Προς το περιεχόμενο

Πόσο ζει ένα χρυσόψαρο σε γυάλα?


Tmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαρία να σε ρωτήσω, πόση ώρα αφιερώνεις για τη φροντίδα του ενυδρείου σου; Ας πούμε καθημερινά; Εβδομαδιαία; Δε ξέρω για πες.

 

Οχι πολυ, μια φορα την ημερα τα ταιζω, και μια φορα την βδομαδα τους αλλαζω νερο, καθαριζω το ενυδρειο, τις πετρουλες και το φιλτρο τους.

 

Αυτο μου παιρνει καπου ενα μισαωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και δεν σκεφτηκες ποτε να του δωσεις ενα καλυτερο σπιτι?

 

το ειχα σκεφτει οταν το πρωτοαγορασα. αρχικα ειχαμε παρει δυο και τη γυαλα προσωρινα για κανα μηνα μεχρι να παρουμε ενυδρειο αλλα το ενα αυτοκτονησε στο μηνα πανω(προφανως ειχε τα υπαρξιακα του) οποτε εμεινε η γυαλα. μετα το ειχα αφησει σε μια γνωστη μου να μου το προσεχει για καμια βδομαδα και την εσπασε και η μονη που βρηκε ηταν μια που κανονικα ειναι για 2-3 ψαρακια οποτε εμεινε εκει.... τωρα σκεφτομαστε να του παρουμε και παρεουλα, μην τρωει μοναχο του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βασανίσετε τα ψάρια, σκεφτείτε το εξής: στη φύση, υπάρχει περίπτωση να βρεις ψάρι σε λακούβα με 10 λίτρα νερό; :rolleyes:

 

Οι γυάλες το μόνο που καταφέρνουν είναι να τα στρεσάρουν, να τα ταλαιπωρούν και εν τέλει να τα σκοτώνουν. Εάν θέλετε ψάρια κάντε το σωστά και πάρτε ένα ενυδρείο τουλάχιστον 100 λίτρων με σωστό εξοπλισμό, δηλαδή μηχανικό-βιολογικό φίλτρο, θερμαντήρα, κλπ.

 

Ακόμα και betta splendens που είχα (οι γνωστοί «μονομάχοι») τους είχα σε μικρό ενυδρειάκι με 20 lt. νερό και φίλτρο-θέρμανση. Εννοείται κομπλέ, με υπόστρωμα, φυσικά ξύλα για κρυψώνες, κλπ. Ένα τέτοιο για τον καθένα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μονομαχο ηθελα και εγω να παρω, μου αρεσει που ειναι ετσι μοναχικα και δεν θελουν αλλο ψαρι διπλα τους. Μοναξια ftw :P

 

Aλλο ενα hint για τα χρυσοψαρα : Μην βαζετε αληθινα φυτα μεσα στο ενυδρειο γιατι τα τρωνε, παρα μονο πλαστικα θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ μονομαχο ηθελα και εγω να παρω, μου αρεσει που ειναι ετσι μοναχικα και δεν θελουν αλλο ψαρι διπλα τους. Μοναξια ftw :P

 

Aλλο ενα hint για τα χρυσοψαρα : Μην βαζετε αληθινα φυτα μεσα στο ενυδρειο γιατι τα τρωνε, παρα μονο πλαστικα θελουν.

 

απο το πετσοπ που το ειχα παρει μου ειχε πει να μην βαλω τιποτε με ογκο μεσα (φυτα. κατι καστρακια και τετοια που βαζουν) γιατι μπερδευεται η ουτα τους και μαγκωνουν αλλα ουτε και κατι ψιλα σα σκονη πετραδακια που πουλανε γιατι πανε και τα τρωνε και πνιγωνται, μου ειχε πει τοτε να μαζεψω καναδυο βοτσαλα απο την παραλια και να βαλω αφου πρωτα τα πλυνω καλα αλλιως καλυτερα να μην βαλω τιποτα....

 

α και επειδη το θεμα το σηκωνει:

http://www.youtube.com/watch?v=F6kd8Q7jXkI

B) B) B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω στα χρυσα μου (:P)τους εχω παρει και ενα καστρακι που εχει ανοιγμα χαμηλα, και παει το πιο μικρο και κρυβεται εκει, μεχρι που μια φορα δεν μπορουσαμε να το βρουμε, και νομιζα πως ειχε πηδηξει απο το ενυδρειο :P

 

Για τον μονομαχο παντως στο πετ σοπ τους ειχαν μεσα σε μικρα ποτηρια, επειδη λεει επιθονται στα αλλα ψαρια και τα σκοτωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδια.Η αδελφη μου εχει 2 χρυσοψαρα και απλα εχουμε χασει το μετρημα για το ποσο καιρο ζουν!!!Εγω νομιζω 5 χρονια η αδελφη μου νομιζει 6,καθενας με μια διαφορετιτκη αποψη.Εχουν γινει πολυ μεγαλα πραγματικα!!!Το μονο που κανουμε ειναι να τους αλλαζουμε νερο καθε 4-5 μερες σε μια μετρια τετραγωνη γυαλα που εχει και καθρεφτη πισω και με ενα πλαστικο φυτο στο κεντρο.Και επειδη παραξενευτηκα σημερα μπηκα να δω πληροφοριες γενικα γι αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως τα χρυσοψαρα βασανιζονται στην γυαλλα!

Χρειαζονται και αυτα ενα ενυδρειο και μαλιστα πολυ προσοχή.

Εχουν και αυτα ψυχη...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...