Προς το περιεχόμενο

προβλημα στα ματια


nvidiakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και αρκετω καιρο εχω αρχισει να βλεπω κατι σαν σκουπιδακια περισσοτερο στο δεξι ματι και λιγοτερο στο αριστερο. γνωριζει καποιος κατι ή εχει παρομοιο προβλημα???? να προσθεσω οτι φοραω γυαλια μυωπιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι πηγα σε οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι σπαει το ζελε που υπαρχει στα ματια αλλα οταν ρωτησα αν γινετε να φυγουν αυτα τα σκουπιδια μου ειπε οτι δεν φευγουν. ειναι δυνατον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου είπε ότι σπάει το ζελέ μάλλον εννοεί ότι έχεις κοιλότητες του υαλοειδούς (ένα τζελ που γεμίζει το βολβο πίσω από την ίριδα και το φακό και έρχεται σε επαφή με τον αμφιβληστροειδή).

 

Απ'όσο γνωρίζω δεν παίρνει κάτι. Χρειάζεται όμως μια παρακολούθηση με βυθοσκόπηση κάθε φορά που θα πηγαίνεις στον οφθαλμίατρο σου.

 

4395.jpg

(εικόνα από : http://panacea.med.uoa.gr/extra/4395.jpg )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ξεχασα να αναφερω οτι πηγα σε οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι σπαει το ζελε που υπαρχει στα ματια αλλα οταν ρωτησα αν γινετε να φυγουν αυτα τα σκουπιδια μου ειπε οτι δεν φευγουν. ειναι δυνατον??

 

αυτα τα σκουπιδακια σαν στιγματα η σαν σκια σε καποιο σημειο στο ματι που να εμποδιζει την οραση σου;

οταν μετακινεις το ματι,κινουνται αυτα στιγματα η παραμενουν σταθερα στο ιδιο σημειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω τετοια σκουπηδακια που λες αλλα σταματησα να τους δινω σημασια και αρα σταματησα να τα βλεπω κιολας. ισως ομως ειναι και σε μικροτερη εκταση απο τη δικια σου περιπτωση εμενα ειναι μονο 2

 

εγω μενω αθηνα υπαρχει καποιο γιατρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Yπηρχε ενα thread που ηταν ακριβως για αυτο. Δεν θυμαμαι πως λεγεται ιατρικα, αλλα το εχω και εγω αυτο στο ενα ματι, κατι σαν τριχιδιο or something. Ειχε αναφερθει και σε ενα επεισοδιο του South Park.

Και μαλιστα χτες εσπαγα το κεφαλι μου να βρω πως λεγεται (αυτο στο ματι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυωψιες-φωτοψιες(αυτο ειναι προς αστραπες/φως να μενει αφου ανοιγοκλεισεις το ματι)-floaters-myodesopsia-μυγακια.υποτιθεται πως με τον καιρο θα τις ξεχασει ο εγκεφαλος αν δεν τους δεινεις σημασια(λενε...).Βεβαια απο την αλλη οσο μεγαλωνεις θα χεις και περισσοτερα οποτε βγαλε ακρη...

το μονο που μπορω να σου πω ειναι αφησετο μερικα χρονια και προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι(λεμε τωρα..).

Αλλιως η μοναδικη (σχεδον)λυση που θελει υπερβολικο ψαξιμο σε αρκετους γιατρους ελλαδα+εξωτερικο ειναι η υαλοειδεκτομη.

Snapshot+2011-06-08+00-46-35.jpg

230px-Floaters.png

συνηθως ειναι συνδιασμος και των 2 σε μικροτερη εκταση

θα προτεινω να κανεις εξεταση αιματος για ζαχαρο αν και τις περισσοτερες φορες εμφανιζονται ή απλα τις καταλαβαινεις οταν εισαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση.

floaters-in-the-eye.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, γιατι???

 

πηγαινε οπωσδηποτε και σε αλλον οφθαλμιατρο να σου δει το ματι.

κατα 99% ειναι floaters οπως σου ειπανε,αλλα σου προτεινω να παρεις και μια δευτερη γνωμη.

πηγαινε οπωσδηποτε.

 

Γνωρίζω το τηλέφωνο του οφθαλμιατρείου Αθηνών.

 

· Τηλεφωνικό Κέντρο

210 - 3623191

210 - 3623192

210 - 3646954

210 - 3625835

210 - 3630897

 

σωθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...