Προς το περιεχόμενο

Θερμανση Ιοντων. Ειναι η νεα αυτη τεχνολογια τοσο φοβερη οσο λενε?


manolakis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ο λόγος να ψάχνουμε για πληροφορίες από δω και από κει . Ο καλύτερος τρόπος είναι να ρωτήσουμε ποιος έβαλε ion heater και ποιες είναι οι εντυπώσεις του. Εδώ στην περιοχή της Ξάνθης , ξέρω ότι δύο άτομα έβαλαν ion heater , τους οποίους μπορώ να ρωτήσω και να σας μεταφέρω αυτά που θα μου πουν.

Συγκεκριμένα γνωρίζω τον τεχνικό που έκανε την εγκατάσταση και θα μάθω μέσω αυτού. Λόγω του ότι μέχρι σήμερα δεν είχαμε στην περιοχή χαμηλές θερμοκρασίες , περιμένω να έρθει ο πρώτος λογαριασμός της ΔΕΗ , ώστε να συγκρίνουμε με πραγματικά στοιχεία, κατανάλωση σε KWh , ώρες λειτουργίας, θερμομόνωση σπιτιού και φυσικά τελική τιμή πληρωμής.

 

Τώρα όσοι μιλούν θεωρητικά ή παραπέμπουν σε διαφημιστικά site δεν μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη άποψη.

Αναμένω τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο 2012 για να ρωτήσω την πραγματική κατανάλωση.

 

Καλημέρα κι απο μένα!! Μήπως είχες κάποιο νεότερο απο τα άτομα που το έβαλαν στην Ξάνθη? Καταρχήν δηλαδή ζεσταίνει αυτο το πράγμα το σπίτι???

Αν είναι αλήθεια αυτά που λέει ο κατασκευαστης πάντως αξίζει το θέμα πολύ ψάξιμο!! Μια προσφορά που πήρα για το συγκεκριμένο ειναι 1000 ευρω με τα περαστικα για σπιτι 100 τμ....It's just too good to be true????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά που έγραψε ο άνθρωπος από πάνω δε σας αρκούν; Ακόμα εμπιστεύεστε μια συσκευή που από 1 kW ρεύμα καταφέρνει και βρίσκει 1,7 kW ενέργειας; :mrgreen:

 

 

Νομίζω ότι μόλις ανακαλύφθηκε το αεικίνητο. :mrgreen:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έγραψε ο άνθρωπος από πάνω δε σας αρκούν; Ακόμα εμπιστεύεστε μια συσκευή που από 1 kW ρεύμα καταφέρνει και βρίσκει 1,7 kW ενέργειας; :mrgreen:

 

 

Νομίζω ότι μόλις ανακαλύφθηκε το αεικίνητο. :mrgreen:

 

Ξέρω γω ρε συ....Δεν είμαι και της δουλειάς η αλήθεια είναι...Αλλά το καλύτερο δεν είναι να μας πει κάποιος που το έχει βάλει εντυπώσεις???? Λέω εγώ τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εντυπώσεις να πει; Οι ισχυρισμοί του αντιπροσώπου είναι ψευδείς - όπως και να γίνει. Μπορεί να θερμαίνει αποτελεσματικά το νερό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την απόδοση που λέει, είναι αδύνατο.

 

Αν σου έλεγα ότι με 1 λίτρο νερό φτιάχνω 3 λίτρα καφέ θα με πίστευες; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alen αν διαβάσεις αυτά που εγράφησαν νωρίτερα, όπως και τα γραφόμενα στο Michanikos.gr θα καταλάβεις οτι οι τύποι (με τον ιονιστή) πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και σε καμία περίπτωση δεν θα εχεις την οικονομία που υπόσχονται. Θα πληρώσεις να βάλεις κάτι που δεν θα σου κάνει απόσβεση και θα πληρώνεις τα ίδια με πριν στην κατανάλωση. Αν δεν είσαι του χώρου και οι τεχνικές ορολογίες δεν σε βοηθούν, τότε το παράδειγμα του Haldol για τον καφέ ειναι πολύ καλό για να καταλάβεις το ψεματάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω γω ρε συ....Δεν είμαι και της δουλειάς η αλήθεια είναι...Αλλά το καλύτερο δεν είναι να μας πει κάποιος που το έχει βάλει εντυπώσεις???? Λέω εγώ τώρα....

