαβασει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Νομιζω μπορεις.

Οσο για την οθονη και τις ταινιες, εγω ολα τα βλεπω νορμαλ

καμια σχεση.

Χωρις να θελω να επικρινω και παντα με καλη διαθεση... αφου εχει βγει πλεον 6.60 γιατι δεν κανεις update τον καθολα τ αλλα χρησιμο οδηγο σου σε 6.60;

υπαρχει προγραμμα homebrew που να παιζει avi με srt σε ΠΣΠ απευθειας χωρις μετατροπη σε mp4; αν ναι θα εκτιμουσα ενα λινκ η το ονομα του προγραμματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O PMPlayer Advance κάνει παπάδες από ότι διαβάζω αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει. Εξαιρετικό πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων και μετατροπής των ταινιών σε mp4 είναι το XviD4PSP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταινίες/σειρές θα κατεβάσεις το psp video 9, που αυτοματοποεί τη διαδικασία, ενώ επίσης μπορεί να σου ενσωαματώσει (να κάνει hardcode δηλαδή) τον υπότιτλο πάνω στην ταινία, γιατί ο player του psp δε διαβάζει .srt αρχεία. Το πρόγραμμα έχει διαφορες επιλογές ποιότητας. Στην μέγιστη ανάλυση που υποστηρίζει το psp (480x272), η ποιότητα είναι πολύ καλή, και μπορείς να δεις άνετα την τανία σου! Αν πάρεις το psp τώρα, κατα πιθανοτητα θα έρχεται με 6.6 firmware, που σπάει πανευκολα όπως θα διαβασες και στον οδηγό! Επισης, σου προτείνω να μην το σπάσεις οριστικά, μιας και θέλει περίπου 15 δευτερόλεπτα να τρέξει το pro upade, και να βρεθείς στον περιβάλλον του cfw! Αυτά!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

 

1.Πως μπορώ να παίξω παιχνίδια του Playstation 1 στο PSP;

2.Τί είναι το HOMEBREW,τι δυνατότητες δίνει στην κονσόλα και πως μπορώ να το κάνω;

 

Το PSP είναι χακαρισμένο στην έκδοση 6.35 PRO-B9.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να σας κάνω 2 ερωτήσεις.

 

1.Πως μπορώ να παίξω παιχνίδια του Playstation 1 στο PSP;

2.Τί είναι το HOMEBREW,τι δυνατότητες δίνει στην κονσόλα και πως μπορώ να το κάνω;

 

Το PSP είναι χακαρισμένο στην έκδοση 6.35 PRO-B9.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

1. Απλα πρεπει να το εχεις σε μορφη EBOOT.pbp και το περνας στο PSP/GAME ;)

2. Homebrew ειναι οι διαφορες εφαρμογες που μπορεις να περασεις. Για τις δυνατοτιτες που λες βαζεις Plugin. Τα βρισκεις και τα περνας και μπορεις να εχεις απο πιο δυνατο ηχο, εως και 3D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Έχω το crash bandicoot 3 και αφού έκανα extract πήρα το αρχείο EBOOT.pbp και το πέρασα εκεί που είπες αλλά δεν μου έβγαζε επιλογή να παίξω το game.;Όσον αφορά το homebrew μπορώ να περάσω το PMPlayer Advance στην memory και απλά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω;;;Sorry αν οι ερωτήσεις μου είναι τελείως χαζές αλλά γίνεται χαμός με τις πληροφορίες στο internet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Κατέβασα το crash bandicoot 3 και αφού έκανα extract πήρα το αρχείο EBOOT.pbp και το πέρασα εκεί που είπες αλλά δεν μου έβγαζε επιλογή να παίξω το game.;Όσον αφορά το homebrew μπορώ να περάσω το PMPlayer Advance στην memory και απλά θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω;;;Sorry αν οι ερωτήσεις μου είναι τελείως χαζές αλλά γίνεται χαμός με τις πληροφορίες στο internet!

 

Οχι δεν ειναι χαζες. Λογικο ειναι να ρωτας μιας και δεν εχεις ασχολιθει. Κοιτα για κατεβασμενα δεν μπορω να σου πω γιατι πολυ απλα το απαγορευουν οι κανονισμοι του φορουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω για παράδειγμα με κάποιον τρόπο να βλέπω ταινίες με υπότιτλους χωρίς να τις μετατρέπω σε .mp4 και χωρίς να βάζω τους υπότιτλους στην ταινία με άλλο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε driftingcris συγχαρητήρια για τον οδηγό σου. Θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Αν κάποιος δεν έχει χακάρει ακόμα το psp του και επομένως έχει αναβαθμίσει το PSP του με το τελευταίο επίσημο firmware της Sony, μετά θα μπορεί και πάλι να χακάρει το psp του με τον οδηγό σου? Ρωτάω επειδή λες ότι πρέπει να έχουμε αναβαθμίσει πρώτα σε 6.39.

Αν για παράδειγμα κάποιος έχει την επίσημη 6.60 version,θα πετύχει το χακάρισμα με τον οδηγό σου ή πρέπει να κάνει πρώτα downgrade σε 6.39 έκδοση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε driftingcris συγχαρητήρια για τον οδηγό σου. Θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Αν κάποιος δεν έχει χακάρει ακόμα το psp του και επομένως έχει αναβαθμίσει το PSP του με το τελευταίο επίσημο firmware της Sony, μετά θα μπορεί και πάλι να χακάρει το psp του με τον οδηγό σου? Ρωτάω επειδή λες ότι πρέπει να έχουμε αναβαθμίσει πρώτα σε 6.39.

Αν για παράδειγμα κάποιος έχει την επίσημη 6.60 version,θα πετύχει το χακάρισμα με τον οδηγό σου ή πρέπει να κάνει πρώτα downgrade σε 6.39 έκδοση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοιτα πισω μια σελιδα το ποστ 115

Δεν χρειαζεσαι downgrade. Υπαρχει χακ πλεον για 6.60 που λειτουργει σε ολα

Και μαλιστα dual boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε driftingcris συγχαρητήρια για τον οδηγό σου. Θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Αν κάποιος δεν έχει χακάρει ακόμα το psp του και επομένως έχει αναβαθμίσει το PSP του με το τελευταίο επίσημο firmware της Sony, μετά θα μπορεί και πάλι να χακάρει το psp του με τον οδηγό σου? Ρωτάω επειδή λες ότι πρέπει να έχουμε αναβαθμίσει πρώτα σε 6.39.

Αν για παράδειγμα κάποιος έχει την επίσημη 6.60 version,θα πετύχει το χακάρισμα με τον οδηγό σου ή πρέπει να κάνει πρώτα downgrade σε 6.39 έκδοση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν θες να βαλεις την 6.39 ναι πρεπει να κανεις downgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι downgrade. Υπαρχει χακ πλεον για 6.60 που λειτουργει σε ολα

Και μαλιστα dual boot

 

Θα δουλέψει το 6.60 που περιγράφεται στον οδηγό που μου λες ακόμα και για PSP 3004? Γιατί διάβασα τον οδηγό και λέει ότι λειτουργεί και για PSP 3000.Όχι για PSP 3004.Ή είναι το ίδιο? Ευχαριστώ προκαταβολικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...