Προς το περιεχόμενο

Πόσο ζει ένα χρυσόψαρο σε γυάλα?


Tmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι στάνταρ. Εξαρτάτε από το πόσο το προσέχεις, την ποιότητα του νερού και από το ίδιο το ζώο.

Πάντως είναι μικρή η περίπτωση να ζήσει πολύ.

Να ξέρεις ότι το ψάρι σε γυάλα χωρίς φίλτρο θα υποφέρει όπως και να έχει.

Δες και εδώ για να μη κάθομαι να γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Το λεω γιατί είχα 2 ως τώρα και κανένα δεν έζησε πάνω από 15 μήνες και ρωτάω να δω μήπως δεν κάνω εγώ κάτι σωστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς είχαμε ένα χρυσόψαρο που έζησε 6-7 χρόνια και δεν ξέρω πόσο θα ζούσε ακόμα αν δεν του είχαμε βάλει πολύ φαγητό πριν φύγουμε για ταξίδι (δεν ξέρω αν έσκασε απ'το φαί ή πέθανε από την πείνα). Και το είχαμε σε γυάλα, αλλά με συχνό καθαρισμό, το υγρό για το χλώριο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα

 

αν εχεις μεγάλο ενυδρείο με μεγάλα ψάρια κλπ θα έχεις και κατάλληλο εξοπλισμό ωστε να τα φροντίζεις

 

τα ψάρια μπορούν να ζήσουν μεχρι και 2 χρόνια

αυτο εξαρτάται απο την φροντίδα που θα τους δώσεις

αν τους έχεις:

-φίλτρο νερού

-ΨΙΛΑ χαλίκια στον πάτο (σημαντικό , νομίζουν οτι ειναι στην λίμνη ξερω γω και ηρεμούν)

-αν τους βάζεις σωστή ποιοτική τροφή

-αν τους ρίχνεις διάλλυμα με βιταμίνες ( τα ηρεμούν απο το σόκ όταν τα κουβαλάς απο γυάλα σε γυάλα για να τους αλλάξεις το νερό )

-αν τους ρίχνεις σταγόνες απο ενα υγρό το οποίο διαλύει το Χλώριο του νερού της βρύσης (μιας και απο εκει βάζεις το νερό της γυάλας )

-αν το εχεις σε σωστό σημείο (οχι κοντά σε καλοριφέρ ή κάτω απο τον ήλιο , αν δεν θες να γίνουν χαρόσουπα) με φωτισμό κλπ

 

 

θα ζήσουν αρκετά

 

Εμείς είχαμε ένα χρυσόψαρο που έζησε 6-7 χρόνια και δεν ξέρω πόσο θα ζούσε ακόμα αν δεν του είχαμε βάλει πολύ φαγητό πριν φύγουμε για ταξίδι (δεν ξέρω αν έσκασε απ'το φαί ή πέθανε από την πείνα). Και το είχαμε σε γυάλα, αλλά με συχνό καθαρισμό, το υγρό για το χλώριο κλπ.

 

 

ήταν απο τα κλασσικά πορτοκαλί χρυσόψαρα ή κανένα περίεργο τρίγωνο , με κόκκινα πτερύγια κλπ που του είχατε και φίλτρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελουν πολυυυ προπσοχη για να ζησουν!!

ειχα 2 κ δυστυχως το 1 πλησιασε πολυ στο μοτεράκι :fear:

Μήπως μπερδεύτηκες και έβαλες κάτι τέτοιο αντί για φίλτρο ενυδρείου?

papst3906.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γυάλα Χρυσόψαρο μου έχει ζήσει μέχρι 3 χρόνια..

 

Σε ενυδρείο που έχω 2 χρυσόψαρα μαζί με άλλα μικρά ψάρια (πχ γλείφτες-καθαριστές, νεόν κλπ) το ένα χρυσόψαρο προέρχεται απο 1 χρόνο σε γυάλα και είναι ήδη στο ενυδρείο 5 χρόνια..

 

Στην γυάλα δεν είχα φίλτρα κλπ, μόνο συχνό καθαρισμό 2 φορές την εβδομάδα..

 

Στο ενυδρείο έχω φίλτρο και καθαρισμό 1 μήνα.

 

 

Στο εξοχικό μου έχει ο θείος μου λίμνη - συντριβανάκι που έχουμε χρυσόψαρα και κόι (περίπου 20 σε αριθμό) και γεννάνε συνέχεια.. τα 4 αρχικά ψάρια (2 κόι + 2 χρυσόψαρα) ζούν ακόμα (9 χρόνια) εκτός απο ένα χρυσόψαρο που βούτηξε ενας γλαρος και το πήρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...