Αν συνέβαινε αυτό που ισχυρίζονται οι αντιπρόσωποι (που κανείς τους δεν είναι μηχανικός και κατά συνέπεια μπορεί να λέει ότι θέλει)

τότε θα είχαμε λύσει το ενεργειακό στον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alen αν διαβάσεις αυτά που εγράφησαν νωρίτερα, όπως και τα γραφόμενα στο Michanikos.gr θα καταλάβεις οτι οι τύποι (με τον ιονιστή) πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και σε καμία περίπτωση δεν θα εχεις την οικονομία που υπόσχονται. Θα πληρώσεις να βάλεις κάτι που δεν θα σου κάνει απόσβεση και θα πληρώνεις τα ίδια με πριν στην κατανάλωση. Αν δεν είσαι του χώρου και οι τεχνικές ορολογίες δεν σε βοηθούν, τότε το παράδειγμα του Haldol για τον καφέ ειναι πολύ καλό για να καταλάβεις το ψεματάκι.

 

Σαν να έχετε δικιο...μήκα στο mechanikos.gr διάβασα και κατάλαβα το μέγεθος της απάτης...Να παραθέσω κάτι που δίαβασα? :

Το σχόλιο του tsaf60

 

 

"Aγαπητέ φίλε, το πως δουλεύει αυτό το μαραφέτι είναι πάρα πολύ απλό και η τεχνολογία του είναι παμπάλαια και αποριπτέα. Θα σου τήν εξηγήσω με απλό τρόπο σάν εισαγωγέας και κατασκευαστής ηλεκτρικών ταχυθερμαντήρων νερού συνεχούς ροής πρίν αρκετά χρόνια.

Ακού λοιπόν για να μαθαίνεις.Υπέρχουν δύο βασικές κατηγορίες ταχυθερμαντήρων συνεχούς ροής.

α) Με σωληνωτές αντιστάσεις, κατά κύριο λόγο χάλκινες, και αυτή η μέθοδος είναι η ποιό διαδεδομένη σε ολόκληρο τον κόσμο και έτσι πλέον φτιάχνονται οι περισσότεροι ταχυθερμαντήρες νερού.

β)Με δύο απλά ηλεκτρόδια εμβαπτισμένα στο νερό. Στήν περίπτωση αυτή, τό ίδιο νερό παίζει τόν ρόλο τής ωμικής αντίστασης, δεδομένου ότι παρουσιάζει κάποια αντίσταση στην δίοδο του ρεύματος, και η αντίσταση αυτή εξαρτάται από τήν ποιότητα του νερού, δηλ. απο το ποσοστό αλλάτων

και μετάλων που έχει. Για τό λόγο αυτό, οι ταχυθερμαντήρες αυτοί δέν μπορούσαν να δουλέψουν σε περιοχές όπου το νερό είχε μεγάλη περιεκτικότητα σε μέταλα, και για τήν λειτουργεία τους απαιτούνται ειδικές συνθήκες στήν ποιότητα του νερού. Απο τήν άλη μεριά όμως, ενώ πρακτικά απεδιδαν ακριβώς όπως και οι προηγούμενοι ταχυθερμαντήρες, μόλις άνοιγες τήν βρύση, το νερό ζεσταινοτανε σε 1-2" και αυτό εντυποσίαζε. Αυτού του είδους ταχυθερμαντήρες, στήν χωρα μας είναι απαγορευμένοι εδω και πάνω από 20 χρόνια.Θυμηθήτε τους ταχ/ρες RECORD οι παλαιότεροι, που κατασκευάζονταν κάπου στην πλαταία Κάνιγγος.

Λοιπόν, στήν πραγματικότητα, το μαραφέτι αυτό, δέν είναι τίποτε άλλο εκτός από έναν ταχυθερμαντήρα νερού σύνενεχούς ροής, με ηλεκτρόδια αντί για αντιστάσεις.

Το γιατί χρησιμοποιεί αυτό το τάχα μου δήθεν μου ειδικό υγρό, είναι πολύ απλό. Αντικαθιστούνε το νερό τού κυκλώματος πού έχει υψηλή αγωγιμότητα, μέ νερό πού απλά έχει αντισκωριακό υγρό(υπαρχει στο εμπόριο) και αντιψυκτικτικό (το αναφέρουν) και έτσι έχουν ένα υγρό με χαμηλότερη αγωγιμότητα που δέν δημιουργεί μικροδιαρροές στο ρεύμα ούτως ώστε να μήν πέφτει το ρελέ διαφυγής (αντιηλκτροπληξιακό) στόν πίνακα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν οι εν λόγω ταχυθερμαντήρες έαν όπως προείπα το νερό δέν πληρεί κάποιες προϋποθέσεις αγωγημότητος.

Κανένα μυστήριο λοιπον φίλοι μου και είμαι σίγουρος ότι όποιος ανοίξει ένα τέτοιο μαραφέτι, το μόνο που θα δεί είναι δύο απλά ηλεκτρόδια ρεύματος και βάζω στόιχημα ότι αγαπάτε!!!!!

Εδώ βέβαια έχουμε πολλές μορφές απάτης (παραπλάνηση καταναλωτή για τόν τάχα μου ιονισμό, προϊόν που πιθανότατα η μέθοδος λειτουργείας του να είναι απαγορευμένη στ΄΄ην χώρα μας, ψεύτικος βαθμός απόδοσης, στήν καλήτερη περίπτωση να είναι 99,5%, και τέλος ένα προϊόν που έχει κόστος κατασκευής περίπου € 100 και πωλήται πάνω από € 1200).

Με τις υγίες μα λοιπόν να κανουμε τόν κάθε κατεργάρη ΠΛΟΥΣΙΟ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να σας πω καποια πραγματα απο πρωτο χερι:

 

1) Ειναι λεβητας ηλεκτροδιων. Τιποτα το νεο, τιποτα το συγκλονιστικο. Μια τεχνολογια παλια, γνωστη και διαδεδομενη εδω και χρονια, κυριως στις χωρες τις πρωην ΕΣΣΔ.

 

2) Η αποδοση του ειναι 1:1. Δεν εχει απωλειες (οπως π.χ ενας καυστηρας πετρελαιου) δηλαδη η αποδοση του αγγιζει το 100%, αλλα φυσικα αυτο το ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ 1:1,5(δηλαδη αποδοση 1,5Kw για καθε 1Kw ηλεκτρικης ενεργειας) που διαφημιζουν καποιοι, ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.

 

3) Εχοντας παρατηρησει την καταναλωση του συστηματος σε τρεις (3) διαφορετικες εγκαταστασεις επι ενα μηνα (μια ενδοδαπεδια, δυο με καλοριφερ, 15 μερες λειτουργια με πετρελαιο και 15 με τον λεβητα ηλεκτροδιων εναλλαξ), και σε συζητηση με τους εγκαταστατες αλλα και τους ιδιοκτητες, συμπεραινω πως η καταναλωση σε συγκριση με το πετρελαιο εχει ελαχιστη διαφορα. Μιλαμε για περιπου 10%, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗΣ και της εκπτωσης που εχει καποιος με νυχτερινο ρευμα (υπαρχει και στις 3 εγκαταστασεις). Υπ' οψιν, εδω μιλαμε για εγκαταστασεις που εγιναν ΑΚΡΙΒΩΣ συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη.

 

4) Εχει οντως το πλεονεκτημα πως ζεσταινει το κυκλωμα παρα πολυ συντομα, καταλαμβανει ελαχιστο χωρο, τοποθετειται σε συντομο χρονικο διαστημα και εχει μικροτερο κοστος απ' οτι μια εγκατασταση πετρελαιου ή αεριου. Συγκεκριμενα το συνολικο κοστος (λεβητας+εγκατασταση) ειναι γυρω στις 2.000 Ευρω. ΟΜΩΣ: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ (για λεβητα ανω των 6Κw), οποτε στο κοστος πρεπει να προστεθει ΚΑΙ Η ΑΙΤΗΣΗ-ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ απο τη ΔΕΗ!!

. Αρα το συνολικο κοστος της εγκαταστασης ανεβαινει.

 

5) Ειναι μυθος πως ενα σπιτι 120μ μπορει να ζεσταθει με εναν λεβητα 6 ή 9 Kw. Χρειαζεται ενας των 15Kw, τελεια και παυλα. Τουλαχιστον αυτο προκυπτει απο τις δοκιμες στα παραπανω σπιτια (ολα απο 100-130 τ.μ.).

 

6) Το νερο του κυκλωματος μπορει να ειναι και απλο απιονισμενο νερακι, με προσθηκη αλλατων. Απλα πρεπει να εχει τη σωστη αγωγιμοτητα, για να λειτουργησει το συστημα σωστα.

 

7) Το κοστος εισαγωγης του συγκεκριμενου λεβητα, ειναι απο 250-600 Ευρω, αναλογα με τα kw. Π.χ. ενας λεβητας 15kw κοστιζει στον εισαγωγεα περι τα 450 με 500 Ευρω + μεταφορικα, ο εγκαταστατης βαζει περιπου 600 με 700Ε στην τσεπη (συμπεριλ. μελετης,υλικων και αντικαταστασης του νερου του κυκλωματος) και τα υπολοιπα ειναι το εμπορικο κερδος. ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ μιλαμε για τους λεβητες-ρεπλικα που κατασκευαζονται στη Βουλγαρια (αμφιβολου αποδοσης και ασφαλειας), που ειναι μια κακη αντιγραφη του πρωτοτυπου και κοστιζουν πενταροδεκαρες.

 

Κατα τη γνωμη μου και εχοντας αποψη απο την ΠΡΑΚΤΙΚΗ εφαρμογη του συγκεκριμενου λεβητα λοιπον, αν καποιος περιμενει ενα μηχανημα να του κανει οικονομια στο 30 ή 40% συγκριτικα με το πετρελαιο οπως διαφημιζεται, μαλλον ατυχησε. Εχει σιγουρα καποια πλεονεκτηματα, αλλα εδω μαλλον εχουμε αλλη μια ιστορια overhyped προιοντος, το οποιο η ανοησια και το παπατζιλικι καποιων ασχετων το εχουν περασει στα ορια του γραφικου. Προσωπικα ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, ουτε καν εγκαταστατης. Ο λογος που το εψαξα ειναι καθαρα εμπορικος (το εψαξα για πιθανη συνεργασια σαν αντιπροσωπος σε συγκεκριμενη περιοχη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ιδιο θεμα μιλουσα πριν 5 μερες με εναν γνωστο τεχνικο-συντηρητη, παιδι που ειναι πολλα χρονια στον χωρι και γνωστης.Ξεκινησαμε λογω της επιμονης του θειου μου να μπει τετοιος λεβητας στο κοινο κτιριο που εχουμε.

Μερικα απο αυτα που μας ανεφερε.

 

1)Τεχνολογια της ΕΣΣΔ, οπου το ρευμα ηταν παμφθηνο λογω πυρηνικων εργοστασιων. Δεν ειναι κατι καινουριο.

2)Εχει καλη αποδοση αλλα για τα δεδομενα οτι ειναι ηλεκτρικο.Η αξια του ρευματος δεν θα ειναι παντα ιδια ενω γενικα η αποδωση συσκευης ρευματος ειναι παντα χειροτερη απο συσκευη πετρελαιου (βεβαια ερχονται οι ηλιθιοι φοροι στο πετρελαιο και τα φερνουν στα ισια)

3) Αυτα τα μηχανηματα εχουν συγκεκριμενες προδιαφραφες λειτουργιας και συγκεκριμενα οσον αφορα την σκληροτητα του νερου. Ενω αναφερονται οι τιμες στα προσπεκτ κανενας εγκαταστατης δεν τσεκαρει το νερο με αποτελεσμα να ειναι αμφιβολη η μακροζωια του λεβητα.

 

Με λογια δεν μας συμβουλεψε να τον βαλουμε γιατι εχει πλεονεκτηματα αλλα το μαρκετινκ των εταιριων τα γιγαντωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί προφανώς πως όσο ρεύμα καις, ακριβώς τόση θερμότητα παίρνεις, πράγμα που ισχύει για οποιοδήποτε ηλεκτρικό θερμαντικό στοιχείο, ανεξάρτητα πώς το λένε ή τί υπόσχεται ο κάθε έμπορος (εκτός κλιματιστικών, άλλο πράγμα εκεί).

 

Βέβαια, όταν το θερμαντικό στοιχείο δε βρίσκεται στον ίδιο χώρο με το χώρο που πρέπει να θερμανθεί, ούτε το 1:1 ισχύει, ουσιαστικά η απόδοση είναι κάτω από 1 διότι ένα μέρος της θερμότητας εκλύεται στο σημείο όπου βρίσκεται ο όποιος λέβητας ή χάνεται στη διαδρομή μεταφοράς του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το συστημα δεν εχει συντηρηση και δεν εχει μονο 2 χρονια εγγυηση αλλα 8 + δυνατοτητα επεκτασης.

 

Δεν τιθεται καμια παραπλανηση παρακαλω να μιλατε με επιχειρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τιθεται καμια παραπλανηση παρακαλω να μιλατε με επιχειρηματα.

Το δικό σου επιχείρημα νέε συμφορουμίτη είναι πως «δεν τίθεται καμία παραπλάνηση»; Μάλιστα, τεκμηριωμένη άποψη που απαντά απευθείας στα σημεία που σχολιάστηκαν εκτενώς. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα δεν εχει συντηρηση και δεν εχει μονο 2 χρονια εγγυηση αλλα 8 + δυνατοτητα επεκτασης.

Δεν τιθεται καμια παραπλανηση παρακαλω να μιλατε με επιχειρηματα.

τα δικά σας επιχειρήματα στο πως σε ένα κλειστό σύστημα δίνουμε ηλεκτρική ισχύ 1kW και παίρνουμε θερμική ισχύ 1,57kW θα τα μάθουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...